25 листопада 2025 року Київ справа №320/59926/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Логістик Груп» про застосування заходів реагування,
у грудні 2024 року Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженої відповідальністю «Глобал Логістик Груп» (ТОВ «Глобал Логістик Груп», товариство).
Просили суд:
- застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) на об'єкті за адресою: вул. Героїв України, буд. 150-А, м. Мена, Корюківський район, Чернігівська області, а саме: зобов'язати зупинити:
експлуатацію об'єкта системи газопостачання зерносушарки МС 1170;
експлуатацію устатковання, пов'язаного з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас (пропану, бутану та їх сумішей);
експлуатацію обладнання, що працює під тиском (цистерн, балонів для пропану, бутану та їх сумішей);
експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах;
виконання робіт, пов'язаних з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки (пропану, бутану та їх сумішей);
виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;
виконання робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо);
виконання робіт з заповнення, зливу і ремонту балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання;
виконання робіт з монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкцій машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Позов обґрунтований тим, що у зв'язку із настанням нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 20.09.2024 з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , посадовими особами позивача проведено позаплановий захід державного контролю за результатами якого складено акт №Ц/ЧН/25852/160 від 30.10.2024 та видано припис №Ц/ЧН/25852/160 від 30.10.2024. За наслідками перевірки виявлено та зафіксовано ряд порушень, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих. Оскільки відповідачем у добровільному порядку не усунуто виявлені порушення, Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці звернулось до суду із цим адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 19.12.2024 відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати її розгляд одноособово суддею Скрипкою І.М. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачеві подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Від відповідача відзиву на позовну не надходило. При цьому, ухвалу про відкриття провадження у справі із пропозицією надати пояснення, відзив, а також докази вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень з охорони праці, що становлять загрозу життю та здоров'ю працівників відповідно до акта від 30.10.2024 та доказів виконання припису про усунення виявлених порушень, - представник товариства отримав 14.01.2025.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ТОВ «Глобал Логістик Груп» є юридичною особою, зареєстроване з 17.08.2016, основний вид економічної діяльності за КВЕД - 52.10 Складське господарство.
У зв'язку з настанням нещасного випадку зі смертельним наслідком, який мав місце 20.09.2024 на підприємстві позивача з Корнієнком І.М. та Козацьким А.В., посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці проведено позаплановий захід державного контролю, за результатами якого складено акт №Ц/ЧН/25852/160 від 30.10.2024 та видано припис №Ц/ЧН/25852/160 від 30.10.2024 про усунення виявлених порушень.
У ході перевірки встановлено та зафіксовано ряд порушень, з яких, пункти 2-14 опису виявлених порушень вимог законодавства, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих, а саме:
- об'єкт системи газопостачання зерносушарки МС 1170 без номера за адресою: вул. Героїв України 150А м. Мена Корюківського району Чернігівської області, не прийнято в експлуатацію у відповідності до вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2014 №461;
- роботодавець не отримав дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устатковання підвищеної небезпеки, устатковання, пов'язаного з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» (пункт 1 групи А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77), відповідно до вимог пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 в редакції постанови №77;
- роботодавець не отримав дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устатковання підвищеної небезпеки, обладнання що працює під тиском (пункт 5 групи А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою КМУ від 03.02.2021 №77 відповідно до вимог пункту 6 Порядку видачі машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 №77;
- роботодавець не отримав дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устатковання підвищеної небезпеки, обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах (пункт 10 групи А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77), відповідно до вимог пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови Кабміну від 26.10.2011 №1107 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77;
- роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, виробництво (виготовлення), використання, переробку, зберігання, транспортування, застосування, утилізацію та знешкодження вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» (пункт 1 групи А переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, затвердженому постановою КМУ від 03.02.2021 №77), відповідно до вимог пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 №77;
- роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах (пункт 3 групи А переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, затвердженому постановою КМУ від 03.02.2021 №77), відповідно до вимог пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26.10.2011 № 1107 в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 №77;
- роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо), (пункт 7 групи А переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, затвердженому постановою КМУ від 03.02.2021 №77), відповідно до вимог пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 №77;
- роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання (пункт 10 групи А переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, затвердженому постановою КМУ від 03.02.2021 №77), відповідно до вимог пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт з підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 №77;
- роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкцію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (пункт 11 групи А переліку видів підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2021 №77), відповідно до вимог пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 №77;
- роботодавцем не подано до територіального органу Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань праці щодо експлуатації (застосування) машин, механізмів устатковання підвищеної небезпеки, системи газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт (пункт 4 групи Б переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою КМУ від 03.02.2021 №77), відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26.10.2011 № 1107 в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 №77;
- перед спуском в шахту нижньої головки норії завальної ями зерносушарки МС 1170 без номера, на виконання робіт підвищеної небезпеки, не визначений порядок та відповідно не проводиться аналіз повітря, взятого з шахти газоаналізатором з індикаторними трубами чи індикаторним папером, на наявність вуглекислого газу, а за їх відсутності, з використанням шлангового протигаза;
- не визначений та не забезпечений порядок виконання робіт підвищеної небезпеки та безпечний спуск працівників в шахту нижньої головки завальної ями зерносушарки МС 1170 без номера, за наявності наряду - допуску на виконання робіт підвищеної небезпеки за формою згідно додатку 3 НПАОП 15.0-1.01-17.
За твердженнями позивача, факт наявності виявлених в ході перевірки у відповідача та не усунутих станом на дату подання цього позову порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, що створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, які в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у цій сфері, є підставою для застосування заходів реагування, а тому він звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить із такого.
За правилами частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитись як таке, що застосовується у контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (Закон №877-V), дія якого поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною четвертою статті 4 Закону №877-V визначено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
За змістом частини першої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Тут же до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
За нормами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
За правилами частини першої статті 6 Закону України «Про охорону праці» №2694-ХІІ (Закон №2694-ХІІ) умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
У частині першій статті 13 Закону №2694-XII закріплено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2694-XII з цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, зокрема: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
За приписами частини першої статті 18 Закону №2694-XII працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про охорону праці» виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (Порядок №1107), який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (дозвіл).
Згідно із пунктом 3 Порядку №1107 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
- експлуатація машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - довготривалий період використання під час виробничого процесу машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки з урахуванням їх експлуатаційних характеристик;
- застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - використання машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки за призначенням згідно з результатами оцінки їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
Пунктами 6, 7 Порядку №1107 визначено, що дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77.
Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
За нормами пункту 21 Порядку №1107 виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77, здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8.
Декларація подається роботодавцем або уповноваженою ним особою, надсилається поштою до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці.
Територіальний орган Держпраці здійснює реєстрацію декларацій на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня їх отримання.
У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №314 від 18.03.2022 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб'єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання публічних (електронних публічних) послуг декларації про провадження господарської діяльності (далі - декларація), що містить відомості згідно з додатком 1, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2.
Органи ліцензування, дозвільні органи та суб'єкти надання публічних (електронних публічних) послуг формують та ведуть переліки поданих декларацій, в яких міститься інформація про суб'єкта господарювання (для юридичної особи - організаційно-правова форма, повне і скорочене найменування (за наявності), для фізичної особи - підприємця - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); вид господарської діяльності/частина виду господарської діяльності, який провадиться на підставі поданої декларації; місце провадження діяльності (якщо провадження діяльності обмежується територією відповідної адміністративно-територіальної одиниці).
За правилами пункту 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України до введення в експлуатацію системи подання декларацій через Портал Дія суб'єкти господарювання подають декларації до Міністерства економіки, яке забезпечує їх передачу до відповідних органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання публічних (електронних публічних) послуг (крім суб'єктів господарювання, що здійснюють охоронну діяльність і подають декларації до Міністерства внутрішніх справ).
24.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №357 «Деякі питання виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки на період дії воєнного стану», якою установлено, що на період дії воєнного стану машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 2-9 групи А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №77, експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; 2) на період дії воєнного стану види робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 4, 7-9, 11-21, 23-27, 29 і 30 групи А додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; 3) суб'єкти господарювання, які набули право на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та/або виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці з урахуванням підпунктів 1 і 2 цього пункту, не пізніше одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану повинні отримати відповідні дозвільні документи в порядку, строки та на умовах, що передбачені законодавством; 4) строк дії документів дозвільного характеру на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та на виконання робіт підвищеної небезпеки, який закінчився в період дії воєнного стану, автоматично продовжується на період дії воєнного стану і протягом одного місяця після його припинення чи скасування. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє до дня припинення або скасування воєнного стану і протягом одного місяця після його припинення чи скасування.
Вказані вище у описовій частині рішення порушення, які були виявлені під час перевірки, передбачають необхідність зупинення: експлуатації об'єкта системи газопостачання зерносушарки МС 1170; експлуатації устатковання пов'язаного з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас (пропану, бутану та їх сумішей); експлуатації обладнання що працює під тиском (цистерн, балонів для пропану, бутану та їх сумішей); експлуатації обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах; виконання робіт пов'язаних з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки (пропану, бутану та їх сумішей).
Як відображено у правовій позиції, висловленій, зокрема, у постановах Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №823/589/16 та від 28.02.2019 року №810/2400/18, існування (неусунення відповідачем) хоча б одного з порушень, встановлених позивачем, які загрожують життю та здоров'ю людей, вже є самостійною достатньою правовою підставою для застосування до нього заходів реагування.
Зважаючи на те, що матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження усунення порушень, зазначених в акті №Ц/ЧН/25852/160 від 30.10.2024, суд доходить висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування про які просить позивач.
Суд звертає увагу, що такий захід реагування як зупинення видів діяльності та експлуатації обладнання до усунення виявлених порушень не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
При цьому, застосований захід реагування має тимчасовий характер, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, при цьому, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, відсутності будь-яких доказів усунення порушень товариством відповідача, приходить до висновку про необхідність задовольнити позов повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ: 44681053; місцезнаходження: 04060, м. Київ, вул. Вавилових, буд. 10) - задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженої відповідальністю «Глобал Логістик Груп» (код ЄДРПОУ: 40752151; місцезнаходження: 08147, Київська область, Бучанський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Петрівська, буд. 1, кв. 48) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) на об'єкті за адресою: вул. Героїв України, буд. 150-А, м. Мена, Корюківський район, Чернігівська область, а саме: зобов'язати зупинити:
експлуатацію об'єкта системи газопостачання зерносушарки МС 1170;
експлуатацію устатковання, пов'язаного з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас (пропану, бутану та їх сумішей);
експлуатацію обладнання, що працює під тиском (цистерн, балонів для пропану, бутану та їх сумішей);
експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах;
виконання робіт, пов'язаних з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки (пропану, бутану та їх сумішей);
виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;
виконання робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо);
виконання робіт з заповнення, зливу і ремонту балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання;
виконання робіт з монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкцій машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Скрипка І.М.