Рішення від 27.11.2025 по справі 440/12171/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/12171/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Диканської селищної ради до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

Стислий зміст позовних вимог.

Позивач Диканська селищна рада звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10.06.2025 року № 04/02.2-15/2025 щодо забезпечення реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, яка видана з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення позапланової перевірки Диканської селищної ради на підставі наказу від 02.06.2025 року №05-25/182 «Про проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою».

У позовній заяві заявлені доводи про те, що рада має повноваження на подання цього позову, про незаконність проведеного позапланового контрольного заходу під час воєнного стану, що саме Полтавська обласна державна (військова) адміністрація має повноваження ліквідовувати несанкціоновані сміттєзвалища в адміністративних межах Полтавської області та в межах Диканської селищної територіальної громади.

Позивач зазначив суду, що у Полтавському окружному адміністративному суді знаходиться на розгляді адміністративна справа №440/10702/25, в якій позивач - Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулась з позовною заявою до Диканської селищної ради, Виконавчого комітету Диканської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність Диканської селищної ради та Виконавчого комітету Диканської селищної ради щодо незабезпечення ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища площею 0,12 га, розташованого в межах населеного пункту с. Надежда Полтавського району Полтавської області та площею 0,096 га, розташованого в межах населеного пункту с. Андріївка Полтавського району Полтавської області.

Додатково позивач наголошує щодо необґрунтованого віднесення відповідачем об'єктів поводження з відходами (сміттєзвалищ) в с. Андріївка та с. Надежда Полтавського району Полтавської області до категорії несанкціонованих за ознакою відсутності розроблених паспортів на місце видалення відходів. Рішенням Диканської селищної ради №25 від 19.02.2021 року «Про передачу в постійне користування земельних ділянок Диканському комбінату комунальних підприємств» Диканському ККП передані в постійне користування з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування земельні ділянки кадастровий номер 5321084001:01:001:0201 (в межах с. Надежда) та кадастровий номер 5321080401:01:001:0167 (в межах с. Андріївка). Передача зазначених ділянок Диканською селищною радою в постійне користування Диканського ККП зумовлена здійсненням комунальним підприємством діяльності з управління відходами та відповідає цільовому призначенню цих земельних ділянок, а також послався на судові рішення, якими встановлені обставини щодо даних спірних правовідносин. Просив позов задовольнити.

Стислий зміст заперечень відповідачів.

Відповідач позов не визнав. У наданому суду відзиві Державна екологічна інспекція Центрального округу просила відмовити у позові, зазначило, що перевірка проведена та призначена в межах чинного законодавства, оскільки органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання, а отже норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не розповсюджуються на позивача, відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством, на які не розповсюджується мораторій контрольних заходів під час воєнного стану.

Державна екологічна інспекція Центрального округу заперечила поширення заборони на проведення контролю, встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про припинення заходів державного нагляду(контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 №303.

Наказом Державної екологічної інспекції України «Про затвердження Плану перевірок органів місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, Державної екологічної інспекції України на 2025 рік» затверджено план перевірок органів місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади та знаходиться у вільному доступі на сайті Державної екологічної інспекції Центрального округу за веб посиланням. Зазначив, що позивач помилково ототожнив поняття здійснення державного нагляду/контролю у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та здійснення державного нагляду/контролю в частині делегованих повноважень у відповідності Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 № 339. На підставі викладеного, заходи нагляду/контролю Інспекцією в частині делегованих повноважень здійснено відповідно до законодавства.

Відповідач зазначив, що припис від 10.06.2025 № 04/02.2-15/2025 містить три пункти, а саме: 1. Вжити заходів щодо розробки та затвердження для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади місцевих правил приймання поверхневих стічних вод до системи водовідведення поверхневих стічних вод населеного пункту; 2. Вжити заходів щодо розробки та затвердження для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади місцевих правил збирання, транспортування та очищення стічних вод у населеному пункті від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водовідведення; 3. Забезпечити здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підпорядкованій території. Вжити заходів для ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території Диканської селищної ради, в тому числі: 1. За межами населеного пункту с. Ландарі Полтавського району Полтавської області площею 0,04 га; 2. В межах населеного пункту с. Надежда Полтавського району Полтавської області площею 0,12 ra; 3. В межах населеного пункту с. Андріївка Полтавського району Полтавської області площею 0,096 га; 4. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,8 га; 5. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,6 га; 6. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,2 га; 7. На території Стасівського старостинського округу за межами населеного пункту Слиньків Яр площею 1,05 га.

Звернув увагу суду, що у позовній заяві відсутні будь-які доводи стосовно скасування п. 1 та п. 2 оскаржуваного припису. Крім того, скасування припису в цілому та факти узаконить в подальшу бездіяльність органу місцевого самоврядування та дозволить прямо порушувати природоохоронне законодавство без встановлених на те наслідків.

До відзиву не надав доказів, які витребувані судом ухвалою про відкриття провадження.

Суду надав клопотання на виконання ухвали про повторне витребування доказів разом із документами, що слугували підставою здійснення спірних дій (бездіяльності) та всі матеріали щодо призначення, проведення, оформлення та реалізації контрольного заходу.

Заяви, клопотання учасників справи.

Сторонами у справі не заявлені клопотання чи заяви.

Процесуальні дії у справі.

Полтавським окружним адміністративним судом від 08.09.2025 прийнята позовна заява до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувані докази від відповідача.

Відповідачем не виконані вимоги ухвали суду в ухвалі про відкриття провадження та не надані докази суду разом із відзивом.

Суд постановив ухвалу від 12.11.2025, якою повторно витребував докази від відповідача.

Державна екологічна інспекція Центрального округу надала докази на виконання вимог ухвали суду.

Із 17.09.2025-18.09.2025, 06.10.2025-10.10.2025, 17.11.2025-21.11.2025 головуючий суддя перебував у навчальній відпустці.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

Проведенню позапланової перевірки відповідачем передував плановий захід контролю.

Державна екологічна інспекція Центрального округу на підставі наказу №06-25/395 від 30.09.2024 та №06-25/394 від 30.09.2024 провела два планових заходи щодо дотримання Диканською селищною радою вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади.

Наказом Державної екологічної інспекції Центрального округу «Про проведення планової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою» №06-25/395 від 30.09.2024 призначений плановий захід (перевірки) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, з метою виконання наказу Державної екологічної інспекції України від влади 05.12.2023 №159 «Про затвердження Переліку центральних органів виконавчої та їх територіальних місцевого самоврядування органів, місцевих органів виконавчої влади, органів виконавчої в частині здійснення делегованих їм повноважень здійснення планового влади, які планується перевірити у 2024 році», заплановано вимог природоохоронного заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою (код ЄДРПОУ 21046503) (38500, Полтавська обл., Полтавський вул. Незалежності, р-н, смт Диканька, буд. 133), керуючись ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від територіальні 19.04.2017 року № 275, Положенням про територіальні та міжрегіональні органи Держекоінспекції, енергетики затвердженим наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року № 230, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 16.04.2020 за № 350/34633, Положенням Про Державну екологічну інспекцію Центрального округу (нова редакція), затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 №30.

Вимогою Державної екологічної інспекції Центрального округу №01/02.5-15 від 23.10.2024 щодо забезпечення реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища Відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 № 30, з метою реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, невиконання яких встановлено під час планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканської селищної ради, проведеної 07.10.2024-18.10.2024 за результатами якої складений акт від 18.10.2024 №08/02.5-14, зобов'язана Диканська селищна рада:

1. Вжити заходів щодо розробки та затвердження для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади місцевих правил приймання поверхневих стічних вод до системи водовідведення поверхневих стічних вод населеного пункту.

Термін виконання: 6 місяців після затвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, правил приймання поверхневих стічних вод до систем водовідведення поверхневих стічних вод населеного пункту (Стаття 12, частина 2 статті 13 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод»);

4. Вжити заходів щодо розробки та затвердження для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади місцевих правил збирання, транспортування та очищення стічних вод у населеному пункті від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водовідведення.

Термін виконання: 6 місяців після затвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, правил збирання, транспортування та очищення стічних воду населеному пункті від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водовідведення. (Стаття 12, частина 3 статті 13 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод»);

3. Забезпечити здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти і ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підпорядкованій території.

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті заходи проінформувати до 23.01.2025 (Ст. 26 Закону України «Про управління відходами», ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Наказом Державної екологічної інспекції Центрального округу «Про проведення планової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства виконавчим комітетом Диканської селищної ради» №06-25/394 від 30.09.2024 призначений плановий захід (перевірки) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, з метою виконання наказу Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 № 159 «Про затвердження Переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, які планується перевірити у 2024 році», заплановано здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства виконавчим комітетом Диканської селищної ради (код ЄДРПОУ 21046503) (38500, Полтавська обл., Полтавський р-н, смт Диканька, вул. Незалежності, буд. 133), керуючись ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року № 275, Положенням про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженим наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року № 230, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положенням про Державну екологічну інспекцію Центрального округу (нова редакція), затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 року № 30.

Вимогою Державної екологічної інспекції Центрального округу №02/02.5-15 від 23.10.2024 щодо забезпечення реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища Відповідно до статті 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 № 30, з метою реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, невиконання яких встановлено під час планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства виконавчим комітетом Диканської селищної ради, проведеної 07.10.2024-18.10.2024 за результатами якої складений акт від 18.10.2024 № 09/02.5-14, зобов'язана Диканська селищна рада:

1. Здійснювати контроль за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Термін виконання: постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті проінформувати до 23.01.2025 (Підпункт 1 пункту "б" частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»);

2. Забезпечити організацію і здійснення землеустрою на території Диканської селищної ради в частині: розробки проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, що знаходяться на території Диканської територіальної громади, забезпечити встановлення меж прибережних захисних смуг водойм в натурі (на місцевості); розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду, встановлення меж територій, меж охоронних зон.

Термін виконання: до 23.04.2025 (Підпункт 9 пункту "б" частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункт 1), 2) частини 1 ст. 10, ст. 87, абзаци 1-7 ст. 88 Водного кодексу України, пункти д), ж) ст. 12, ст. 58, частини 1, 2 ст. 60, частина 1 пункт а), б) ст. 91, частина 2 пункт а) ст. 92 Земельного кодексу України, Постанова КМУ від 08.05.96 №486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них»);

3. Забезпечити здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти і ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підпорядкованій території.

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті заходи проінформу вати до 23.01.2025 (ст. 26 Закону України «Про управління відходами», ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування);

4. Вжити заходів для ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території Диканської селищної ради на території Стасівського старостинського округу за межами населеного пункту Слиньків Яр площею 1,05 га.

Термін виконання: До 30.04.2025 (Частина 2 статті 26 Закону України «Про управління відходами»);

5. Забезпечувати відповідно до законодавства, розміщення на своїй території об'єктів оброблення відходів; створення пунктів роздільного збирання побутових відходів.

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті заходи проінформувати до 23.01.2025 (Пункт 5 частини 1 статті 26 Закону України «Про управління відходами»);

Забезпечити виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті заходи проінформувати до 23.01.2025 (Пункт 5 частини 2 статті 26 Закону України «Про управління відходами»);

6. Встановити офіційні вивіски, інформаційно-охоронні знаки та межові охоронні знаки на об'єктах та територіях природно-заповідного фонду.

Термін виконання: До 23.01.2025 (Розділи 2, 3 Положення про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об'єктах природно- заповідного фонду України, затвердженого наказом Мінприроди України від 29.03.1994 р №30);

8. Забезпечити проведення інвентаризації та паспортизації зелених насаджень на території Диканської селищної територіальної громади, їх облік на підставі матеріалів інвентаризації, скласти реєстр за видовими складом та віком.

Термін виконання: До 23.04.2025 (Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово- комунального господарства України від 10.04.2006 N 105, Інструкція з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.12.2001 №226).

Інформацію про виконання даної вимоги необхідно направити після закінчення встановленого терміну виконання у передбачений законодавством строк до Державної екологічної інспекції Центрального округу за адресою: 36039, м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6.

Листом Виконавчий комітет Диканської селищної ради 15.01.2025 № 5157/02.1-10 повідомив відповідача, що на виконання вимоги № 02/02.5-15 від 23.10.2024 Державної екологічної інспекції Центрального округу щодо забезпечення реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища:

на виконання п.1 здійснювати контроль за додержанням природоохоронного законодавства, використання і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів:

- на вирішення проблем охорони навколишнього природного середовища громади впливають багато суб'єктів соціальних відносин, кожен з яких постійно діє в межах повноважень, визначених законодавством і які разом становлять систему суспільно державного регулювання охорони довкілля на місцевому рівні через виконання заходів передбачених «Програмою охорони навколишнього природного навколишнього середовища територіальної громади Диканської селищної ради на 2022-2024 роки», «Програмою благоустрою населених пунктів територіальної громади Диканської селищної ради на 2022 - 2024 роки», Програмою «Питна вода Диканської селищної територіальної громади на 2021-2024 роки» та інше, вказані вище програми перезатвердженні на 2025-2027 роки;

- у 2023 році були надані пропозиції Департаменту екології та природних ресурсів щодо зміни меж РЛП «Диканський», відповідно площа даного об'єкту змінилася у сторону збільшення з 11945,00 га на 12682,3379 га;

- рішенням 55 позачергової сесії 8 скликання від 23.11.2024 №50 радою надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування ДП «Ліси України» для ведення лісового господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 306,00 га;

- рішенням 54 позачергової сесії 8 скликання від 18.10.2025 №23 радою надано дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення по філії «Полтавське лісове господарство» ДП «Ліси України» на території Диканської селищної територіальної громади, зокрема на вибіркову санітарну рубку;

на виконання п. 2 забезпечити організацію і здійснення землеустрою на території Диканської селищної ради:

1) розробки проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, що знаходяться на території громади, забезпечити встановлення меж прибережних захисних смуг водойм в натурі (на місцевості) - до заходів, що можуть бути реалізовані в 2025-2027 роках в рамках «Програми соціально-економічного розвитку Диканської громади» земельним відділом було включено - Розробка проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, що знаходяться на території Диканської ТГ, але згідно п. 24 і Перехідних положень земельного кодексу України із внесеними змінами згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» від 08.10.2024 №3993-ІХ, вказаний захід виконаний не буде з підстав відсутності повноважень, оскільки всі землі, зайняті водними об'єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності;

2) розробка проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій та об'єктів природно -заповідного фонду: станом на звітну дату вказані проекти розроблені, а саме: 1. Пам'ятка природи ботанічна / Лісосмуга О.О. Ізмаїльського; 2. Пам'ятка природи ботанічна «Пустовітка»; 3.Заповідне урочище «Яворівщина»; 4. Заказник ландшафтний «Балка Гараганка»; 5.Ландшафтний заказник місцевого значення «Нелюбівський», погодженні виконавчим комітетом Диканської селищної ради та передані виконавцю робіт на реєстрацію в Державному земельному кадастрі, але з підстав «зламу» 18.12.2025 року всіх реєстрів в Україні - не зареєстровані;

на виконання п. 3 щодо забезпечення здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти і ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підпорядкованій території:

3) на даний час розроблено та подано на затвердження матеріали з оцінки існуючого санітарного стану територій населених пунктів Диканської селищної територіальної громади та планування заходів із санітарного очищення, матеріали з розроблення схеми збирання, перевезення та оброблення побутових відходів для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади Полтавської області та логістичної схеми маршрутів транспортних перевезень побутових відходів та графічні матеріали до схеми збирання, перевезення та оброблення побутових відходів для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади Полтавської області та логістичної схеми маршрутів транспортних перевезень побутових відходів.

Також, надано матеріали, згідно додатків до Методичних рекомендацій з розроблення регіональних планів управління відходами, на запит Департаменту екології та природних ресурсів та на виконання вимог ст. 26 Закону України «Про управління відходами» з метою розроблення регіонального плану управління відходами у Полтавській області до 2033 року.

На виконання п. 4 щодо вжиття заходів для ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на території Стасівського старостинського округу за межами с. Слиньків Яр орієнтовною площею 1,0500 га, повідомляємо, що згідно пп.7 п.2 ст. 26 ЗУ «Про управління відходами» передбачено, що органи місцевого самоврядування забезпечують ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів, а вказане несанкціоноване звалище розташоване на землях приватної власності за межами с. Слиньків Яр, тому правові підстави для виділення коштів з бюджету Диканської селищної ради на зазначені заходи - відсутні.

На виконання п.5 щодо забезпечення відповідно до законодавства, розміщення на своїй території об'єктів оброблення відходів, створення пунктів роздільного збирання побутових відходів:

згідно проекту Регіонального плану управління відходами у Полтавській області (далі - Регіональний план), що розробляється на виконання вимог пункту 2 частини першої статті 25 Закону України «Про управління відходами», відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від ЗО червня 2023 року № 667 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження регіональних планів управління відходами», Національного плану управління відходами до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 117-р., виконавчий комітет Диканської селищної ради рекомендував внести зміни до проекту Регіонального плану в частині розташування на території Диканської територіальної громади перевантажувальної станція (з включенням сортувальної станції) та сортувальної станції.

На території Диканської територіальної громади розташування вищевказаних станцій не можливе, в зв'язку з тим, що рекомендовані земельні ділянки під розміщення цих об'єктів не відповідають державним будівельним та санітарно-епідеміологічним нормам, відсутня містобудівна документація.

Площа земельної ділянки, яка розглядалася під розміщення перевантажувальної станція (з включенням сортувальної станції) та сортувальної станції становить, близько 7 га, більша її частина перевантажена відходами минулих років.

Розширення існуючої ділянки, за рахунок прилеглих до неї земель не можливе, так як земельна ділянка оточена територією, яка включена до об'єкту природно заповідного фонду РЛП «Диканський» на яку розповсюджені природоохоронні обмеження та обтяження.

Земельна ділянка на якій розташовано сміттєзвалище знаходиться в глухому куті - має один в'їзд та виїзд, відсутня дорога з твердим покриттям.

На виконання п. 6 щодо забезпечення виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів:

Згідно Порядку подання звітності щодо виконання цільових показників з підготовки до повторного використання та рециклінгу побутових відходів, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України 27 червня 2024 року № 5 81, формується Звіт щодо виконання цільових показників з підготовки до повторного використання та рециклінгу побутових відходів за Диканською територіальною громадою у розрізі суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення та відновлення побутових відходів в межах відповідної територіальної громади. Оприлюднення звіту відбудеться на офіційному веб сайті Диканської селищної ради в термін зазначений законодавством.

На виконання п. 7 щодо забезпечення проведення інвентаризації та паспортизації зелених насаджень на території Диканської селищної територіальної громади, їх облік на підставі матеріалів інвентаризації, складання реєстру за видовим складом та віком, повідомляємо, що у бюджеті Диканської селищної ради відсутні кошти, які можливо було б виділити на передбачені у вимозі заходи для реалізації через «Програму благоустрою населених пунктів територіальної громади Диканської селищної ради» на 2025 рік.

Листом Виконавчий комітет Диканської селищної ради від 06.06.2025 №5157/02.1-10 повідомив відповідача, що № 02/02.5-15 від 23.10.2024 державної екологічної інспекції центрального округу щодо забезпечення реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища:

На виконання п.1 здійснювати контроль за додержанням природоохоронного законодавства, використання і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів:

- на вирішення проблем охорони навколишнього природного середовища громади впливають багато суб'єктів соціальних відносин, кожен з яких постійно діє в межах повноважень, визначених законодавством і які разом становлять систему суспільно державного регулювання охорони довкілля на місцевому рівні через виконання заходів передбачених «Програмою охорони навколишнього природного навколишнього середовища територіальної громади Диканської селищної ради на 2025-2028 роки». «Програмою благоустрою населених пунктів територіальної громади Диканської селищної ради на 2025 - 2027 роки», Програмою «Питна вода Диканської селищної територіальної громади на 2025-2028 роки» та інше;

- у 2023 році були надані пропозиції Департаменту екології га природних ресурсів щодо зміни меж РЛП «Диканський», відповідно площа даного об'єкту змінилася у сторону збільшення з І 1945.00 га на 12682,33 79 га, на даний час Диканською селищною радою надані пропозиції щодо зонування території РЛП;

- рішенням 55 позачергової сесії 8 скликання від 23.1 1.2024 №50 радою надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування ДП «Ліси України» для ведення лісового господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 306,00 га, проекти перебувають на затвердженні.

- рішенням 54 позачергової сесії 8 скликання від 18.10.2025 №23 та рішенням 64 сесії 8 скликання від 16.05.2025 №39 радою надано дозволи на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення по філіях ДП «Ліси України» на території Диканської селищної територіальної громади, зокрема на вибіркову санітарну рубку.

На виконання п. 2 забезпечити організацію і здійснення землеустрою на території Диканської селищної ради:

1) Розробки проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, що знаходяться на території громади, забезпечити встановлення меж прибережних захисних смуг водойм в натурі (на місцевості) - до заходів, що можуть бути реалізовані в 2025-2027 роках в рамках «Програми соціально-економічного розвитку Диканської громади» земельним відділом було включено - Розробка проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, що знаходяться на території Диканської ТІ. але згідно п. 24 Перехідних положень земельного кодекс) України із внесеними змінами згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» від 08.10.2024 №3993-ІХ, вказаний захід виконаний не буде з підстав відсутності повноважень, оскільки всі землі, зайняті водними об'єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності.

2) Розробка проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій та об'єктів природно -заповідного фонду: станом на звітну дату вказані проекти розроблені, об'єкти ПЗФ внесені до Державного земельного кадастру, а саме:

1. Пам'ятка природи ботанічна / Лісосмуга О.О. Ізмаїльського • обліковий номер обмеження 016:100500:00000027, вид обмеження 100500 пам'ятки природи; 2. Пам'ятка природи ботанічна «Пусговітка» - обліковий номер обмеження 016:100500:00000030, вид обмеження 100500 - пам'ятки природи; 3. Заповідне урочище «Яворівщина» - обліковий номер обмеження 016:100600:00000015, вид обмеження 100400 - заказники: 4. Заказник ландшафтний «Балка Гараганка» - обліковий номер обмеження 016:100400:00000042, вид обмеження 100400 - заказники; 5. Ландшафтний заказник місцевого значення «Нелюбівський» - обліковий номер обмеження 016:100400:00000041, вид обмеження 100400 - заказники. На вказані об'єкти розроблені єдині державні знаки та аншлаги.

На виконання п. 3 щодо забезпечення здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти і ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підпорядкованій території:

- на даний час розроблено та затверджено план виявлення та ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ з метою залучення коштів для його реалізації;

- на території громади несанкціоновані та неконтрольовані звалища відсутні, оскільки всі 16 земельних ділянок під сміттєзвалищами сформовані та внесені до Державного земельного кадастру з цільовим призначення для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування до набрання чинності Закону України «Про управління відходами» постійним користувачем вказаних об'єктів на даний час є Диканський комбінат комунальних підприємств.

Станом на дату перевірки регіональним планом управління відходами не передбачено припинення експлуатації жодного місця розміщення відходів (полігону, звалища) на території Диканської селищної ради, яке не відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами», що визначено п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону.

Крім того, згідно «Правил технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації», затверджених Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 10.02.2025 №263 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.03.2025 за №405/43811, офіційно опублікований 11.04.2025 та набирає чинності), передбачено, що місця розміщення відходів (полігони, звалища), шо експлуатуються, мають бути приведені у відповідність до Правил до 01.01.2030 року.

На виконання передбачених законодавством змін щодо функціонування (полігонів, звалищ), які експлуатуються на території громади та були створені до набрання чинності Закону України «Про управління відходами», радою надано матеріали, згідно додатків до Методичних рекомендацій з розроблення регіональних планів управління відходами, на запит Департаменту екології та природних ресурсів та на виконання вимог ст. 26 Закону України «Про управління відходами» з метою розроблення регіонального плану управління відходами у Полтавській області до 2033 року.

На виконання п. 4 щодо вжиття заходів для ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на території Стасівського старостинського округу за межами с. Слиньків Яр орієнтовною площею 1,0500 га, повідомляємо, що згідно пп.7 п.2 ст. 26 Закону України «Про управління відходами» передбачено, що органи місцевого самоврядування забезпечують ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів, а вказане несанкціоноване звалище розташоване на землях приватної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами с. Слиньків Яр, тому правові підстави для виділення коштів з бюджету Диканської селищної ради на зазначені заходи - відсутні.

На виконання п.5 щодо забезпечення відповідно до законодавства, розміщення на своїй території об'єктів оброблення відходів, створення пунктів роздільного збирання побутових відходів:

згідно проекту Регіонального плану управління відходами у Полтавській області (далі - Регіональний план), що розробляється на виконання вимог пункту 2 частини першої статті 25 Закону України «Про управління відходами», відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 червня 2023 року № 667 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження регіональних планів управління відходами», Національного плану управління відходами до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 117-р., виконавчий комітет Диканської селищної ради рекомендував внести зміни до проекту Регіонального плану в частині розташування на території Диканської територіальної громади?

На території Диканської територіальної громади розташування вищевказаних станцій не можливе, в зв'язку з тим, що рекомендовані земельні ділянки під розміщення цих об'єктів не відповідають державним будівельним та санітарно-епідеміологічним нормам, відсутня містобудівна документація.

Площа земельної ділянки, яка розглядалася під розміщення перевантажувальної станції (з включенням сортувальної станції) та сортувальної станції становить, близько 7 га, більша її частина перевантажена відходами минулих років.

Розширення існуючої ділянки, за рахунок прилеглих до неї земель не можливе, так як земельна ділянка оточена територією, яка включена до об'єкту природно заповідного фонду РЛП «Диканський» на яку розповсюджені природоохоронні обмеження та обтяження.

Земельна ділянка на якій розташовано сміттєзвалище знаходиться в глухому куті - має один в'їзд та виїзд, відсутня дорога з твердим покриттям.

На виконання п. 6 щодо забезпечення виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів:

Згідно Порядку подання звітності щодо виконання цільових показників з підготовки до повторного використання та рециклінгу побутових відходів, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України 27 червня 2024 року № 581, формується Звіт щодо виконання цільових показників з підготовки до повторного використання та рециклінгу побутових відходів за Диканською територіальною громадою у розрізі суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення та відновлення побутових відходів в межах відповідної територіальної громади. Оприлюднення звіту відбудеться на офіційному веб сайті Диканської селищної ради в термін зазначений законодавством.

На виконання п. 7 щодо забезпечення проведення інвентаризації та паспортизації зелених насаджень па території Диканської селищної територіальної громади, їх облік на підставі матеріалів інвентаризації, складання реєстру за видовим складом га віком, повідомляємо, що у бюджеті Диканської селищної ради відсутні кошти, які можливо було б виділити на передбачені у вимозі заходи для реалізації через «Програму благоустрою населених пунктів територіальної громади Диканської селищної ради» на 2025 рік.

З метою перевірки стану виконання вимоги Державної екологічної інспекції Центрального округу від 23.10.2024 № 01/02.5-15, виданої за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, Диканською селищною радою (код ЄДРПОУ 04383133) (38500, Полтавська обл., Полтавський р-н, смт Диканька, вул. Незалежності, буд. 133), керуючись ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положенням про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року № 275, Положенням про Державну екологічну інспекцію Центрального округу (нова редакція), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 року № 30 зі змінами, затвердженими наказом Державної екологічної інспекції України від 04.03.2025 № 55, відповідачем виданий наказ №05-25/182 від 02.06.2025 «Про проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою».

За результатами позапланової перевірки складений акт №75/02.2-14 від 10.06.2025, яким встановлене наступне:

Пункт № 1 Вимоги «Вжити заходів щодо розробки та затвердження для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади місцевих правил приймання поверхневих стічних вод до системи водовідведення поверхневих стічних вод населеного пункту» не виконано, оскільки центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політку у сфері житлово-комунального господарства, не затверджено правила приймання поверхневих стічних вод до систем водовідведення поверхневих стічних вод населеного пункту.

Пункт № 2 Вимоги «Вжити заходів щодо розробки та затвердження для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади місцевих правил збирання, транспортування та очищення стічних вод у населеному пункті від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водовідведення» не виконано, оскільки центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політку у сфері житлово-комунального господарства, не затверджено правила збирання, транспортування та очищення стічних вод у населеному пункті від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водовідведення.

Пункт № 3 Вимоги «Забезпечити здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти і ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підпорядкованій території» не виконано. Також, під час проведення позапланової перевірки в межах адміністративно- територіальної одиниці Диканської територіальної громади виявлено 7 несанкціонованих сміттєзвалищ:

1. За межами населеного пункту с. Ландарі Полтавського району Полтавської області площею 0,04 га;

2. В межах населеного пункту с. Надежда Полтавського району Полтавської області площею 0,12 га;

3. В межах населеного пункту с. Андріївка Полтавського району Полтавської області площею 0,096 га;

4. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,8 га;

5. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,6 га;

6. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,2 га;

7. На території Стасівського старостинського округу за межами населеного пункту Слиньків Яр площею 1,05 га.

Вимогою Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10.06.2025 №04/02.2-15/2025, відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 № 30 зі змінами, затвердженими наказом Державної екологічної інспекції України від 04.03.2025 № 55, з метою перевірки виконання пунктів вимоги від 23.10.2024 № 01/02.5-15 Диканською селищною радою (код ЄДРПОУ 21046503) щодо реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, невиконання яких встановлено під час позапланової перевірки проведеної 04.06.2025-10.06.2025 за результатами якої складений акт від 10.06.2025 № 75/02.2-14, зобов'язана Диканська селищна рада:

1. Вжити заходів щодо розробки та затвердження для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади місцевих правил приймання поверхневих стічних вод до системи водовідведення поверхневих стічних вод населеного пункту.

Термін виконання: 6 місяців після затвердження центральним органом виконавчої влади, іцо забезпечує формування та реалізує державну політку у сфері житлово-комунального господарства, правил приймання поверхневих стічних вод до систем водовідведення поверхневих стічних вод населеного пункту (стаття 12, частина 2 статті 13 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод»);

2. Вжити заходів щодо розробки та затвердження для населених пунктів Диканської селищної територіальної громади місцевих правил збирання, транспортування та очищення стічних вод у населеному пункті від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водовідведення.

Термін виконання: 6 місяців після затвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує (формування та реалізує державну політку у сфері житлово-комунального господарства, правил збирання, транспортування та очищення стічних воду населеному пункті від об'єктів, які не приєднані до систем централізованого водопостачання (стаття 12, частина 3 статті 13 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод»);

3. Забезпечити здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти і ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підпорядкованій території.

Вжити заходів для ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території Диканської селищної ради, в тому числі:

1. За межами населеного пункту с. Ландарі Полтавського району Полтавської області площею 0,04 га;

2. В межах населеного пункту с. Надежда Полтавського району Полтавської області площею 0,12 га;

3. В межах населеного пункту с. Андріївка Полтавського району Полтавської області площею 0,096 га;

4. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,8 га;

5. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,6 га;

6. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,2 га;

7. На території Стасівського старостинського округу за межами населеного пункту Слиньків Яр площею 1,05 га.

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті заходи проінформувати до 04.07.2025 (стаття 26 Закону України «Про управління відходами», стаття 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Позивачем надані листом від 18 червня 2025 року №3014/02.1-07 заперечення на акт позапланової перевірки від 10.06.2025 № 75/02.2-14.

З метою перевірки стану виконання вимоги Державної екологічної інспекції Центрального округу від 23.10.2024 № 02/02.5-15, виданої за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, Диканською селищною радою (код ЄДРПОУ 04383133) (38500, Полтавська обл., Полтавський р-н, смт Диканька, вул. Незалежності, буд. 133), керуючись ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положенням про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року № 275, Положенням про Державну екологічну інспекцію Центрального округу (нова редакція), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 року № 30 зі змінами, затвердженими наказом Державної екологічної інспекції України від 04.03.2025 № 55, відповідачем виданий наказ №05-25/183 від 02.06.2025 «Про проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою».

За результатами позапланової перевірки складений акт №74/02.2-14 від 10.06.2025, яким встановлене наступне:

Пункт № 1 Вимоги «Здійснювати контроль за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів» виконано.

Крім того, зазначаємо, що у 2023 році були надані пропозиції Департаменту екології та природних ресурсів щодо зміни меж РЛП «Диканський», відповідно площа даного об'єкту змінилася у сторону збільшення з 11945,00 га на 12682,3379 га, на даний час Диканською селищною радою надані пропозиції щодо зонування території РЛП «Диканський». Також рішенням 55 позачергової сесії 8 скликання від 23.11.2024 № 50 Диканською селищною радою надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування ДП «Ліси України» для ведення лісового господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 306,00 га, проекти перебувають на затвердженні.

Пункт № 2 Вимоги «Забезпечити організацію і здійснення землеустрою на території Диканської селищної ради в частині: - розробки проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, що знаходяться на території Диканської територіальної громади, забезпечити встановлення меж прибережних захисних смуг водойм в натурі (на місцевості); розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій та

об'єктів природно-заповідного фонду, встановлення меж територій, меж охоронних зон» не виконано.

На виконання вимог пункту № 2, виконавчим комітетом Диканської селищної ради зазначено, що до заходів, які можуть бути реалізовані в 2025-2027 роках в рамках «Програми соціально-економічного розвитку Диканської громади» земельним відділом було включено - «Розробка проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об'єктів», що знаходяться на території Диканської територіальної громади, але згідно пунктом 24 і Перехідних положень земельного кодексу України із внесеними змінами відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» від 08.10.2024 №3993-ІХ, вказаний захід виконаний не буде з підстав відсутності повноважень, оскільки всі землі, зайняті водними об'єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності.

Пункт № 3 Вимоги «Забезпечити здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти і ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підпорядкованій території» не виконано.

Під час проведення позапланової перевірки в межах адміністративно- територіальної одиниці Диканської територіальної громади виявлено 6 несанкціонованих сміттєзвалищ:

1. За межами населеного пункту с. Ландарі Полтавського району Полтавської області площею 0,04 га;

2. В межах населеного пункту с. Надежда Полтавського району Полтавської області площею 0,12 га;

3. В межах населеного пункту с. Андріївка Полтавського району Полтавської області площею 0,096 га;

4. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,8 га;

5. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,6 га;

6. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,2 га.

Крім того, на момент проведення перевірки, розроблено та затверджено план виявлення та ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ з метою залучення коштів для його реалізації. Також на території громади зафіксовано 16 земельних ділянок під сміттєзвалищами, які сформовані та внесені до Державного земельного кадастру з цільовим призначення для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування.

Пункт № 4 Вимоги «Вжити заходів для ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території Диканської селищної ради: на території Стасівського старостинського округу за межами населеного пункту Слиньків Яр площею 1,05 га» не виконано.

Виконавчим комітетом Диканської селищної ради зазначено, що вказане несанкціоноване сміттєзвалище розміщене на землях приватної власності для?

ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами с. Слиньків Яр, тому правові підстави для виділення коштів з бюджету Диканської селищної ради на зазначені заходи - відсутні.

Пункт 5 Вимоги «Забезпечувати відповідно до законодавства, розміщення на своїй території об'єктів оброблення відходів; створення пунктів роздільного збирання побутових відходів» не виконано.

Виконавчим комітетом Диканської селищної ради зазначено, що на території Диканської територіальної громади розташування вищевказаних станцій не можливе, в зв'язку з тим, що рекомендовані земельні ділянки під розміщення цих об'єктів не відповідають державним будівельним та санітарно-епідеміологічним нормам, відсутня містобудівна документація.

Пункт Вимоги «Забезпечити виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів» не виконано.

Виконавчим комітетом Диканської селищної ради зазначено, що згідно з Порядком подання звітності щодо виконання цільових показників з підготовки до повторного використання та рециклінгу побутових відходів, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 27.06.2024 № 5 81, формується Звіт щодо виконання цільових показників з підготовки до повторного використання та рециклінгу побутових відходів за Диканською територіальною громадою у розрізі суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення та відновлення побутових відходів в межах відповідної територіальної громади. Оприлюднення звіту відбудеться на офіційному веб-сайті Диканської селищної ради в термін зазначений законодавством.

Пункт 6 Вимоги «Встановити офіційні вивіски, інформаційно-охоронні знаки та межові охоронні знаки на об'єктах та територіях природно-заповідного фонду» виконано.

Пункт 8 Вимоги «Забезпечити проведення інвентаризації та паспортизації зелених насаджень на території Диканської селищної територіальної громади, їх облік на підставі матеріалів інвентаризації, скласти реєстр за видовими складом та віком» не виконано.

Виконавчим комітетом Диканської селищної ради зазначено, що у бюджеті Диканської селищної ради відсутні кошти, які можливо було б виділити на передбачені заходи для їх реалізації «Програмою благоустрою населених пунктів територіальної громади Диканської селищної ради» на 2025 рік.

Вимогою Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10.06.2025 №03/02.2-15/2025, відповідно до статті 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 № 30 зі змінами, затвердженими наказом Державної екологічної інспекції України від 04.03.2025 № 55, з метою перевірки виконання пунктів вимоги від 23.10.2024 № 01/02.5-15 Диканською селищною радою (код ЄДРПОУ 21046503) щодо реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, невиконання яких встановлено під час позапланової перевірки проведеної 04.06.2025-10.06.2025 за результатами якої складений акт від 10.06.2025 № 74/02.2-14, зобов'язана Диканська селищна рада:

1. Здійснювати контроль за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги, Про вжиті заходи проінформувати до 25.07.2025 (Підпункт 1 пункту «б» частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»);

2. Забезпечити здійснення повноважень у сфері управління відходами, виявляти і ліквідовувати несанкціоновані й неконтрольовані звалища відходів на підконтрольній території.

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті заходи проінформу вати до 04.07.2025 (стаття 26 Закону України «Про управління відходами», стаття 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»);

3. Вжити заходів для ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на території Диканської селищної ради, в тому числі:

1. За межами населеного пункту с. Ландарі Полтавського району Полтавської області площею 0,04 га;

2. В межах населеного пункту с. Надежда Полтавського району Полтавської області площею 0,12 га;

3. В межах населеного пункту с. Андріївка Полтавського району Полтавської області площею 0,096 га;

4. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,8 га;

5. За межами населеного пункту сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,6 га;

6. За межами населеного пункту' сел. Диканька Полтавського району Полтавської області площею 0,2 га;

7. На території Стасівського старостинського округу за межами населеного пункту Слиньків Яр площею 1,05 га.

Термін виконання: До 04.07.2025 (частина 2 статті 26 Закону України «Про управління відходами»);

4. Забезпечувати відповідно до законодавства, розміщення на своїй території об'єктів оброблення відходів; створення пунктів роздільного збирання побутових відходів.

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті заходи проінформувати до 25.07.2025 (Пункт 5 частини 1 статті 26 Закону України «Про управління відходами»);

5. Забезпечити виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів.

Термін виконання: Постійно з дати отримання вимоги. Про вжиті заходи проінформувати до 25.07.2025 (Пункт 5 частини 2 статті 26 Закону України «Про управління відходами»);

6. Забезпечити проведення інвентаризації та паспортизації зелених насаджень на території Диканської селищної територіальної громади, їх облік на підставі матеріалів інвентаризації, скласти реєстр за видовим складом та віком.

Термін виконання: До 25.07.2025 (Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово- комунального господарства України від 10.04.2006 № 105, Інструкція з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.12.2001 №226).

Інформацію про виконання даної вимоги необхідно направити після закінчення встановленого терміну виконання у передбачений законодавством строк до Державної екологічної інспекції Центрального округу за адресою: 36039, м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6.

Позивачем надані листом від 17 червня 2025 року №3013/02.1-07 заперечення на акт позапланової перевірки від 10.06.2025 № 74/02.2-14.

На розгляді Полтавського окружного адміністративного суду знаходиться справа №440/10702/25, за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу звернувся до Диканської селищної ради, Виконавчого комітету Диканської селищної ради про:

визнати протиправною бездіяльність Диканської селищної ради (38500, Україна, Полтавський р-н, Полтавська обл., селище Диканька, вулиця Незалежності, будинок, 133 ЄДРПОУ 21046503) та Виконавчого комітету Диканської селищної ради (38500, Україна, Полтавський р-н, Полтавська обл., селище Диканька, вулиця Незалежності, будинок, 133, ЄДРПОУ 04383133) щодо незабезпечення ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища площею 0,12 га, розташованого в межах населеного пункту с. Надежда Полтавського району Полтавської області та площею 0,096 га, розташованого в межах населеного пункту с. Андріївка Полтавського району Полтавської області.

зобов'язати Диканську селищну раду (38500, Україна, Полтавський р-н, Полтавська обл., селище Диканька, вулиця Незалежності, будинок, 133 ЄДРПОУ 21046503) та Виконавчий комітет Диканської селищної ради (38500, Україна, Полтавський р-н, Полтавська обл., селище Диканька, вулиця Незалежності, будинок, 133, ЄДРПОУ 04383133) забезпечити ліквідацію несанкціонованого сміттєзвалища площею 0,12 га, розташованого в межах населеного пункту с. Надежда Полтавського району Полтавської області та площею 0,096 га, розташованого в межах населеного пункту с. Андріївка Полтавського району Полтавської області.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2024 року у справі №440/8845/24 ухвалене наступне:

«Адміністративний позов Диканської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Незалежності, 64а, смт.Диканька, Диканський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 02910060) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, буд. 6, м.Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 42149108) до Диканської селищної ради (вул. Незалежності, 133, смт.Диканька, Диканський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 04383133) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Диканської селищної ради, яка полягає у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на землях комунальної власності площею 1205 кв.м., яке знаходиться на території Надеждинського старостату Диканської територіальної громади, за географічними координатами 49,74483°Пн, 34,23268°Сх та межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5321084001:001:01:001:0201;

Зобов'язати Диканську селищну раду вжити заходи щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на землях комунальної власності площею 1205 кв.м., яке знаходиться на території Надеждинського старостату Диканської територіальної громади за географічними координатами 49,74483°Пн, 34,23268°Сх та межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5321084001:001:01:001:0201».

Судом встановлені обставини, що спірні правовідносини стосуються вимоги Державної екологічної інспекції Центрального округу №01/02.5-15 від 23.10.2024 на підстваві акту планової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою від 18.10.2024 №08/02.5-14, та вимоги Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10.06.2025 №04/02.2-15/2025 винесеної на підставі акту позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою від 10.06.2025 №75/02.2-14 про перевірку стану виконання вимоги Державної екологічної інспекції Центрального округу від 23.10.2024 № 01/02.5-15.

Відповідачем у відзиві зазначені доводи, що наказом Державної екологічної інспекції України «Про затвердження Плану перевірок органів місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, Державної екологічної інспекції України на 2025 рік» затверджено план перевірок органів місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади та знаходиться у вільному доступі на сайті Державної екологічної інспекції Центрального округу за посиланням. https://centrreg.dei.gov.ua/post/1044, проте за цим посиланням відсутні відомості щодо здійснення позапланових заходів відносно Диканської селищної ради Полтавської області.

Також відповідачем не надане погодження та відповідне рішення Державної екологічної інспекції України щодо проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою про перевірку стану виконання вимоги Державної екологічної інспекції Центрального округу від 23.10.2024 № 01/02.5-15, за результатами якої складений акт від 10.06.2025 №75/02.2-14 та винесена оспорювана вимога від 10.06.2025 № 04/02.2-15/2025.

Враховуючи, що позивач вважає вимогу Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10.06.2025 № 04/02.2-15/2025 протиправною, звернувся до суду із даним позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про припинення заходів державного нагляду(контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" від 13.03.2022 №303 (у редакції станом на 15.04.2025 на час проведення контролю відповідачем) припинене проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні».

Згідно з пунктом 2 Постанови №303, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Пунктом 3 Постанови №303 встановлено, що протягом періоду воєнного стану за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері організації та проведення азартних ігор та у лотерейній сфері - за рішенням Державного агентства Плей Сіті відповідно до статті 10 Закону України “Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» та статті 13 Закону України “Про державні лотереї в Україні».

У зв'язку із розпочатою військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією (агресивної війни - від 20 лютого 2014 року збройної тимчасової окупації перших територій України) Російської Федерації проти України воєнний стан продовжувався неодноразово і триває безперервно від 24.02.2022 станом на дату ухвалення цього рішення суду.

15.12.2023 набрав чинності Закон України «Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 №2073-IX (далі - Закон №2073-IX), який упорядковує відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у спосіб прийняття й виконання адміністративних актів (частина перша статті 1 Закону № 2073-IX).

Частиною першою статті 6 Закону №2073-IX визначено, що адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону (частина третя статті 8 Закону №2073-IX).

Статтею 18 цього закону гарантовано ефективні засоби правового захисту. Цією нормою передбачено, що особа має право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності адміністративного органу в порядку адміністративного оскарження відповідно до цього Закону та/або в судовому порядку.

Статтею 27 Закону №2073-IX визначено коло осіб, які є учасниками адміністративного провадження. Відповідно до частини першої цієї норми учасником адміністративного провадження є: 1) особа, питання про право, свободу чи законний інтерес або обов'язок якої вирішується в адміністративному акті (адресат), у тому числі: а) особа, яка з метою забезпечення реалізації свого права, свободи чи законного інтересу або виконання нею визначеного законом обов'язку звертається до адміністративного органу із заявою про прийняття адміністративного акта (заявник); б) особа, стосовно якої адміністративний орган ініціював адміністративне провадження; в) особа, яка з метою захисту свого права, свободи чи законного інтересу звертається до адміністративного органу із скаргою (скаржник); 2) інша особа, на право, свободу чи законний інтерес якої негативно впливає або може вплинути адміністративний акт (заінтересована особа).

Підпунктом 11 частини першої статті 28 Закону №2073-IX передбачено право учасників адміністративного провадження оскаржити у передбаченому законом порядку адміністративний акт, процедурне рішення або дію, бездіяльність адміністративного органу.

За правилами статті 36 Закону № 2073-IX адміністративне провадження відповідно до цього Закону розпочинається: 1) за заявою особи щодо забезпечення реалізації її права, свободи чи законного інтересу або виконання нею визначеного законом обов'язку, у тому числі щодо отримання адміністративної послуги; 2) за ініціативою адміністративного органу, у тому числі у порядку здійснення ним інспекційного (контрольного, наглядового) повноваження. Адміністративне провадження продовжується у разі подання скарги в порядку адміністративного оскарження.

Процедура прийняття рішення у справі в адміністративному провадженні передбачена статтею 69 Закону № 2073-IX, відповідно до якої за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт.

Відповідно до статті 72 Закону № 2073-IX адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті).

Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

У мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Адміністративний акт може не містити посилання на фактичні обставини справи і результати дослідження доказів та інших матеріалів справи, якщо такий акт прийнято на підставі акта чи іншого документа, складеного за результатами проведення інспекційних (контрольних, наглядових) заходів, якщо цей документ вже містить відповідне мотивування (обґрунтування) та доведений до особи належним чином. Для окремих видів справ законодавством можуть визначатися додаткові відомості, що зазначаються у мотивувальній частині адміністративного акта.

Відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.

Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта не вимагається, якщо: 1) адміністративний орган задовольнив заяву, при цьому адміністративний акт не стосується прав, свобод чи законних інтересів інших осіб; 2) адміністративний орган під час здійснення інспекційних (контрольних, наглядових) повноважень не виявив порушень законодавства.

Статтею 145 Конституції України гарантовано судовий захист прав місцевого самоврядування.

У пунктах 8-9 частини першої статті 4 КАС України визначено позивача як особу, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкта владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду. При цьому відповідачем може бути суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інша особа, до якої звернена вимога позивача.

Пунктами 3 та 5 частини першої статті 19 КАС України визначено два спеціальних види спорів, у яких позивачем може виступати суб'єкт владних повноважень:

1) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління - компетенційні спори, під якими слід розуміти спір між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), зокрема, делегованих повноважень. Особливість судового розгляду компетенційних спорів зумовлена необхідністю вирішення питання про те, чи належним чином реалізована компетенція відповідача та чи не порушена при реалізації повноважень відповідача компетенція позивача (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 915/478/18, від 13.11.2019 року у справі № 826/3115/17 та постанова Верховного Суду від 04.12.2019 у справі № 826/6228/17);

2) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом. У цій категорії справ можливі два випадки (види): 1) прямо передбачено КАС України (частина п'ята статті 46); 2) прямо передбачено спеціальним законом.

За загальним правилом, суб'єкти владних повноважень у некомпетенційних спорах мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України (частина четверта статті 5 КАС України) та з метою реалізації покладених на них повноважень.

Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.11.2019 у справі № 826/3115/17, від 04.12.2019 у справі № 826/6228/17 дійшла висновку, що, за загальним правилом, якщо право державного органу на звернення з відповідним позовом прямо не передбачено законодавством, один орган державної влади не може звертатися з позовом до іншого органу, бо це означатиме позов держави до неї самої. Винятком є компетенційний спір.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 21 травня 1997 року № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Право органу місцевого самоврядування на звернення до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування, передбачено статтею 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», де визначено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

У статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наведено повноваження у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, якою визначено власні (самоврядні) та делеговані повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» 25 червня 1991 року №1264-XII, завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Частиною 2 статті 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві ради та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

За приписами статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля, про стратегічну екологічну оцінку, про моніторинг, звітність та верифікацію викидів парникових газів; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та відновлення відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на відновлення; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі; у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів (пункт "а" частини першої статті 202 Закону).

Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 (далі - Положення № 275) визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з пунктом 7 цього Положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», пункту 9 Положення про Міністерство енергетики та захисту довкілля України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 № 32 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.09.2019 № 847), пункту 7 Положення № 275, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 995 «Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 102 «Питання реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища», постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2020 №39 «Про ліквідацію територіального та міжрегіонального територіального органу Державної екологічної інспекції» наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, затверджено Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції (далі - Інспекції), яке зареєстровано і Міністерстві юстиції України 16.04.2020 № 350/34633. Цим положенням визначені, зокрема, функції Інспекції.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Положення №230 Інспекція є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

На підставі пункту 2 розділу 2 цього Положення Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.

Законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), є Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).

За визначенням, що міститься у статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Сфера дії Закону № 877-V визначена статтею 2.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 2 червня 2016 року № 1402-VIII, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно із частиною 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що правовідносинам (предмету та підставам, що виникають у подібних (релевантних) обставинах) Верховний Суд надав правовий висновок, у постанові від 12 травня 2025 року у справі № 520/13293/24.

Подібність справ і відносин визначається за такими основними критеріями: суб'єктним, об'єктним і змістовним.

Під час застосування правового висновку Верховного Суду необхідно враховувати суб'єктний склад учасників відносин, зміст правовідносин (права та обов'язки сторін спору); об'єкт і предмет правового регулювання, однаковість матеріально-правового регулювання спірних правовідносин, умови застосування правових норм (зокрема, щодо часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин); предмет спору, підстави позову, зміст позовних вимог, установлені судом фактичні обставини.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.10.2021 у справі №233/2021/19 задля юридичної визначеності у застосуванні приписів процесуального закону, які зобов'язують визначати подібність правовідносин, конкретизувала висновки Верховного Суду щодо тлумачення поняття “подібні правовідносини», що полягає у тому, що на предмет подібності слід оцінювати саме ті правовідносини, які є спірними у порівнюваних ситуаціях. Встановивши учасників спірних правовідносин, об'єкт спору (які можуть не відповідати складу сторін справи та предмету позову) і зміст цих відносин (права й обов'язки сторін спору), суд має визначити, чи є певні спільні риси між спірними правовідносинами насамперед за їхнім змістом. А якщо правове регулювання цих відносин залежить від складу їх учасників або об'єкта, з приводу якого вони вступають у правовідносини, то у такому разі подібність слід також визначати за суб'єктним і об'єктним критеріями відповідно. Для встановлення подібності спірних правовідносин у порівнюваних ситуаціях суб'єктний склад цих відносин, предмети, підстави позовів і відповідне правове регулювання не обов'язково мають бути тотожними, тобто однаковими.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що термін “подібні правовідносини» може означати як ті, що мають лише певні спільні риси з іншими, так і ті, що є тотожними з ними, тобто такими самими, як інші. Таку спільність або тотожність рис слід визначати відповідно до елементів правовідносин. Із загальної теорії права відомо, що цими елементами є їх суб'єкти, об'єкти та юридичний зміст, яким є взаємні права й обов'язки цих суб'єктів. Отже, для цілей застосування приписів процесуального закону, в яких вжитий термін “подібні правовідносини» - таку подібність слід оцінювати за змістовим, суб'єктним та об'єктним критеріями.

З-поміж цих критеріїв змістовий (оцінювання спірних правовідносин за характером урегульованих нормами права та договорами прав і обов'язків учасників) є основним, а два інші - додатковими.

У кожному випадку порівняння правовідносин і їхнього оцінювання на предмет подібності слід насамперед визначити, які правовідносини є спірними.

А тоді порівнювати права й обов'язки сторін саме цих відносин, згідно з відповідним правовим регулюванням (змістовий критерій) і у разі необхідності, зумовленої цим регулюванням, - суб'єктний склад спірних правовідносин (види суб'єктів, які є сторонами спору) й об'єкти спорів.

Оскільки такий правовий висновок Верховного Суду у постанові від 12 травня 2025 року у справі № 520/13293/24 встановлений щодо визнання дій протиправними Державної екологічної інспекції у Харківській області щодо проведення позапланової перевірки Богодухівської міської ради Харківської області на підставі наказу від 12.03.2024 №09-12-01 "Про здійснення позапланового заходу (перевірки)", визнання протиправною та скасування вимоги Державної екологічної інспекції у Харківській області від 27.03.2024 №02/05-04 щодо приведення у відповідність із законодавством, яка видана з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення позапланової перевірки Богодухівської міської ради Харківської області на підставі наказу від 12.03.2024 №09-12-01 "Про здійснення позапланового заходу (перевірки)", то суд застосовує такий правовий висновок Суду, як подібний, з огляду на зміст спірних правовідносин у цій справі.

Суд з метою процесуальної економії не вважає за доцільне перейти до висновку щодо наявності суті порушення законодавства, на підставі якого прийнята оспорювана вимога відповідачем.

Внаслідок протиправної перевірки, здійсненої органом контролю, суд не надає оцінку суті порушення природоохоронного законодавства у цій справі, а всі негативні наслідки суд покладає на відповідача.

Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті спірних правовідносин можна дійти висновку, що позапланова перевірка суб'єкта господарювання має здійснюватися виключно з підстав, у порядку і спосіб, визначених законом.

Порушення процедури призначення та власне проведення перевірки має наслідком неправомірність остаточного акта реагування, прийнятого за наслідками цієї перевірки (як її результату).

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 09 листопада 2022 року у справі № 380/13748/21.

Правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21.05.2024 у справі №440/8798/22, визначають межі дослідження судом підстав та предмета спору, якщо судом встановлено, що перевірка (контрольний захід) протиправний - то суд не має права переходити до аналізу та оцінки суті встановлених під час перевірки порушень податкового або іншого законодавства, і у змісті рішення суду не повинно бути мотивів та висновків суду щодо суті порушень податкового законодавства, встановлених під час податкової перевірки.

Суд застосовує даний висновок Верховного Суду для аналогічних спірних відносин у цій справі в частині першочергового надання правової оцінки судом правомірності порядку проведення контрольного заходу та достатності для розгляду справи по суті спору.

Суд також враховує неодноразові висновки Верховного Суду, що на новому розгляді справи, платник податку може посилатись на обставини незаконної перевірки, які не були зазначені під час первинного розгляду справи судом.

Одночасно суду зауважує про відсутність єдності у правових висновках Верховного Суду яка полягає у тому, що у правовому висновку Верховного Суду від 14.12.2023 у справі №520/20064/21 зазначене, що на новому розгляді справи, платник податку може посилатись на обставини незаконної перевірки, які не були зазначені під час первинного розгляду справи судом, проте у іншому правовому висновку Верховного Суду від 15.01.2025 у справі №804/11314/15 зауважив, що на новому розгляді справи платник податку не може посилатись на обставини незаконної перевірки, які не були зазначені під час первинного розгляду справи судом, оскільки такі доводи є зміною підстав позову.

Правовий висновок Верховного Суду викладений у постанові від 21.05.2024 у справі №440/8798/22 має імперативну вказівку, що суд не має права переходити до дослідження суті порушення, якщо встановлені обставини протиправного проведення контрольного заходу, які є достатніми (мають «кумулятивний ефект») для скасування податкового повідомлення-рішення.

У справі, яка розглядається, орган місцевого самоврядування є суб'єктом владних повноважень, оскаржує в судовому порядку дії щодо проведення позапланової перевірки екологічною інспекцією та її наслідки.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування (частина четверта статті 71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Наведені правові норми свідчать про те, що Диканська селищна рада Полтавської області має право на звернення до суду із цим позовом.

Предметом спору, що виник у цій справі, є ухвалене відповідачем в процесі виконання своїх управлінських функцій адміністративного акта (рішення), зокрема, вимоги щодо приведення у відповідність із законодавством, суд, враховуючи публічно-правову природу спірних правовідносин, що виникли в межах адміністративної процедури прийняття рішень; наявність у спірних правовідносинах категорій адміністративної процедури (адміністративний орган; адміністративний акт; адміністративне провадження; адміністративна процедура; дискреційне повноваження; учасники адміністративного провадження (особа, питання про право, свободу чи законний інтерес або обов'язок якої вирішується в адміністративному акті (адресат), та беручи до уваги те, що оскаржуване рішення (вимога) Державної екологічної інспекції у Харківській області відповідає формі адміністративного акта, вважає за необхідне зазначити, що спірні публічно-правові (адміністративно-правові) відносини є відносинами адміністративної процедури, які регулюються Законом №2073-IX з урахуванням, зокрема, положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Суд висновує про те, що вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не поширюються на спірні правовідносини, оскільки Диканська селищна рада Полтавської області не є суб'єктом господарювання, тоді як в преамбулі вказаного Закону чітко визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

У той же час, продовжуючи висновок суду щодо призначення позапланової перевірки під час воєнного стану, наведеними нормами законодавства визначений публічний порядок та адміністративна процедура, що Державна екологічна інспекція України та територіальні органи (відповідач у справі) наділені відповідними повноваженнями щодо здійснення нагляду контролю за додержанням органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вимог природоохоронного законодавства.

Державна екологічна інспекція України та територіальні органи (відповідач у справі) наділені відповідними повноваженнями на проведення перевірок органів місцевого самоврядування у сфері природоохоронного законодавства щодо виконання делегованих їм повноважень.

Відповідно до пунктів 1-3 Постанови №303 (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), рішення щодо доцільності здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах віднесено до компетенції центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

При цьому, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, протягом періоду воєнного стану дозволяється здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Таким чином, не має значення щодо правового статусу суб'єкта господарювання чи здійснення контролю у сфері господарювання, оскільки Постанова №303 регулює й інші правовідносини, у тому числі здійснення нагляду контролю за додержанням органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вимог природоохоронного законодавства.

Аналіз вказаних приписів вказує на те, що на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» припинене проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Указ Президента України №64 і Постанова №303 прийняті у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а отже і підстави та оформлення проведення позапланових заходів під час воєнного стану відрізняється від підстав та оформлення для проведення такого заходу в мирний час.

Конституційний Суд України у рішенні від 01.12.2004 № 18-рп/2004 зазначив, що поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (1501-06) та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Упродовж періоду воєнного стану здійснення позапланової перевірки можливо лише виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, а саме на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю) для проведення позапланового заходу Диканської селищної ради Полтавської області, та за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; з метою виконання міжнародних зобов'язань України.

Суд зазначає, що з наявних у матеріалах справи доказів висновується, що позивачем порушений порядок проведення позапланової перевірки.

У постанові від 28.09.2022 у справі № 160/2552/21 Верховний Суд зауважив, що ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків і, на противагу йому, принцип формального порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення.

Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.09.2021 у справі № 816/228/17 сформувала правовий висновок, згідно з яким неправомірність дій контролюючого органу з призначення і проведення перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.

Суд не застосовує у даному випадку надмірний формалізм щодо дотримання процедури.

Саме кумулятивний (сумарний, сукупний) ефект допущених відповідачем порушень дозволяє стверджувати, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень містить ознаки свавільного (недобросовісного) рішення.

Суд зазначає, що в адміністративному судочинстві добросовісність (несвавільність, розумність, справедливість) рішення суб'єкта владних повноважень означає, що при його прийнятті повинен бути застосований певний стандарт поведінки посадових осіб, що характеризується законністю, транспарентністю та повагою до прав та інтересів суб'єкта приватного права (від лат. Uberrimafides - найбільш добросовісний).

Подібний висновок ухвалений Верховним Судом у постанові від 23 січня 2025 року у справі №240/32993/23.

Встановлені судом порушення порядку проведення позапланової перевірки є самостійною та достатньою підставою для скасування оспорюваної вимоги у цій справі, у зв'язку з наведеними вище обставинами, оцінка іншим аргументам сторін, які стосуються виявлених під час проведення податкової перевірки порушень, не надається.

З огляду на припинення проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні", відповідачем здійснений контрольний захід неправомірно, відповідно, вимога є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно, прийнята за наслідками перевірки Державної екологічної інспекції Центрального округу Диканської селищної ради Полтавської області на підставі наказу №05-25/182 від 02.06.2025 «Про проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Диканською селищною радою» оскаржувана позивачем вимога Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10.06.2025 №04/02.2-15/2025 за відсутності підстав для проведення такої перевірки, є протиправною та підлягає скасуванню.

Добросовісність (пункт 6 статті 3 Цивільного кодексу України) - це певний стандарт поведінки, засада використання та захисту цивільних прав, якій корелює принцип добросовісності у пункт 5 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України під час перевірки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Цивільні права у публічно-правовому спорі захищаються в адміністративній юстиції.

Принципи адміністративної процедури є добросовісність і розсудливість (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про адміністративну процедуру» 17 лютого 2022 року № 2073-IX).

Стаття 10 Закону України “Про адміністративну процедуру» пояснює добросовісність і розсудливість в адміністративній процедурі. Адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом. Адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства. Особа зобов'язана здійснювати надані їй права добросовісно та не зловживати ними.

Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності. Цей принцип має різні прояви. Зокрема, він є одним з визначальних принципів "доброго врядування" і "належної адміністрації" (встановлення процедури і її дотримання), частково співпадає з принципом законності (чіткість і передбачуваність закону, вимоги до "якості" закону).

Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland),заява №10373/05, пункт 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (там само). З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява №36548/97, пункт 58). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), пункту 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), пункт 58, "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, пункт 40, "Трґо проти Хорватії" (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, пункт 67). У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип "належного урядування" може не лише покладати на державні органи обов'язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку (наприклад, рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), пункту 69), а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові (зазначені вище рішення у справах "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), пункт 53 та "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), пункт 38).

Відповідно до статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 73 КАС встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частин першої, третьої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимог и та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Європейський суд з прав людини у пункті 36 рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01.07.2003 року №37801/97 вказав, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону. Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 20.04.2023 у справі №380/4746/22, від 31.05.2023 у справі №280/1255/20.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.09.2021 у справі №816/228/17 сформувала правовий висновок, згідно з яким неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.

Інші доводи сторін не впливають на висновки суду у цьому рішенні.

Згідно із ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.

У розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).

Таки чином, в контексті обставин даної справи судом надана оцінка та відповідь на всі доводи позивача та відповідача, які можуть вплинути на правильне вирішення спору.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову, визнати протиправною та скасувати вимогу Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10.06.2025 №04/02.2-15/2025.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Даний спір є компетенційним між двома суб'єктами владних повноважень.

Зважаючи на те, що позивач є суб'єкт владних повноважень, доказів на підтвердження понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не надані суду, тому суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат та присудження позивачу сплаченої суми судового збору.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Диканської селищної ради (вул. Незалежності, буд.133, селище Диканька, Полтавська область, 38500, код ЄДРПОУ 21046503) до Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, буд. 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 42149108) про визнання протиправною та скасування вимоги задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної екологічної інспекції Центрального округу від 10.06.2025 №04/02.2-15/2025.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В.І. Бевза