пр. № 1-кс/759/7562/25
ун. № 759/28311/25
26 листопада 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчої ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 розглянувши клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_4 про встановлення строку стороні захисту для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12025110000000918 від 23.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України ,
До Святошинського районного суду м. Києва 26.11.2025 надійшло клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_4 про встановлення строку стороні захисту для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12025110000000918 від 23.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що досудовим розслідуванням встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведенні облікові документи.
Статтею 1 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»: «господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію».
Відповідно до вимог частини 2 статті 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що первинні та зведенні облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дати складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають згоду ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
З 01.01.2014 введені дію національні стандарти України (ДСТУ) із ціноутворення в будівництві, зокрема ДСТУ БД.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», додатками якого, зокрема Т-Ц, передбачені примірні форми первинних документів з обліку в будівництві , які мають використовуватися з 1 січня 2014 року під час проведення взаєморозрахунків за обсяги виконаних будівельних робіт.
Відповідно до п.п. 6.4.2 ДСТУ БД. 1.1-1:2013 при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконанні роботи по об'єктах будівництва, зведення яких здійснюється за рахунок державних коштів, застосовуються примірні форми первинних облікових документів «Акт приймання виконаних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3)».
Відповідно до ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України встановлено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта, про це вказується в акту і він підписується другою стороною.
Наказом № 155 від 15.04.2003 про структурні та кадрові зміни в дорожньому господарстві Київської області Державної служби автомобільних доріг України створено Службу автомобільних доріг у Київській області, крім того, визначено Службу автомобільних доріг у Київській області правонаступником коштів, що надходять на фінансування витрат.
Відповідно до Положень про Службу автомобільних доріг у Київській області (нова редакція) затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019 № 246 встановлено:
- пунктом 1.1. Служба автомобільних доріг у Київській області (далі - Служба), заснована на державній власності і належить до сфери управління ДЕРЖАВНОГО АГЕНТСТВА АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ УКРАЇНИ (надалі - Уповноважений орган управління), яке відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2011 р. N? 456/2011 «Про Положення про Державне агентство автомобільних доріг України» є правонаступником ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ УКРАЇНИ;
- пунктом 1.5. у своїй діяльності Служба керується Конституцією, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, іншими нормативно-правовими актами, наказами та дорученнями Уповноваженого органу управління, цим Положенням, а також будівельними нормами, правилами, стандартами, іншими нормативними документами у сфері дорожнього господарства;
- пунктом 2.2. основним предметом діяльності Служби є виконання функцій замовника робіт та послуг з будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг та іншого державного майна, та одержувача бюджетних коштів;
- пунктом 2.3.3. визначення в межах її повноважень напрямів та обсягів використання коштів, що надходять на розвиток мережі і утримання автомобільних доріг, за погодженням з головним розпорядником, через якого Служба одержує бюджетні кошти;
- пунктом 2.3.8. організація внутрішнього контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів, що надходять на розвиток мережі і утримання автомобільних доріг у Київській області, з урахуванням положень Бюджетного кодексу та інших нормативно-правових актів;
- пунктом 2.3.13. організація і проведення публічних закупівель робіт/послуг на виконання робіт з будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг, та їх складових відповідно до законодавства України;
- пунктом 2.3.14. здійснення контролю за умовами виконання контрактів та угод з дорожніх робіт на автомобільних дорогах, та їх складових;
- пунктом 2.3.16. забезпечення контролю якості робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, та їх складових;
- пунктом 2.3.24. організація та ведення бухгалтерського обліку, складання та подання статистичної, фінансової, бухгалтерської та іншої звітності Уповноваженому органу управління та відповідним державним органам та органам місцевого самоврядування, у порядку встановленому законодавством;
- пунктом 2.3.26. забезпечення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних дорожніх робіт, їх обсягами під час виконання та приймання на автомобільних дорогах, та їх складових;
- пунктом 3.1. Служба є державною неприбутковою організацією - юридичною особою публічного права, утвореною в установленому законодавством порядку;
- пунктом 3.2. Служба є замовником виконання робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, та їх складових;
- пунктом 3.9. Служба має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України зі своїм найменуванням та найменуванням у повноваженого органу управління;
- пунктом 3.10. Служба несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного їй майна згідно із законодавством;
- пунктом 3.13. Служба має право укладати угоди, набувати майнові та немайнові прав, нести відповідальність, бути позивачем і відповідачем у суді відповідно до законодавства;
- пунктом 6.1.2. укладати з суб'єктами господарювання, незалежно від підпорядкування та форми власності, контракти (договори), як правило, на конкурсних засадах на виконання робіт або надання послуг з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, та їх складових; бюджетні зобов'язання по яких не повинні перевищувати встановлених лімітів бюджетних асигнувань;
- пунктом 6.2.1. організовувати будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Київській області відповідно до державних будівельних норм і стандартів;
- пунктом 6.2.5. готувати розрахунки і обґрунтування потреби у фінансових ресурсах на черговий рік.
Одночасно, Службою автомобільних доріг у Київській області, в особі заступника начальника з розвитку доріг ОСОБА_6 , з однієї сторони і Товариство з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» в особі директора ОСОБА_7 укладений договір № 31-21 на капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Н-08 Бориспіль - Дніпро - Запоріжжя (через Кременчук) - Маріуполь на ділянці км 50+700-км 59+000, Київська область від 24.03.2021 (далі - договір).
Згідно з пунктом 3.1 ціна Договору визначена на підставі Договірної ціни - пропозиції, визначеної найбільш економічно вигідною за результатами електронного аукціону та становить: 298 950 000,00 гривень, в тому числі ПДВ: 49 825 000,00 гривень.
Відповідно до п. 3.2. Договірна ціна є твердою і може бути уточнення за наступних умов, зокрема узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт та послуг).
Пунктом 7.1. передбачено, що Договір набирає чинності з дати його підписання і діє по 31 грудня 2021 року включно, але до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором.
Пунктом 12.3. Договору передбачено, що передача виконаних робіт підрядником і приймання їх замовником оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт.
В період за п?ять днів до кінця звітного періоду, Підрядник надає Замовнику складені у відповідності з положеннями чинних ДСТУ та СОУ:
- акти приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в);
- довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми № КБ-3);
Відповідно до XIIІ розділу договору «Проведення розрахунків за виконанні роботи» пункту 13.1. Розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати Замовником за виконані роботи при надходженні на рахунок Замовника коштів з державного бюджету від головного/-их розпорядника/-ів та інших джерел фінансування протягом 5 (п?яти) банківських днів з дня реєстрації обсягу виконаних робіт в Державній казначейській службі.
Замовник здійснює щомісячні та проміжні платежі за виконані роботи Підряднику на підставі «Акту приймання виконаних будівельних робіт» (форма № КБ-2в), і «Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (форма № КБ-3), складених у відповідності з положеннями чинних ДСТУ та СОУ, підписаних уповноваженими представниками Сторін.
Згідно з пунктом 13.2. Акти форми № КБ-2в та довідки форми № КБ-3 з розрахунками готує Підрядник і передає для підписання уповноваженому представнику Замовника у строк не пізніше ніж за п?ять днів до закінчення звітного періоду. Уповноважений представник Замовника протягом трьох днів перевіряє акти і підписує їх в частині фактично виконаних обсягів робіт.
Відповідно до 13.3. Взаєморозрахунки провадяться на підставі виконаних та прийнятих обсягів робіт.
Вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів приймається відповідно до вартостей, визначених у договірній ціні. У разі значного зростання цін на матеріально-технічні ресурси - відшкодовувати за рахунок статті та в її межах «Кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами», якщо така включена в договірну ціну.
Разом з тим, пунктом 13.6 вказаного договору передбачено, що Замовник зобов'язується, зокрема: витрати на перевезення будівельних матеріалів та інші (супутні) витрати (кошти на додаткові витрати при виконанні будівельних робіт у зимовий період, кошти на додаткові витрати при виконанні будівельних робіт у літній період; кошти на відрядження працівників будівельних організацій; кошти на перевезення працівників будівельних організацій автомобільним транспортом, тощо) компенсується відповідно до фактичних розрахунків, але в межах вартості відповідних статей договірної ціни.
Пунктом 17.2. передбачено, що Строк дії Договору може бути продовжений з підстав, визначених у п. 4 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
В подальшому, між посадовими особами Служби автомобільних доріг в Київській області та представниками ТОВ «Автомагістраль-Південь» укладено ряд додаткових угод до вищевказаного договору, а саме:
- додаткова угода №1 від 05.04.2021 про внесення змін у п. 2.1. та 17.1. щодо строків виконання робіт та дії договору, а саме до 31.12.2022, але до повного виконання сторонами своїх зобов'язань;
- додаткова угода № 2 від 22.11.2021, якою зазначено про взяття бюджетних зобов'язань в межах суми 98 000 000,00 грн з ПДВ, а також доповнено р. ХХ Місцезнаходження та банківські реквізити;
- додаткова угода № 3 від 21.12.2021, якою зазначено про взяття бюджетних зобов'язань в межах суми 98 000 000,00 грн з ПДВ, а також доповнено р. XXII Місцезнаходження та банківські реквізити;
- додаткова угода № 4 від 29.12.2021, якою зазначено про зменшення бюджетних зобов'язань щодо оплати обсягів робіт на суму 1,60 грн з ПДВ;
- додаткова угода № 5 від 29.12.2021, якою зазначено про зменшення бюджетних зобов'язань щодо оплати обсягів робіт на суму 0,40 грн з ПДВ;
- додаткова угода N? 6/зп від 04.02.2022, якою зазначено про те, що відповідно до умови п.3.2 Договору та у зв'язку з виникненням необхідності внесення змін до проектних рішень Сторони погодили зміни, зазначені в Протоколі засідання технічної ради Служби автомобільних доріг у Київській області від 03.02.2022 за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення вартості Договору;
- додаткова угода № 6 від 15.02.2022, якою зазначено про взяття бюджетних зобов'язань в межах суми 49 000 000,00 грн з ПДВ, а також змінено п. 2.1. та 17.1. щодо строків виконання робіт та дії договору, а саме до 31.12.2023, але до повного виконання сторонами своїх зобов'язань;
- додаткова угода N? 7 від 05.08.2022, якою доповнено пункт 11.1. абз. 2 щодо виникнення бюджетних зобов'язань з урахуванням вимог ст.39 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (зі змінами від 31.05.22 № 2290-IX); доповнено п. 13.1 абз. 3, у якому зазначено що про умови оплати з урахуванням вимог ст. 39 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (зі зміни від 31.05.22 № 2290-IX); доповнено п. 13.1 абз. 4, у якому зазначено що при умові відтермінування оплат на умовах абз.3 п.13.1 в обсязі фінансування відповідно календарного графіку, 3 % річних та інфляційні втрати не нараховуються; доповнено розділ XIII новим пунктом 13.1-1., у якому зазначено, що Акти ф. № КБ-2в виконаних робіт, підписані сторонами Договору, відповідно до вимог 39 ст. ЗУ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (зі змінами від 31.05.22 № 2290-IX)» оплачуються Замовником відповідно до фактичних надходжень одержаних асигнувань на казначейський рахунок Замовника за фактично виконані обсяги робіт згідно з ф. № КБ-2в та № КБ-3 та звільняють Замовника від будь якої відповідальності за відтермінування фактичної оплати за такими актами;
- додаткова угода № 8 від 05.08.2022, якою зазначено про зменшення бюджетних зобов'язань щодо оплати обсягів робіт на суму 14 449 000,00 грн з ПДВ;
- додаткова угода № 9 від 29.12.2022, якою зазначено про зменшення бюджетних зобов'язань щодо оплати обсягів робіт на суму 586,80 грн з ПДВ;
- додаткова угода № 10 від 29.12.2022 зазначено про зменшення бюджетних зобов'язань щодо оплати обсягів робіт на суму 34 550 413,20 грн з ПДВ;
- додаткова угода № 11 від 20.01.2023, якою додано новий розділ ХІ-І «Забезпечення виконання договору»; доповнено пп.4.1.1 пункту 4.1. щодо дострокового розірвання договору в односторонньому порядку;
- додаткова угода № 12 від 18.04.2023, якою зазначено, що згідно з Наказом Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України від 31 березня 2023 року № H-118 та відповідно до п. 17.5 та п. 18.2 Договору Сторони домовились змінити назву Замовника на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області (код за ЄДРПОУ 26345736) та реквізити Замовника в р. XXII. Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін, викласти в новій редакції; зазначено про взяття бюджетних зобов'язань в межах суми 34 550 413,20 грн з ПДВ; змінено п. 2.1. та 17.1. щодо строків виконання робіт та дії договору, а саме до 31.12.2024, але до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.
Наказом № 11-К від 19.05.2022 ОСОБА_8 призначено на посаду заступника начальника з розвитку доріг Служби автомобільних доріг у Київській області.
Відповідно до додатку 1 наказу № 16 від 22.02.2021 про розподіл функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області, а саме пункту 2 заступник начальника з розвитку доріг організовує та контролює роботу зокрема з: прийняття технічних рішень та завдань з питань пов'язаних з проектуванням, будівництвом, реконструкцією та ремонтом автомобільних доріг, мостів та інженерних споруд, об'єктів дорожньої інфраструктури, комплексів робіт з визначенням структури і очікуваної вартості робіт; якості та технічного контролю ремонтно- будівельних робіт на об'єктах будівництва, реконструкції, ремонтів автомобільних доріг загального користування державного значення; підписує договори та інші документи, пов'язані із виконанням договорів (контрактів, угод), що стосуються будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг; приймає виконані по об'єктах будівництва, реконструкції, капітальному і поточному середньому ремонтів автомобільних доріг.
Крім того, виконуючи функційні обов'язки заступник начальника з розвитку доріг координує та контролює діяльність:
- відділу у інвестиційно-кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітальному ремонту;
- відділу якості, технічного контролю та нових технологій;
- лабораторії з контролю якості виробництва.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Так, ОСОБА_8 , що обіймав посаду заступника начальника з розвитку доріг Служби автомобільних доріг у Київської області, будучи службовою особою, наділеним організаційно-розпорядчими функціями, неналежно виконуючи свої обов'язки через несумлінне ставлення до них, в порушення наділених його функціональних повноважень, будучи наділеним правом підпису від імені Служби автомобільних доріг в Київській області, в порушення своїх службових обов'язків, неналежним чином проконтролював діяльність підконтрольних відповідно до займаної посади відділу у інвестиційно-кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та відділу якості, технічного контролю та нових технологій, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці здійснив підписання актів форми КБ-2в за серпень 2022 року та вересень 2022 року приймання виконаних будівельних робіт до договору від 24.03.2021 № 31-21, в яких вартісний показник транспортування будівельних вантажів, яке здійснювалося власним автомобільним транспортом будівельної організації, матеріального ресурсу, а саме: суміші асфальтобетонні гарячі і теплі (асфальтобетон щільний), що застосовується у нижніх шарах покриттів, крупнозернисті, тип А, марка 1, у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 на бітумі БМКП 60/90-65; матеріального ресурсу щебенево-мастикова асфальтобетонна суміш (ЩМА-20); матеріального ресурсу емульсія бітумна ЕКШ-50, під час надання послуги з капітального ремонту автомобільної дороги державного значення H-08 Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя (через м. Кременчук)-Маріуполь на ділянці км 50+700-км 59+000 не відповідає вартісному показнику за договором підряду від 24.03.2021 № 31-21.
Своєю чергою, встановлена невідповідність вартісного показника в актах форми КБ-2в підписаних ОСОБА_8 , а саме: в акті від 16.08.2022 на суму 21466524,00 гривень зафіксовано перевищення без ПДВ на суму 347157,00 гривень; в акті від 16.08.2022 на суму 959670,00 гривень зафіксовано перевищення без ПДВ на суму 34099,00 гривень; в акті від 16.08.2022 на суму 1821330,00 гривень зафіксовано перевищення без ПДВ на суму 64704,00 гривень; в акті від 27.09.2022 на суму 639262,80 гривень зафіксовано перевищення без ПДВ на суму 23732,00 гривень, що призвело до завищення вартості транспортування вищенаведених вантажів на загальних суму 469692,00 гривень.
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_8 своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, Державною казначейською службою України, маючи в наявності всі необхідні документи, підписані відповідальними службовими особами, здійснило перерахування бюджетних коштів, з рахунку Служби відновлення та розвитку у Київській області (САД у Київській області) відповідно до платіжної інструкції № 4308 від 12.06.2023 на загальну суму 31 671 940, 80 гривень, що згідно з зведеним реєстром актів виконаних послуг КБ-2в за серпень 2022 року включало сплату вартості виконаних робіт разом з ПДВ, зокрема акту № 3 на суму 21466524,00 гривень, акту № 5 на суму 959670, 00 гривень та акту № 6 на суму 1821330,00 гривень та платіжної інструкції № 4311 від 12.06.2023 на суму 639 262,80 гривень на належний ТОВ «Автомагістраль-Південь» банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Акціонерному банку «Південний».
У зв'язку з чим, розмір завданого збитку бюджету в особі Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області (код ЄРДПОУ 26345736 внаслідок завищення вартості виконаних робіт згідно договору підряду № 31-21 від 24.03.2021 «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Н-08 Бориспіль - Дніпро - Запоріжжя (через Кременчук) - Маріуполь на ділянці км 50+700-км 59+000, Київська область» зокрема в частині транспортування будівельних вантажів ТОВ «Автомагістраль-Південь» (код ЄДРПОУ 34252469), становить 469 692,00 гривень без урахування ПДВ, що в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
29.10.2025 повідомлено про підозру ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
14.11.2025 прокурором, у порядку ч. 2 ст. 36, ч. 1 ст. 290 КПК України, надано доручення слідчому про надання доступу до матеріалів кримінального провадження з метою ознайомлення.
18.11.2025 слідчим на підставі доручення прокурора, у порядку ст.ст. 283, 290 КПК України, повідомлено сторону захисту про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів кримінального провадження з метою ознайомлення.
18.11.2025 у порядку ст. ст. 133, 135 КПК України підозрюваному направлено повідомлення про завершення досудового розслідування, та у порядку ст. 111 КПК України повідомлено захисника підозрюваного про ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
Таким чином, підозрюваний та його захисник був належним чином повідомлений про завершення досудового розслідування та надання їм доступу до матеріалів досудового розслідування.
Станом на сьогоднішній день захисник ОСОБА_9 з'явилась для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження один раз та ознайомилася з 3 томами, одночасно підозрюваний ОСОБА_8 з 18.11.2025 для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не з'явився.
Станом на момент подачі клопотання до суду підозрюваний ОСОБА_8 та його захисник ОСОБА_9 з матеріалами досудового розслідування у в загальній кількості 12 томів не ознайомились, хоча належним чином повідомленні про завершення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні та про можливість ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у будь-який зручний для них час, останнім вчасно надається повний обсяг матеріалів вказаного кримінального провадження без обмеження у вивченні їх кількості та часу, необхідного для ознайомлення, неодноразово наголошувалось про можливість ознайомлюватись з будь-якими томами без обмеження у їх кількості, а також можливості при цьому застосування технічних засобів.
Однак, незважаючи на вказане, враховуючи, що з 18.11.2025 у даному кримінальному провадженні виконуються вимоги ст. 290 КПК України, зі сторони захисту вбачаються явні ознаки затягування та зволікання в ознайомленні з матеріалами кримінального провадження.
Вказані дії вчиняються з метою зволікання при ознайомлені з матеріалами досудового розслідування, затягування завершення досудового розслідування та перешкоджання таким чином у непроцесуальний спосіб щодо направлення обвинувального акту до суду для розгляду по суті, порушуючи вимоги ч. 1 ст. 21, ст. 28, ч. 2 ст. 283 КПК України щодо розгляду та вирішення справи, виконання процесуальних дій та закінчення досудового розслідування у розумні строки.
Прокурор при розгляді клопотання підтримав його та просив задовольнити, встановивши строк стороні захисту для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, до 30.11.2025.
Захисник заперечувала щодо задоволення клопотання пославшись на те, що сторона захисту не зволікає з ознайомленням з матеріалами досудового розслідування, а саме клопотання слідчого є необґрунтованим.
ОСОБА_8 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату час та місце проведення судового засідання. Неявка останнього не перешкоджає розгляду клопотання відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України.
Заслухавши думку учасників, вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя встановив наступне.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025110000000918 від 23.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
29.10.2025 повідомлено про підозру ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
14.11.2025 прокурором, у порядку ч. 2 ст. 36, ч. 1 ст. 290 КПК України, надано доручення слідчому про надання доступу до матеріалів кримінального провадження з метою ознайомлення.
18.11.2025 слідчим на підставі доручення прокурора, у порядку ст.ст. 283, 290 КПК України, повідомлено сторону захисту про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів кримінального провадження з метою ознайомлення, та цього ж дня у порядку ст. ст. 133, 135 КПК України підозрюваному направлено повідомлення про завершення досудового розслідування, та у порядку ст. 111 КПК України повідомлено захисника підозрюваного про ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
Станом на день звернення слідчого з даним клопотанням до суду, захисник ОСОБА_9 з'явилась для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження один раз та ознайомилася з 3 томами, підозрюваний ОСОБА_8 з 18.11.2025 для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не з'явився.
Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов'язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність часткового задоволення клопотання, оскільки встановлено, що підозрюваному ОСОБА_8 та його захиснику (адвокату) ОСОБА_9 надавався доступ до матеріалів досудового розслідування, однак вони зволікають із ознайомленням із матеріалами кримінального провадження, до яких їм надано доступ ще 18.11.2025, враховуючи, складність матеріалів та належні умови доступу, встановити строк для ознайомлення стороні захисту з матеріалами досудового розслідування № 12025110000000918 від 23.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України до 04.12.2025.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 290, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_4 про встановлення строку стороні захисту для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12025110000000918 від 23.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - задовольнити частково.
Встановити підозрюваному ОСОБА_8 , та його захисникам у кримінальному провадженні, строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025110000000918 від 23.10.2025, в кількості 12 томів до 04 грудня 2025 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1