ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" листопада 2025 р. справа № 300/7414/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця від 28.11.2023 №467 виданих Управлінням соціального забезпечення населення Верховинської районної державної адміністрації;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст.37 “Про державну службу“ з врахуванням правової оцінки наданої Івано- Франківським окружним адміністративним судом в рішенні від 20.03.2024 по справі №300/8884/23 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №467/05-01/06 від 28.11.2023 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №467/05-01/06 від 28.11.2023 виданих Управлінням соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 по справі №300/8884/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01.12.1970 по 05.04.2002 в Редакції газети "Верховинські Вісті" до стажу державної служби та перевести на пенсію державного службовця з 30.11.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону №889-VIII та статті 37 Закону №3723-XII. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправно не застосувало довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №467/05-01/06 від 28.11.2023, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №467/05-01/06 від 28.11.2023 виданих Управлінням соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації. Як наслідок, слід зобов'язати пенсійний орган здійснити, нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок №467/05-01/06 від 28.11.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що судовим рішенням від 20.03.2024 по справі №300/8884/23 встановлено наявність у ОСОБА_1 права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, пенсійним органом протиправно відмовлено у врахуванні довідок №467/05-01/06 від 28.11.2023, оскільки рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 по справі № 300/8884/23 не встановлено зобов'язання щодо врахування вказаних довідок.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву (а.с.28-33), в якому проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 по справі №300/8884/23, позивача з 30.11.2023 переведено на пенсію державного службовця без врахування довідок про заробітну плату. При цьому, судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. У випадках, коли такі зобов'язання не визначають окремий порядок проведення перерахунку пенсій, перерахунок здійснюється з урахуванням чинного законодавства. Звернув увагу суду, що при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких ОСОБА_1 не сплачувала страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам статті 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2003 отримувала пенсію державного службовця за віком згідно Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", з 01.03.2019 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 по справі № 300/8884/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01.12.1970 по 05.04.2002 в Редакції газети "Верховинські Вісті" до стажу державної служби та перевести на пенсію державного службовця з 30.11.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону №889-VIII та статті 37 Закону №3723-XII.
На звернення позивача, відповідач листом від 21.08.2024 № 7192-5855/В-02/8-0900/24 повідомив про те, що виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 у справі № 300/8884/23 та згідно з ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі № 300/8884/23, здійснено перерахунок пенсії позивача з 30.11.2023 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». При проведенні перерахунку пенсії на виконання зазначеного рішення суду заробітна плата внесена у нульовому варіанті, оскільки на Головне управління не покладено судом зобов'язань щодо врахування заробітної плати. Таким чином, після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача складає з 30.11.2023 - 2549,00 грн з 01.03.2024 - 2817,00 грн, Водночас, відповідно до заяви позивача від 30.07.2024 розмір пенсії з 01.08.2024 виплачується в попередньому розмірі, а саме в сумі 9078,76 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, керуючись законодавством яке діяло станом на день виникнення спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
За приписами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктами 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а, від 19.03.2019 у справі № 466/5138/17, від 10.04.2019 у справі №607/2474/17.
Як встановлено в судовому рішенні від 20.03.2024 по справі № 300/8884/23, стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 становив понад 20 років, а саме 29 років 5 місяців 9 днів, у зв'язку з чим вона має право на переведення з пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 4 Порядку).
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку).
Отже, при призначенні пенсії особі повинні враховуватися подана нею заява та додані до неї документи.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем разом з заявою про призначення (перерахунок) пенсії відповідачу надавалися довідка №467/05-01/06 від 28.11.2023 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" станом на 27.11.2023, а також довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №467/05-01/06 від 28.11.2023 (а.с.13, 14).
Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення від 20.03.2024 по справі № 300/8884/23 здійснило переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", однак без урахування заробітної плати, зазначеної у вищевказаних довідках.
Зокрема, з листа відповідача від 21.08.2024 № 7192-5855/В-02/8-0900/24 слідує, що в розрахунок заробітної плати державного службовця внесено нулі, а розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку складає з 30.11.2023 - 2549,00 грн з 01.03.2024 - 2817,00 грн, Водночас, відповідно до заяви позивача від 30.07.2024 розмір пенсії з 01.08.2024 виплачується в попередньому розмірі, а саме в сумі 9078,76 грн (а.с.17-18).
За таких обставин, суд вважає, що відповідач протиправно не врахував під час переведення позивача на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітну плату, зазначених у довідках №467/05-01/06 від 28.11.2023.
Одночасно суд відхиляє як безпідставні доводи відповідача про те, що застосування при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких ОСОБА_1 не сплачувала страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам статті 37 Закону України «Про державну службу».
Так суд констатує, що стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 становив понад 20 років, та на час звернення стосовно переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" вона не є державним службовцем, тому відповідно до Порядку №622 пенсія повинна обраховуватися із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд уважає, що довідки №467/05-01/06 від 28.11.2023 видані управлінням соціального захисту населення Верховинської РДА відповідають формі встановленій пунктом 4 Порядку №622.
З метою запобігання порушення права позивача на належну їй пенсію, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати ОСОБА_1 з 30.11.2023 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 по справі №300/8884/23, з врахуванням довідки №467/05-01/06 від 28.11.2023 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 27.11.2023, а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №467/05-01/06 від 28.11.2023 станом на 27.11.2023, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області підлягає до задоволення.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Наявною в матеріалах справи квитанцією №34 від 27.09.2024 підтверджується сплата позивачем судового збору за звернення до суду із даним позовом у розмірі 1211,20 грн (а.с.1).
Доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, відтак підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачена нею сума судового збору у розмірі 1211,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо врахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітної плати, зазначеної в довідках №467/05-01/06 від 28.11.2023 станом на 27.11.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати ОСОБА_1 з 30.11.2023 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 по справі № 300/8884/23, з врахуванням довідки №467/05-01/06 від 28.11.2023 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 27.11.2023, а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №467/05-01/06 від 28.11.2023 станом на 27.11.2023, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривні 20 (двадцять) копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), адреса: вул. Січових Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.