Рішення від 27.11.2025 по справі 157/1971/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 157/1971/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного військово-медичного клінічного центру (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, Комунальне підприємство «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов'язання винити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного військово-медичного клінічного центру (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України (відповідач 1), Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи Кардіологічна спеціалізована медико-соціальної експертна комісія про визнання протиправним та скасування рішення Госпітальної військово-лікарської комісії, яке оформлено свідоцтвом про хворобу від 22 березня 2024 року №580/191, в частині встановлення причинного зв'язку захворювання з проходженням військової служби, а саме скасувати - Захворювання, ТАК пов'язані з проходженням військової служби; зобов'язання Госпітальну військово-лікарську комісію повторно провести медичний огляд позивача та внести зміни до свідоцтва про хворобу №580/191, а саме скасувати пункт 12 свідоцтва про хворобу від 22 березня 2024 року №580/191, в частині визначення позивачу причинного зв'язку захворювання з проходженням військової служби, а саме скасувати - Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби та зазначити: захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини; визнання протиправними дій та зобов'язання Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи Кардіологічна спеціалізована медико-соціальної експертна комісія, видати нову довідку до акту огляду МСЕК із зазначенням причини інвалідності: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що згідно з довідкою від 12 березня 2024 року №08/99 безпосередньо приймав участь у захисті Батьківщини, у період з 17.07.2023 по 23.10.2023, брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Бахмутський район, н.п. Сіверськ, н.п. Григорівка, та має статус учасника бойових дій.

Згідно з свідоцтва про хворобу від 22 березня 2024 року №580/191 Госпітальної військово-лікарської комісії Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, яка провела огляд ОСОБА_1 діагноз: залишкові явища операції (02 лютого 2024): Bentall de Bono (імплантовано кондуїд SJM № 25+ Intergard Woven IGW0026-30, реімплантація вічка коронарних артерій) з приводу комбінованої аортальної вади з перевагою недостатності аортального клапану, ІХС: стабільна стенокардія напруги ІІ ФК. Стенозуючий атеросклероз коронарних артерій (КВГ від. 16 листопада 2023 року); стеноз (80%) ДГ-1 ЛКА. Рідка суправентрикулярна екстрасистолічна аритмія. СН І ст.ІІ ФК NYHA. Гіпертонічна хвороба II ст.; гіпертензивне серце, атеросклеротичні бляшки сонних артерій. Стеатоз печінки без порушення функції. Хронічний гастрит в ст. ремісії. Хронічний простатит без клінічних проявів та без порушення функції - «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби». На підставі статей 42 а, 38 б, 40 б, 39 б графи II Розкладу хвороб, станів фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

21 травня 2024 року Волинське обласне бюро МСЕК Кардіологічна спеціалізована МСЕК, видало довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №870603 та встановила позивачу ІІ групу інвалідності, при цьому, у графі причини інвалідності вказано - пов'язана з проходженням військової служби.

ВЛК не визначила, що травма, захворювання, поранення чи контузія отримані при «захисті Батьківщини».

Разом з тим, позивач вказує, що захворювання отримав під час безпосередньої участі у бойових діях та під час захисту Батьківщини, виконуючи свій обов'язок, а не під час проходження військової служби, а тому в свідоцтві про хворобу від 22 березня 2024 року №580/191 та довідці до акту огляду МСЕК від 21 травня 2024 року серії 12 ААГ №870603 відповідачами, в порушення вимог закону, зазначено причини інвалідності: «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби», натомість правильним є: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року позовну заяву повернуто позивачеві.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №157/1971/24 про повернення позовної заяви скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року замінено відповідача Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи Кардіологічна спеціалізована медико-соціальної експертна комісія на правонаступника - Комунальне підприємство «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради (далі - КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради, відповідач 2).

Відповідач 2 у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позову (а.с.162-165) з тих мотивів, що КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради не є правонаступником Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи, а тому, стороною у справі повинно бути саме Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи, яке на даний час не припинено (не ліквідоване), а отже самостійно реалізує свої права та зобов'язання. При цьому, відповідач 2 звертає увагу на те, що обласна рада прийняла рішення саме про ліквідацію, а не реорганізацію Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи. Правонаступництво у разі ліквідації юридичної особи не передбачено.

Таким чином, КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради не є та не може бути правонаступником Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи. Тому, КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради не перейшли права та обов'язки Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи, що перебуває в стані ліквідації. Оскільки КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради не є правонаступником Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи, то не може нести відповідальність за рішення, які були прийняття Кардіологічною спеціалізованою МСЕК Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи.

Більше того, КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради ніколи не було наділене повноваженнями проводити медико-соціальну експертизу. Так, з 01 січня 2026 року КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради, як надкластерний заклад охорони здоров'я проводить оцінювання повсякденного функціонування особи та не проводить медико-соціальну експертизу.

Також відповідач 2 зауважує, що на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я № 2067 від 10 грудня 2024 року «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» втратили чинність 01 січня 2025 року акт огляду медико-соціальною експертною комісією та виписка з акту огляду медико-соціальною експертною комісією, форми яких були затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я від 30 липня 2012 року № 577 «Про затвердження форм первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях». Відтак, у КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради відсутні правові підстави видавати акт огляду медико-соціальною експертною комісією або виписку з акту огляду медико-соціальної експертної комісії.

Крім того, відповідач 2 зазначає, що КП «Волинська обласна клінічна лікарня» прийняла від Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи лише на зберігання частину медико-експертних справ, за якими розгляд медико-соціальними експертними комісіями був проведений до 31 грудня 2024 року. Зберігання передбачає архівне зберігання та видачу документів (інформації) на запити у випадках, що передбачені законодавством. Передача документів (справ) на архівне зберігання не передбачає будь-яких наслідків для юридичної особи, пов'язаних з правонаступництвом.

З наведених підстав відповідач 2 просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідач 1 відзив на позов не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 в період з 17 липня 2023 року по 23 жовтня 2023 року брав безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Бахмутський район, н.п. Сіверськ, н.п. Григорівка, що підтверджується довідкою від 12 березня 2024 року №08/99 (а.с.32).

Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.14).

Згідно з витягу з наказу від 19 квітня 2024 року №511-ОС старшого солдата ОСОБА_1 , призваного на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, звільненого наказом начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону №488-ОС від 16 квітня 2024 року з військової служби за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 19 квітня 2024 року (а.с.16).

Із свідоцтва про хворобу №580/191 (а.с.34-35) вбачається, що 22 березня 2024 року Госпітальна військово-лікарська комісія Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України провела огляд ОСОБА_1 та встановила діагноз та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва, а саме: «залишкові явища операції (02 лютого 2024 року): Bentall de Bono (імплантовано кондуїд SJM № 25+ Intergard Woven IGW0026-30, реімплантація вічка коронарних артерій) з приводу комбінованої аортальної вади з перевагою недостатності аортального клапану, ІХС: стабільна стенокардія напруги ІІ ФК. Стенозуючий атеросклероз коронарних артерій (КВГ від 16 листопада 2023 року); стеноз (80%) ДГ-1 ЛКА. Рідка суправентрикулярна екстрасистолічна аритмія. СН І ст.ІІ ФК NYHA. Гіпертонічна хвороба II ст.; гіпертензивне серце, атеросклеротичні бляшки сонних артерій. Стеатоз печінки без порушення функції. Хронічний гастрит в ст. ремісії. Хронічний простатит без клінічних проявів та без порушення функції» - «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби», та на підставі статей 42 а, 38 б, 40 б, 39 б графи II Розкладу хвороб, станів фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби встановила, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Як наслідок, Кардіологічна спеціалізована МСЕК Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи встановила ОСОБА_1 ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з військовою службою, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №870603 (а.с.17).

Не погоджуючись з такими рішеннями та вважаючи свої права порушеними в частині встановлення причинного зв'язку його захворювання з проходженням військової служби, а не із захистом Батьківщини, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з пункту 2 частини першої статті 3 Закону №2011-XII дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Відповідно до статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» 19 листопада 1992 року № 2801-XII (далі - Закон №2801-XII) військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Суд зауважує, що на момент виникнення спірних правовідносин (на момент проведення медичного огляду позивача 22 березня 2024 року) діяло Положення про проходження медичного огляду у Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 травня 2009 року № 333 (далі - Положення № 333), яке визначає порядок проведення військово-лікарськими комісіями Держприкордонслужби медичного огляду громадян призовного віку, військовозобов'язаних та жінок, які приймаються на військову службу за контрактом, кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах (далі - ВВНЗ), військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), колишніх військовослужбовців Держприкордонслужби та військових частин прикордонних військ СРСР та їх органів управління, дислокованих на території України, працівників Держприкордонслужби, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I, II груп патогенності, працівників суден забезпечення плавскладу та працівників льотного складу Держприкордонслужби з метою визначення їх придатності за станом здоров'я до військової служби (роботи за фахом), установлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв та визначення необхідності і умов застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

При цьому, суд звертає увагу позивача, що до спірних правовідносин слід застосовувати саме Положення №333, а не Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800, на яке посилається позивач у позовній заяві.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу II Положення № 333 основними завданнями військово-лікарських комісій Держприкордонслужби є: організація та проведення медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення; медичний відбір громадян України для проходження військової служби за контрактом у Держприкордонслужбі; оцінка результатів медичного огляду військовослужбовців, осіб, які є кандидатами на військову службу в Держприкордонслужбі, осіб, які вступають до навчальних закладів Держприкордонслужби, і розроблення пропозицій щодо вдосконалення цієї роботи; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби, причинного зв'язку захворювань, поранень, травм контузій і каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу у Держприкордонслужбі; визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у колишніх військовослужбовців Держприкордонслужби; визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв, що спричинили смерть військовослужбовців Держприкордонслужби; визначення за станом здоров'я можливості проживання за кордоном членів сімей військовослужбовців, які направляються за кордон у довгострокові закордонні відрядження, на навчання, при виїзді останніх за кордон або при переміщенні їх по службі з переїздом в інші регіони України; розроблення методичних рекомендацій до медичного огляду, вимог до стану здоров'я, фізичного розвитку та індивідуальних психофізіологічних особливостей військовослужбовців Держприкордонслужби, кандидатів на військову службу в Держприкордонслужбі, кандидатів до вступу на навчання до ВВНЗ.

Для виконання зазначених завдань у Держприкордонслужбі створюються Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК), постійно та тимчасово діючі військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), а також постійно діючі лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) (пункт 2 глави 1 розділу II Положення № 333).

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення № 333 з метою проведення медичного огляду у Держприкордонслужбі утворюються: постійно діючі ВЛК (ЛЛК); тимчасово діючі ВЛК (ВЛК ВВНЗ (далі - ТдВЛК ВВНЗ) для медичного огляду кандидатів на навчання у ВВНЗ Держприкордонслужби, кандидатів на військову службу за контрактом).

Відповідно до пункту 1 глави 4 розділу ІІ Положення № 333 до постійно діючих військово-лікарських комісій відносяться госпітальні (гарнізонні) ВЛК, які утворюються: госпітальна ВЛК - в закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби, за клінічними профілями в закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби може бути створено декілька госпітальних ВЛК; гарнізонна ВЛК - при клініках амбулаторно-поліклінічної допомоги, поліклініках закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби. Організація проведення медичного огляду госпітальної (гарнізонної) ВЛК в закладі охорони здоров'я Держприкордонслужби покладається на начальника закладу.

Обов'язки ЦВЛК визначені в пункті 7 глави 2 Розділу ІІ Положення № 333, до них входить: організація проведення у Держприкордонслужбі ВЛК (ЛЛК) медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення; розроблення спільно з медичними спеціалістами Адміністрації Держприкордонслужби проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань проведення медичного огляду ВЛК; розроблення спільно з МОЗ медичних показань для військово-професійного призначення кандидатів для проходження військової служби за контрактом за військовими спеціальностями; розроблення науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців Держприкордонслужби; контроль за правильністю надання ВЛК (ЛЛК) до ЦВЛК медичної документації з питань проведення медичного огляду; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань, що стосуються покладених на ЦВЛК завдань; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи ВЛК (ЛЛК); проведення аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення, розробка пропозицій для поліпшення проведення медичного огляду ВЛК (ЛЛК); організація та проведення нарад і зборів з питань проведення медичного огляду ВЛК (ЛЛК); контроль, розгляд, затвердження, незатвердження постанов постійно діючих, тимчасово діючих ВЛК (ЛЛК); здійснення контролю за роботою ЛЛК в авіаційних частинах Держприкордонслужби; прийняття та перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишніх військовослужбовців з числа осіб льотного складу, якщо вони звільнені у запас або відставку з військової служби безпосередньо з льотної роботи; організація та проведення медичного огляду ВЛК плавскладу Держприкордонслужби.

Відповідно до пункту 6 глави 4 Розділу III Положення № 333 військовослужбовці оглядаються ВЛК закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби за зоною відповідальності цих закладів, а також за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні.

На осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться картка обстеження та медичного огляду (додаток 14), при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого (пункт 7 глави 4 Розділу III Положення).

Постанови ВЛК приймаються на підставі розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 5), таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 6). Розклад хвороб розроблено відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я десятого перегляду (далі - МКХ-10) (пункт 4 глави 1 розділу ІІІ Положення №333)

При цьому, у силу вимог пункту 3 глави 4 розділу ІІІ Положення №333 у разі виявлення під час обстеження або лікування в закладі охорони здоров'я Держприкордонслужби у військовослужбовця захворювання, наслідків поранення, травми, контузії, каліцтва, які зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час, такі особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника закладу охорони здоров'я Держприкордонслужби на підставі подання начальника лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис у медичній карті стаціонарного хворого, який засвідчується підписом начальника закладу та гербовою печаткою.

Медичний огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, отоларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичних показань - лікарями інших спеціальностей (пункт 8 глави 4 Розділу III Положення № 333).

Обов'язково здаються загальні аналізи крові та сечі, проводяться ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітки; потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями (пункт 9 глави 4 Розділу III Положення № 333).

Відповідно до вимог пункту 1 глави 11 Розділу III Положення № 333 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. ВЛК при винесенні постанови оцінює висновки лікарів за результатами медичного огляду в закладі охорони здоров'я Держприкордонслужби, документи особи, які характеризують стан її здоров'я, з інших закладів охорони здоров'я (результати обстежень, висновки лікарів і спеціалістів тощо) за наявності, які є додатковими матеріалами для встановлення діагнозу. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні, у разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК.

Тобто, для проведення військово-лікарської експертизи створюються постійно та тимчасово діючі ВЛК, які проводять медичний огляд осіб, зазначених у пункті 1 розділу 1 Положення №333 з метою визначення придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії (далі - довідка ВЛК), протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.

Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців та колишніх військовослужбовців зі службою у Держприкордонслужбі регламентовано главою 12 розділу III Положення №333, відповідно до пункту 1 якої у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців Держприкордонслужби встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв.

Формулювання постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв наведені в пункті 4 розділу ІІІ глави 12 Положення №333.

Зокрема, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:

1) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії та флоту в роки Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), а також при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота), або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань;

2) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане за наявності обставин, передбачених частиною третьою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; при ураженнях, зумовлених дією ДІВ, джерел ЕМП, ЛВ, мікроорганізмів I, II груп патогенності, а також токсичних речовин, які виникають у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, приймається постанова «Травма (зазначити фактор), ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби»;

5) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини», якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входили до складу діючої армії в період громадянської та Другої світової воєн, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби»; постанова ВЛК у такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті 1 цього пункту, а також тих, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і визнані учасниками бойових дій, за наявності медичних документів, виданих (складених) у зазначений період, які підтверджують факт виникнення (розвитку) захворювання в період перебування в діючій армії або у складі сил і засобів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення; зазначена постанова ВЛК приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії, складу сил та засобів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести початок захворювання на період перебування в діючій армії або безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення;

6) «Захворювання (поранення, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності; у такому самому формулюванні приймаються постанови ВЛК при медичному огляді військовослужбовців за результатами захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні.

Згідно з вимог пункту 12 глави 13 розділу ІІІ Положення №333 свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби, з виключенням з військового обліку; на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з повторним оглядом через 6 - 12 місяців; у всіх інших випадках у воєнний час постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка ВЛК на контроль у ЦВЛК не надсилається.

Пунктом 3 глави 13 розділу ІІІ Положення №333 визначено, що свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) із постановою ВЛК, які підлягають затвердженню (контролю) ЦВЛК, та з доданими до них медичною картою стаціонарного хворого, результатами досліджень, паспортом здоров'я військовослужбовця, іншими документами, на підставі яких винесено рішення, надсилаються на затвердження (контроль) ЦВЛК не пізніше 5-денного строку після медичного огляду.

Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Положення №333 ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати та скасовувати, затверджувати (не затверджувати), а також контролювати постанови будь-якої ВЛК (ЛЛК), строк розгляду свідоцтв про хворобу становить не більше 10 робочих днів з дня їх отримання ЦВЛК.

Отже, чинним законодавством встановлений порядок вирішення спірних питань при проходженні медичного огляду та оформленні його результатів.

У свою чергу, за визначенням, наведеними у статті 1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06 жовтня 2005 року №2961-IV (далі - Закон №2961-IV) медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317 «Питання медико-соціальної експертизи» затверджено Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності (далі - Положення №1317 (чинна на час видачі довідки до акту МСЕК).

Положення про МСЕ визначає процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації.

Згідно з приписами пункту 3 Положення про МСЕ медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Відповідно до пункту 4 Положення про МСЕ медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Згідно з пунктом 17 Положення про МСЕ медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Відповідно до пунктів 19, 20, 22 Положення про МСЕ Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.

Комісія під час встановлення інвалідності керується Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики та Радою Федерації незалежних профспілок України.

Рішення Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, Кримської республіканської, обласних, центральних міських комісій (у тому числі в разі проведення огляду у складних випадках) приймається більшістю голосів членів комісій. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови комісії. Член комісії, не згодний з прийнятим рішенням, викладає свою думку в письмовому вигляді, яка додається до акта огляду. На вимогу такого члена комісії акт огляду надсилається МОЗ.

Згідно з пунктом 24 Положення про МСЕ комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.

Так, судом було встановлено, що згідно з свідоцтвом про хворобу від 22 березня 2024 року №580/191, виданого Госпітальною військово-лікарською комісією Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, проведено медичний огляд ОСОБА_1 та встановлено діагноз: «залишкові явища операції (02 лютого 2024 року): Bentall de Bono (імплантовано кондуїд SJM № 25+ Intergard Woven IGW0026-30, реімплантація вічка коронарних артерій) з приводу комбінованої аортальної вади з перевагою недостатності аортального клапану, ІХС: стабільна стенокардія напруги ІІ ФК. Стенозуючий атеросклероз коронарних артерій (КВГ від. 16 листопада 2023 року); стеноз (80%) ДГ-1 ЛКА. Рідка суправентрикулярна екстрасистолічна аритмія. СН І ст.ІІ ФК NYHA. Гіпертонічна хвороба II ст.; гіпертензивне серце, атеросклеротичні бляшки сонних артерій. Стеатоз печінки без порушення функції. Хронічний гастрит в ст. ремісії. Хронічний простатит без клінічних проявів та без порушення функції» - «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби». На підставі статей 42 а, 38 б, 40 б, 39 б графи II Розкладу хвороб, станів фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби встановила, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Як наслідок, згідно із довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №870603 від 21 травня 2024 року ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби.

У позовній заяві позивач вказує на протиправність постанови Госпітальної військово-лікарської комісії Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, яка була оформлена свідоцтвом про хворобу №580/191 про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) в частині формулювання захворювання ОСОБА_1 , що захворювання, «ТАК, пов'язане з проходженням військової служби».

Обґрунтовуючи позов позивач стверджує, що захворювання виникли саме у період безпосередньої участі у бойових діях та під час захисту Батьківщини, виконуючи свій обов'язок, а не під час проходження військової служби. Разом з тим, позивач не вказує, що госпітальна військово-лікарська комісія Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служба не врахувала будь-яких медичних показників, виписок, довідок, тощо щодо стану його здоров'я.

У цьому контексті варто звернути увагу на постанову від 10 лютого 2022 року у справі №160/7153/20 у якій Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.

Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12 лютого 2021 року у справі №820/5570/16, від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18 про те, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду суду касаційної інстанції.

Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суд не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26 лютого 2025 року у справі №600/3273/22-а та від 26 лютого 2025 року у справі №240/13173/22.

Слід зазначити, що сама процедура проходження медичного обстеження позивачем під час обстеження ВЛК не оскаржується, аналогічно позивачем не наведено мотивів щодо процедурних порушень при прийнятті Кардіологічною спеціалізованою МСЕК Волинського обласного бюро МСЕ рішення, оформленого довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 21 травня 2024 року серії 12 ААГ №870603 в частині встановлення причинного зв'язку його захворювання з проходженням військової служби.

У той же час, суд повторює, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Отже, суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу позивача, зокрема періоду його виникнення, оскільки означені питання є дискреційними повноваженнями ВЛК та інших спеціалізованих експертних установ. У межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям лікарів-членів різних ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та їх причинно-наслідкового зв'язку.

Водночас, судом не встановлено допущених з боку відповідача 1 порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду позивача та оформлення його результатів, а тому адміністративний позов є безпідставним та задоволенню не підлягає.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача 2 видати нову довідку до акта огляду МСЕК із зазначенням причини інвалідності «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини», суд зазначає, що підставою для зміни причини захворювання є саме скасування свідоцтва про хворобу від 22 березня 2024 року №580/191. Оскільки у цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, то похідна вимога щодо видачі нової довідки МСЕК також є безпідставною та не підлягає задоволенню.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 ) до Головного військово-медичного клінічного центру (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України (03083, місто Київ, вулиця Ягідна, будинок 58, ідентифікаційний код юридичної особи 14321618), Комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 21, ідентифікаційний код юридичної особи 01983163) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов'язання винити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк