Провадження № 3/742/1802/25
Єдиний унікальний № 742/6484/25
26 листопада 2025 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючого судді Павлова В.Г.,
при секретарі судового засідання Сірій І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від в/ч НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чернігів, Чернігівська обл., посада: кулеметник відділення охорони 2 взводу охорони 1187 охорони в/ч НОМЕР_1 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП -
за участі особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
22.11.2025 р., близько 13 год. 45 хв., солдат ОСОБА_1 в умовах особливого періоду перебував на території в/ч НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив ст.241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ст.4 Дисциплінарного статуту ЗСУ та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив факт перебування в стані алкогольного сп'яніння на території в/ч НОМЕР_1 . Щиро розкаювався та зобов'язувався в подальшому не допускати порушень несення служби, у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем просив розстрочити сплату штрафу.
Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.172-20 КУпАП відповідальність настає за дії передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду. Частина 1 ст.172-20 КУпАП передбачає відповідальність, зокрема, за появу військовослужбовців на території військових частин в нетверезому стані.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в України», який затверджено Законом України №2102-IX від 24.02.2022 р., введено в Україні воєнний стан, який продовжувався відповідними Указами Президента України.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, підтверджується сукупністю досліджених під час розгляду справи матеріалів, а саме: протоколом А4975 № 27 про військове адміністративне правопорушення від 23.11.2025 р.; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 22.11.2025 року № 210; поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , визнавальними поясненнями ОСОБА_1 в судовому засіданні.
При цьому, факт перебування у стані алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 не заперечується, з результатами проведеного огляду останній також погодився, про що свідчить власноруч поставлений підпис у висновку КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» та надані письмові пояснення в протоколі про адміністративне правопорушення.
Зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Будь-яких зауважень чи заперечень щодо порядку проведення такого огляду та оформлення протоколу щодо нього, ОСОБА_1 не зазначав, із заявами про неправильність дій чи порушення його процесуальних прав та складання протоколу до компетентних органів не звертався і матеріали справи таких не містять.
Також, відсутні обставини, які б доводили упередженість або будь-яку зацікавленість уповноваженої особи, яка складала протокол про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у результатах розгляду справи або притягненні останнього до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Згідно положень ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, під час розгляду справи не встановлено. Підстав для звільнення від адміністративної відповідальності суд не вбачає.
Суд враховує, що перебування військовослужбовця у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків, особливо в умовах особливого періоду, свідчить про порушення військової дисципліни, підрив авторитету Збройних Сил України та створює потенційну загрозу для належного виконання завдань оборони держави. Такі дії є несумісними з високими моральними, правовими та службовими вимогами до військовослужбовців, зокрема щодо дотримання правил внутрішньої служби, дисциплінарного статуту та вимог командування.
З врахуванням ступеню та характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, майнового стану, ступеня його вини та відношення до скоєного адміністративного правопорушення, а також те, що він є військовослужбовцем, який продовжує проходити службу, суд вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у межах санкції статті - у виді штрафу.
Згідно ст.304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ч.2 ст.301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо, тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Враховуючи матеріальне становище ОСОБА_1 та його соціальний статус, з огляду на значну суму штрафу, суд вважає за можливе задовольнити заяву про розстрочку суми штрафу та розстрочити виплату штрафу на 2 місяці із розрахунку по 8500 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) гривень щомісячно.
Згідно п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, вчинив правопорушення під час виконання службових обов'язків, він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.23,33,40-1,ч.3 ст.172-20,ст.ст.283-285 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.00 коп.
Розстрочити ОСОБА_1 виконання даної постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП в частині накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень строком на 2 (два) місяці, зобов'язавши його сплачувати по 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень щомісячно, починаючи з 1 грудня 2025 року.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Постанова може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.Г. Павлов