27 листопада 2025 року м. Суми Справа № 480/1658/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 11 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Стислий виклад позицій сторін. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у невиплаті позивачу за період з 01.01.2016 до 28.02.2018 індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ, Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078, з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року;
2) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу за період з 01.01.2016 до 28.02.2018 таку індексацію грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум;
3) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у ненарахуванні та невиплаті позивачу за період з 01.03.2018 до 22.11.2021 індексації грошового забезпечення в повному розмірі, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 у фіксованій величині 4 426,48 грн в місяць;
4) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу в повному розмірі таку індексацію грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення, а саме за період з 01.01.2016 до 22.11.2021, тому позивач звернувся до суду з цим позовом.
Судом відкрито провадження у справі 07.03.2024.
Відповідач подав відзив, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити.
Відзив мотивовано тим, що індексація грошового забезпечення може виплачуватися протягом якогось проміжку часу, який настає з моменту коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації. Дана виплата не є додатковим видом грошового забезпечення постійного характеру та припиняється з настанням обставин (підивщення тарифних ставок, окладів). Отже, індексація не може бути нарахована при звільненні позивача зі служби, тому відповідач правомірно не виплачував її позивачу.
27.11.2025 судом постановлено ухвалу про відмову у залишенні позову без руху.
Обставини, які встановлені судом. Висновки судута їх мотиви.
У період з 01.01.2016 до 22.11.2021 позивач проходив службу цивільного захисту у відповідача, що підтверджується довідкою ГУ ДСНС України у Київській області від 08.12.2021.
Згідно з довідкою відповідача від 18.01.2024 № 3 у період з 01.01.2016 до 30.09.2019 позивачу не нараховувалась індексація, а у період з 01.10.2019 до 22.11.2021 нараховувалась індексація у сумах від 206,72 грн до 540,03 грн щомісячно. Загальна сума нарахованої індексації за період з 01.10.2019 до 22.11.2021 складає 8090,90 грн.
Грошове забезпечення позивача у лютому 2018 року становило 9745,07 грн, а у березні 2018 року - 10329,01 грн, що підтверджується довідкою відповідача від 18.01.2024 № 2.
1. Щодо індексації із застосуванням базового місяця.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Тобто, місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), є місяцем підвищення при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018, встановлені підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком № 1 до цієї постанови.
Отже, якщо підвищення тарифних ставок (окладів) мало місце у січні 2008 року, то для розрахунку індексації за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, цей місяць і є місяцем підвищення за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, а обчислення індексу споживчих цін слід проводити з лютого 2008 (наступного місяця після місяця підвищення посадового окладу за посадою, яку займає особа начальницького складу служби цивільного захисту).
Відповідно до положень пункту 10-2 Порядку № 1078 з 01.12.2015 це правило застосовується і для новоприйнятих працівників.
Зміна тарифних ставок (окладів) військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018, у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що поведінка відповідача щодо відсутності нарахування індексації грошового забезпечення позивачу із встановленням місяця підвищення за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року, за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України.
При цьому, суд звертає увагу сторін, що застосування місяця підвищення - січня 2008 року, для розрахунку індексації з 01.01.2016 до 28.02.2018, не є передчасним у даній справі, незважаючи на те, що за такий період індексація не проводилась, оскільки у відповідача відсутня дискреція для застосування іншого місяця підвищення.
До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 28.06.2024 у справі № 560/1431/21 та від 29.08.2024 у справі № 200/4082/22, які враховуються судом при ухваленні даного рішення.
Отже, суд дійшов висновку про те, що поведінка відповідача щодо відсутності нарахування індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.01.2016 до 28.02.2018 із застосуванням для її розрахунку місяця підвищення, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін - січня 2008 року, не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України.
Тому суд задовольняє позовні вимоги в цій частині.
2. Щодо індексації-різниці.
З моменту набрання чинності постанови КМУ від 30.07.2017 № 704 відбулась зміна тарифних ставок військовослужбовців, а саме 01.03.2018.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 5 Порядку № 1078 значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з наступного місяця.
Тому місяцем підвищення індексації з 01.03.2018 є березень 2018 року.
Відповідно до абзаців 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Отже, індексація не нараховується у місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки), якщо розмір такого підвищення (з урахуванням всіх складових, що не мають разового характеру) перевищує суму можливої індексації у відповідному місяці. Якщо ж сума підвищення не перекриває суму можливої індексації, визначається різниця між нею та сумою підвищення.
Таким чином, для з'ясування питання чи має позивач право на застосування при нарахуванні його індексації грошового забезпечення починаючи з березня 2018 року приписів абзаців 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078, необхідно з'ясувати розмір грошового забезпечення позивача за попередній місяць (лютий 2018 року), розмір індексації, що мав бути нарахований в цьому місяці, а також суму нарахованого грошового забезпечення без урахування складових, що мають разовий характер, за місяць, в якому відбулося підвищення посадових окладів (березень 2018 року).
Як вбачається з матеріалів справи, грошове забезпечення позивача у лютому 2018 року становило 9745,07 грн, а у березні 2018 року - 10329,01 грн.
Відтак, грошовий дохід позивача збільшився на 583,94 грн (10329,01 - 9745,07).
У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн., величина приросту індексу споживчих цін 253,30% .
Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.03.2018 помножити на величина приросту індексу споживчих цін і поділити на 100.
1762,00 х 253,30% / 100 = 4463,15 грн.
Згідно з нормою абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума належної позивачу індексації у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4463,15 - 583,94 = 3879,21 грн.
Таким чином, починаючи з березня 2018 року сума індексації-різниці з урахуванням абзаців 3, 4, пункту 5 Порядку №1078, має виплачуватися у розмірі 3879,21 грн щомісячно до моменту звільнення. Загальна сума індексації різниці за період з 01.03.2018 до 22.11.2021 складає 173530,06 грн, з розрахунку 3879,21 х 44 + 3879,21/30 х 22. Враховуючи те, що розмір індексації - різниці за 1 день, з урахуванням арифмектичних правил округлення чисел складає 129,31 грн.
Суд звертає увагу, що довідка відповідача від 18.01.2024 № 3 не підтверджує нарахування та виплату позивачу індексації-різниці за період з 01.03.2018 до 22.11.2021 у сумі 8090,90 грн, а підтверджує виплату позивачу у такий період поточної індексації, оскільки з позиції відповідача вбачається, що позивач взагалі не має права на індексацію-різницю. Крім того, матеріали справи не містять доказів виплати позивачу за вказаний період індексації-різниці.
Суд звертає увагу, що Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох індексацій грошового забезпечення, поточної та індексації-різниці, і такі індексації можуть нараховуватись і одночасно і окремо одна від одної.
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 25.09.2025 в в адміністративній справі № 320/15393/21.
Оскільки відповідач не нарахував та невиплатив позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 22.11.2021 у встановлених законодавством розмірах, то його поведінка не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України. Тому суд задовольняє позовні вимоги в цій частині.
Отже, суд виходить за межі позовних вимог, задовольняє позовні вимоги у спосіб, який визначений судом у резолютивній частині рішення. Суд зобов'язує відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення за період проходження служби з 01.03.2018 до 22.11.2021 у сумі 173530,06 грн без віднімання від цієї суми 8090,90 грн, оскільки відповідач не довів, що така виплачена сума є саме індексацією-різницею.
Судові витрати.
Враховуючи той факт, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", розподіл судового збору не здійснюється.
Суд роз'яснює позивачу право звернутись до суду із заявою про повернення помилково сплаченого судового збору у сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до 11 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність 11 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення із встановленням місяця підвищення, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року, за період проходження служби з 01.01.2016 до 28.02.2018.
3. Зобов'язати 11 державний пожежно-рятувальний загіну Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (вул. Кірова, 40, м. Чорнобиль, 07270, код ЄДРПОУ 38043077) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2016 до 28.02.2018, із встановленням місяця підвищення, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум.
4. Визнати протиправною бездіяльність 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо нарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації-різниці грошового забезпечення за період проходження служби з 01.03.2018 до 22.11.2021, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
5. Зобов'язати 11 державний пожежно-рятувальний загіну Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (вул. Студентська, 6, кв. 23, м. Шостка, Сумська область, 41100, РНОКПП 2886507212) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період проходження служби з 01.03.2018 до 22.11.2021, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, у сумі 173 530 (сто сімдесят три тисячі п'ятсот тридцять) грн 06 (шість) коп., з урахуванням виплачених сум.
6. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук