Ухвала від 27.11.2025 по справі 140/716/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження

27 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/716/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2025, у даній справі позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради №52311-45904266-2024-2 від 12.12.2024 про відмову в призначенні ОСОБА_1 допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи; зобов'язано Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради поновити ОСОБА_1 та її дочці ОСОБА_2 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.10.2024; стягнуто з Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

18.11.2025 на адресу суду надійшла заява Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі, в якій просить замінити боржника - Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради на - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, як правонаступника департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради в межах повноважень з питань ветеранської політики.

Позивач письмових пояснень (заперечень) щодо вказаної заяви до суду не подав, натомість представник позивача та сам позивач подав заяву про розгляд питання про заміну сторони виконавчого провадження без його участі.

У судове засідання, призначене на 09:30 27.11.2025, особи, які беруть участь у справі не прибули, хоча були повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви.

Частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи наведені положення частини другої статті 379 КАС України, а також приписи частини четвертої статті 229 КАС України, заяву представника відповідача, судовий розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження здійснено за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені, та без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом, в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.

За обставин цієї справи провадження у справі завершене ухваленням Волинським окружним адміністративним судом рішення від 16.04.2025 (набрало законної сили 22.10.2025), яким адміністративний позов задоволено повністю та, зокрема: визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради №52311-45904266-2024-2 від 12.12.2024 про відмову в призначенні ОСОБА_1 допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи; зобов'язано Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради поновити ОСОБА_1 та її дочці ОСОБА_2 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.10.2024; стягнуто з Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Згідно з частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників.

Відповідно до частин другої, четвертої статті 372, частини першої статті 373 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом. Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Як свідчать матеріали справи, на виконання вказаного рішення Волинським окружним адміністративним судом було видано виконавчі листи стягувачу ОСОБА_1

Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України за вказаним виконавчим листом 13.11.2025 було відкрито виконавче провадження №79579584.

Водночас, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2025 року № 765 “Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 червня 2025 року № 766 “Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог», з 1 липня 2025 року повноваження щодо призначення та виплати державних соціальних допомог, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, передано органам Пенсійного фонду України.

У зв'язку з цим Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради втратив повноваження та процесуальну дієздатність щодо виконання судового рішення у частині призначення та виплати допомоги.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом першим статті 3 Закону України “Про виконавче провадження» встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

За приписами статті 15 Закону України “Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.

Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону України “Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, що і є початком примусового виконання рішення.

У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Таким, оскільки з 01.07.2025 Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради втратив повноваження державного органу, який відповідно до законодавства України виконує функції щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги, тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов'язання, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями, оскільки такі повноваження передано, у даному випадку, до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

Тобто з 01.07.2025 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від повноважень Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

З огляду на викладене, суд вважає, що заяву про заміну сторони виконавчого провадження необхідно задовольнити.

Керуючись статтями 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Заяву Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

В адміністративній справі №140/716/25 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, замінити сторону виконавчого провадження з виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2025, а саме: боржника - Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826).

Копію ухвали направити заявнику - Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, стягувачу - ОСОБА_1 та боржнику - Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення

Суддя С.Ф. Костюкевич