27 листопада 2025 рокуСправа №160/20713/25
Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (вул.Госпітальна, 16, м.Київ, 01133, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання дій протиправними та скасування рішення,
установив:
17 липня 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати незаконним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, оформлене листом № 598/8/10719 від 30.04.2025 про відмову у задоволенні моєї скарги про скасування рішення ВЛК в/ч НОМЕР_2 , оформленого довідкою № 298 від 01.01.2024, та рішення 20-ї регіональної ВЛК, оформленим листом № 1854/2171 від 24.03.2025;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України повторно направити мене на огляд для встановлення придатності для проходження військової служби, із обов'язковим направленням мене для обстеження та огляду в умовах стаціонару відповідного закладу охорони здоров'я.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення ЦВЛК було прийняте без урахування його медичної документації. У зв'язку з чим просить його скасувати та направити його на огляд для встановлення придатності для проходження військової служби.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Крім того, цією ухвалою зобов'язано Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України надати всі документи, які враховані при розгляді скарги ОСОБА_1 про скасування постанови військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 01.01.2025 №298.
18 серпня 2025 року від Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що скарга позивача щодо скасування постанови ВЛК була розглянута відповідно до закону та підстав для перегляду чи скасування рішення ВЛК не встановлено. Зазначає, що у матеріалах справи відсутні жодні належні, допустимі та достовірні докази на підтвердження того, що ЦВЛК ЗС України не враховано будь-яких діагнозів позивача.
29 серпня 2025 року від позивача надійшла заява про долучення документів до матеріалів справи.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.
Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_4 .
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_5 від 28.12.2022р. №197 позивачу проведено медичний огляд ВЛК при в/ч НОМЕР_6 28 грудня 2022р. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв??язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): ВДТБ (від 05.09.2022 року) верхньої частки правої легені (інфільтративний, Д-МБТ- М- МГ - риф 0 К- рез 0 гіст 01 категорія, 3 когорта (2022). Захворювання, ТАК, пов?язано з проходженням військової служби. На підставі статті 2-б графи Ш Розкладу хвороб, графи - ТДВ Обмежено придатний до військової служби. Непридатний до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
Згідно довідки військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_3 від 01.01.2025р. №298 позивачу Проведено медичний огляд ВЛК в/4 А461501 січня 2025 року. Діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв?язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): А13. Залишкові зміни після перенесеного туберкульозу легень, у вигляді щільних вогнищ фіброзу, без порушення функції зовнішнього дихання. G57.1. Парестатична мералгія Бернгардта-Рота ліворуч, без порушення функції лівої нижньої кінцівки, з незначними чутливими розладами. М17. Деформуючий остеоартроз лівого колінного суглобу І ступеня, з больовим синдромом та незначним порушенням функції. Захворювання, ТАК, пов?язані з проходженням військової служби. T92. Віддалені наслідки травми (2004) лівої кисті, у вигляді консолідованих переломів IV-V п?ясних кісток, без порушення функції. КО2. Множинний карієс. Захворювання, НІ, не пов?язані з проходженням військової служби. На підставі статті 46в, 78в, 61в графи ІІ Розкладу хвороб гр. 3 ТДВ придатний до військової служби у ДШВ.
Листом від 24.03.2025р. №1854/2171 20 Регіональна військово-лікарська комісія повідомила позивача про те, що постанову ВЛК військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби у десантно-штурмових військах згідно довідки ВЛК від 01.01.2025 №298 прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення. Ураховуючи зазначене, підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби у десантно-штурмових військах, згідно довідки ВЛК від 01.01.2025 №298 на теперішній час немає. У випадку погіршення стану здоров?я, пропонується звертатись встановленим порядком до командування військової частини за місцем проходження військової служби, з метою направлення до медичного пункту частини, а за необхідності - на лікування у заклади охорони здоров?я в системі Міністерства оборони України, а у разі потреби, - на медичний огляд ВЛК.
04 квітня 2025 року позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України в якій просив скасувати рішення ВЛК в/ч НОМЕР_3 оформленого довідкою № 298 від 01.01.2025 та рішення 20-ї регіональної ВЛК оформлене листом №1854/2171 від 24.03.2025 про визнання його придатним до військової служби. Зобов?язати уповноважених осіб, які будуть проводити розгляд скарги провести обстеження та огляд в умовах стаціонару для подальшого визначення його придатності до військової служби, відповідно до вимог «Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженої Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008. Викликати його для розгляду цієї скарги. Прийняти нове рішення ВЛК про його придатність до військової служби, відповідно до вимог «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» з урахування індивідуальної оцінки його стану здоров?я.
Листом від 30.04.2025р. №598/9/10719 Центральна військово-лікарська комісія Збройних сил України повідомила позивача про те, що Медичний огляд військовослужбовців проводиться згідно вимог глави 6 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення). Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров?я і фізичного розвитку громадян (військовослужбовців) на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби. За встановленим позивачу діагнозом постанову ВЛК військової частини НОМЕР_7 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 01.01.2025 № 298 та роз?яснення 20 регіональної ВЛК, оформлене листом від 24.03.2025 №1854/2171 прийнято обгрунтовано, відповідно до вимог Положення. При встановлені діагнозу та прийнятті постанови ВЛК всі захворювання, які діагностовано у позивача, на момент огляду зазначено та враховано вірно. Захворювання, які діагностовано у позивача після медичного огляду ВЛК згідно статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) (далі - Розкладу хвороб) та Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення) не змінюють встановлений ступінь придатності до військової служби. Наявність у позивача захворювань, не зазначених у довідці ВЛК, які можуть змінити ступінь придатності до військової служби не підтверджено медичною документацією. Згідно пункту 22.12 глави 22 розділу ІІ Положення, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду ВЛК. Згідно вимог абзацу 7 пункту 1.10 глави 1 розділу ІІ Положення, медичний огляд ВЛК військовослужбовців обов?язково проводиться у разі, коли за результатами медичного обстеження діагностовано захворювання (наслідки травми, поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби. Згідно наданих копій медичних документів, наявність захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби, не вбачається. Ураховуючи зазначене, підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 01.01.2025 № 298 чи направлення позивача начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби на теперішній час немає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією РФ проти України було введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (в редакції на час виникнення правовідносин) (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Згідно з частиною 9 статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Статтею 70 Закону України Основи законодавства України про охорону здоров'я передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Відповідно до п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Згідно з п. 2.1 Розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Вказаним пунктом також визначено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Пункт 2.2 Положення № 402 визначає, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Відповідно до п. 2.4.10. Положення №402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Згідно підпункту 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту.
Абзацом 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК має право:
- розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;
- запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);
- надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Відповідно до підпункту 2.3.5. Положення № 402 Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Згідно пункту 3.8 глави 3 розділу І Положення №402, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Відповідно до правових висновків Верховного Суду, що висловлені у постанові від 18.03.2021 у справі №280/4057/19, загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Суд встановив, що 04 квітня 2025 року позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України в якій просив скасувати рішення ВЛК в/ч НОМЕР_3 оформленого довідкою № 298 від 01.01.2025 та рішення 20-ї регіональної ВЛК оформлене листом №1854/2171 від 24.03.2025 про визнання його придатним до військової служби. Зобов?язати уповноважених осіб, які будуть проводити розгляд скарги провести обстеження та огляд в умовах стаціонару для подальшого визначення його придатності до військової служби, відповідно до вимог «Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженої Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008. Викликати його для розгляду цієї скарги. Прийняти нове рішення ВЛК про його придатність до військової служби, відповідно до вимог «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» з урахування індивідуальної оцінки його стану здоров?я.
Листом від 30.04.2025р. №598/9/10719 Центральна військово-лікарська комісія Збройних сил України повідомила позивача про те, що Медичний огляд військовослужбовців проводиться згідно вимог глави 6 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення). Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров?я і фізичного розвитку громадян (військовослужбовців) на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби. За встановленим позивачу діагнозом постанову ВЛК військової частини НОМЕР_7 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 01.01.2025 № 298 та роз?яснення 20 регіональної ВЛК, оформлене листом від 24.03.2025 №1854/2171 прийнято обгрунтовано, відповідно до вимог Положення. При встановлені діагнозу та прийнятті постанови ВЛК всі захворювання, які діагностовано у позивача, на момент огляду зазначено та враховано вірно. Захворювання, які діагностовано у позивача після медичного огляду ВЛК згідно статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) (далі - Розкладу хвороб) та Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення) не змінюють встановлений ступінь придатності до військової служби. Наявність у позивача захворювань, не зазначених у довідці ВЛК, які можуть змінити ступінь придатності до військової служби не підтверджено медичною документацією. Згідно пункту 22.12 глави 22 розділу ІІ Положення, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду ВЛК. Згідно вимог абзацу 7 пункту 1.10 глави 1 розділу ІІ Положення, медичний огляд ВЛК військовослужбовців обов?язково проводиться у разі, коли за результатами медичного обстеження діагностовано захворювання (наслідки травми, поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби. Згідно наданих копій медичних документів, наявність захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби, не вбачається. Ураховуючи зазначене, підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 01.01.2025 № 298 чи направлення позивача начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби на теперішній час немає.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення на відповідність вимогам частини 2 статті 2 КАС України, суд встановив, що рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене листом від 30.04.2025 № 598/9/10719, не може бути визнано належним чином обґрунтованим та мотивованим, оскільки з його змісту не вбачається проведення повного і всебічного аналізу наданої позивачем медичної документації з урахуванням конкретних статей Розкладу хвороб та вимог Положення №402, не наведено, які саме медичні документи були досліджені, які діагнози співвіднесені з якими нормами Розкладу, та яким чином це вплинуло на висновок про ступінь придатності.
Відповідач фактично обмежився загальною вказівкою про те, що «наявність захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби, не вбачається», що свідчить про неналежний розгляд скарги.
Невмотивованість рішення суб'єкта владних повноважень є підставою для його скасування.
Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень повинен наводити конкретні фактичні та юридичні підстави прийнятого рішення, а також зрозумілі мотиви відхилення доводів заявника.
При цьому, суд враховує, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 р. зобов'язано Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України надати всі документи, які враховані при розгляді скарги ОСОБА_1 про скасування постанови військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 01.01.2025 №298.
Однак, відповідач вимоги ухвали суду не виконав.
За відсутності витребуваних документів суд позбавлений можливості встановити, чи проводився взагалі будь-який аналіз стану здоров'я позивача, співвіднесення його діагнозів з конкретними статтями Розкладу хвороб, чи надавалась оцінка попереднім висновкам ВЛК.
Таким чином, суд вважає, що рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, оформлене листом № 598/8/10719 від 30.04.2025 підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України повторно направити мене на огляд для встановлення придатності для проходження військової служби, із обов'язковим направленням мене для обстеження та огляду в умовах стаціонару відповідного закладу охорони здоров'я, суд зазначає таке.
Суд виходить з того, що питання визначення потреби у проведенні повторного медичного огляду, у тому числі в умовах стаціонару належить до виключної компетенції військово-лікарських комісій та є реалізацією їхніх дискреційних повноважень відповідно до Положення №402.
Суд, здійснюючи перевірку законності рішень суб'єкта владних повноважень, не вправі підміняти собою ЦВЛК и, визначати замість неї медичні показання, спосіб та умови проведення огляду, а також наперед вирішувати питання про доцільність стаціонарного обстеження позивача.
З урахуванням викладеного, належним способом захисту порушеного права позивача є скасування оскаржуваного рішення та зобов'язання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 здійснивши повний і всебічний аналіз наданої медичної документації, з урхуванням висновків суду.
При цьому, при повторному розгляді заяви відповідач повинен здійснити повний і всебічний аналіз наданої позивачем медичної документації з урахуванням конкретних статей Розкладу хвороб та вимог Положення №402, зазначивши, які саме медичні документи були досліджені, які діагнози співвіднесені з якими нормами Розкладу.
Беручи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково з викладених вище підстав.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (вул.Госпітальна, 16, м.Київ, 01133, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання дій протиправними та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, оформлене листом № 598/8/10719 від 30.04.2025р.
Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 04.04.2025р., з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко