КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91
27 листопада 2025 року № 320/57842/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Леонтовича А.М.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирка м'ясопродукт" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу", третя особа - Товариства з обмеженою відповідальністю "Буський консервний завод" про визнання протиправними та скасування рішення,
I. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Охтирка м'ясопродукт" (далі - позивач) з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" (далі - відповідач), третя особа - Товариства з обмеженою відповідальністю "Буський консервний завод", у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного підприємства Міністерства оборони України “Державний оператор тилу» про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "Буський консервний завод" переможцем процедури закупівлі за Лотом №3 за ідентифікатором UA-2025-10-31-011378-a.
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає пропозицію учасника ТОВ "Буський консервний завод" такою, що не відповідає умовам, визначеним в Оголошенні, та вимогам до предмета закупівлі, за результатом розгляду такої пропозиції на його думку відповідач повинен був відхилити її на підставі підпункту 1 частини 13 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» та перейти до розгляду наступної найбільш економічно вигідної пропозиції.
Відповідач надав суду відзив, згідно з яким стверджував, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки ним було правомірно прийнято рішення про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "Буський консервний завод" переможцем процедури закупівлі.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 26.11.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 27.11.2025 о 14:30.
27.11.2025 у судове засідання прибув представник відповідача. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, представник відповідача проти задоволення клопотання не заперечував.
Суд на місці ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 27.11.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
31 жовтня 2025 року на майданчику Прозоро Державним підприємством Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» було опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA-2025-10-31-011378-a - ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік), вид предмету закупівлі: товари, класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні.
Відповідно до п. 11 «Перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв» оголошення про проведення спрощеної закупівлі за предметом: «ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік)» Замовник вказав, що критерії та методика оцінки пропозицій визначається відповідно до статті 29 Закону.
Очікувана вартість процедури закупівлі за лотом № 3 складає 4 287 000 000,00 UAH.
Згідно з інформацією, розміщеною на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, свої пропозиції за Лотом №3 подали наступні учасники:
ТОВ "БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД"
ТОВ "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ"
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "Міт Пром"
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ " ТРЕЙД ГРАНІТ ІНВЕСТ"
ТОВ " КОНТРАКТ ПРОДРЕЗЕРВ 5"
ТОВ " АДЕЛІН"
Оцінка пропозицій проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та шляхом застосування електронного аукціону.
18 листопада 2025 року відбувся аукціон. За результатами проведення процедури спрощеної закупівлі за лотом № 3, система автоматично визначила переможця з найнижчою ціновою пропозицією - ТОВ «Буський консервний завод», цінова пропозиція - 3 225 000 000,00 грн.
При розгляді пропозиції третьої особи відповідачем було виявлено невідповідності пропозиції вказаного учасника вимогам Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, які полягали у такому.
« 1. Відповідно пункту 1 Додатку № 4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі Учасник підтверджує наявність транспортних засобів, необхідних для здійснення поставки продуктів харчування, довідкою за наведеною формою у підпункті 1.3. Крім того, якщо учасником надається договір про надання послуг перевезень транспортним/-и засобом/-ами, або договір про надання транспортно-експедиторських послуг тощо, такий договір повинен містити перелік транспортних засобів, що можуть бути залучені та додатково у складі пропозиції надається гарантійний лист від контрагента (перевізника), яким підтверджується його згода на використання зазначених транспортних засобів, у разі визначення учасника переможцем закупівлі із зазначенням конкретного переліку транспортних засобів у разі відсутності такого переліку в договорі.
Учасником у складі пропозиції надано довідку від 12.11.2025 р. № 4/Л з переліком транспортних засобів, необхідних для здійснення поставки продуктів харчування. Проте,
1. для товарів, які не потребують особливого температурного режиму транспортування інформація про транспортний засіб зазначений в п.4 не відповідає інформації зазначеної в Договорі від 01.02.2025 №01/02/25 з ФОП ОСОБА_1 ;
2. для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6оС):
- транспортний засіб зазначений в п.10 та п 28 відсутній у Договорі від 01.03.2024 №01/03/2024 з ТОВ «СМ-ТРАНССЕРВІС»;
- вантажопідйомність транспортного засобу зазначеного в п. 29 менша ніж зазначено у Договорі від 01.03.2024 №01/03/2024 з ТОВ «СМ-ТРАНССЕРВІС»;
- відповідно до інформації в Договорі від 01.03.2024 №01/03/2024 з ТОВ «СМ-ТРАНССЕРВІС» транспортний засіб зазначений в п.12 не обладнаний рефрижераторною установкою;
3. відповідно до інформації в Договорі від 22.03.2024 №922/03 з ТОВ «МАЙЯЛОГІСТИК» для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15...-18оС) транспортний засіб зазначений в п. 1 не обладнаний рефрижераторною установкою.
Для усунення невідповідності Учаснику необхідно привести інформацію в Довідці відповідно до наданих договорів.
Відповідно до п. 1 Додатку 4 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі Учасник у складі пропозиції має надати довідку, яка містить інформацію про наявність матеріально-технічної бази для забезпечення виконання умов договору про закупівлю за наведеною формою в п. 1.1. Для підтвердження інформації щодо складських приміщень, зазначених у довідці, учаснику необхідно надати у складі пропозиції:
- документальне підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу, а саме: завірену копію балансової відомості або інвентаризаційної відомості, або скановані копії свідоцтва про право власності, або витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, або договір купівлі-продажу, або договір оренди, або договір суборенди, або договір про надання складських послуг тощо. Зазначені документи повинні містити інформацію про площу приміщення). У випадку надання договору оренди/ суборенди Учасник зобов'язаний надати:
- акт приймання-передачі приміщення;
- лист-підтвердження від орендодавця, що зазначена площа приміщення передана саме цьому учаснику та на момент подання пропозиції не передане іншим особам. Договори повинні бути чинними не менше ніж до 31 грудня 2026 року.
У разі, якщо зазначена учасником матеріально-технічна база належать постачальнику/виробнику/ тощо, який буде залучений учасником до виконання умов договору у складі пропозиції надаються:
- документи, визначені в пункті 1.2. даного додатку, що підтверджують наявність матеріально-технічної бази у відповідного суб'єкта господарювання;
- гарантійний лист від суб'єкта господарювання, який буде залучений учасником до виконання умов договору, яким підтверджується його згода на використання зазначених складських приміщень із зазначенням категорії товарів, які будуть відвантажуватись з даних потужностей та площі, що буде використовуватись для відвантаження товару даної категорії для даного постачальника, у разі визначення учасника переможцем закупівлі.
Крім того, учасник у складі пропозиції має надати експлуатаційні дозволи на склади для товарів (харчових продуктів тваринного походження), що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 оС; -15....- 18 оС) зазначених у довідці та документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів зазначених у довідці (на які не поширюється вимога щодо отримання експлуатаційного дозволу).
Учасником надано Довідку про наявність обладнання, матеріального-технічної бази та технологій від 12.11.2025 №3/Л (далі - Довідка). На підтвердження інформації зазначеної у довідці Учасником надано документальні підтвердження, проте:
- до Договору від 01.04.2018 №01/04-18 на оренду складських приміщень між ТОВ «ПЛОДООВОЧ» та ТОВ «МАКІ-ТРЕЙД» не надано першочерговий акт-приймання передачі до Договору та Додаткові угоди, що передують наданій Додатковій угоді №10 від 31.07.2025. А також в складі пропозиції не надано лист-підтвердження від орендодавця ТОВ «ПЛОДООВОЧ», що зазначена площа приміщення передана саме цьому орендарю ТОВ «МАКІ-ТРЕЙД» та на момент подання пропозиції не передане іншим особам;
- до Договору від 02.01.20 №02/01/2025 на оренду нерухомого майна між ТОВ «Акварель» та ТОВ «Буський консервний завод» не надано Додаток №5;
- до Договору оренди від 30.08.2017 №30-08/17 між ТОВ «СМП» та ТОВ «НОВОВОЛИНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» не надано лист-підтвердження від орендодавця ТОВ «СМП», що зазначена площа приміщення передана саме цьому орендарю ТОВ «НОВОВОЛИНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ та на момент подання пропозиції не передане іншим особам;
- до Договору оренди від 01.11.2025 №6814/1/2025 між ТОВ «М'ЯСОКОМБІНАТ «ІРИНА» та ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» не надано лист-підтвердження від орендодавця ТОВ «М'ЯСОКОМБІНАТ «ІРИНА», що зазначена площа приміщення передана саме цьому орендарю ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» та на момент подання пропозиції не передане іншим особам.
- експлуатаційний дозвіл № 20 від 09 січня 2009 р. виданий на ТОВ "ВП Роганський м'ясокомбінат" щодо провадження господарської діяльності з виробництва м'яса, м'ясних виробів, оптової торгівлі м'ясом та м'ясопродуктами та не поширюється на будь-який інший вид господарської діяльності пов'язаний з рибною продукцією;
- сертифікат на систему керування безпечністю харчових продуктів ISO 22000:2018 ТОВ «Нововолинський м'ясокомбінат» № UA.ОДС-353/QS від 16 вересня 2023 р. виданий органом сертифікації не акредитованим Національним агентством акредитації України. А також, сфера сертифікації не включає продукцію рослинного походження;
- сертифікат на систему керування безпечністю харчових продуктів ISO 22000:2018 ТОВ «ВП Роганський м'ясокомбінат» № UА8О072. 34389679.5-2024 від 28 червня 2024 р. не включає рибну продукцію;
- на підтвердження інформації зазначеної в Довідці щодо категорії «Інше» для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 оС) вказано Договір оренди від 09.10.2025 №11, проте в складі пропозиції відсутній даний документ»
Товариству з обмеженою відповідальністю "Буський консервний завод" надано 24 години на усунення вказаних невідповідностей.
Після спливу строку на усунення невідповідностей та доповнення пропозиції ТОВ "Буський консервний завод" окремими документами пропозиція вказаного учасника була визначена відповідачем як така, що відповідає вимогам Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, затвердженого Рішенням уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 31 жовтня 2025 року № 3110-2 (далі - Оголошення про проведення спрощеної закупівлі або Оголошення).
Згідно електронного протоколу визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-10-31-011378-a (далі - Протокол) відповідачем прийнято рішення визначити «Буський консервний завод», переможцем спрощеної Закупівлі за лотом № 3 та прийняти рішення про намір укласти договір з ТОВ «Буський консервний завод». (ідентифікатор закупівлі - UA-2025-10-31-011378-a) (далі - Закупівля) за лотом № 3.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся з позовом до суду.
V. Норми права, які застосував суд
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-ІХ визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.
Відповідно до приписів частин 1-3 статті 30 Закону України “Про оборонні закупівлі» особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Відповідно до статті 30 Закону України “Про оборонні закупівлі», абзацу сьомого підпункту 1 пункту 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 24 лютого 2023 p. № 2958-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про оборонні закупівлі» щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.11.2022 № 1275 “Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», пунктом 1 якої Затверджено: особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (Особливості № 1275); Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.
Згідно із пунктом 1, 2, 4 Особливостей № 1275 здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Пунктом 8 Особливостей № 1275 визначено, Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:
у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 p., № 84, ст. 5176; 2023 p., № 51, ст. 2834);
у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України “Про публічні закупівлі», з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 p. N 822 (Офіційний вісник України, 2020 p., № 75, ст. 2407);
шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначені Законом України “Про публічні закупівлі».
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Частиною 9 статті 3 Закону України “Про публічні закупівлі» встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п'ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
Положеннями статті 31 Закону України “Про публічні закупівлі» передбачено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо:
учасник процедури закупівлі:
не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону;
не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства;
зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону;
не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;
не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону;
визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;
тендерна пропозиція учасника:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації;
викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією;
є такою, строк дії якої закінчився;
переможець процедури закупівлі:
відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону;
не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону;
не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
У разі якщо учасник, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні та протоколі розгляду тендерних пропозицій, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов'язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через п'ять днів з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Вказані Особливості № 1178 встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Згідно із пунктом 24 Особливостей № 1178, Замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію на закупівлю товарів, послуг не пізніше ніж за сім днів, на закупівлю робіт не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
За приписами пункту 28 Особливостей № 1178, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Пунктами 39 та 41 Особливостей № 1178 встановлено, що розкриття тендерних пропозицій здійснюється відповідно до статті 28 Закону (положення абзацу третього частини першої та абзацу другого частини другої статті 28 Закону не застосовуються).
Розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п'ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.
Відповідно до пункту 43 Особливостей № 1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
За правилом пункту 44 Особливостей № 1178, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
учасник процедури закупівлі:
підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей;
зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;
не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону / абзацом дев'ятим пункту 37 цих особливостей;
визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей;
є громадянином Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капітані 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація / Республіка Білорусь / Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації / Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. N 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (Офіційний вісник України, 2022 p., N 84, ст. 5176);
тендерна пропозиція:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;
є такою, строк дії якої закінчився;
є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;
не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;
переможець процедури закупівлі:
відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих особливостей;
не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.
Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.
VI. Оцінка суду
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавцем чітко регламентований алгоритм проведення процедури закупівлі в умовах дії правого режиму воєнного стану, визначено вичерпний перелік підстав для відхилення пропозиції учасника, а також закріплено право учасників закупівлі оскаржувати дії та рішення замовника у судовому порядку.
Позивач вважає, що третьою особою не надано документів, що підтверджують наявність матеріально технічної бази та технологій з огляду на таке.
Пунктом 1 Додатку 4 до Оголошення встановлено наступні вимоги щодо матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю, а саме:
Для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання:
- загальна площа сухих складів - не менше ніж 2000 кв.м;
- кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 4-х;
Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ..+6 оС):
- загальна площа складів - не менше ніж 2800 кв.м;
В тому числі для відвантаження товарів наступних категорій:
- овочів і фруктів - не менше 1700 кв. м;
- молочної продукції - не менше 200 кв. м;
- ковбасної продукції - не менше 200 кв. м;
- м'ясо - не менше 500 кв. м.
- кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 4-ох;
Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15 -18 оС):
- загальна площа складів - не менше ніж 600 кв.м;
- кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 1-єї;
Згідно п. 1.2 Додатку 4 до Оголошення для підтвердження інформації щодо складських приміщень, зазначених у довідці, учаснику необхідно надати у складі пропозиції:
- документальне підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу, а саме: завірену копію балансової відомості або інвентаризаційної відомості, або скановані копії свідоцтва про право власності, або витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, або договір купівлі-продажу, або договір оренди, або договір суборенди, або договір про надання складських послуг тощо. Зазначені документи повинні містити інформацію про площу приміщення.
Відповідно до пп. 1.2.1 п. 1.2 Додатку 4 до Оголошення у разі, якщо зазначена учасником матеріально-технічна база належать постачальнику/виробнику/тощо, який буде залучений учасником до виконання умов договору у складі пропозиції надаються:
- документи, визначені в пункті 1.2. даного додатку, що підтверджують наявність матеріально-технічної бази у відповідного суб'єкта господарювання;
- гарантійний лист від суб'єкта господарювання, який буде залучений учасником до виконання умов договору, яким підтверджується його згода на використання зазначених складських приміщень із зазначенням категорії товарів, які будуть відвантажуватись з даних потужностей та площі, що буде використовуватись для відвантаження товару даної категорії для даного постачальника, у разі визначення учасника переможцем закупівлі.
Учасником ТОВ «Буський консервний завод» надано довідку про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю вих. № 3/л від 21.11.2025, в якій зазначено щодо залучення до виконання договору ТОВ «Генезіс-Україна Інжиніринг» в частині зберігання даним суб'єктом господарювання товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 оС), а саме молочної продукції у складських приміщеннях 500,00 м.
На виконання пп. 1.2.1 п. 1.2 Додатку 4 до Оголошення у складі пропозиції документи, визначені в пункті 1.2. даного додатку, що підтверджують наявність матеріально-технічної бази у ТОВ «Генезіс- Україна Інжиніринг», а саме: Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності № 26576074 від 09.09.2014 (далі - Витяг).
Позивач зазначає, що наданий Витяг не містить інформації щодо наявності у власності ТОВ «Генезіс-Україна Інжиніринг» холодильного складського приміщення площею 500,00 м придатного для зберігання молочної продукції при температурі +2....+6 оС.
Таким чином, вважає, що учасником ТОВ «Буський консервний завод» не виконано вимоги Оголошення, а саме не підтверджено наявність матеріально-технічної бази для зберігання товарів (молочної продукції), що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2..+6 оС) площею 500,00 м.
Судом встановлено, що на виконання вимог пункту 1.1 Додатку № 4 учасником ТОВ «Буський консервний завод» у складі пропозиції надано Довідку про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій за вих. № 3/Л від 21.11.2025 року, в якій зазначено щодо залучення до виконання договору ТОВ «Генезіс-Україна Інжиніринг» в частині зберігання молочної продукції у складських приміщеннях площею 500,00 м2.
Для підтвердження вказаної у Довідці інформації, ТОВ «Буський консервний завод» надано: - Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Відносно твердження позивача, що наданий Витяг не містить інформації щодо наявності у власності ТОВ «Генезіс-Україна Інжиніринг» холодильного складського приміщення площею 500,00 м2 придатного для зберігання молочної продукції при температурі +2….+6 оС, суд зазначає таке.
Згідно вимог Додатку № 4 учасник у складі пропозиції має надати документальне підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу, а саме: завірену копію балансової відомості або інвентаризаційної відомості, або скановані копії свідоцтва про право власності, або витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, або договір купівлі-продажу, або договір оренди, або договір суборенди, або договір про надання складських послуг тощо.
Зазначені документи повинні містити інформацію про площу приміщення) на склад/-и, зазначені у довідці.
Вказана умова не містить вимоги, щодо зазначення у Витязі інформації щодо того, на яку господарську діяльність він розповсюджується.
Із Довідки за вих. № 3/Л від 21.11.2025 року вбачається, що загальна площа приміщень особливого температурного режиму зберігання (+2….+6 оС) для молочної продукції становить 500 кв.м., кількість рамп/воріт - 2, за адресою Дніпропетровська обл.
Наданий Витяг підтверджує, що приміщення передається за вказаною адресою. Отже, надані документи повністю відповідають вимогам Оголошення.
Крім того позивач зазначає, що учасником ТОВ «Буський консервний завод» в довідці про наявність матеріально-технічної бази та технологій зазначено щодо залучення до виконання договору ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» в частині зберігання даним суб'єктом господарювання товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 оС), а саме ковбасної продукції у складських приміщеннях 200,00 м, м'яса - 500 м та зберігання продуктів у морозильних камерах при температурі -15 -18 оС - 600 м.
На підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу у ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», учасником ТОВ «Буський консервний завод» у складі пропозиції надано Договір оренди № 6814/1/2025 від 01.11.2025 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1, п. 1.2.1 Договору ТОВ «М'ЯСОКОМБІНАТ «ІРИНА» (Орендодавець) передало у строкове платне користування ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ МЯСОКОМБІНАТ» (Орендар) комплекс нежитлових будівель, а саме: нежитлові будівлі (в цілому, або їх частини, що визначатиметься відповідними Актами прийому- передачі) літ. «В-4» загальною площею 30689,9 кв.м, літ. «У-1» загальною площею 98,0 кв.м., літ. «Т-І» загальною площею 35,3 кв.м., літ. «Д-І» загальною площею 664,3 кв.м., літ. «И-І» загальною площею 352,5 кв.м., літ. «Е-1» загальною площею 454,7 кв.м., ліг. «М-1» загальною площею 241,6 кв.м., а всього загальна площа вищевказаних нежитлових будівель складає 32536,3 кв.м.
В свою чергу, нежитлові будівлі - це загальна категорія нерухомості, яка може використовуватись для різних цілей, зокрема комерційної, господарської чи іншої діяльності.
Позивач вважає, що наданий Договір та Акт прийому-передачі не містять жодних відомостей щодо передачі в оренду саме складських приміщень, призначених для зберігання товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання +2....+6 оС та -15 -18 оС, що на його думку свідчить про ненадання учасником ТОВ «Буський консервний завод» документів, що підтверджують наявність у залученого учасником суб'єкта господарювання складських приміщень у визначених умовами Оголошення площах для зберігання продуктів харчування при низьких температурах.
Перевіривши доводи позивача у зазначеній частині судом встановлено таке.
У довідці про наявність матеріально-технічної бази та технологій, ТОВ «Буський консервний завод» зазначено про залучення до виконання договору ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» в частині зберігання даним суб'єктом господарювання товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2….+6 оС), а саме ковбасної продукції у складських приміщеннях 200,00 м2, м'яса - 500 м2 та зберігання продуктів у морозильних камерах при температурі -15….-18 оС - 600 м2.
На підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу у ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», учасником ТОВ «Буський консервний завод» у складі пропозиції надано Договір оренди № 6814/1/2025 від 01.11.2025 та Акт прийому-передачі від 01.11.2025 до Договору.
Згідно п. 1.1, п. 1.2.1 Договору ТОВ «М'ЯСОКОМБІНАТ «ІРИНА» (Орендодавець) передало у строкове платне користування ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» (Орендар) комплекс нежитлових будівель, загальна площа вищевказаних нежитлових будівель складає 32536,3 кв.м.
При цьому, відповідно до вимог Додатку № 4 учасник у складі пропозиції має надати документальне підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу, а саме, зокрема, договір оренди, або договір суборенди.
Довідка містить інформацію в частині зберігання даним суб'єктом господарювання товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2….+6 оС), а саме ковбасної продукції у складських приміщеннях 200,00 м2, м'яса - 500 м2 та зберігання продуктів у морозильних камерах при температурі -15….-18 оС - 600 м2, тобто загальна зазначена площа складає 1300 кв. м.
Учасником надано документи, які підтверджують отримання в оренду площі 32536,3 кв.м. Разом з тим, умови Оголошення не містять вимоги щодо зазначення у Договорі оренди інформації щодо того, для провадження якої господарської діяльності надаються приміщення.
Наданий договір оренди підтверджує, що приміщення передається за адресою, вказаною у Довідці.
Таким чином суд відхиляє доводи позивача, що наданий Договір та Акт прийому-передачі не містять відомостей щодо передачі в оренду саме складських приміщень, призначених для зберігання товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання +2….+6 оС та -15….-18 оС, як необгрунтовані.
Щодо доводів позивача про невідповідність наданого ТОВ «Буський консервний завод» сертифікату на систему керування безпечністю продуктів харчування №UA8O72.34389679.5-2024 від 28.06.2024 вимогам Оголошення суд зазначає таке.
Позивач вказує, що згідно до п. 10 Додатку 1 до Оголошення учасник у складі пропозиції має надати кольорову скан-копію оригіналу/-ів дійсного/-их сертифікату/-ів на систему/-и керування безпечністю харчових продуктів, яка/-і відповідає/-ють вимогам ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT) або вимогам FSSC 22000 / IFS Food Standard / BRC Global Standard, виданий на ім'я учасника або постачальника/ виробника/тощо, якщо такий буде залучений учасником до виконання умов договору в частині зберігання товару, органом сертифікації, акредитованим Національним агентством з акредитації України, або органом сертифікації, акредитованим організацією (асоціацією, об'єднанням, мережею органів тощо), що має угоду/договір про взаємне визнання з Національним агентством з акредитації України та відомості про сферу дії сертифікату Сфера дії сертифікату/-ів має включати всі потужності (складські приміщення) подані учасником згідно Додатку №4 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Учасником ТОВ «Буський консервний завод» у складі пропозиції щодо залученого ним до виконання договору ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» надано Сертифікат на систему керування безпечністю продуктів харчування № UA8O72.34389679.5-2024 від 28.06.2024, виданий ДП «Харківстандартметрологія».
Даним сертифікатом засвідчено, система керування безпечністю харчових продуктів ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» стосовно виробництва ковбасних виробів та м'ясних делікатесів (код ДКПП 10.13) Категорія С, підкатегорія СІ Транспортування м'ясних та ковбасних виробів (код ДКПП 49.41) Категорія G відповідає вимогам ISO 22000:2018 «Food Safety Management Systems-Requirements for any organization in the food chain».
Позивач вважає, що Сертифікат на систему керування безпечністю продуктів харчування виданий ДП «Харківстандартметрологія» не відповідає вимогам п. 10 Додатку 1 до Оголошення, зважаючи на те, що на думку позивача він охоплює сферу виробництва виключно ковбасних виробів та м'ясних делікатесів(код ДКПП 10.13) та транспортування м'ясних та ковбасних виробів (код ДКПП 49.41).
Водночас в ДКПП наявні два окремі класи « 10.11 Виробництво м'яса» та « 10.13. Виробництво м'ясних продуктів». Тобто, наявне розмежування виробництва м'яса та м'ясних продуктів. Сертифікат, наданий ТОВ «Буський консервний завод», містить посилання лише на « 10.13. Виробництво м'ясних продуктів» та не містить посилання на виробництво м'яса (10.11 Виробництво м'яса). Сертифікат, наданий ТОВ «Буський консервний завод» також не охоплює сферу « 46.32.Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами».
Таким чином, на думку позивача сертифікат охоплює сферу виробництва виключно ковбасних виробів та м'ясних делікатесів(код ДКПП 10.13), проте наданий він на потужності, залучені для зберігання саме м'яса. Зважаючи на те, що сфера дії сертифікату має включати всі потужності (складські приміщення) подані учасником згідно Додатку №4 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, то наданий сертифікат мав включати категорію «м'ясо».
Також зазначає, що сертифікат посвідчує відповідність вимогам ISO 22000:2018 «Food Safety Management Systems-Requirements for any organization in the food chain», а не ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT), що на його думку є порушенням вимог Оголошення.
Стосовно зазначених доводів позивача суд зазначає таке.
Учасником ТОВ «Буський консервний завод» у складі пропозиції щодо залученого ним до виконання договору ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» надано Сертифікат на систему керування безпечністю продуктів харчування № UA8O72.34389679.5-2024 від 28.06.2024, виданий ДП «Харківстандартметрологія».
У наданому учасником сертифікаті зазначено, що він наданий стосовно «виробництва ковбасних виробів та м'ясних делікатесів, транспортування м'ясних та ковбасних виробів». Процес «виробництва м'ясних делікатесів» включає в себе весь процес, який здійснюється для такого виробництва, включно із зберіганням м'яса.
Стандарт ISO 22000:2018 / ДСТУ ISO 22000:2019 встановлює вимоги до системи управління безпечністю харчових продуктів, а не до конкретних кодів продукції за ДКПП.
Сфера сертифікації визначається процесами підприємства, включаючи зберігання, транспортування, поводження з харчовими продуктами, але не вимагає перерахування всіх можливих кодів продукції.
Учасником в складі пропозиції надано також Експлуатаційний дозвіл для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів № 20 від 09.01.2009 року щодо ТОВ «ВП РОГАНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», в якому серед видів господарської діяльності зазначено зокрема «виробництво м'яса», що додатково підтверджує наявність дозволів і потужностей в учасника, що вимагались вимогами Оголошення.
Національний стандарт ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT) прийнято наказом ДП «УкрНДНЦ» від 31.10.2019 № 340 г методом підтвердження як ідентичний (IDT) міжнародному стандарту ISO 22000:2018. Позначення IDT означає повну тотожність стандартів за структурою, змістом та технічними вимогами. Тобто, обидва стандарти містять абсолютно однакові вимоги до системи управління безпечністю харчових продуктів. Оскільки національний стандарт прийнято методом IDT, сертифікат відповідності ISO 22000:2018 підтверджує відповідність тим самим вимогам, що й ДСТУ ISO 22000:2019.
Умовами Оголошення передбачено надання документа, який підтверджує відповідність системи харчової безпечності саме стандарту ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT). Оскільки міжнародний стандарт ISO 22000:2018 повністю тотожний національному ДСТУ ISO 22000:2019, наданий сертифікат підтверджує відповідність тим самим вимогам, передбаченим умовами Оголошення.
Таким чином, Оголошення не встановлює вимог щодо конкретного зазначення в назві документу ДСТУ ISO 22000:2019, а вимагає відповідності стандарту, а щодо переліку кодів ДКПП, які мають бути внесені до сертифікату.
Зазначене свідчить, що наданий сертифікат відповідає вимогам Оголошення.
Отже доводи позивача відносно того, що сертифікат охоплює сферу виробництва виключно ковбасних виробів та м'ясних делікатесів (код ДКПП 10.13), проте наданий він на потужності, залучені для зберігання саме м'яса, що свідчить про його невідповідність умовам Оголощення підлягають відхиленню.
Відносно доводів позивача про не відповідність умовам Оголошення поданого ТОВ «Буський консервний завод» наказу про призначення особи, відповідальної за реалізацію антикорупційної програми юридичної особи відповідно до чинних нормативно-правових актів Національного агентства з питань запобігання корупції, суд зазначає таке.
Згідно п. 12 Додатку 7 до Оголошення у складі пропозиції учасник повинен надати сканований оригінал/копія антикорупційної програми юридичної особи та сканований оригінал/копія наказу про призначення особи, відповідальної за реалізацію антикорупційної програми юридичної особи відповідно до чинних нормативно-правових актів Національного агентства з питань запобігання корупції, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Закону України «Про запобігання корупції» уповноважений з антикорупційної діяльності є посадовою особою юридичної особи, що призначається відповідно до законодавства про працю керівником юридичної особи або її учасниками (засновниками) у порядку, передбаченому ухваленою антикорупційною програмою.
Згідно розділу ІІІ наданої ТОВ «Буський консервний завод» Антикорупційної програми, затвердженої наказом № 4 від 17.03.2023 Уповноважений призначається засновниками (учасниками) або керівником Компанії на окрему посаду згідно з законодавством про працю та установчими документами Компанії.
Позивач зазначає, що згідно до норм Кодексу законів про працю України, працівник може бути призначений на посаду за трудовим договором, сумісництвом, суміщенням.
Учасником ТОВ «Буський консервний завод» надано наказ № 26 від 16.04.2025, у якому зазначено: «Призначити ОСОБА_2 , юрисконсульта, Уповноваженим з реалізації Антикорупційної програми ТОВ «Буський консервний завод» з 17.04.2025 року».
Позивач вважає, що фактично на юрисконсульта покладено обов'язки з реалізації Антикорупційної програми. Також зазначає, що Наказ не містить ані форми працевлаштування (за трудовим договором, сумісництвом, суміщенням), ані умов роботи.
Що свідчить на думку позивача про не виконання третьою особою вимог п. 12 Додатку 7 до Оголошенн.
Судом встановлено, що ТОВ «Буський консервний завод» у складі пропозиції надано наказ № 26 від 16.04.2025, у якому зазначено: «Призначити ОСОБА_2 , юрисконсульта, Уповноваженим з реалізації Антикорупційної програми ТОВ «Буський консервний завод» з 17.04.2025 року».
Досліджуючи наведеної вимоги Оголошення судом встановлено, що такі не містять вимог щодо зазначення у наказі форми працевлаштування або ж умов роботи.
Крім того, згідно ч.5 ст.62 Закону України "Про запобігання корупції" містить поняття відповідальний за реалізацію Антикорупційної програми (Уповноважений).
Таким чином, суд вважає обгрунтованими доводи відповідача, що функції Уповноваженого з реалізації антикорупційної програми визначаються не з урахуванням назви посади, а з урахуванням прав та обов'язків, що визначаються Антикорупційною програмою та посадовою інструкцією, відтак, посилання позивача на те, що Державний класифікатор професій не містить професії «Уповноважений з реалізації антикорупційної програми» у даному випадку є неспроможними.
У відповідності до положень пункту 8 Особливостей № 1275, державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та / або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Після проведення перевірки документів переможця ТОВ «Буський консервний завод», визначеного електронною системою закупівель, 20.11.2025 Замовником розміщено протокол рішення уповноваженої особи щодо виявлення невідповідностей та розміщення повідомлення з вимогою про їх усунення UA-2025-10-31-011378-a, та зазначено наступний опис невідповідностей, зокрема:
1. Учасником надано Довідку про наявність обладнання, матеріального технічної бази та технологій від 12.11.2025 №3/Л (далі - Довідка).
На підтвердження інформації зазначеної у довідці Учасником надано документальні підтвердження, проте:
- сертифікат на систему керування безпечністю харчових продуктів ISO 22000:2018 ТОВ «ВП Роганський м'ясокомбінат» № UA8О072. 34389679.5-2024 від 28 червня 2024 р. не включає рибну продукцію;
Для усунення невідповідності Учаснику необхідно виправити виявлені невідповідності або надати нові документи.
Відповідно до п.п. 4 п. 8 постанови КМУ від 11.11.2022 р. № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», у разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України “Про публічні закупівлі», державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/ або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Позивач вважає, що ТОВ "Буський консервний завод" не усунуто вказану невідповідність у спосіб визначений законодавством, оскільки останнім надано нову довідку про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю вих. № 3/л від 21.11.2025, де для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6 оС), категорія «риби охолоджена» вказано вже інший склад, який ТОВ "Буський консервний завод" використовує на підставі Договору суборенди.
Разом із тим, суд не погоджується із вказаним твердженням позивача оскільки особливості № 1275 чітко встановлюють можливість подання нових документів на виправлення встановлених невідповідностей, вказане також зазначалось Замовником в Протоколі рішення уповноваженої особи щодо виявлення невідповідностей.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог.
VII. Висновок суду
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
VIII. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Враховуючи, що в задоволенні позову слід відмовити, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня його проголошення.
Суддя Леонтович А.М.