Ухвала від 27.11.2025 по справі 440/14264/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14264/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про:

- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягають у внесенні (поновленні) до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на обліку та є військовозобов'язаним;

- визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , що полягає у невнесенні до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 внести до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

25.11.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання про залучення співвідповідача, яким просить залучити до участі у справі в якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_6 .

В обгрунтування клопотання зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб. В позовній заяві відповідачами визначені ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 . ІНФОРМАЦІЯ_7 є відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_9 , відповідно ІНФОРМАЦІЯ_8 є відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Розглянувши подане клопотання, суд враховує наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що предметом спору у цій справі є дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення (поновлення) до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та є військовозобов'язаним; бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо невнесення до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність ОСОБА_1 до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Відповідно до частин 3 - 7 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» визначено статус, основні завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до п. 1 Постанови КМУ від 23.02.2022 № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до п. 7 Постанови № 154 від 23.02.2022р. районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зважаючи на вищевикладене, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 є самостійними відокремленими підрозділами, які, в свою чергу, мають структурні підрозділи.

Враховуючи зазначене та те, що у даних спірних правовідносинах оскаржувані дії, бездіяльність стосуються виключної компетенції районних (міських) ТЦК СП (пункт 11 Положення про ТЦК СП), суд вважає, що відсутні підстави для залучення ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 як другого відповідача у цій справі.

Керуючись статтями 48, 243, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання представника позивача про залучення співідповідачів -відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва