Рішення від 27.11.2025 по справі 826/10410/17

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року м. Рівне №826/10410/17

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Управління Держпраці у Полтавській області

доАкціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії ГПУ "Полтавагазвидобування"

про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

18.08.2017 Управління Держпраці у Полтавській області звернулось в Окружний адміністративний суд м.Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» в особі філії ГПУ «Полтавагазвидобування» про застосування заходів реагування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 20.11.2017 відкрито провадження у справі №826/10410/17.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 07.02.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішення №826/10309/17.

Законом України №2825-IX від 13.12.2022, що набрав чинності 15.12.2022, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Згідно з розділом II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

На виконання вказаного положення Державна судова адміністрація України наказом №399 від 16.09.2024 затвердила Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.

Відповідно до цього Порядку, 08.11.2024 здійснено пакетний автоматизований розподіл судових справ, за яким Рівненському окружному адміністративному суду, з урахуванням навантаження та за принципом випадковості, визначено до передачі 460 справ.

Наказом в.о.керівника апарату Київського окружного адміністративного суду №45-0д/ка від 31.12.2024, затверджено графік передачі справ, відповідно до якого справи передані Рівненському окружному адміністративному суду 14.02.2025.

На виконання рішення зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду (протокол №3 від 21.11.2024 та №4 від 13.12.2024), комісією прийнято справи, а Відділом документального забезпечення проведено їх реєстрацію та автоматизований розподіл.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 року для розгляду справи №826/10410/17 визначено суддю Махаринця Д.Є.

Суддею Махаринцем Д.Є процесуальних рішень по справі не виносилось.

Розпорядженням в.о. керівника апарату суду Рівненського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 №1198, відповідно до пунктів 2.3.43, 2.3.44 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 №39 та погодженого наказом Державної судової адміністрації України від 29.11.2024 №529, Засад використання автоматизованої системи документообігу суду, затверджених рішенням зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 №1, у зв'язку із тимчасовим відстороненням від здійснення правосуддя судді Махаринця Д.Є., головуючого судді у справі №826/10410/17 та з урахуванням рішення зборів суддів від 25.08.2025 (протокол зборів №5) призначено повторний автоматизований розподіл справи №826/10410/17.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.09.2025 для розгляду справи №826/10410/17 визначено суддю Друзенко Н.В.

Ухвалою судді Друзенко Н.В. від 18.09.2025 адміністративну справу №826/10410/17 прийнято до провадження. Розгляд справи вирішено здійснювати зі стадії розгляду справи по суті, з урахуванням особливостей, визначених статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України. Запропоновано учасникам подати до суду додаткові пояснення щодо актуальності публічно-правового спору та щодо додаткових обставин, якщо такі виникли за час від дати відкриття провадження у справі і дотепер (підкріплених додатковими доказами за необхідності); повідомити про наявність/відсутність підстав для заміни учасника правонаступником. Того ж дня винесено ухвалу про поновлення провадження у справі №826/10410/17.

За змістом позовної заяви з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (зареєстрована в ОАСК 29.01.2019 за вх.№9325/18) Управління Держпраці у Полтавській області просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» філія ГПУ «Полтавагазвидобування», а саме: зупинити виконання робіт, пов'язаних з видобутком вуглеводнів на Розпашнівському газоконденсатному родовищі, місцезнаходження Полтавська область Карлівський район до усунення виявлених порушень. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до направлення на проведення перевірки №1020 від 17.07.2017, Управлінням Держпраці у Полтавській області з 18.07.2017 по 31.07.2017 здійснено планову перевірку філії ГПУ «Полтавагаз-видобування» ПАТ «Укргазвидобування» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини. 04.08.2017 Управлінням Держпраці у Полтавській області винесено припис №53.09-18П, в якому зафіксовані допущені позивачем порушення, зокрема: відсутність спеціального дозволу на користування надрами та гірничого відводу Розпашнівського родовища. Покликаючись на положення статей 17, 19 Кодексу України про надра та частини першої статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», позивач просив про зупинення виконання робіт, пов'язаних з видобутком вуглеводнів па Розпашнівському газоконденсатному родовищі до отримання відповідачем документів дозвільного характеру.

Акціонерне товариство «Укргазвидобування» 10.10.2025 подало суду заяву, в якій повідомило, що наказом Державної служби геології та надр України №445 від 17 жовтня 2017 року «Про продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами», Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» продовжено строк дії спеціального дозволу №1935 від 14.07.1999 на користування надрами по Розпашнівському родовищу на 20 років. А згідно з роз'ясненнями, зробленими Державною службою України з питань праці 28 березня 2023 року на офіційному сайті, «… У зв'язку із набранням чинності 28.03.2023 Закону України від 01 грудня 2022 року №2805-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами» вносяться зміни до законодавства про надра, зокрема і до Кодексу України про надра. Відповідно до змін, внесених у статтю 17 Кодексу України про надра, гірничі відводи надаються виключно для гірничих об'єктів, розробка родовищ корисних копалин на яких здійснюється підземним способом, а саме шахт та рудників …». Відповідно до цього, видобування газу природного та конденсату наразі здійснюється без гірничого відводу. За наведеного вважає, що підстав для задоволення позовних вимог немає.

Дослідженням у справі доказів суд встановив наступне.

Відповідно до направлення на проведення перевірки №1020 від 17.07.2017, Управлінням Держпраці у Полтавській області з 18.07.2017 по 31.07.2017 здійснено планову перевірку філії ГПУ «Полтавагазвидобування» ПАТ «Укргазвидобування» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини.

За її результатами 31.07.2017 складений акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від №53.09-18А, в якому, зокрема, констатовано і такі порушення, як: «14 липня 2017 року завершився термін дії спеціального дозволу №1935 від 14 липня 1999 року на користування надрами Розпашнівського родовища, що є порушенням вимог ст.19 Кодексу України про надра; 14 липня 2017 року завершився термін дії Акту про надання гірничого відводу Розпашнівського родовища № 2821 від 21.03.2014, що є порушенням вимог ст. 17. 19 Кодексу України про надра.» (пп.1, 2 розділу V акту).

Акт був підписаний із поясненнями та запереченнями.

На підставі акта 04.08.2017 складений припис за №53.09-18П, який був направлений суб'єкту господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отриманий ним 07.08.2017.

Спеціальний дозвіл №1935 на видобування надр на Розпашнівському родовищі (вид користування надрами; видобування газ природний вільний, конденсат, супутні - етан, пропан, бутани) було видано Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» Державною службою геології та надр України 14.07.1999. Строк дії спеціального дозволу - 18 років, тобто до 14.07.2017.

Разом з тим, наказом Державної служби геології та надр України №445 від 17.10.2017 «Про продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами», Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» продовжено строк дії спеціального дозволу №1935 від 14.07.1999 на користування надрами по Розпашнівському родовищу на 20 років (порядковий №4 Переліку спеціальних дозволів на користування надрами щодо продовження строку дії).

За рішенням Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» «Про зміну типу, найменування Товариства та внесення змін до статуту» №237 від 21.05.2018 змінено тип Товариства із публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» на Акціонерне товариство «Укргазвидобування».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи суд враховує наступне.

На час видачі відповідачу спеціального дозволу №1935, Кодекс України про надра передбачав, що спеціальні дозволи (ліцензії) на користування надрами надаються Державним комітетом України по геології і використанню надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (стаття 16).

На той час діяв Порядок надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №709 від 31.08.1995, яким передбачалося ліцензування діяльності із користування ділянками надр з метою, як геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки корисних копалин загальнодержавного значення, так і видобування корисних копалин, а також будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, в тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, які мають важливе наукове, культурне, рекреаційно-оздоровче значення; реалізації угод про розподіл продукції; задоволення інших потреб (пункт 7). Термін користування надрами за ліцензією (термін дії ліцензії) обмежувався: для геологічного вивчення надр - 5 років; для інших видів діяльності з користування надрами (за винятком створення геологічних територій та об'єктів) - 20 років (пункт 9). Дія ліцензії могла бути продовжена в кожному випадку на термін не більший того, на який вона була видана спочатку. Термін дії ліцензії продовжувався з дотриманням процедури видачі ліцензії (пункт 21).

За правилами статті 16 Кодексу України про надра в редакції, яка діяла на час продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №1935, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

А статтею 17 Кодексу України про надра у відповідній редакції, визначалося, що гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. Користування надрами за межами гірничого відводу заборонялося. Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, будівництва і експлуатації підземних споруд та інших цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, надавалися центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надавалися Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами і підлягають реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці. Порядок надання гірничих відводів встановлювався Кабінетом Міністрів України.

Поряд з цим, Закон України «Про нафту і газ» №2665-III від 12.07.2001, в такій же редакції, також визначав, що користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством (стаття 11). На користування нафтогазоносними надрами надавалися такі види спеціальних дозволів: на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ; на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ); на будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі підземних сховищ нафти чи газу та споруд для захоронення відходів виробництва нафтогазової галузі і супутніх вод (Стаття 13). Строк дії спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами для видобутку нафти і газу (промислової розробки родовищ) встановлювався на суші - не більш як на 20 років, на континентальному шельфі та у межах виключної (морської) економічної зони України - не більш як на 30 років. При цьому, користувач нафтогазоносними надрами, який належно виконував вимоги та умови, передбачені спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами та угодою про користування нафтогазоносними надрами, наділявся правом на продовження строку дії цього дозволу (стаття 17).

На час продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №1935, діяв Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011, який регулював питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначав процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Його дія поширювалася на всі види користування надрами. За правилами такого Порядку, дозвіл надавався на строк, визначений заявником, але не більш як на: три роки - на геологічне вивчення ділянок надр корисних копалин місцевого значення; п'ять років - на геологічне вивчення родовищ корисних копалин і геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; 10 років - на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ нафти і газу, в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України; 20 років - на видобування корисних копалин; 30 років - на видобування нафти і газу в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України; строк дії окремих дозволів на геологічне вивчення нафтогазоносних надр та видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ), але не більш як на 20 років на суші і не більш як на 30 років на континентальному шельфі та в межах виключної (морської) економічної зони України - на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ). При цьому строк геологічного вивчення нафтогазоносних надр не міг перевищувати 10 років; 20 років - на будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; 50 років - на будівництво та експлуатацію підземних сховищ нафти чи газу; строк дії відповідної угоди про розподіл продукції - на виконання угод про розподіл продукції (пункт 7). У разі виникнення потреби у закінченні геологічного вивчення, геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки, та затвердження запасів родовища корисних копалин, продовженні видобування корисних копалин строк дії дозволу продовжувався за наявності інформації про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, за результатами здійснення останнього заходу державного нагляду (контролю) (пункт 14).

Як вже зазначалося судом, наказом Державної служби геології та надр України №445 від 17.10.2017 Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» продовжено строк дії спеціального дозволу №1935 від 14.07.1999 на користування надрами по Розпашнівському родовищу на 20 років за видом і метою користування «продовження видобування вуглеводнів». При цьому, Мінприроди наказом №197 від 18.05.2017 погодило надання спеціального дозволу на користування надрами. Угода про умови користування ділянкою надр укладена 22.12.2017 за №1935.

Позивачем не надано, а судом не встановлено жодних обставин, які б свідчили про наявність порушень з боку відповідача під час користування надрами з метою видобування газу по Розпашнівському родовищу.

З урахуванням того, що на час розгляду справи судом відповідач має чинний спеціальний дозвіл на користування надрами по Розпашнівському родовищу, правові підстави для застосування щодо нього заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт, пов'язаних з видобутком вуглеводнів па Розпашнівському газоконденсатному родовищі до отримання документів дозвільного характеру, відсутні.

Що стосується гірничого відводу, то суд зауважує на тому, що 28.03.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами» №2805-IX від 01.12.2022, яким внесено ряд змін, в тому числі і до Кодексу України про надра.

В силу таких змін, види спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, в тому числі строки користування нафтогазоносними надрами визначаються Законом України «Про нафту і газ». Положення цього Кодексу щодо спеціальних дозволів на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) поширюються на спеціальні дозволи на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ), а щодо спеціальних дозволів на видобування корисних копалин - на спеціальні дозволи на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ), якщо інше не визначено цим Кодексом та Законом України «Про нафту і газ».

Законом №2805-IX статтю 17 Кодексу України про надра викладено в новій редакції, відповідно до якої «гірничий відвід надається виключно для гірничих об'єктів, розробка родовищ корисних копалин на яких здійснюється підземним способом, а саме шахт та рудників.». Відповідні підзаконні нормативно-правові акти також були приведені у відповідність до цієї норми.

Видобуток природного газу - це процес вилучення газу з надр Землі за допомогою свердловин, який включає розвідку, буріння, видобуток та первинну обробку. Після того, як газ добуто, його направляють на переробку, транспортування та зберігання.

Оскільки видобування природного газу здійснюється шляхом розробки родовищ вуглеводневої сировини свердловинним способом, то починаючи з 28.03.2023 для видобутку газу, гірничий відвід не надається.

Оскільки стаття 17 Кодексу України про надра, в редакції Закону №2805-IX і в чинній редакції, вимоги про отримання гірничого відводу для видобування вуглеводнів не містить, правових підстав вимагати отримання такого відводу від відповідача наразі немає.

За наведеного, позов Управління Держпраці у Полтавській області до Акціонерного товариства «Укргазвидобування» в особі філії ГПУ «Полтавагазвидобування» про застосування заходів реагування до задоволення не підлягає.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Управлінню Держпраці у Полтавській області в позові до Акціонерного товариства «Укргазвидобування» в особі філії ГПУ «Полтавагазвидобування» про застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт, пов'язаних з видобутком вуглеводнів на Розпашнівському газоконденсатному родовищі, місцезнаходження Полтавська область Карлівський район до усунення виявлених порушень, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 27 листопада 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна 119,Полтава,Полтавська область,36014, ЄДРПОУ/РНОКПП 39777136)

Відповідач - Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" в особі філії ГПУ "Полтавагазвидобування" (вул. Фрунзе, 173,Полтава,Полтавська область,36008, ЄДРПОУ/РНОКПП 00153100)

Суддя Н.В. Друзенко