Рішення від 27.11.2025 по справі 380/17564/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/17564/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 29.05.2025 року о/р №056650011255 про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням періоду 60 місяців заробітної плати до 01.07.2000 року;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 27.05.2025 року перерахунок пенсії позивачу за віком, з урахуванням періоду 60 місяців заробітної плати до 01.07.2000 року із урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30.06.2000 року незалежно від перерв, а саме довідки від 22.03.2024 року №231 про заробітну плату за період з липня 1995 року по червень 2000 року, виданої ПАТ «КДЗ».

Посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначила, що 23.05.2025 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі довідки за №231 від 22.03.2025 року про заробітну плату за 1995-2000 роки, виданої ПАТ «КДЗ». Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 29.05.2025 року о/р №056650011255 відмовлено у перерахунку пенсії позивача, оскільки довідка №231 від 22.03.2025 року не підтверджена первинними документами. Вважаючи оскаржуване рішення необґрунтованим та протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Від відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву, в яких посилаються на те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Втім, позивач не надала завірених в установленому порядку копій первинних документів, на підставі яких складена довідка №231 від 22.03.2025 року про заробітну плату за 1995-2000 роки. Враховуючи викладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято оскаржуване рішення про відмову у перерахунку пенсії. Вважають, що дії відповідачів є такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просять відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою судді від 01.09.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.1 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

23.05.2025 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі довідки №231 від 22.03.2025 року про заробітну плату за 1995-2000 роки, виданої ПАТ «КДЗ». До заяви додала вищевказану довідку, копії паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.

За принципом екстериторіальності заява позивача та додані документи розглядались та, відповідно, рішення приймалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 29.05.2025 року о/р №056650011255 відмовлено у перерахунку пенсії позивача. Зазначена відмова мотивована тим, що довідка №231 від 22.03.2025 року про заробітну плату за 1995-2000 роки, всупереч приписам ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не підтверджена первинними документами.

Не погодившись із рішенням відповідача про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням/перерахунком пенсії. Тобто обов'язковим є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Такий правовий висновок відповідає позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 31.08.2022 у справі №280/8521/20 та від 17.05.2023 року у справі №400/2297/19.

Суд встановив, що позивач разом із заявою про перерахунок пенсії за віком подала довідку №231 від 22.03.2025 року про заробітну плату за 1995-2000 роки, видану ПАТ «КДЗ».

Будь-яких первинних документів, які б підтверджували нарахування, а крім того й виплату позивачеві зазначених в довідці сум (платіжні відомості тощо), позивачем не надано.

Частиною 3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Крім того, за змістом п.4.2 розділу IV Порядку №22-1, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, серед іншого: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Отже, перед тим, як прийняти рішення за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії, працівник структурного підрозділу, який здійснював прийом та обслуговування осіб, в силу вимог п.4.2 розділу IV Порядку №22-1, мав би повідомити позивача про необхідність надання додаткових документів, зокрема - первинних документів для підтвердження даних, що містяться у довідці №231 від 22.03.2025 року про заробітну плату за 1995-2000 роки (виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала заявник). Втім, вказаного порядку відповідачем дотримано не було.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що позивач була позбавлена можливості подати додаткові документи, а тому прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення від 29.05.2025 року о/р №056650011255 «Про відмову у перерахунку пенсії» є передчасним.

Водночас суд не враховує додані до позовної заяви копії особових рахунків ОСОБА_1 , адже такі не були подані позивачем при зверненні до відповідача із заявою від 23.05.2025 року (вказане підтверджується розпискою-повідомленням про прийняття пенсійним органом заяви та документів та й не заперечується самим позивачем); як наслідок, вони не були предметом оцінки при прийнятті спірного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 27.05.2025 року перерахунок пенсії позивачу за віком, з урахуванням періоду 60 місяців заробітної плати до 01.07.2000 року із урахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30.06.2000 року незалежно від перерв, а саме довідки від 22.03.2024 року №231 про заробітну плату за період з липня 1995 року по червень 2000 року, виданої ПАТ «КДЗ», то суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та застосувати належний спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.05.2025 року.

При цьому, при повторному розгляді заяви відповідачем в обов'язковому порядку повинні бути враховані висновки цього судового рішення, зокрема щодо підстав визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 29.05.2025 року о/р №056650011255 «Про відмову у перерахунку пенсії».

Також суд враховує, що згідно з п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У цій справі для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, рішенням якого відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Тож, дії зобов'язального характеру щодо повторного розгляду заяви позивача від 23.05.2025 року має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за її заявою від 23.05.2025 року, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 08.02.2024 року у справі №500/1216/23 та від 09.07.2024 року у справі №240/16372/23, який в силу приписів ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України та ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються судом під час вирішення цього спору.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (605,60 грн). Решта суми судового збору у розмірі 1211,20 грн може бути повернена за клопотання позивача на підставі ухвали суду відповідно до п.1 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» (внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом).

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 29.05.2025 року о/р №056650011255, яким відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ: 13559341) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 23.05.2025 року про перерахунок пенсії відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі довідки №231 від 22.03.2025 року про заробітну плату за 1995-2000 роки, виданої ПАТ «КДЗ», з урахуванням наданої у рішенні правової оцінки суду щодо підстав визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 29.05.2025 року о/р № НОМЕР_2 .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ: 13559341) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.