Справа № 283/1413/25
Провадження №2/283/838/2025
04 листопада 2025 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Тимошенка А.О.,
за участю:
секретаря Левченко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Малині цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Житомиробленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості спожитої необлікованої електричної енергії,-
встановив:
Акціонерне товариство «Житомиробленерго» звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 в якому просить стягнути з відповідача вартість спожитої не облікованої електричної енергії в розмірі 181366 гривень 15 копійок.
На обґрунтування вимог позивач зазначив, що Акціонерне товариство «Житомиробленерго» до 1 січня 2019 року здійснювало постачання електричної енергії, в тому числі і побутовим споживачам. Положеннями Закону України «Про ринок електричної енергії», який набув чинності 11.06.2017 року, було передбачено у строк до 01.01.2019 року відокремлення оператора системи розподілу від суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, передачу, постачання електричної енергії. На виконання вимог зазначеного Закону та за результатом проведення заходів з відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання, Акціонерне товариство «Житомиробленерго» з 1 січня 2019 року є оператором системи розподілу і відповідає за надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
У відповідності до «Правил роздрібного ринку електричної енергії», що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
Малинським РЕМ, яке є структурним виробничим підрозділом Акціонерного товариства «Житомиробленерго», з ОСОБА_1 укладено письмовий договір № 6200451 про користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 .
16 березня 2023 року працівниками Малинського РЕМ за адресою: АДРЕСА_1 проводилася технічна перевірка побутових споживачів. Під час проведення перевірки було встановлено, що відповідач допустила порушення підпункту 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, яке виразилось у самовільному підключенні електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки порушень уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.
У відповідності до визначеного порядку працівниками позивача було складено акт про порушення ПРРЕЕ №02863-23 від 16.03.2023р. на місці виявлення порушення у присутності особи, яка допустила до проведення перевірки, а саме ОСОБА_2 , чоловіка відповідачки. Від надання пояснень, зауважень та від підпису в акті про порушення він відмовився, що зафіксовано на відео. Другий примірник акту про порушення № 02863-23 від 16.03.2023р. було вручено Михайловському А.С. для передачі відповідачці. 21.03.2023 року відповідачці також було направлено письмове запрошення № 830/6219 для участі в засіданні комісії Малинського РЕМ з розгляду зазначеного акту.
У відповідності до п. 8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення № 02863-23 від 16.03.2023р. був розглянутий комісією Малинського РЕМ з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ. Відповідачка прийняла участь у засіданні комісії. За результатами розгляду комісією прийнято рішення про визнання акту правомірним та нарахування відповідачці кількості та вартості спожитої необлікованої електричної енергії у відповідності до розділу 8.4 ПРРЕЕ в розмірі 181366 гривень 15 копійок.
Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється за величиною розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії, за вартістю середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем ПРРЕЕ та за кількістю днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням. Відповідачка була присутня на засіданні комісії з розгляду акту про порушення. Рішення комісії було оформлено у відповідності до вимог ПРРЕЕ протоколом №23 від 25.05.2023р. Відповідачка на засіданні комісії факт наявності порушення не заперечувала, однак була не згодна з сумою нарахованої вартості необлікованої електричної енергії, про що зазначила в протоколі.
25.05.2023 року відповідачці для добровільної оплати було вручено претензію щодо відшкодування завданих збитків за №830/11491 з копіями документів та рахунком на відшкодування спожитої необлікованої електричної енергії. Відповідачка добровільно сплачувати вручений рахунок відмовилася та звернулася зі скаргою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо неправомірності розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. Звернення відповідачки було розглянуто НКРЕКП та 17.10.2023 року на адресу позивача надійшла відповідь Регулятора, в якій зазначалося, що проведеною перевіркою встановлено: акт складено з дотриманням вимог пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ, розрахунок виконаний позивачем згідно вимог глави 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ.
15.07.2024 року позивачем було направлено відповідачці досудове попередження вимогу у якій пропонували сплатити борг повністю або укласти угоду про оплату боргу частинами. Однак, відповідачка на зазначену пропозицію не відреагувала.
За таких обставин просить позов задовольнити.
Відповідач подала відзив на позов в якому зазначила, що 16 березня 2023 року працівниками Акціонерного товариства «Житомиробленерго» Малинський РЕМ складено акт про порушення № 02863-23 (ПРРЕЕ) по факту перевірки належного їй на підставі свідоцтва про право на спадщину будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до змісту зазначеного акту нібито при перевірці зазначеного будинку встановлено порушення п.п. 7 п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії шляхом самовільного позаоблікового підключення електропроводки до мережі, що не є власністю оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку.
25 травня 2023 року Комісією Малинського РЕМ розглянуто акт про порушення ПРРЕЕ № 02863-23 від 16 березня 2023 року та прийняте рішення, оформлене протоколом, про визнання акта правомірним, нарахування електроенергії згідно Правил роздрібного ринку в обсязі 28828 кВт. вартістю 181366 гривень 15 копійок. В протоколі відповідач зазначила, що не згодна з рішенням комісії, так як в даному будинку з моменту набуття нею у власність і до моменту перевірки ніхто ніколи не проживав та електроенергією не користувався.
Крім того, Акт про порушення № 02863-23 та Протокол №23 від 25 травня 2023 року не містить вказівку на необхідні параметри для визначення обсягу та вартості необлікованої електроенергії.
Зокрема в схемі зазначено, що самовільне позаоблікове підключення здійснено проводом 6 мм2, але ця інформація є неправдивою і була доведена до комісії при розгляді Акту про порушення № 02863-23. Крім того працівниками Малинського РЕМ АТ «Житомиробленерго» не вилучалося жодного проводу за допомогою якого нібито було здійснено самовільне підключення.
Також вимірювання нібито проводилось Мікромертом МК-25 П 4177104, який проходив повірку більше року тому, а тому його результати є недісними. На спростування цієї обставини позивач не надав суду доказів ким, коли проводилась повірка мікрометра, який використовувався при складанні акту.
Разом з тим, в акті зазначено, що має місце порушення п.п.7 п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії шляхом самовільного позаоблікового підключення електропроводки до мережі, що не є власністю оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку. Насправді схема електроспоживання споживача не відповідає дійсності та невірно зазначена межа розподілу балансової належності електромереж, яка згідно договору зазначена на вихідних клемах розрахункового засобу обліку, якщо ввідно- розподільний пристрій розміщений ззовні будинку.
Слід зазначити, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 дістався відповідачу у спадщину і йому не могло бути відомо про самовільне позаоблікове підключення, навіть якщо таке існувало. Крім того обстеження проведено працівниками Малинського РЕМ без участі відповідача і під час розгляду Акта про порушення відповідачу так і не пояснили де це підключення знаходиться: на території будинку чи поза його межами, а також не надали жодних доказів правдивості обставин викладених в Акті про порушення.
Підпунктом 7 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку. Саме таке порушення вказується АТ «Житомиробленерго» в протоколі від 25 травня 2023 року №23.
Відповідно до п.п 8.4.12, 8.4.13 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт/год), розраховується за формулою Wдоб.с.п = Рс.п. * tвик.с.п., де Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази, Рс.п. = І*1Uном.фаз*соs, у разі підключення до трьох фаз, Рс.п. - 3*І*Uном.фаз*соs, де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 Правил устаткування електроустановок (далі - ПУЕ), А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ). А у разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Рс.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об'єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології; U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ; соs - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки соs приймається рівним 0,9; t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.
Отже, розрахунок за пунктом 8.4.13 ПРРЕЕ здійснений з порушеннями та суперечить підпункті 7 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, який вимагає встановлення в Акті про порушення самовільного підключення споживача до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку. Також і поперечна площа проводів, що нібито використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, повинна визначатись на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології, але як вбачається з Акту про порушення мікрометр МК-25 вчасно повірку не проходив, а тому і з цих причин розрахунок обсягу необлікованої електричної енергії проведений невірно.
Разом з тим, позивач не надав доказів, що відповідач взагалі приєдналась до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, як власник майна, або особа, яка подала відповідну заяву про приєднання, що є окремою підставою для відмови в задоволенні позову.
У зв?язку з цим просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог та дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі Договору про користування електричною енергією № 6200451 від 03.03.2017 року, який укладений між нею та Акціонерним товариством «Житомиробленерго» (а.с. 15-17). Вищевказаний будинок належить їй на праві власності (а.с. 38)
16.03.2023 року у ОСОБА_1 постачальником електричної енергії Акціонерним товариством «Житомиробленерго», проводилась перевірка дотримання вимог ПРРЕЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 року (а.с. 7). За результатами перевірки складений акт про порушення № 02863-23 від 16.03.2023 року, складання якого передбачене пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ. В акті зазначено, що під час проведення перевірки у споживача електричної енергії ОСОБА_1 виявлене порушення підпункту 7 пункту 8.4.2. глави 8.4 розділу VIII «Правил роздрібного ринку електричної енергії», а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Даний акт складений трьома представниками позивача та в присутності ОСОБА_2 , який допустив представників позивача для проведення перевірки, однак від підпису акта відмовився.
В пункті 8.2.5. ПРРЕЕ зазначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу:
-меж балансової належності;
-перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
-номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
-фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Складений представниками позивача акт про порушення ПРРЕЕ відповідає всім вищевказаним вимогам.
Для фіксації виявленого порушення та відмови відмови ОСОБА_2 підписати акт про порушення ПРРЕЕ представниками позивача проводилась відеозйомка (а.с. 58). З наданого суду відеозапису вбачається, що представниками позивача під час перевірки дотримання вимог ПРРЕЕ за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлене самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, передбачене п.п. 7 п. 8.4.2. ПРРЕЕ. Про виявлене порушення був складений відповідний акт в присутності ОСОБА_2 , який відмовився від його підписання.
Відповідно до пункту 8.2.6. ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
У разі розгляду акта щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.
Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).
У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику.
У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
На виконання вищевказаних вимог пункту 8.2.6. ПРРЕЕ відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення було направлено лист в якому зазначено, що розгляд акта про порушення ПРРЕЕ відбудеться 25.05.2023 року о 10 годині за адресою: Житомирська область, місто Малин, вулиця Некрасова, будинок 21, кабінет № 13. Також в листі роз?яснено, що відповідач може надати наявні заперечення, пояснення чи зауваження щодо виявленого порушення.
До даного листа приєднана копія акта про порушення ПРРЕЕ № 02863-23 від 16.03.2023 року (а.с. 8).
25.05.2023 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, що підтверджується протоколом № 23 від 25.05.2023 року (а.с. 9). На даному засіданні комісії була присутня відповідач ОСОБА_1 . Відповідно до вищевказаного протоколу комісія визнала акт про порушення ПРРЕЕ № 02863-23 від 16.03.2023 року правомірним, розрахувала обсяг спожитої необлікованої електричної енергії 28828 кВт/год та вартість спожитої необлікованої електричної енергії 181366 гривень 15 копійок.
Згідно розрахунку обсяг та вартість спожитої необлікованої електричної енергії розрахований відповідно до пунктів 8.4.7. та 8.4.13. ПРРЕЕ (а.с. 10-11). Відповідно до цих пунктів розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:
- вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);
- величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год);
- кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
В підпункті 3 пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ зазначено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
У відповідності до цього пункту позивач здійснив розрахунок кількості днів, протягом яких відповідач здійснювала споживання електричної енергії з порушенням вимог ПРРЕЕ, за період з 17.03.2022 року до 16.03.2023 року, оскільки з акту про порушення ПРРЕЕ № 02863-23 від 16.03.2023 року (а.с. 7) та відеозапису (а.с. 58) вбачається, що самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, було вчинене прихованим способом і представники оператора системи не мали можливості його виявити під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку.
В абзаці 12 пункту 8.2.6. ПРРЕЕ вказано, що у разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст.714 ЦК України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
Постачання фізичним особам електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією.
За змістом ст. 6, 526, 626-631 ЦК України договір є обов'язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.
Згідно положень ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до ч. 3 ст. 58 ЗУ «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.
Згідно з ст. 77 вказаного Закону учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку тощо.
Відповідно до абз. 4 п.п. 5.5.5 п. 5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Згідно до абз. 20 п.п.5.5.5 п. 5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває з оператором системи розподілу у договірних відносинах, а тому повинна нести відповідальність щодо відшкодування оператору системи розподілу вартості спожитої не облікованої електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ.
Позивачем було виконано умову ПРРЕЕ про необхідність поінформувати споживача про засідання комісії оператора системи розподілу з розгляду актів про порушення.
Отже ОСОБА_1 , як споживач електричної енергії, законом наділена відповідними правами та має визначені законом і договором обов'язки, в тому числі щодо відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику безобліковим використанням електричної енергії. Будь-яких доказів на спростування розміру вартості позаоблікового споживання електричної енергії, встановленої у долученому до справи АТ «Житомиробленерго» розрахунку, відповідач не надала.
Суд вважає, що факт порушення ОСОБА_1 Правил роздрібного ринку електричної енергії є доведеним, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснений позивачем відповідно до ПРРЕЕ та не спростований відповідачем.
У зв'язку з цим суд стягує з відповідача на користь позивача вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 181366 гривень 15 копійок.
Вирішуючи питання про стягнення судових витрат, суд враховує, що відповідач звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки вона має ІІ групу інвалідності (а.с. 37).
У зв?язку з цим, на підставі статті 141 ЦПК України, суд компенсує позивачу сплачений ним судовий збір у розмірі 2422 гривні 40 копійок за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 141, 207-270 Цивільного процесуального кодексу України, на підставі «Правил роздрібного ринку електричної енергії», затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 року,-
ухвалив:
Позов Акціонерного товариства «Житомиробленерго» до ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Житомиробленерго» (ЄДРПОУ 22048622, місцезнаходження: 10008, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Косенка Віктора, будинок 32/8) вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 181366 гривень 15 копійок.
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Житомиробленерго» (ЄДРПОУ 22048622, місцезнаходження: 10008, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Косенка Віктора, будинок 32/8) судовий збір в розмірі 2422 гривні 40 копійок з Державного бюджету України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя: А. О. Тимошенко