ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" листопада 2025 р. справа № 300/6100/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісова Компанія "Лаванда" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі по тексту також - позивач, УДСНС в Івано-Франківській області), 27.08.2025 звернулося в суд з адміністративним позовом до Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісова Компанія "Лаванда" (далі по тексту також - відповідач, СУІП ТОВ "Лісова Компанія "Лаванда") про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що 05.06.2025 на території Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісова Компанія "Лаванда", за адресою: Івано-Франківська область, Коломийський район м. Коломия, вул. Едельвейсів, 6 виникла пожежа. Внаслідок пожежі вогнем пошкоджено циклон для забору тирси, кузов автомобіля ЗіЛ Державний номерний знак НОМЕР_1 .
За фактом пожежі провідним інспектором ВЗНС Коломийського РУ ГУ ДСНС в Івано- Франківській області складено Акт про пожежу від 05.06.2025 та Висновок про причини виникнення пожежі від 06.06.2025.
Відповідно до Акту та Висновку причиною виникнення пожежі є електростатичний розряд, який утворився при переміщенні пилу, при ударах, здрібнюванні, розпиленні і подібних процесах механічного впливу на матеріали і речовини, що є діелектриками. Оскільки вентиляційні канали систематичного не очищувалися, то це призвело до утворення пилоповітряної суміші відповідної концентрації, яка при взаємодії із джерелом запалювання спалахнула та через велике пожежне навантаження полум'я розповсюдилось на більшій площі.
З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю і здоров'ю людей, працюючих в Спільному Українсько-Ізраїльському підприємству ТОВ "Лісова Компанія "Лаванда" та інших людей, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісова Компанія "Лаванда", розташованого за адресою: вул. Едельвейсів, буд. 6, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки до моменту усунення допущених порушень.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку позовної заяви. (а.с. 45-46).
Позивачем 05.09.2025 зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту, також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (а.с.78-79).
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позов, в якому проти задоволення позову заперечив, зокрема зазначив, що в зв'язку з тим, що за наслідками пожежі 05.06.2025 по результатах перевірки пожежі припис на усунення недоліків і порушень, що спричинили пожежу не виносився, терміну на усунення виявлених недоліків контролюючим органом СУІП ТОВ "Лісова Компанія "Лаванда" не надавався, позапланової і планової перевірки працівниками ДСНС проводилось, відповідача не зрозуміло, як і на підставі чого були встановлені порушення, які вказані в позову, тобто через три місяці після пожежі. Просили зупинити провадження у справі, до завершення позапланової перевірки, а також у задоволенні позову відмовити (а.с.81-83).
Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, у якій, зокрема зазначає, що на СУІП ТОВ "Лісова Компанія "Лаванда" виникало ряд пожеж, зокрема: 29.12.2024, 11.11.2024, 09.04.2024, 03.04.2024, за наслідками чого складено акти про пожежу. Заперечує проти обставин, викладених у відзиві на позов, вважає їх необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності (а.с.92-96).
Ухвалою суду від 21.10.2025 в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, відмовлено (а.с.118-119).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено такі обставини.
05.06.2025 на території Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю "Лісова Компанія "Лаванда", за адресою: Івано-Франківська область, Коломийський район м. Коломия, вул. Едельвейсів, 6 виникла пожежа. Внаслідок пожежі вогнем пошкоджено циклон для забору тирси, кузов автомобіля ЗіЛ Державний номерний знак НОМЕР_1 .
За фактом пожежі провідним інспектором ВЗНС Коломийського РУ ГУ ДСНС в Івано- Франківській області складено Акт про пожежу від 05.06.2025 та Висновок про причини виникнення пожежі від 06.06.2025.
Відповідно до акту та висновку причиною виникнення пожежі є електростатичний розряд, який утворився при переміщенні пилу, при ударах, здрібнюванні, розпиленні і подібних процесах механічного впливу на матеріали і речовини, що є діелектриками. Оскільки вентиляційні канали систематичного не очищувалися, то це призвело до утворення пилоповітряної суміші відповідної концентрації, яка при взаємодії із джерелом запалювання спалахнула та через велике пожежне навантаження полум'я розповсюдилось на більшій площі.
Згідно висновку про причину виникнення пожежі, під час огляду місця пожежі на об'єкті Відповідача було виявлено наступні порушення:
- пожежний кран-комплект у приміщені котельні не розміщено у вбудованій або навісній шафці, яка має отвори для провітрювання і пристосована для опломбування та візуального огляду його без розкривання підпункт б пункту 2.2 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС від 30.12.2024 №1417 (далі - ППБУ);
- об'єкт не забезпечено розрахунковим запасом води для цілей зовнішнього пожежогасіння відповідності до вимог ДБН В.2.5-74:2013 (пункт 2.1 розділу IV ППБУ, п.6.2.13, 6.2.1, табл.5, ДБНВ. 2.5- 74:2013);
- об'єкт не забезпечено розрахунковим запасом води для цілей зовнішнього пожежогасіння відповідності до вимог ДБН В.2.5-74:2013 (пункт 2.1 розділу IV ППБУ, п.6.2.13, 6.2.1, табл.5, ДБН В. 2.5- 74:2013)
(відповідно до ДБН В. 2.5- 74:2013:
таблиця 5 Витрати води на зовнішнє пожежогасіння будівель виробничого або складського призначення шириною не більше ніж: 60 м:
відповідно до 6.2.1 Зовнішній протипожежний водопровід слід передбачати на території населених пунктів, підприємствах виробничого, аграрно-промислового комплексу, складського призначення та інших,...;
відповідно до п.6.2.13 тривалість гасіння пожежі слід приймати 3 год, а для будівель І та II ступенів вогнестійкості категорій ГтаДз негорючим утеплювачем - 2 год.);
приміщення не обладнана системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту» ( пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ) з
(відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»);
- не заключено договір на технічне обслуговування автоматичної системи пожежогасіння циклону для збирання тирси Пункт 2.2 глави 2 розділу III ППБУ
(відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу III ПІ1БУ керівники об'єктів, підприємств повинні забезпечити утримання засобів пожежного захисту у працездатному стані та забезпечити їх технічне обслуговування);
- посадова особа не пройшла навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (пункт 16 розділу II ППБУ)
(відповідно до пункту 16 розділу II ППБУ осадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядкуй встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»);
- пожежний кран-комплект не укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та рунного пожежного ствола мають бути однотипними (підпункт 2 пункту 2.2 розділу V ППБУ)
(відповідно до підпункту 2 пункту 2.2 розділу V ППБУ кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними);
- мережа внутрішнього протипожежного водопроводу не забезпечує потрібну за нормами витрату та напір води необхідних для пожежогасіння (підпункт 9 пункту 2.2 розділу V ППБУ)
(відповідно до підпункту 9 пункту 2.2 розділу V пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання);
- територія об'єкта, систематично не очищається від сміття, відходів виробництва (пункт 1.1 розділу ІП ППБУ)
(відповідно до пункту 1.1 розділу 111 ПІІБУ територія об'єктів, ділянок, що межують з житловими будинками, дачними та іншими будинками, протипожежні відстані між будинками, спорудами, майданчиками для зберігання матеріалів, устаткування повинні систематично очищатися від сміття, відходів виробництва, тари, опалого листя, котрі необхідно регулярно видаляти (вивозити) у спеціально відведені місця);
- наявні пожежні щити недоукомплектовані (пункт 3.11 глави 3 розділу V ППБУ)
(відповідно до пункту 3.11 глави 3 розділу V ППБУ для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди). Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об'єкта площею більше 200 м2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м2 залощуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, що знаходиться на території об'єкта. входять: вогнегасники - 3 шт., ящик із піском - 1 шт., покриваю з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х 2 м - І шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. На пожежних щитах (стендах), що встановлюються в приміщенні, споруді, установці об'єкта повинні розміщуватися ті первинні засоби гасіння пожежі, вогнегасна здатність яких відповідає класу пожежі за пожежним навантаженням, наявним у просторі, що захищається. Пожежні щити повинні бути пофарбовані в червоний або білий колір. По периметру пожежного щита, пофарбованого в білий колір, наноситься окантовка червоного кольору шириною від ЗО до 100 мм. Засоби пожежогасіння, вогнегасники та пожежний інструмент повинні бути пофарбовані в червоний колір):
- не відділено приміщення котельні від деревообробного цеху протипожежними дверима (пункт 2,3 розділу III ППБУ)
(відповідно до пункту 2.3 розділу III ППБУ під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню);
- не заборонено використання побутових електронагрівальних приладів у місцях де їх використання заборонено (роздягалка) (пункт 1,18 розділу IV ППБУ)
(відповідно до пункту 1.18 розділу IV ППБУ забороняється використання побутових електронагрівальних приладів з порушенням встановлених їх виробником правш експлуатації та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено):
- не забезпечено металеві повітропроводи, трубопроводи, фільтри та інше обладнання витяжних установок, що транспортують горючі та вибухонебезпечні речовини заземленням та захистом від статичної електрики, та пристроями для очищення (пункт 2.20, розділу IV ППБУ)
(відповідно до пункту 2.20, розділу IV ППБУ усі металеві повітроводи, трубопроводи, фільтри та інше обладнання витяжних установок, що транспортують горючі та вибухонебезпечні речовини, повинні бути заземлені та захищені від статичної електрики, а також мати пристрої для очищення);
- не визначено місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території (абзац восьмий пункту 3 розділу II ППБУ);
(відповідно до абзацу восьмого пункту 3 розділу II ППБУ на кожному об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території):
- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (пункт 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ)
відповідно до пункту 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені Правшими технічної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими наказом Мінпаливенерго України від 25 липня 2006 року № 258, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1143/13017 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13 лютого 2012 року № 91) (дачі - ПТЕ);
- приміщення об'єкта не забезпечено необхідною кількістю вогнегасників відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників ( пункт 3.6. глави З розділу V ППБУ, додаток 4, 5, 6 Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників затверджених Наказом МВС від 15.01.2018 року №25)
(відповідно до пункту 3.6. глави 3 розділу V ППБУ до початку експлуатації об'єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно з Правилами експлуатації та типовішії нормами належності вогнегасників, затвердженими наказом Міністерства
внутрішніх справ України від ІЗ січня 2018 року № 25, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/3 і677):
- не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (пункт 2.9 розділу III ГПТБУ)
(відповідно до пункту 2.9 пункту 2.9 розділу ПІ ППБУ для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення повинні бути визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В. 1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні. Категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою визначаються керівниками (технологами) об'єктів, або проектувальними організаціями, або спеціалізованими науково-дослідними закладами).
Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як працівникам СП ТОВ "Лісова Компанія "Лаванда" так і іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:
- відсутність та несправність на об'єкті зовнішнього та внутрішнього протипожежного водопостачання не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- відсутність систем протипожежного захисту перешкоджає швидкому виявленню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей та гасіння пожежі на ранній стадії розвитку;
- складування великої кількості горючих матеріалів призведе до легкого займання, швидкого горіння з високою димоутворювальною здатністю та за токсичністю продуктів горіння - що є небезпечним, та в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей в приміщеннях та ускладнить гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій;
- порушення вимог щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж І електрообладнання створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей;
- недостатня кількість на об'єкті первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) та пожежних щитів не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі; унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- відсутність захисних пристроїв (сертифікованих протипожежних перешкод) не дозволить обмежити розповсюдження полум'я та токсичних продуктів горіння до інших приміщень, чим створюється загроза безпеці людей, які в них перебувають;
- порушення вимог щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж і електрообладнання створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей.
Як слідує з матеріалів адміністративного позову, наявність саме вказаних порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки стали підставою для звернення позивача з даним позовом.
Вказаний вище акт про пожежу від 05.06.2025 вручений відповідачу 06.06.2025, що підтверджується підписом в самому акті перевірки (а.с.13-14). В даному акті перевірки відсутні пояснення відповідача щодо допущених порушень.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із такого.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі по тексту також - Закон №877-V) та Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697.
Згідно статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (надалі по тексту також - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю) (частина 4 статті 4 Закону №5403-VІ).
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За змістом статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати і здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань такої безпеки.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в областях.
До складу центрального органу виконавчої влади і його територіальних органів, які здійснюють вказаний нагляд, серед іншого, входять органи державного нагляду у сфері техногенного та пожежного нагляду.
У відповідності до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Частиною 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної безпеки і цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки роботи, серед іншого, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також зупинення надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 за №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі по тексту також - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує, поряд з іншим, реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки.
Серед основних завдань ДСНС України є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в областях.
Таким чином, УДСНС в Івано-Франківській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому позивач наділений повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у вказаній сфері безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також зупинення надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Санкції за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки визначені статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до частини першої якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань такої безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює такий державний нагляд, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень у порядку, встановленому законом (частина 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України однією із підстав для звернення в такому випадку до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Згідно з частиною 2 цієї статті Кодексу повне або часткове зупинення об'єктів і надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення об'єктів і надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Згідно з частиною 2 статті 51 та частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю (пункт 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до пункту 43 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
У відповідності до пункту 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Таким чином, наявність та не усунення відповідачем порушень зазначених позивачем у адміністративному позові створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Щодо твердження відповідача про те, що припис на усунення недоліків і порушень, що спричинили пожежу не виносився, терміну на усунення виявлених недоліків не надавався, перевірка не проводилась, а позов подано передчасно, суд зазначає таке.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (із змінами) (далі-Закон) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Статтею 5 Закону передбачено планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), а статтею 6-позапланові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю).
Приписами статті 7 Закону визначено розпорядчі документи органів державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Тобто, припис складається за наслідком заходу (планового або позапланового) зі здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до пп. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року (у редакції наказу ДСНС від 29.03.2021 № 167), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Відповідно до пп. 44 п. 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території бере участь у розслідуванні пожеж, причин виникнення надзвичайних ситуацій та невиконання запобіжних заходів, а також проведенні оцінки дій органів управління і сил щодо організації та проведення ними рятувальних та інших невідкладних робіт.
Отже, в даному випадку уповноваженою посадовою особою Головного управління здійснено огляд місця пожежі за наслідками якої оформлено Акт про пожежу та Висновок про причину виникнення пожежі. Тобто головним управлінням не проводився захід державного нагляду та контролю, а проводився огляд місця пожежі.
Інформуємо відповідача, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (із змінами) припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні".
Водночас, відповідно до п.1 ст. 6 Закону підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.
Таким чином, здійснення позапланового заходу станом на даний час проводиться за бажанням суб'єкта господарювання та на підставі його письмової заяви.
Щодо твердження відповідача, що позовна вимога не є співмірною з порушеннями, не дотримано принципу пропорційності про передчасність позову, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Просимо суд взяти до уваги те, що існування (зокрема, внаслідок не усунення) хоча б одного з порушень, встановлених наглядовим органом, які загрожують життю та здоров'ю людей, є самостійною і достатньою правовою підставою для застосування заходів реагування.
Одночасно з цим, захід реагування має тимчасовий характер і період дії його залежить безпосередньо від факту усунення виявлених порушень. Крім того, застосований до відповідача захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті підвищеної небезпеки.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.11.2018 року по справі 826/1024/18.
Верховний Суд у постанові від 26.02.2020 у справі №826/7073/18зазначив, що правовою підставою для застосування адміністративним судом заходів реагування є одночасна наявність таких умов: 1) факт порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей; 2) звернення компетентного органу, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної і техногенної безпеки, із відповідним адміністративним позовом до суду; 3) наявність обов'язку у підконтрольного суб'єкта, зупинення експлуатації приміщень (об'єктів) якого вимагає відповідний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, забезпечувати дотримання вимог пожежної безпеки у відповідному приміщенні.
Відповідачем не надано належних доказів, які б підтверджували усунення виявлених порушень вимог техногенної та пожежної безпеки, що стали підставою для звернення Головного управління до суду з цим позовом. Відповідачем надано до відзиву на позовну заяву фотокопії, проте, фото не є достовірними та достатніми доказами, оскільки неможливо встановити дійсний факт наявності чи відсутності порушень власне на даному об'єкті де виникла пожежа та відповідність вжитих заходів вимогам законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки.
Таким чином, позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області до Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісова Компанія "Лаванда" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягає до задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 139 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 38555228, вул. Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018) до Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісова Компанія "Лаванда" (код ЄДРПОУ - 31656159, вул. Й. Сліпого, 28, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) Спільного Українсько-Ізраїльського підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісова Компанія "Лаванда" (код ЄДРПОУ - 31656159, вул. Й. Сліпого, 28, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200), розташованого за адресою: вул. Едельвейсів, буд. 6, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки до моменту усунення допущених порушень.
Контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області.
Сторонам рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.