Справа № 688/4797/25
Провадження 2/681/969/2025
про витребування інформації про внутрішньо переміщену особу
"26" листопада 2025 р. м. Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Іллюк С.В.,
вивчаючи матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківства та стягнення аліментів, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Полонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хиельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністрерства юстиції (м. Київ), військова частина НОМЕР_1 ,
У жовтні 2025 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, в якому зазначає, що з відповідачем ОСОБА_2 перебувала у близьких стосунках без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка народила сина ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 - сина ОСОБА_4 . Біологічним батьком дітей є відповідач, однак дані про батька дітей записані зі слів матері.
Позивачка вказує, що разом з відповідачем проживали у АДРЕСА_1 . Відповідач ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
У зв'язку з проведенням антитерористичної операції з 2015 по 2022 рік позивачка та відповідач вимушено перемістилися та проживали за адресою: АДРЕСА_3 .
Суддею, в порядку ч. 5 та ч. 7 ст. 165 ЦПК України, здійснено запити до Єдиного державного демографічного реєстру та до відповідного органу місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання фізичної особи боржника.
Згідно з відповідю № 2051849 з Єдиного державного демографічного реєстру, особу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Попаснянським РО УМВС України в Луганській області 15.10.2015, РНОКПП НОМЕР_3 , за вказаними параметрами не знайдено.
Разом з тим, у суду відсутня можливість самостійно отримати відомості з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 11 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», передбачено, що органи державної влади мають право на безоплатній основі одержати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, адміністратором якої є Мінсоцполітики.
Відповідно до пункту 5 Порядку, з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики.
Пунктом 4 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 за № 646, передбачено, що до бази даних вноситься серед іншого і така інформація про внутрішньо переміщену особу: загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, громадянство, дата і місце народження, стать); відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України); дані про останнє зареєстроване та фактичне місце проживання/ перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення; адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону; відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її безвісно відсутньою.
Частиною 7 ст. 187 ЦПК України передбачено, що інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.
З метою усунення сумнівів щодо вірного зазначення адреси місця перебування (реєстрації/проживання) відповідача, недопущення порушення його прав, суд вважає за необхідне зобов'язати Понінківську селищну раду надати суду відомості з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО) щодо відповідача ОСОБА_2 , у разі наявності такої інформації та доступу до неї.
Відповідно до ч. 7 ст. 81 ЦПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Отже, з метою забезпечення права відповідача ОСОБА_2 на його належне повідомлення про судові засідання та розгляд зазначеної цивільної справи, необхідно витребувати у Понінківської селищної ради інформацію щодо відповідача з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Крім того, до позовної заяви позивачкою долучено довідку від 05.02.2015 № 6812-630153 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , де вказано фактичне місце перебування та проживання: АДРЕСА_3 .
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 187, 260, 261 ЦПК України, суд,
Зобов'язати Відділення № 3 Управління соціального захисту населення Шепетівської РДА надати суду не пізніше п'яти днів з дня отримання ухвали суду інформацію (відомості) щодо відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Попаснянським РО УМВС України в Луганській області 15.10.2015, РНОКПП НОМЕР_3 , а саме:
- загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, громадянство, дата і місце народження);
- дані про останнє зареєстроване та фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
- дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення;
- адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону;
- відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її безвісно відсутньою.
У разі, якщо ОСОБА_2 не значиться як внутрішньо переміщена особа на території громади, вказати про це суду.
Надати підтвердження, чи взята на облік як внутрішньо переміщена особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , із зазначенням адреси проживання такої.
Копію ухвали для виконання надіслати до Відділення № 3 Управління соціального захисту населення Шепетівської РДА (вул. Лесі Українки, 5 м. Полонне Шепетівського району Хмельницької області) для виконання на електрону адресу: 6812uszn@sheprda.gov.ua
Роз'яснити, що особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені ст. ст. 144-148 ЦПК України.
Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов'язку подати витребувані судом докази.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Сергій ІЛЛЮК