27 листопада 2025 рокусправа № 380/20833/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обчислення розміру пенсії за віком, призначеної громадянину України ОСОБА_1 , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020-2021-2022 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2023-2024 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що отримує пенсію з 17.11.2014. З метою перерахунку пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою, однак відповідачем протиправно відмовлено в застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2023-2024 роки.
Ухвалою суду від 20.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ у Львівській області з 20.01.2009, як особа яка особа з інвалідністю ІІІ групи. Позивача з 17.11.2014 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж позивача складає 51 рік 05 місяців 08 днів (зараховано по 15.10.2024). Коефіцієнт страхового стажу - 0,51417. Розмір пенсії з 01.03.2023 обчислено з урахуванням проіндексованої середньої заробітної плати України за три календарні роки (2014-2016) в розмірі 7405,03 (6186,32х1,1197). Розмір пенсії з 01.03.2024 обчислено з урахуванням проіндексованої середньої заробітної плати України за три календарні роки (2014-2016) в розмірі 7994,47 (7405,03х1,0796). Розмір пенсії з 01.03.2025 обчислено з урахуванням проіндексованої середньої заробітної плати України за три календарні роки (2014-2016) в розмірі 8913,83 (7994,47х1,115). Відповідач вказує, що пенсія позивача призначена та перерахована згідно з чинним законодавством.
Також, відповідач зауважив, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснено відповідно до пункту 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дня подання заяви, на підставі документів, що містяться в пенсійній справі, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Відповідно до частини 3 статті 45 вказаного Закону Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених доказів,-
ОСОБА_1 з 20.01.2009 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області та отримував пенсію як особа з інвалідністю ІІІ групи. Позивач з 17.11.2014 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Позивач вказує, що страховий стаж зараховано до 15.10.2024 у зв'язку із чим він звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в Україні за 2022-2023-2024 роки.
Однак відповідач листом від 12.07.2024 відмовив позивачу у застосування вказаного показника, оскільки позивач отримує пенсію за віком з 17.11.2014.
Також, позивач звернувся із заявою від 09.07.2025 щодо перерахунку пенсії.
Відповідач листом від 25.07.2025 повідомив позивача, що позивач отримує пенсію за віком з 17.11.2014 та не працює. Страховий стаж складає 51 рік 05 місяців 08 днів (зараховано по 15.10.2024). Коефіцієнт страхового стажу - 0,51417. Розмір пенсії обчислено з урахування показника середньої заробітної плати України за три календарні роки 2014-2016. Розмір пенсії з 01.03.2023 обчислено з урахуванням проіндексованої середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки (2014-2016), в розмірі 7405,03 грн. (6186,32х1,197). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 9899,71 грн. (7405,03 грн.х1,33689), де 7405,03 грн. проіндексований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 1,33689 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.
Розмір пенсії з 01.03.2023 складає 6490,18 грн., а саме:
5073,60 грн. - розмір пенсії за віком (9899,71 грн.х0,51250);
334,88 грн. - доплата за понаднормовий стаж, тобто за 16 років (2093,00 грн.x16%);
1081,70 грн. - підвищення, як жителю гірського району.
Розмір пенсії з 01.03.2024 обчислено з урахуванням проіндексованої середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки (2014-2016), в розмірі 7994,47 грн. (7405,03х1,0796). Середньомісячний заробіток для обчисленнястановить10687,73 грн. (7994,47 грн.х1,33689), де 7994,47 грн. проіндексований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 1,33689 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.
Розмір пенсії з 01.03.2024 складає 7026,26 грн., а саме:
5477,46 грн. - розмір пенсії за віком (10687,73 грн.х0,51250);
377,76 грн. - доплата за понаднормовий стаж, тобто за 16 років (2361,00 грн. x 16%);
1171,04 грн. - підвищення, як жителю гірського району.
Розмір пенсії з 01.03.2025 обчислено з урахуванням проіндексованої середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки (2014-2016), в розмірі8913,83 грн. ( 7994,47х1,115).
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 11916,81 грн. (7994,47 грн.х1,33689), де 7994,47 грн. проіндексований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 1,33689 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.
Розмір пенсії з 01.03.2025 складає 7979,64 грн., а саме:
6127,27 грн. - розмір пенсії за віком (11916,81 грн. х 0,51417);
377,76 грн. - доплата за понаднормовий стаж, тобто за 16 років (2361,00 грн.x16%);
1174,61 грн. - підвищення, як жителю гірського району;
300,00 грн. - компенсаційна виплата 70-ти річним.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Спірним питання у справі є право позивача на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2023-2024 роки.
Згідно з частиною 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 5 Закону №1058-IV встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Суд зауважує, що детальний аналіз змісту норми частини 2 статті 40 Закону №1058-IV дозволяє зробити висновок про те, що у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками є лише «Ск» (сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць) та «К» (страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи).
Водночас показник «Зс» (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) є сталим.
Отже, виходячи з буквального тлумачення частини 2 статті 40 Закону №1058-IV, цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Тобто, перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, визначеною в частині 2 статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 02.04.2024 у справі №420/19398/23.
Також, суд зазначає, що 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, яким, зокрема, доповнено розділ XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV пунктами 4-3, 4-4 та 4-7.
Відповідно до пункту 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Згідно з вимогами часини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 20.01.2009 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області та з 17.11.2014 переведений на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Розмір пенсії позивача визначено із показника середньої заробітної плати України за три календарні роки 2014-2016. Страховий стаж позивача складає 51 рік 05 місяців 08 днів (зарахований по 15.1.2024). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,33689 та коефіцієнт страхового стажу - 0,51417.
Також, з 01.03.2023 середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 9899,71 грн. (7405,03 грн.х1,33689), де 7405,03 грн. проіндексований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 1,33689 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
з 01.03.2024 середньомісячний заробіток для обчислення склав 10687,73 грн. (7994,47 грн.х1,33689), де 7994,47 грн. проіндексований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 1,33689 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
з 01.03.2025 середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 11916,81 грн. (7994,47 грн.х1,33689), де 7994,47 грн. проіндексований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 1,33689 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.
Отже, з огляду на викладені норми права та встановлені обставини справи суд висновує, що при перерахунку пенсії за віком пенсіонер не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відмінного від того, що був застосований при первісному призначенні (попередньому перерахунку) пенсії за віком, а тому, відповідач правомірно не застосував до пенсії позивача показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2022-2023-2024 роки.
Верховний Суд у постановах від 01.11.2018 у справі №804/9874/14, від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 21.10.2021 у справі №2-а-2430/11, від 02.04.2024 у справі №420/19398/23 дійшов висновку, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, у тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, за певний календарний рік.
Таким чином, показник середньої заробітної плати при перерахунку пенсії, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення або ж попереднього перерахунку пенсії, передбаченого Законом №1058-ІV, що прямо встановлено частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог. Отже, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
За правилами статті 139 КАС України стягнення судових витрат на користь позивача, якому у задоволенні позову відмовлено повністю не передбачено.
Керуючись статтями 2, 6-10, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 255, 257, 262, 295, 293 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судовий збір покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців Олег Романович