Рішення від 27.11.2025 по справі 540/65/22

Справа № 540/65/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бойко О.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Каховської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання демонтувати та прибрати за власний рахунок з прилеглої території самовільно встановлений металевий гараж, вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, Каховської міської ради, до відповідача, ОСОБА_1 , в якому позивач просить:

- зобов'язати гр. ОСОБА_1 (1976 р.н., АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Каховським РВ УМВС 22.11.1997) демонтувати та прибрати за власний рахунок з прилеглої території самовільно встановлений металевий гараж, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , вздовж паркану СЗОШ І-ІІІ ступенів № 2.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним встановлено факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки, що розташована на території міста Кахавка, впритул до паркану СЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 зі сторони будинку АДРЕСА_2 , для зведення на ній металевого гаража, чим порушено пункт 14 розділу ХІ, пункт 30 розділу ХІІ Правил благоустрою та суперечить чинним Державним будівельним нормам України, у свою чергу, позивачем, у межах визначених законом повноважень, були вчинені всі дії щодо вирішення питання про добровільний демонтаж незаконного самочинного будівництва, але відповідачем припис залишений без виконання, самочинне будівництво - металевий гараж - на даний час не демонтований, що зумовлює звернення з даним позовом до суду.

(б) Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм правом для подання відзиву на позовну заяву, належним чином та своєчасно повідомлений про розгляд вказаної справи.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Каховської міської ради Херсонської області до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 № 11/0/9-22 про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської області), змінено підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд.

16.09.2024 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

IV. Обставини, встановлені судом

28 квітня 2021 року уповноваженими посадовими особами Каховської міської ради складено припис, яким встановлено, що гр. ОСОБА_1 , 1976 р.н., який проживає за адресою АДРЕСА_3 , порушив вимоги п. 8 Розділу XI, п. 14 розділу XI, п. 30 розділу XII Правил благоустрою та зазначеним приписом висунуто вимоги щодо усунення порушення: демонтувати та прибрати з прилеглої території самовільно встановлений гараж до 28.05.2021.

09.06.2021 начальником відділу контролю за додержанням законодавства про працю, благоустрій та паркування транспортних засобів Каховської міської ради складено протокол щодо самовільного встановлення гр. ОСОБА_1 металевого гаража, без отримання дозволу виконавчого комітету Каховської міської ради та без проекту, погодженого відділом містобудування та архітектури, чим порушено п. 8, п. 14 Розділу XI Правил благоустрою території в місті Каховці, затверджені рішенням сесії Каховської міської ради від 28.03.2013 № 760/40.

Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, відповідачем були надані пояснення, в яких він чітко зазначає, що ніяких дозвільних документів на встановлення металевого гаража він не має.

Постановою по справі про адміністративне правопорушення № 74/21 від 06.07.2021 гр. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 680 грн.

Зазначений штраф сплачений відповідачем 22.07.2021.

V. Джерела права та висновки суду.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом п. 7 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №280/97-ВР), до відання виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-IV).

Статтею 5 Закону №2807-IV встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 9 Закону №2807-IV передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів віднесено забезпечення реалізації державної політики у цій сфері.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів, у розумінні ч. 1 ст. 12 Закону №2807-IV є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Згідно з приписами ст. 13 Закону №2807-IV до об'єктів благоустрою населених пунктів належать:

1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування;

2) прибудинкові території;

3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;

4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.

Режим використання об'єктів благоустрою визначено ст. 14 Закону №2807-IV, яка передбачає, що такі об'єкти використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Згідно з ст. 21 Закону №2807-IV елементами (частинами) об'єктів благоустрою є:

1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм;

2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;

3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;

4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;

5) технічні засоби регулювання дорожнього руху;

6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території;

7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади;

8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;

9) малі архітектурні форми;

10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.

Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою.

До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, норм і правил.

За змістом ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Відповідно до приписів ч.ч. 1, 2 ст. 34 Закону №2807-IV правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Правила включають, зокрема: порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Поряд із цим, згідно з положеннями ч. 1 ст. 39 Закону №2807-IV державний контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою території населених пунктів здійснюється місцевими державними адміністраціями.

Рішенням від 28.03.2013 № 760/40 Каховська міська рада затвердила "Правила благоустрою в місті Каховці» (далі - Правила благоустрою), які встановлюють та регулюють права і обов'язки учасників правовідносин у галузі благоустрою території міста, визначають комплекс заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку в місті.

Відповідно до п. 8 розділу XI Правил благоустрою, забороняється самовільне будівництво різного роду господарських і допоміжних будівель (сараїв, будок, гаражів, голубників, теплиць та інше) на прибудинкових територіях і присадибних земельних ділянках без отримання дозволу в установленому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 №687-XIV об'єктами архітектурної діяльності (об'єктами архітектури) є будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об'єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів.

Судом з'ясовано, що на прилеглій (міській) території будинку № 84 по вул. Куликовській м. Каховка, самочинно встановлено металевий гараж, який використовується відповідачем в своїх потребах без відповідного дозволу.

Доказів зворотного до матеріалів справи не надано.

Відповідно до припису № 43 від 28.04.2021 щодо усунення виявлених порушень Правил благоустрою території м. Каховка відповідачу висунуто вимоги щодо усунення правопорушення, а саме:

1. Демонтувати та прибрати з прилеглої, міської території самовільно встановлений металевий гараж до 28.05.2021;

2. Відновити стан благоустрою на місці перебування гаража до 28.05.2021.

Доказів виконання вказаного припису відповідачем до суду не подано. При цьому, відповідач у жодний спосіб не заперечує та не спростовує факт використання металевого гаражу без дозвільних документів на землях комунальної власності міста біля житлового будинку № 84 по вул. Куликовській м. Каховка.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.

VI. Судові витрати

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Зобов'язати гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Каховським РВ УМВС 22.11.1997) демонтувати та прибрати за власний рахунок з прилеглої території самовільно встановлений металевий гараж, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , вздовж паркану СЗОШ І-ІІІ ступенів № 2.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - Каховська міська рада, адреса: 74800, Херсонська обл., м. Каховка, вул. В. Куликовська, 103, код ЄДРПОУ 26433050.

Відповідач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Суддя Оксана БОЙКО