26 листопада 2025 року м. Рівне №460/19331/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 )
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_1 ТВУЗ Держспецзв'язку) про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати компенсації сум податку з доходів фізичних осіб при виплаті на виконання судового рішення №460/11045/24 заборгованих сум грошового забезпечення та зобов'язання здійснити виплату такої компенсації відповідно до постанови КМУ №44 від 15.01.2004.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходив військову службу, при звільненні з військової служби відповідач не нарахував і не виплатив йому всі необхідні суми грошового забезпечення. У зв'язку з цим, позивач звернувся до суду з відповідним позовом. На виконання рішення суду від 31.01.2024 у справі №460/11045/24 за результатами розгляду такого позову відповідачем нараховано і виплачено позивачу грошове забезпечення на загальну суму 305697,81 грн. Однак повідомлено, що при проведенні виплати вказаних коштів з позивача утримано військовий збір та податок з доходів фізичних осіб. Вважає дії відповідача щодо невиплати йому компенсації сум податку з доходів фізичних осіб при виплаті заборгованих сум грошового забезпечення протиправними і такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а тому просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 22.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав. На обґрунтування заперечень вказав, що дохід у формі донарахування виплат (грошового забезпечення, із урахуванням раніше виплачених сум), розрахований на підставі рішення суду, виплачений фізичній особі - звільненому військовослужбовцю, то сума такого доходу оподатковується податком з доходів фізичних осіб (без компенсації) та військовим збором на загальних підставах. Крім того, наголошено, що рішенням суду від 31.01.2024 у справі № 460/11045/24 не зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення та інші виплати, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб. Вважає, що у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством, а тому просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши заяви по суті, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та проходив військову службу, зокрема, у 4 територіальному вузлі урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (4 територіальний вузол урядового зв'язку).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (4 територіальний вузол урядового зв'язку) від 18.12.2021 року № 179-ос позивача звільнено з військової служби з 31.12.2021 (у зв'язку із закінченням строку контракту).
Вважаючи, що при звільненні з ним не було проведено повний розрахунок, позивач звернувся про нарахування та виплату таких коштів в судовому порядку.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №460/11045/24 позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 30.01.2020 по 31.12.2021 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та множенням на вiдповiдний тарифний коефiцiєнт згідно з пунктом 4 постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 у грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2021 роки з урахуванням посадового окладу та окладу за вiйськовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2021 роки в розмiрi окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та множенням на відповідний тарифний коефiцiєнт згідно з пунктом 4 постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, за 2017-2021 роки з урахуванням посадового окладу та окладу за вiйськовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби з урахуванням посадового окладу та окладу за вiйськовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення відповідачем нараховано спірне грошове забезпечення в сумі 305697,81 грн, що підтверджується розрахунками доплати, та виплачено в сумі 235387,31 грн, що підтверджується копією платіжної інструкції від 10.09.2025 №863.
Вважаючи такі дії відповідача щодо утримання сум податку з доходів фізичних осіб при виплаті на виконання судового рішення №460/11045/24 заборгованих сум грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пунктів 1-4 ст.9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім'ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначені Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 (далі - Порядок № 44).
Згідно з п.2 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Зазначена в абзаці першому цього пункту грошова компенсація також виплачується іноземцям та особам без громадянства, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця.
Пунктом 3 Порядку № 44 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".
Згідно з пунктами 4-5 Порядку №44 виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат їх доходів. Виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою військовослужбовцям грошового забезпечення та виплачується установами, що утримують військовослужбовців за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Судом встановлено, що відповідачем на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі №460/11045/24 нараховано позивачу доплату до грошового забезпечення на загальну суму 305697,81 грн. При цьому, позивачу фактично виплачено суму в розмірі 235387,31 грн, що підтверджується копією платіжної інструкції від 10.09.2025 №863 та банківською випискою по рахунку.
Так, з вказаної суми було утримано, зокрема, податок з доходів фізичних осіб (18%), однак виплату грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб одночасно з виплатою відповідної суми грошового забезпечення відповідач позивачу не здійснив.
Водночас, твердження відповідача про відсутність підстав для виплати позивачу грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб, оскільки виплати, з яких утримано податок, не є грошовим забезпеченням і їх здійснення відбулося на виконання рішення суду, тобто такі виплати не пов'язані з виконанням обов'язків несення служби, та позивач на час здійснення таких виплат на виконання рішення суду вже втратив статус військовослужбовця, суд відхиляє як безпідставні, оскільки з аналізу норми п.168.5 ст.168 ПК України слідує, що компенсації підлягає сума податку на доходи фізичних осіб, що утримана не тільки з грошового забезпечення, а й з грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, тобто для виплати військовослужбовцю компенсації податку з доходів фізичних осіб немає значення чи є виплачені суми складовими грошового забезпечення, чи не є такими складовими та чи виплачені вони під час проходження військової служби чи після звільнення зі служби на виконання судового рішення.
Крім того, при належному виконанні відповідачем своїх зобов'язань щодо нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення (яке було предметом розгляду у справі №460/11045/24), грошова компенсація податку на доходи фізичних осіб мала бути виплачена позивачу одночасно з виплатою йому грошового забезпечення за відповідний період.
Висновки аналогічні за змістом викладені Верховним Судом у постановах від 22 червня 2018 року у справі №812/1048/17, від 25 червня 2020 року у справі № 825/761/17 та від 29 липня 2020 року у справі № 814/142/17.
Встановлені в ході судового розгляду обставини справи в їх сукупності свідчать, що відповідач не виплативши позивачу грошову компенсацію податку з доходів фізичних осіб з нарахованих сум грошового забезпечення на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі №460/11045/24, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавством, чим допустив протиправну бездіяльність.
З огляду на наведене, належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб з сум грошового забезпечення, нарахованих на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі №460/11045/24.
За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Водночас, доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
З огляду на викладене, позов слід задовольнити.
Правові підстави для застосування положень ст.139 КАС України у суду відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_1 ТВУЗ Держспецзв'язку) щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу» при виплаті сум грошового забезпечення, донарахованих на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі №460/11045/24.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_1 ТВУЗ Держспецзв'язку) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію податку з доходів фізичних осіб, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу» при виплаті сум грошового забезпечення, донарахованих на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі №460/11045/24.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 26 листопада 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )
Суддя Д.П. Зозуля