про залишення позовної заяви без руху
26 листопада 2025 року м. Київ Справа № 320/55227/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Войтович І. І., отримавши та розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Головного управління Національної поліції у місті Києві , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа: "Представництво "Догуш Іншаат ве Тіджарет Анонім Шіркеті" про визнання протиправним та скасування постанови, наказів, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Головного управління Національної поліції у місті Києві , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа: "Представництво "Догуш Іншаат ве Тіджарет Анонім Шіркеті" , в якому просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 № 2025-0425-2225-4386-0 від 25 квітня 2025 року;
2. Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації;
3. Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 119 від 29 квітня 2025 року про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу частини, на всі види забезпечення та призначення на посаду курсанта, виданого на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з основної діяльності) № 401 від 28 квітня 2025 року, припису командира військової частини НОМЕР_3 від 28 квітня 2025 року про мобілізацію;
4. Зобов?язати військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини та зняти зі всіх видів забезпечення.
5. Визнати неправомірним ведення військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 та зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_6 взяти ОСОБА_1 на військовий облік за місцем реєстрації постійного місця проживання.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу.
Зокрема, ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
За змістом норм п. 9 ч. 1 ст. 4, ч. 3 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача. При цьому, в розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України "суб'єкт владних повноважень" - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Суддею встановлено, що в позовній заяві позивач вказує відповідачами за позовом ІНФОРМАЦІЯ_7 , Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військову частину НОМЕР_1 , Головне управління Національної поліції у місті Києві, ІНФОРМАЦІЯ_6 , та відсутні позовні вимоги до одного відповідача, а саме - Головного управління Національної поліції у місті Києві.
Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Таким чином, позивачу необхідно визначитись із колом відповідачів по справі та відповідно викласти та обґрунтувати позовні вимоги до кожного з них, вказавши якими рішеннями діями чи бездіяльністю порушені її права та інтереси, зокрема, в разі пред'явлення вимог до Головного управління Національної поліції у місті Києві, надати до суду усі необхідні докази в обґрунтування заявлених позовних вимог відносно кожного відповідача.
Враховуючи вищезазначене, суддя приходить до висновку, що позов не відповідає положенням ст. 160 та ст. 161 КАС України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суддя вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву із наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Указані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- надати уточнену позовну заяву, з урахуванням вказаних судом зауважень, в якій конкретизувати прохальну частину позову та відповідачів у справі;
- надати усі належні та достатні докази в обґрунтування заявлених позовних вимог щодо відповідача Головного управління Національної поліції у місті Києві.
Також суддя зауважує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 р. у справі "Пелевін проти України" (п. 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (п. 31) право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Головного управління Національної поліції у місті Києві , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа: "Представництво "Догуш Іншаат ве Тіджарет Анонім Шіркеті" про визнання протиправним та скасування постанови, наказів, зобов'язання вчинити дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Войтович І. І.