27 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15426/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просив:
- визнати протиправною бездіяльність Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 01 лютого 2023 року по 31 травня 2023 року, з розрахунку до 10 тисяч гривень пропорційно в розрахунку на місяць, у тому числі на лютий 2023 року за 28 календарних днів, на березень 2023 року за 26 календарних днів, на квітень 2023 року за 21 календарний день, на травень 2023 року за 31 календарний день;
- зобов'язати Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 01 лютого 2023 року по 31 травня 2023 року, з розрахунку до 10 тисяч гривень пропорційно в розрахунку на місяць, у тому числі на лютий 2023 року за 28 календарних днів, на березень 2023 року за 26 календарних днів, на квітень 2023 року за 21 календарний день, на травень 2023 року за 31 календарний день.
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо не встановлення ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 01 лютого 2023 року по 31 травня 2023 року, з розрахунку до 10 тисяч гривень пропорційно в розрахунку на місяць, у тому числі на лютий 2023 року за 28 календарних днів, на березень 2023 року за 26 календарних днів, на квітень 2023 року за 21 календарний день, на травень 2023 року за 31 календарний день;
- зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій встановити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 01 лютого 2023 року по 31 травня 2023 року, з розрахунку до 10 тисяч гривень пропорційно в розрахунку на місяць, у тому числі на лютий 2023 року за 28 календарних днів, на березень 2023 року за 26 календарних днів, на квітень 2023 року за 21 календарний день, на травень 2023 року за 31 календарний день.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач проходив службу в кадрах ДСНС України на посаді начальника Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області з 17.10.2022 (наказ ДСНС України про призначення на посаду від 14.10.2022 №622 осцз) по 08.11.2024 (наказ ДСНС України від 30.10.2024 №857 осцз про звільнення та наказ НМЦ від 08.11.2024 №71-НК/956 про виключення з кадрів ДСНС), що підтверджується копією послужного списку. При цьому, згідно довідки від 14.11.2024 №3 під час проходження служби у березні-червні 2023 року додаткова винагорода за лютий - травень 2023 року у розмірі до 10 000 грн щомісячно ОСОБА_1 не виплачувалася, що, на переконання позивача, є порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та наказу МВС України від 26.01.2023 №35 "Про затвердження Порядку та умов виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за №197/39253 із змінами згідно наказу МВС від 29.09.2023 №799.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У відзиві на позовну заяву /а.с. 30-34/ представник Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області просив в задоволенні позову відмовити. Вказував, зокрема, що так як начальник центру призначається та звільняється ДСНС України, то Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області не має права самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення начальнику Центру і діє у нарахуванні даних позицій виключно на основі наказів ДСНС України. Окрім цього, позивач протягом спірного періоду по відношенню до відповідача, а саме з 17.10.2022 по 08.11.2024 перебував на посаді начальника Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, відповідно по відношенню до нього видавалися накази ДСНС України стосовно визначення розмірів грошового забезпечення, на основі яких позивач підписував фінансові документи по виплаті грошового забезпечення з урахуванням (на його думку) протиправних дій. Враховуючи той факт, що протягом даного періоду позивачем звернень до ДСНС України чи судових інстанцій стосовно протиправних дій у визначенні йому розміру грошового забезпечення не було, позивач погоджувався з даною ситуацією. Поряд з цим, відповідно до наказу від 26.01.2023 №35 "Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту", який набрав чинності з 01.02.2023, а саме, підпункт 8 пункту 13 Порядку, додаткова винагорода не виплачується особам, які проходять службу в закладах освіти із специфічними умовами навчання на штатних посадах (крім тих, які за рішенням ДСНС залучаються до виконання заходів, зазначених у підпунктах 2, 4, 5 пункту 4 цих Порядку та умов). Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області, а ні у своїх статутних завданнях, а ні за рішенням ДСНС не залучається до виконання заходів, зазначених у підпунктах 2, 4, 5 пункту 4 цих Порядку та умов. Також представник центру зауважував на пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом.
У відзиві на позовну заяву /а.с. 54-57/ представник ДСНС України просив в задоволенні позову відмовити. Вказував, зокрема, що основні завдання НМЦ, визначені його Статутом, полягають у функціональному навчанні керівного складу та фахівців з питань цивільного захисту, а також методичному супроводі. Таким чином, повноваження та діяльність НМЦ не охоплюють основні завдання, визначені Кодексом для сил цивільного захисту. Це підтверджує, що НМЦ є закладом освіти із специфічними умовами навчання, а не безпосереднім органом чи підрозділом реагування. Отже, НМЦ є закладом освіти із специфічними умовами навчання. Ні у своїх статутних завданнях, ні за окремим рішенням ДСНС НМЦ не залучається до виконання заходів, зазначених у підпунктах 2, 4 та 5 пункту 4 відповідного Порядку та умов. Таким чином, позивач, як штатний працівник НМЦ, підпадає під виключення щодо виплати додаткової винагороди, що є достатньою та законною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог у цій справі. Додатковим аргументом, що свідчить про відсутність порушеного права на спірну виплату, є той факт, що позивач протягом спірного періоду обіймав посаду начальника НМЦ. На цій посаді позивач підписував фінансові документи щодо виплати грошового забезпечення підлеглим та собі, включаючи нарахування (чи відсутність нарахування) спірної додаткової винагороди. Як керівник установи, позивач був безпосередньо відповідальний за дотримання фінансової дисципліни та норм законодавства при нарахуванні виплат. Факт підписання ним фінансових документів, які не містили нарахування спірної винагороди, свідчить про погодження позивача з правомірністю такого нарахування (тобто з відсутністю у нього права на цю виплату) у період його перебування на керівній посаді.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/15426/24 за позовом ОСОБА_1 до Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
14.01.2025 до суду від позивача надійшло клопотання про залучення у якості співвідповідача ДСНС України /а.с. 38-39/.
14.01.2025 до суду від позивача надійшла заява про доповнення позовних вимог від 13.01.2025 /а.с. 47-48/.
Також 14.01.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив НМЦ на позовну заяву /а.с. 42-45/, в якій останній заперечував щодо пропуску ним строку звернення до суду з цією позовною заявою, наполягаючи на його дотриманні. Вказував, що у період з 01.02.2023 по 31.05.2023 постановою №168 і Порядком та Умовами №35, в редакції, що була чинна, було передбачено виплату на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій додаткової винагороди в розмірі до 10000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, у тому числі особам, які проходять службу на штатних посадах у закладах освіти ДСНС України, крім осіб, які проходять службу в закладах освіти із специфічними умовами навчання на штатних посадах (крім тих, які за рішенням ДСНС залучаються до виконання заходів, зазначених у підпунктах 2, 4, 5 пункту 4 цих Порядку та умов). Оскільки, позивач з 17.10.2022 по 08.11.2024 проходив службу цивільного захисту у Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області, що не належить до закладів освіти із специфічними умовами навчання, обмеження виплати грошової допомоги у період з 01 лютого 2023 рок по 31 травня 2023 року не поширюється на позивача.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 заяву ОСОБА_1 про доповнення позовних вимог від 13.01.2025 прийнято до розгляду. Клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідача задоволено. Залучено до участі у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в якості співвідповідача Державну службу України з надзвичайних ситуацій (вул. О. Гончара, 55а, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 38516849). Розгляд справи постановлено розпочати спочатку.
26.09.2025 до суду від представника Державної служби України з надзвичайних ситуацій надійшло клопотання про залишення без розгляду позовної заяви у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суду /а.с. 69-71/.
Ухвалою суду від 27.11.2025 у задоволенні клопотання представника Державної служби України з надзвичайних ситуацій про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
29.09.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив ДСНС України на позовну заяву /а.с. 85-89/, в якій останній наголошував на тому, що НМЦ не є закладом професійно (професійно-технічної) освіти із специфічними умовами навчання, а вимоги підпункту 8 пункту 13 Порядку і Умов не мають стосунку до позивача. Окрім того, НМЦ не належить до закладів освіти із специфічними умовами навчання, що доводиться нормами Закону України "Про освіту" та Статутом Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області, затвердженого Головою ДСНС 07.05.2021 та т.в.о начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації 13.05.2021. Згідно п.1.2. розділу І Статуту НМЦ він здійснює освітню діяльність відповідно до ліценції (ліцензій) у сфері післядипломної освіти з підвищення кваліфікації у галузі знань Цивільна безпека. Як вбачається з норм Закону України "Про освіту" до структури спеціалізованої освіти безпекового спрямування не належить підвищення кваліфікації на рівні післядипломної освіти, отож НМЦ за законом не належить до закладів освіти безпекового спрямування із специфічними умовами навчання. Поряд з цим, відповідно до абзацу 1 пункту 1 постанови КМУ №168, в редакції, що діє з 01.02.2023, всім особам рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій у період воєнного стану передбачено виплачувати додаткову винагороду у розмірі до 10 000,00 грн. В свою чергу п.п.1 п.2 Порядку та Умов №35, встановлених МВС України, передбачено виплату винагороди до 10000,00 грн всім особам рядового і начальницького складу, без визначення підрозділів та їх призначення. Окрім цього, оскільки начальник НМЦ позбавлений права видавати накази про виплату начальнику НМЦ (сам собі) додаткової винагороди, а такі повноваження надані виключно ДСНС України, то права позивача порушені саме ДСНС України і спір про право виник саме у зв'язку із тими обставинами, що ДСНС України умисно не видавала такі накази, хибно вважаючи, що ОСОБА_1 не належить до кола суб'єктів, передбачених постановою КМУ №168, а також проходить службу у закладі освіти зі специфічними умовами навчання, що спростовано вище.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 проходив службу в кадрах ДСНС України на посаді начальника Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області з 17.10.2022 (наказ ДСНС України про призначення на посаду від 14.10.2022 №622 осцз) по 08.11.2024 (наказ ДСНС України від 30.10.2024 №857осцз про звільнення та наказ НМЦ від 08.11.2024 №71-НК/956 про виключення з кадрів ДСНС), що підтверджується копією послужного списку та копіями відповідних наказів /а.с. 14-20/.
Після звільнення позивача зі служби адвокат останнього звернувся до Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області із адвокатським запитом від 12.11.2024 щодо надання інформації по грошовому забезпеченню ОСОБА_1 .
Листом НМЦ від 19.11.2024 №956 01.4-585/956 на вказаний вище адвокатський запит направлені матеріали щодо проходження служби цивільного захисту та перебування на посаді начальника НМЦ полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , серед яких довідка №2 від 14.11.2024 за період роботи з жовтня 2022 року по грудень 2022 року та довідка №3 від 14.11.2024 за період роботи з січня 2023 року по грудень 2023 року /а.с. 21-22/.
З наданих НМЦ довідок про виплачене грошове забезпечення ОСОБА_1 вбачається виплата з жовтня по грудень 2022 року додаткової винагороди, а також у січні та лютому 2023 року - додаткової винагороди за грудень 2022 року та січень 2023 року відповідно у розмірі по 30000 грн.
При цьому, у березні-червні 2023 року згідно довідки від 14.11.2024 №3 додаткова винагорода за лютий-травень 2023 року у розмірі до 10 000 грн щомісячно ОСОБА_1 не виплачувалася.
У подальшому позивач звернувся до НМЦ із запитом від 11.12.2024 щодо нарахованої та виплаченої додаткової винагороди у розмірі 10000 грн та щодо кількості днів перебування на службі за період з 01.02.2023 по 31.05.2023.
Листом НМЦ від 17.12.2024 №956 01.4-622/956 позивача повідомлено про те, що у період з 01.02.2023 по 31.05.2023 додаткова винагорода у розмірі 10000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" не нараховувалася та не виплачувалася.
При цьому згідно з довідкою НМЦ від 17.12.2024 №27 за час проходження служби цивільного захисту на посаді начальника НМЦ у період з 01.02.2023 по 31.05.2023 кількість днів перебування ОСОБА_1 на службі без урахування днів відпусток та тимчасової непрацездатності становить: у лютому 2023 року - 28 календарних днів; у березні 2023 року - 26 календарних днів; у квітні 2023 року - 21 календарний день; у травні 2023 року - 31 календарний день.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо не встановлення, не нарахування і не виплати йому під час проходження служби у період з 01.02.2023 по 31.05.2023 у складі грошового забезпечення додаткової винагороди у розмірі 10000 грн щомісячно, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (частина четверта статті 9 цього Закону).
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указами Президента України строк дії воєнного часу продовжувався та діє донині.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", в пункті 1 якої (в первинній редакції) установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
У подальшому постановами Кабінету Міністрів України до вказаної постанови були внесені зміни та доповнення.
Так, зокрема, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 №43 (набрала чинності 21.03.2023) пункт 1 постанови КМУ №168 визначав, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), розмір додаткової винагороди може бути збільшений відповідно до умов та розмірів, визначених Міністерством внутрішніх справ, але не більше ніж до 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
При цьому, пунктом 2-1 постанови КМУ №168 було установлено, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають:
порядок, умови і розміри виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови;
особливості виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пунктах 1-1 і 1-2 цієї постанови, у тому числі в частині встановлення переліку бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати, з урахуванням завдань, покладених на Збройні Сили, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки Міністерства оборони, Національну гвардію, Державну прикордонну службу, Управління державної охорони, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, Державну спеціальну службу транспорту;
порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 №35, який набрав чинності 01.02.2023, затверджено Порядок та Умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок №35).
Так, пунктом 2 Порядку №35, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується в розмірах:
1) до 10 000 гривень - особам, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту,- пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які залучені до виконання завдань з ліквідації наслідків актів збройної агресії (ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів) (далі - завдання), на територіях, які не віднесені до районів ведення бойових дій, розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у виконанні таких завдань;
2) до 30 000 гривень - особам, які проходять службу (виконують обов'язки) на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць.
Водночас, згідно з пунктом 13 Порядку №35 додаткова винагорода не виплачується особам:
1) які перебувають у відпустках,- за час перебування у відпустках (крім випадків, передбачених підпунктом 1 пункту 5 цих Порядку та умов, а також крім осіб, які направлені за рішенням Центральної лікарсько-експертної комісії (лікарсько-експертної комісії) ДСНС для отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги або які направлені згідно із законодавством для лікування за кордон, або які перебувають на амбулаторному лікуванні внаслідок обставин, визначених підпунктом 1 пункту 5 цих Порядку та умов),- з дня звільнення від виконання службових обов'язків;
2) які звільнені від виконання службових обов'язків за посадою у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю - за період тимчасової непрацездатності;
3) яких у встановленому порядку усунено від виконання службових обов'язків за посадою, відсторонено від виконання службових повноважень, повноважень на посаді,- з дня усунення від виконання службових обов'язків за посадою, відсторонення від виконання службових повноважень, повноважень на посаді до закінчення строку застосування таких заходів;
4) яких у встановленому порядку звільнено з посади та зараховано в розпорядження відповідних керівників (начальників),- з дня звільнення з посади та зарахування в розпорядження;
5) які не пройшли первинної професійної підготовки та не приступили до виконання обов'язків за посадою;
6) до яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою або цілодобового домашнього арешту,- за час перебування під вартою або арештом;
7) із числа курсантів закладів освіти із специфічними умовами навчання, здобувачів освітнього ступеня «бакалавр», «магістр», ад'юнктів, докторантів денної форми навчання (крім тих, які в установленому законодавством порядку залучаються до виконання заходів, зазначених у підпунктах 2, 4, 5 пункту 4 цих Порядку та умов);
8) які проходять службу в закладах освіти із специфічними умовами навчання на штатних посадах (крім тих, які за рішенням ДСНС залучаються до виконання заходів, зазначених у підпунктах 2, 4, 5 пункту 4 цих Порядку та умов);
9) які відсутні на службі без поважних причин,- за час такої відсутності.
Відповідно до пункту 14 Порядку № 35 додаткова винагорода на період дії воєнного стану є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
IV. ВИСНОВКИ СУДУ
Предметом розгляду цієї справи, є протиправна, на думку позивача, бездіяльність відповідачів, що виразилася у не встановленні, не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у період з 01.02.2023 по 31.05.2023 з розрахунку до 10 тисяч гривень пропорційно в розрахунку на місяць, у тому числі на лютий 2023 року за 28 календарних днів, на березень 2023 року за 26 календарних днів, на квітень 2023 року за 21 календарний день, на травень 2023 року за 31 календарний день.
При цьому основним питанням є те, чи розповсюджуються на займану позивачем у спірному періоді посаду начальника Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області (далі також НМЦ) положення підпункту 8 пункту 13 Порядку №35.
З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити, що відповідно до абзацу 3 пункту 1.2 Статуту (https://nmc.dsns.gov.ua/upload/3/5/4/0/2/statut-nmc-2024.pdf) НМЦ є юридичною особою публічного права, що має статус закладу післядипломної освіти та професійно-технічної освіти, який провадить освітню діяльність відповідно до ліцензії (ліцензій) у сфері післядипломної освіти з підвищення кваліфікації у галузі знань Цивільна безпека, що по суті відповідає параметрам, визначеним у статті 17 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" №103/98-ВР від 10.02.1998 (у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Так, за визначенням, що міститься у частині другій статті 17 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту", заклад професійної (професійно-технічної) освіти - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійній (професійно-технічній) освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.
Заклад професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання - заклад освіти, який здійснює на певних рівнях професійної освіти підготовку здобувачів освіти для потреб центрального органу виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, центрального органу виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, інших центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах охорони державного кордону, цивільного захисту, кримінально-виконавчої системи.
Пунктом 1.5 Статуту НМЦ передбачено, що основними завданнями Центру є: функціональне навчання, яке забезпечує набуття та систематичне оновлення особами, які належать до керівного складу та фахівців, спеціальних знань, умінь і навичок з питань цивільного захисту та інша освітня діяльність відповідно до отриманих ліцензій; надання послуг із практичної підготовки керівного складу та фахівців під час командно-штабних, штабних та спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту; здійснення методичного супроводу суб'єктів господарювання, що проводять навчання населення діям у надзвичайних, аварійних ситуаціях та в умовах терористичного акту.
Механізм проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту визначено Порядком проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №819 (далі - Порядок №819).
Згідно із пунктом 2 Порядку №819 для навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, ДСНС разом з місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування утворює навчально-методичні центри сфери цивільного захисту, до яких належать навчально-методичні центри цивільного захисту та безпеки життєдіяльності та територіальні курси цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (далі - навчально-методичні центри).
Відповідно до пункту 3 Порядку №819 навчально-методичні центри є бюджетними установами у сфері цивільного захисту, які проводять навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту (далі - керівний склад і фахівці), забезпечують надання інших освітніх послуг та методичний супровід суб'єктів господарювання, що проводять навчання населення діям у надзвичайних, аварійних ситуаціях та в умовах терористичного акту.
Як вже зазначалося вище постанова Кабінету Міністрів України №168 прийнята на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію".
При цьому, відповідно до пункту 5 Указу Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні" постановлено Державній службі України з надзвичайних ситуацій невідкладно разом з обласними, Київською міською державними адміністраціями, іншими державними органами, установами, підприємствами, організаціями всіх форм власності привести єдину державну систему цивільного захисту, її функціональні та територіальні підсистеми у готовність до виконання завдань за призначенням в особливий період.
Згідно зі статтею 22 Кодексу цивільного захисту України визначено склад та основні завдання сил цивільного захисту.
Так, згідно вказаної статті до сил цивільного захисту належать:
1) Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту;
2) аварійно-рятувальні служби;
3) формування цивільного захисту;
4) спеціалізовані служби цивільного захисту;
5) пожежно-рятувальні підрозділи (частини);
6) добровільні формування цивільного захисту.
НМЦ не входить до складу цих сил. Основні завдання НМЦ, визначені його Статутом, полягають у функціональному навчанні керівного складу та фахівців з питань цивільного захисту, а також методичному супроводі.
Таким чином, повноваження та діяльність НМЦ не охоплюють основні завдання, визначені Кодексом для сил цивільного захисту. Це підтверджує, що НМЦ є закладом освіти із специфічними умовами навчання, а не безпосереднім органом чи підрозділом реагування.
Отже, НМЦ є закладом освіти із специфічними умовами навчання.
Ні у своїх статутних завданнях, ні за окремим рішенням ДСНС НМЦ не залучається до виконання заходів, зазначених у підпунктах 2, 4 та 5 пункту 4 Порядку №35.
За викладених обставин, позивач, як штатний працівник НМЦ, підпадає під виключення щодо виплати додаткової винагороди, так як на нього поширюються приписи підпункту 8 пункту 13 Порядку №35.
Резюмуючи зазначене вище, суд доходить висновку, що відповідачі не встановлюючи, не нараховуючи та не виплачуючи ОСОБА_1 у період з 01.02.2023 по 31.05.2023 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", діяли обґрунтовано, правомірно та з дотриманням вимог чинного на той момент законодавства.
Відтак, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області (вул. Княгині Ольги, 2, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 26144085), Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. Олеся Гончара, 55, м. Київ, 01030, код ЄДРПОУ 38516849) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол