Рішення від 25.11.2025 по справі 320/35890/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року м. Київ №320/35890/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк», починаючи з 29.04.2025.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк», починаючи з 29.04.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з січня 1994 року по грудень 1998 року включно. Однак, відповідач відмовив у здійсненні перерахунку через відсутність суб'єкта господарювання, який видав дані довідки за місцем реєстрації. Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку його пенсії. Просив позов задовольнити.

Ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорту.

29.04.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати на підставі наданих довідок про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк» листом від 13.04.2023 №11829-9954/Н-02/8-2600/23.

Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві повідомило позивача про те, що відповідно до поданої заяви позивачем від 29.04.2025 та наданих довідок про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк» було проведено фахівцями вихід за адресою м.Київ, вул.Богдана Хмельницького, 88 оф/кв 91, за місцем реєстрації ТОВ «Орель ЛТД» та виявлено відсутність суб'єкта господарювання за місцем реєстрації, про що складено акт від 12.05.2025. До ГУ ПФУ у Київській області надіслано листа щодо здійснення зустрічної перевірки достовірності видачі довідок про заробітну плату.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV).

Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно із статтею 64 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону № 1788-XII визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Наведені правові норми дають підстави зробити висновок, що за бажанням пенсіонера пенсія може обчислюватися з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв, в тому числі і до 1 липня 2000 року. При цьому, у разі надання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV врегульовано Порядком № 22-1.

Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

Згідно із пунктом 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Таким чином, підставою для проведення розрахунку пенсії згідно ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV на основі довідки про заробітну плату є підтвердження відомостей про таку заробітну плату додатковою інформацією первинними чи іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату тим підприємством, де працював позивач.

Частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

29.04.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати на підставі наданих довідок про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк'Листом від 13.04.2023 №11829-9954/Н-02/8-2600/23.

Наявність сумнівів у відповідача щодо поданих заявником документів відповідно до зазначених положень законодавства, може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають перерахунку пенсії на підставі таких документів, однак не можуть позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого трудового стажу та відомостей про заробітну плату.

Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 № 127/9055/17.

Слід зауважити, що довідки про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк» на ім'я ОСОБА_1 на підставі особових рахунків за 1994-1998 роки, на всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок). Довідки скріплені печаткою, підписами керівника та головного бухгалтера.

Позивачем до позову надано Рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 у справі № 320/5352/23 яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 10.06.1983 по 15.07.1984, з 11.11.1987 по 31.12.1993, з 01.01.1994 по 01.01.2000, з 02.01.2000 по 31.12.2003 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 04.01.2023 №232.

Судом було встановлено, що у трудовій книжці позивача містяться відомості про те, що він: 10.06.1983 прийнятий на роботу в Проектно-будівельний кооператив «Будівельник» на посаду слюсаря-ремонтника та 15.07.1984 звільнений із займаної посади; з 11.11.1987 прийнятий на роботу в Проектно-будівельний кооператив «Будівельник» на посаду заступника голови та 31.12.1993 звільнений із займаної посади; 01.01.1994 прийнятий на роботу в ТОВ «Орель-ЛТД» на посаду заступника директора та 01.01.2000 звільнений із займаної посади; 02.01.2000 прийнятий на роботу в ПП «РОСАВА-К» на посаду заступника директора та 31.12.2003 звільнений із займаної посади.

На підтвердження наявності страхового стажу позивачем було надано довідки від 30.12.2022 №16, від 30.08.2022 №11-1, від 30.12.2022 №14, від 22.08.2022 №17, видані тією самою уповноваженою особою, що вносила відомості в трудову книжку позивача. Вказані довідки повністю узгоджуються із записами в трудовій книжці позивача та об'єктивно відображають відомості, внесені до неї, проте пенсійним органом не було взято до уваги.

Єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

При цьому, саме Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві зобов'язане було перевірити обґрунтованість видачі довідки про заробітну плату позивача. Жодною нормою пенсійного законодавства України не передбачено обов'язок пенсіонера надавати до пенсійного органу копії первинних документів, які б підтверджували суми заробітної плати, зазначені у довідках про заробітну плату.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17.03.2015 у справі № 21-11а15, від 15.12.2015 у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17, від 24.04.2018 у справі № 686/6278/17, від 12.06.2019 у справі № 752/21038/16-а.

Отже, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві безпідставно не зарахувало позивачу довідки про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк».

Тому такі дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати, зазначеної в довідках є протиправними.

Разом з тим, частиною 4 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки 29.04.2025 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії, тому слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.05.2025 із врахуванням заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк».

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.

У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк», починаючи з 29.04.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату №18 від 30.12.2022, виданої ТОВ «Орель ЛТД», №19 від 30.12.2022, виданої Кооперативом «Будівельник» Київського науково-виробничого об'єднання «Маяк», починаючи з 01.05.2025.

Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, м.Київ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.