ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про роз'яснення судового рішення
"27" листопада 2025 р. Справа № 300/1410/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій
У провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій.
Розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Рішенням суду від 16.05.2025 позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення ОСОБА_1 з 03.09.2024 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови КМУ від 24.02.2023 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 03.09.2024, із врахуванням раніше виплачених сум; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 847,84 грн.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишено без задоволення. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року у справі № 300/1410/25 залишено без змін.
Таким чином, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 у справі №300/1410/25 на підставі частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набрало законної сили 01.10.2025.
17.11.2025 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшла заява про роз'яснення судового рішення в порядку статті 254 КАС України.
У вищезазначеній заяві представник відповідача просить роз'яснити рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 у справі №300/1410/25, а саме, який показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески необхідно врахувати для обчислення пенсії на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 при виконанні рішення суду.
Відповідно до частини 3 статті 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
На підставі зазначеного та керуючись частиною 3 статті 254 КАС України суд прийшов до висновку про здійснення розгляду заяви про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі №300/1410/25 в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі №300/1410/25, судом встановлено таке.
Відповідно до ч.1 ст.254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Згідно з ч.2 ст.254 КАС України подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Тобто, роз'яснити можливо те, що вказано судом, але не відповідає вимогам чіткого розуміння наявного тексту рішення. Відсутність відомостей у рішенні, які, на думку, учасника судового процесу, мають бути в ньому вказані, надає право звернутися з питанням ухвалення додаткового рішення або оскарження в суд вищої інстанції.
Як свідчать матеріали судової справи, вказане рішення суду переглянуто судом апеляційної інстанції та констатовано його відповідність вимогам закону.
Метою роз'яснення судом ухваленого ним рішення є усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення щодо неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.
Підставою для роз'яснення судового рішення, як засобу усунення недоліків, є його неясність. У такий спосіб змінюється форма викладення таким чином, щоб ті частини судового рішення, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд не може вносити будь-які зміни в нього. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового рішення виключає можливість будь-яким чином змінювати його зміст.
Ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні його змісту, оскільки недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання постанови чи ухвали суду. Чіткість викладу передбачає, зокрема, що терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змістові, що вони мають за законодавством України. Такі терміни чітко співвідносяться із поняттями, які вони позначають, а текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому ясно, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Переконливість і зрозумілість викладення змісту судових рішень забезпечується шляхом дотримання правил юридичної техніки.
З огляду на вказане роз'яснити можливо лише те, що вже наведене в тесті рішення суду. Таким роз'ясненням не допускається зміна суті рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Рішенням від 16.05.2025, яке набрало законної сили 01.10.2025, Івано-Франківський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов у цій справі, вказавши:
"Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення ОСОБА_1 з 03.09.2024 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) відповідно до частини 2 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови КМУ від 24.02.2023 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 03.09.2024, із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 847,84 грн (вісімсот сорок сім гривень 84 копійки)."
Вказаний зміст чітко вказує про результат вирішення кожної із заявленої позовних вимог. У мотивувальній частині щодо розміру показника середньої заробітної плати в Україні суд вказав про застосування його у тій сумі, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Отже, питання його обрання відповідач має вирішити самостійно, урахувавши відомості особової справи позивача.
Відсутність відомостей про розмір показника середньої заробітної плати в Україні в резолютивній частині рішення суду свідчить про відсутність підстав для роз'яснення судового рішення.
Керуючись статтями 243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України
відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у задоволенні заяви про роз'яснення рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року у справі №300/1410/25.
Відповідачу ухвалу надіслати через підсистему “Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи».
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.