Рівненський апеляційний суд
26 листопада 2025 року м. Рівне
Рівненський апеляційний суд в складі судді Шимківа С.С., з участю секретаря судового засідання Москалик Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне матеріали адміністративної справи за апеляційними скаргами Рівненської митниці та захисника ОСОБА_1 - адвоката Курися Олексія Петровича на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 10 вересня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України,-
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 10 вересня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та закрито провадження у справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Не погодившись із постановою суду, Рівненська митниця та захисник ОСОБА_1 - адвокат Курись О.П. оскаржили її в апеляційному порядку.
У поданій апеляційній скарзі Рівненська митниця зазначає, що суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку про закриття провадження у справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, оскільки днем виявлення митним органом порушення ОСОБА_1 митних правил є день надходження в митницю матеріалів документальної невиїзної перевірки дотримання ТзОВ «ВЕСТРОУД» законодавства з питань митної справи, а саме 03.09.2024 року (вх. №8854/7-40).
У зв'язку з цим, вважає, що на момент розгляду справи судом першої інстанції не закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, а тому просить скасувати постанову місцевого суду та винести нову постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів (114 318, 15 грн.).
У поданій апеляційній скарзі захисник ОСОБА_1 - адвокат Курись О.П. зазначає, що акт документальної невиїзної перевірки не підтверджує факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, оскільки його висновки ґрунтуються на тих самих документах, що лежали в основі _______________________________________________________________________________________________________________________
Справа №569/3914/25 Суддя в суді І інстанції - Яковлєв Д.В.
Провадження № 33/4815/854/25 Суддя в суді апеляційної інстанції - Шимків С.С.
обґрунтування адміністративних матеріалів за ч. 1 ст. 483 МК України, які досліджувалися при винесенні Рівненським міським судом постанов від 28.03.2022 року у справі №569/23862/21, від 16.02.2022 року у справі №569/25383/21, від 15.02.2022 року у справі №569/21906/20, від 20.03.2023 року у справі №569/19667/22, якими встановлено наявність у діях ОСОБА_1 факту порушення митних правил, що охоплювалися б диспозицією ст. 485 МК України.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, заслухавши учасників справи, апеляційний суд приходить до висновку про залишення їх без задоволення, виходячи з наступного.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до вимог ст.489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст.495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 74 МК України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
У відповідності до п.1, п.3 та п.4 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; - у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.
Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Стаття 485 МК України встановлює відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Судом встановлено, що 03.09.2024 року на адресу Рівненської митниці надійшов лист Волинської митниці від 03.09.2024 №7.3-2/19/7/9747, яким надіслано Акт від 31.07.2024 №18/24/7.3-19/42461801 про результати документальної невиїзної перевірки ТзОВ "ВЕСТРОУД" вимог законодавства України з питань митної справи в частині своєчасності, повноти нарахування та сплати в повному обсязі митних платежів за митними деклараціям типу ІМ40ДЕ: UA204020/2020/205183 від 03.02.2020, UA204020/2020/251769 від 02.11.2020, UA204020/2020/254940 від 16.11.2020, UA204020/2020/251785 від 02.11.2020, UA204020/2020/251588 від 02.11.2020.
На підставі даного акту, Рівненською митницею було складеного відносно ОСОБА_1 протокол про порушення митних правил №0030/UA20400/2025 від 21 лютого 2025 року, з якого вбачається, що протягом 2020 року на виконання зовнішньоекономічного договору від №01/2019 від 22.08.2019, укладеного між LT UAB "RUBA" (Rokiskio r. sav. Kavoliskio k., Melioratoriu g. 8A, Lietuva Saskaita) та зовнішньоекономічного договору від 27.01.2020 №02/01/2020, укладеного між "PL Unitranspid ltd.ks.sp.zoo" (Alee T.Kosciuszki 80/82 lok 604 90-437 Lodz) та ТзОВ "ВЕСТРОУД" (код ЄДРПОУ 42461801, адреса: 43010, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 22 Б) здійснено поставки на митну територію України транспортних засобів, зокрема:
1. 03.02.2020 Поліською митницею Держмитслужби за МД №UA204020/2020/205183 здійснено митне оформлення товару «Сідельний тягач марки "RENAULT", модель "PREMIUM", ідентифікаційний номер (шасі) - НОМЕР_1 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 2, призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення вантажів), номер двигуна-DXI, двигун дизельний, робочий об'єм циліндрів - 10837 см3, 346 kw, бувший у використанні, колісна формула 4х2, календарний рік виготовлення - 2011, модельний рік виготовлення - 2011.» (код 8701 20 90 00 згідно з УКТ ЗЕД ).
За МД митна вартість товару визначена декларантом/уповноваженою особою за резервним методом становить 105103,06 грн. При проведенні перевірки правильності визначення бази оподаткування, своєчасноті, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за МД UA204020/2020/205183 від 03.02.2020 встановлено, що заявлена митна вартість товару «Сідельний тягач марки "RENAULT", модель "PREMIUM", ідентифікаційний номер (шасі) - НОМЕР_1 …» (код 8701 20 90 00 згідно з УКТ ЗЕД ) становить 3800 євро (або еквівалент 105103,06 грн), продавцем зазначено - Unitranspid.ltd.ks.sp.zoo Alee T Kosciuszki 80/82/604 90-437 Lodz.
За результатами опрацювання інформації та копій документів, надісланих листом Державної митної служби України від 15.09.2020 №15/15-02-03/7.13/1605, що були отримані від Палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві, Республіки Польща №0201-IGM.541.261.2020.2.RLM від 08.07.2020, встановлено розбіжності в поданій до митного оформлення товару МД UA204020/2020/205183 від 03.02.2020 та рахунком-фактурою №07/11/2019 від 29.11.2019, в частині відправника, одержувача та вартості товару.
Заявлена до митного оформлення фактурна вартість товару, митне оформлення якого здійснено за вищезазначеною МД за інвойсом №02/01/2020 від 27.01.2020, становить 3500 євро (або еквівалент 96805,45 грн.), вартість згідно наданого рахунку-фактури №07/11/2019 від 29.11.2019 становить 29000 злотих (або еквівалент 186322,10 грн.), що перевищує заявлену до митного оформлення митну вартість товару.
Продавцем зазначено в рахунку-фактурі №07/11/2019 від 29.11.2019 - Unitranspid.ks.sp.zoo Alee T Kosciuszki 80/82/604 90-437 Lodz, покупець - ОСОБА_2 (Szczorsa 10/13 286000 Vinnicа, Ukrainа).
Таким чином, перевіркою встановлено, що до митного оформлення ТзОВ "Вестроуд", надані недостовірні відомості, на підставі яких підприємством було заявлено занижену митну вартість товару.
2. 02.11.2020 Поліською митницею Держмитслужби за МД №UA204020/2020/251588 здійснено митне оформлення товару «Легковий автомобіль марки "RENAULT", модель "SCENIC", ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 7, призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення пасажирів), тип (маркування) двигуна - K4M782D129231, двигун - бензиновий, робочий об'єм циліндрів - 1598 см3, бувший у використанні, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення - 2005, модельний рік виготовлення - 2005, тип кузова - універсал.» (код 8703 23 90 13 згідно з УКТ ЗЕД).
За МД митна вартість товару визначена декларантом/уповноваженою особою за основним методом становить 19948,50 грн.
При проведенні перевірки правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за МД UA204020/2020/251588 від 02.11.2020 встановлено, що заявлена митна вартість товару «легковий автомобіль марки "RENAULT", модель "SCENIC", ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 …» (код 8703 23 90 13 згідно з УКТ ЗЕД) становить 600 євро (або еквівалент 19948,50 грн.), продавцем зазначено «LT UAB "RUBA" Rokiskio r. sav.Kavoliskio k., Melioratoriu g. 8A, Lietuva Saskaita».
За результатами опрацювання інформації та копій документів надісланих листом Державної митної служби України від 02.06.2021 №20/20-02-01/7.13/1669, що були отримані від митних органів Республіки Польща №0201-IGM.541.455.2021.4.BM від 11.05.2021 встановлено розбіжності в поданій до митного оформлення товару за МД UA204020/2020/251588 від 02.11.2020 та митною декларацією країни експорту від 29.10.2020 №20PL412020E0646430, в частині відправника та одержувача та вартості товару.
Заявлена до митного оформлення фактурна вартість товару, митне оформлення якого здійснено за вищезазначеною МД за інвойсом №2019-617/1 від 27.10.2020 становить 600 євро (або еквівалент 19948,50 грн.), в експортній декларації від 29.10.2020 №20PL412020E0646430, вартість даного транспортного засобу - 1500 євро (або еквівалент 49871,25 грн.), що перевищує заявлену до митного оформлення митну вартість товару.
Також у експортній декларації від 29.10.2020 №20PL412020E0646430 відправником/одержувачем зазначено - ОСОБА_3 , Gagarina 15, Zhashkovychi 45300, UA.
Таким чином,перевіркою встановлено, щодо митного оформлення ТзОВ "Вестроуд", надані недостовірні відомості, на підставі яких підприємством було заявлено занижену митну вартість товару.
3. 02.11.2020 Поліською митницею Держмитслужби за МД №UA204020/2020/251785 здійснено митне оформлення товару «Легковий автомобіль марки "CITROEN", модель "C5", ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_3 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 5, призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення пасажирів), тип (маркування) двигуна - 10DYXH4075015, двигун - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1997 см3, бувший у використанні, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення - 2010, модельний рік виготовлення - 2010, тип кузова - універсал.» (код 8703 32 90 30 згідно з УКТ ЗЕД).
За МД митна вартість товару визначена декларантом/уповноваженою особою за основним методом становить 51533,63 грн.
При проведенні перевірки правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за МД UA204020/2020/251785 від 02.11.2020 встановлено, що заявлена митна вартість товару «Легковий автомобіль марки "CITROEN", модель "C5", ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_3 …» (код 8703329030 згідно з УКТ ЗЕД) становить 1550 євро (або еквівалент 51533,63 грн.), продавцем зазначено «LT UAB "RUBA" Rokiskio r. sav.Kavoliskio k., Melioratoriu g. 8A, Lietuva Saskaita.
Дана МД була оформлена із застосуванням тарифної пільги (410)».
Надана при митному оформленні товару декларація походження на партію товару, що не перевищує 6000 євро, складена експортером на інвойсі №2019-615/1 від 27.10.2020, який зазначений у графі 44 МД за кодом «7016» - «Декларація-інвойс, складена експортером, якщо фактурна вартість партії товару не перевищує 6000».
За результатами опрацювання інформації та копій документів, надісланих листом Державної митної служби України від 02.06.2021 №20/20-02-01/7.13/1669, що були отримані від митних органів Республіки Польща №0201-IGM.541.455.2021.4.BM від 11.05.2021, встановлено розбіжності в поданій до митного оформлення товару за МД UA204020/2020/251785 від 02.11.2020 та за митною декларацією країни експорту від 29.10.2020 №20PL412020E0646430 в частині відправника та одержувача та вартості товару.
Заявлена до митного оформлення фактурна вартість товару, митне оформлення якого здійснено за вищезазначеною МД за інвойсом №2019-615/1 від 27.10.2020 становить 1500 євро (або еквівалент 51533,63 грн.), тоді як заявлена вартість в експортній декларації №20PL412020E0646430 від 29.10.2020 становить 1900 євро (або еквівалент 63170,25 грн.), що перевищує заявлену до митного оформлення митну вартість товару.
Також у експортній декларації від 29.10.2020 №20PL412020E0646430 відправником/одержувачем зазначено - Romanа Vavryniuk, Gagarina 15, Zhashkovychi 45300, UA.
Відповідно до вищезазначеної інформації, преференційне походження товару з Європейського Союзу за декларацією про походження, складеної на декларації-інвойс від 27.10.2020 №2019-615/1, не підтверджене та не може бути прийнятим митним органом, як документ що підтверджує країну походження товару та бути підставою для застосування преференційного режиму (код пільги 410) до товару, митне оформлення якого здійснене за МД UA204020/2020/251785 від 02.11.2020.
Виходячи з інформації наданої уповноваженим органом іноземної держави підстави для зниження ставки ввізного мита при оподаткуванні вказаного товару відсутні.
Декларант/уповноважена особа зобов'язаний був сплатити мито за ставкою ввізного мита, у відповідності до Закону України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 №674-IX.
Таким чином,перевіркою встановлено, що до митного оформлення ТзОВ "Вестроуд", надані недостовірні відомості, на підставі яких підприємством було заявлено занижену митну вартість товару та неправомірне застосування режиму вільної торгівлі.
4. 16.11.2020 Поліською митницею Держмитслужби за МД №UA204020/2020/254940 здійснено митне оформлення товару «Напівпричіп цистерна паливна "TAILOR", модель "SYY3KE", 3-х-вісьовий, призначений для перевезення вантажів, б/в, ідентифікаційний номер (шасі) - НОМЕР_4 , маса в разі максимального завантаження - 38000 кг, повна маса - 38000 кг, вантажопідйомність - 31920 кг, рік виготовлення - 1999.» (код 8716 31 00 00 згідно з УКТ ЗЕД).
За МД митна вартість товару визначена декларантом/уповноваженою особою за основним методом становить 159084,52 грн.
При проведенні перевірки правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за МД UA204020/2020/254940 від 16.11.2020 встановлено, що заявлена митна вартість товару «Напівпричіп цистерна паливна "TAILOR", модель "SYY3KE", 3-х-вісьовий, призначений для перевезення вантажів, б/в, ідентифікаційний номер (шасі) - НОМЕР_4 …» (код 8716310000 згідно з УКТ ЗЕД) становить 4790 євро (або еквівалент 159084,52 грн.), продавцем зазначено «LT UAB "RUBA" Rokiskio r. sav.Kavoliskio k., Melioratoriu g. 8A, Lietuva Saskaita».
Дана декларація була оформлена із застосуванням тарифної пільги (410). Підстава - надана при митному оформленні товару декларація походження на партію товару, що не перевищує 6000 євро, складена експортером на інвойсі №2019-660/1 від 13.11.2020, який зазначений у графі 44 МД за кодом «7016» - «Декларація-інвойс, складена експортером якщо фактурна вартість партії товару не перевищує 6000».
За результатами опрацювання інформації та копій документів, надісланих листом Державної митної служби України від 02.06.2021 №20/20-02-01/7.13/1669, що були отримані від митних органів Республіки Польща №0201-IGM.541.455.2021.4.BM від 11.05.2021, встановлено розбіжності в поданій до митного оформлення товару за МД UA204020/2020/254940 від 16.11.2020 та митною декларацією країни експорту від 14.11.2020 №20PL301010E1176085, в частині відправника та одержувача та вартості товару.
Заявлена до митного оформлення фактурна вартість товару митне оформлення якого здійснено за вищезазначеною МД за інвойсом №2019-660/1 від 13.11.2020 становить 4790 євро (або еквівалент 159084,52 грн.), в експортній декларації від 14.11.2020 №20PL301010E1176085 вартість даного транспортного засобу становить 7700 євро (або еквівалент 255730,86 грн.), що перевищує заявлену до митного оформлення митну вартість товару.
Відправник зазначений у експортній декларації від 14.11.2020 №20PL301010E1176085 - P.H.U. Franc-Max Cichocki Adam Impo, Boza Gora Prawa 53A, Jastrzebie Zdroj 44-330 PL, одержувач - Company ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ).
Напівпричіп цистерна паливна "TAILOR", модель "SYY3KE", який є об'єктом купівлі-продажу, однозначно ідентифіковано за ідентифікаційним номером кузова № НОМЕР_4 , що зазначений в експортній декларації від 14.11.2020 №20PL301010E1176085, на підставі якої здійснено вивезення транспортного засобу з території ЄС , наданої митними органами Республіки Польща, та який повністю збігається з номером кузова, вказаного в МД від UA204020/2020/254940 від 16.11.2020, ввезеного ТзОВ "Вестроуд".
Співставленням відомостей, зазначених в документах, надісланих митними органами Республіки Польща, з відомостями поданими до митного оформлення за МД UA204020/2020/254940 від 16.11.2020, встановлено, що характеристики транспортного засобу (ідентифікаційний номер кузова) є ідентичними.
Відповідно до вищезазначеної інформації, преференційне походження товару з Європейського Союзу за декларацією про походження, складеної на декларації-інвойс від 13.11.2020 №2019-660/1 не підтверджене , не може бути прийнятим митним органом, як документ що підтверджує країну походження товару та бути підставою для застосування преференційного режиму (код пілььги 410) до товару, митне оформлення якого здійснене за МД UA204020/2020/254940 від 16.11.2020.
Виходячи з інформації наданої уповноваженим органом іноземної держави підстави для зниження ставки ввізного мита при оподаткуванні вказаного товару відсутні.
Декларант/уповноважена особа зобов'язаний був сплатити мито за ставкою ввізного мита, у відповідності до Закону України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 №674-IX.
Таким чином, перевіркою встановлено, що до митного оформлення ТзОВ "Вестроуд", надані недостовірні відомості, на підставі яких підприємством було заявлено занижену митну вартість товару, та неправомірне застосування режиму вільної торгівлі.
5. 02.11.2020 Поліською митницею Держмитслужби за МД №UA204020/2020/251769 здійснено митне оформлення товару «Легковий автомобіль марки "VOLVO", модель "V70", ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_5 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 5, призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення пасажирів), тип (маркування) двигуна - D5244T14, двигун - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 2400 см3, бувший у використанні, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення - 2009, модельний рік виготовлення - 2010, тип кузова - універсал» (код 8703 32 90 30 згідно з УКТ ЗЕД )За МД митна вартість товару визначена декларантом/уповноваженою особою за основним методом становить 96417,75 грн.
При проведенні перевірки правильності визначення бази оподаткування, своєчасноті, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за МД UA204020/2020/251769 від 02.11.2020 встановлено, що заявлена митна вартість товару «Легковий автомобіль марки "VOLVO", модель "V70", ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_5 …» (код 8703329030 згідно з УКТ ЗЕД ) становить 2900 євро (або еквівалент 96417,75 грн.), продавцем зазначено LT UAB "RUBA" Rokiskio r. sav.Kavoliskio k., Melioratoriu g. 8A, Lietuva Saskaita.
Дана декларація була оформлена із застосуванням тарифної пільги (410). Підстава - надана при митному оформленні товару декларація походження на партію товару, що не перевищує 6000 євро, складена експортером на інвойсах 2019-619/1від 28.10.2020, який зазначений у графі 44 МД за кодом «7016» - «Декларація-інвойс, складена експортером якщо фактурна вартість партії товару не перевищує 6000».
За результатами опрацювання інформації та копій документів, надісланих листом Державної митної служби України від 01.08.2022 №26/26-04/7.13/1098, були отримані від митних органів Королівства Нідерланди №NL21DZA00273943WZ від 11.07.2022, встановлено розбіжності в поданій до митного оформлення товару за МД UA204020/2020/251769 від 02.11.2020 рахунком-фактури №б/н від 01.11.2020, в частині відправника та одержувача та вартості товару.
Заявлена до митного оформлення фактурна вартість товару, митне оформлення якого здійснено за вищезазначеною МД за інвойсом №2019-619/1 від 28.10.2020 становить 2900 євро (або еквівалент 96417,75 грн.) , згідно рахунку-фактури №б/н від 01.11.2020 вартість становить 4500 євро (або еквівалент 149613,75 грн.), що перевищує заявлену до митного оформлення митну вартість товару.
Продавець відповідно до рахунка-фактури №б/н від 01.11.2020-Atlas Occasions, Broerdijk 29, 1678 HA Oostwould, покупець - ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ).
Легковий автомобіль марки "VOLVO", модель "V70", який є об'єктом купівлі-продажу, однозначно ідентифіковано за ідентифікаційним номером кузова № НОМЕР_5 , що зазначений в рахунку-фактурі №б/н від 01.11.2020, на підставі якої здійснено вивезення транспортного засобу з території ЄС, наданої митними органами Королівства Нідерланди, та який повністю збігається з номером кузова, вказаного в МД від UA204020/2020/251769 від 02.11.2020, ввезеного ТзОВ "Вестроуд".
Співставленням відомостей, зазначених в документах, надісланих митними органами Королівства Нідерланди, з відомостями поданими до митного оформлення за МД UA204020/2020/251769 від 02.11.2020, встановлено, що характеристики транспортного засобу (ідентифікаційний номер кузова) є ідентичними.
Відповідно до вищезазначеної інформації, преференційне походження товару з Європейського Союзу за декларацією про походження, складеної на декларації-інвойс від 28.10.2020 №2019-619/1 не підтверджене та не може бути прийнятим митним органом, як документ що підтверджує країну походження товару та бути підставою для застосування преференційного режиму (код пільги 410) до товару, митне оформлення якого здійснене за МД UA204020/2020/251769 від 02.11.2020.
Виходячи з інформації наданої уповноваженим органом іноземної держави підстави для зниження ставки ввізного мита при оподаткуванні вказаного товару відсутні.
Декларант/уповноважена особа зобов'язаний був сплатити мито за ставкою ввізного мита, у відповідності до Закону України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 №674-IX.
Враховуючи вищевикладене, за результатами документальної невиїзної перевірки ТзОВ "ВЕСТРОУД" (код ЄДРПОУ 42461801, адреса: 43010, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 22 Б) дотримання вимог митного законодавства України з питань митної справи при митному оформленні товарів за митними деклараціями, встановлено, що директором ТзОВ "ВЕСТРОУД" ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, шляхом заявлення при митному оформленні товару недостовірних відомостей щодо митної вартості товару, що призвело до несвоєчасного, недостовірного та неповного нарахування та сплати митних платежів, що справляються у разі ввезення товарів на митну територію України на загальну суму платежів 114 318,15 грн., в тому числі: мито на суму 49 828,34 грн.; податок на додану вартість на суму 64 489,81 грн.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 485 МК України, підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів, а саме протоколом про порушення митних правил №0030/UA20400/2025; листом Волинської митниці від 03.09.2024 №7.3-2/19/7/9747, актом від 31.07.2024 №18/24/7.3-19/42461801 з додатками; листом Державної митної служби України від 15.09.2020 №15/15-02-03/7.13/1605, що були отримані від Палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві, Республіки Польща №0201-IGM.541.261.2020.2.RLM від 08.07.2020, листом Державної митної служби України від 02.06.2021 №20/20-02-01/7.13/1669, що були отримані від митних органів Республіки Польща №0201-IGM.541.455.2021.4.BM від 11.05.2021, листом Державної митної служби України від 01.08.2022 №26/26-04/7.13/1098, що були отримані від митних органів Королівства Нідерланди №NL21DZA00273943WZ від 11.07.2022, та іншими матеріалами справи.
Разом з цим, відсутні підстави для накладення на нього адміністративного стягнення передбаченого санкцією цієї статті, оскільки станом на день надходження справи до суду першої інстанції закінчилися строки, встановлені ст. 467 МК України.
Згідно ч. 1 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що Державною митною службою України отримано відповіді Республіки Польща щодо перевірки автентичності документів, на підставі яких здійснено митне оформлення спірних товарів, що ввезені на територію України за митною декларацією UA204020/2020/205183 від 03.02.2020, а саме №0201-IGM.541.261.2020.2.RLM від 08.07.2020 - 15.09.2020, за митними деклараціями UA204020/2020/251588 від 02.11.2020, UA204020/2020/251785 від 02.11.2020, UA204020/2020/254940 від 16.11.2020, а саме №0201-IGM.541.455.2021.4.BM від 11.05.2021 - 03.06.2021, за митною декларацією UA204020/2020/251769 від 02.11.2020, а саме №NL21DZA00273943WZ від 11.07.2022 - 11.07.2022.
У зв'язку з цим, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції, що строк накладення адміністративного стягнення закінчився, оскільки днем виявлення правопорушення є день отримання від іноземного митного органу відомостей, які свідчать про порушення особою процедури митного оформлення товару, а не день вчинення митним органом України тих чи інших процесуальних дій з метою доведення винуватості цієї особи в порушенні митного законодавства. Зокрема, здійснення документальної невиїзної перевірки ТзОВ "ВЕСТРОУД", яка була проведена через чотири роки після переміщення товарів через кордон України.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та закриття провадження у справі, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 294 КУпАП, ст.ст. 462, 467, 485, 486, 489, 491, 495 МК України, Рівненський апеляційний суд,-
Апеляційні скарги Рівненської митниці та захисника ОСОБА_1 - адвоката Курися Олексія Петровича залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 10 вересня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Рівненського
апеляційного суду Шимків С.С.