Справа № 674/2007/25
Провадження № 2-о/674/170/25
26 листопада 2025 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Шафікової Ю.Е.,
за участю секретаря Проценко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дунаївці в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , предстаника заявників ОСОБА_3 , заінтересоана особа: Дунаєвецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Хмельницького Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України про встановлення факту народження дитини та встановлення походження дитини,-
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах яких діє адвокат Наталюк Н.М. звернулись до суду із заявою про встановлення факту народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Каховка Каховського району Херсонської області, Україна дитини чоловічої статі, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка у зареєстрованому шлюбі не перебуває, батьком відповідно до ч. 2 ст. 125 Сімейного кодексу України (за спільною заявою матері та батька) є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с.Трохимівка Іванівського району Херсонської області.
Заяву обгнутовують тим, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 народила сина ОСОБА_4 в м.Каховка Каховського району Херсонської області. Станом на 26.11.2022 місто Каховка Каховського району Херсонської області було і наразі перебуває в окупації країни агресора - російської федерації. Тому, при народженні сина їй було видано свідоцтво про народження сина серія НОМЕР_1 від 20.12.2022 Армянським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим. Станом на 26.11.2022 заявниця не перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 , тому після народження їх спільного сина, ІНФОРМАЦІЯ_5 батько у Армянському міському відділі записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим визнав батьківство щодо свого новонародженого сина ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про встановлення батьківства за серійним номером НОМЕР_2 виданого Армянським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим. У зв'язку з тим, що медичний документ про народження, отриманий зразка російської федерації є недійсними, а довідка про народження дитини видана компетентною установою України відсутня, заявники позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому поряду. Встановлення даного факту необхідно заявникам для реєстрації народження дитини відповідно до вимог чинного законодавства України, з метою подальшої реалізації прав та обов'язків, пов'язаних з народженням дитини. Іншого порядку для встановлення цього факту немає.
Ухвалою судді Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 17 листопада 2025 року вказану заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду. В судове засідання заявники не з'явились, однак їх представник адвокат Наталюк Н.М. подав клопотання про розгляд справи у його відсутності та заявників, заяву про встановлення факту народження дитини та встановлення походження дитини підтримує та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Дунаєвецького відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Хмельницького Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України, в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просить справу розглядати без його участі, не заперечують проти задоволення заяви про встановлення факту народження дитини та встановлення походження дитини.
Оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові матеріали справи, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно ст. 317 ЦПК України - заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , є батьками малолітньої дитини - сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
ОСОБА_4 народився на тимчасово окупованій території України - в м. Каховка Каховського раону Каховської області, про що 20 грудня 2022 року Армянським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим видано свідоцтво про народження сина серія НОМЕР_1 .
Станом на 26.11.2022 року заявниця не перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 , тому після народження їх спільного сина, ІНФОРМАЦІЯ_5 батько у Армянському міському відділі записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим визнав батьківство щодо свого новонародженого сина ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про встановлення батьківства за серійним номером НОМЕР_2 виданого Армянським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Згідно медичного документу, отриманого на тимчасово окупованій території, виписки із історії новонародженого, виданого 26.11.2022 року медичною установою в м.Каховка, яка підконтрольна окупаційній владі, ОСОБА_5 в м.Каховка, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 20:40 годині народила хлопчика, вагою 2950 грамів, довжиною 50 см. Окупаційною владою було зареєстровано народження дитини заявниці, про що було видане відповідне свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 20.12.2022 Армянським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис № 110229910000900171001, батьками зазначені: ОСОБА_5 та ОСОБА_2 .
Провести реєстрацію народження ОСОБА_4 відповідно до вимог чинного законодавства України не представляється можливим через відсутність документів про народження, виданих за встановленою формою компетентними органами України.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" т имчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, вся територія Каховського району Херсонської області з 12.11.2022 року визначена тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Згідно ч.2 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Згідно ч.3 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно ч.1 ст.18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Таким чином, будь-які акти (рішення, документи), видані органами на тимчасово окупованій території, створеними у не передбаченому законом порядку, є незаконними та не створюють правових наслідків.
Згідно ч.1 ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" д ержавна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Згідно ч.4 ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" п ідставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно пп.1 п.1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, - державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Згідно пп.2 п.1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні - підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 вересня 2020 року № 2136, б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, ґ) медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
В судовому засіданні встановлено, що медичне свідоцтво про народження, видане компетентним органом України, заявники надати не можуть, оскільки пологи відбувались на тимчасово окупованій території України - в м.Каховка де компетентні органи України тимчасово не працюють.
За таких обставин суд приходить до висновку, що компетентний орган державної реєстрації актів цивільного стану України не має можливості без судового рішення зареєструвати народження дитини заявників у відповідності до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5.
При вирішенні даної цивільної справи суд враховує практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПО, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговорені їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Згідно ч.1 ст.7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Встановлення даного факту необхідно заявникам для реєстрації народження дитини відповідно до вимог чинного законодавства України, з метою подальшої реалізації прав та обов'язків, пов'язаних з народженням дитини. Іншого порядку для встановлення цього факту немає.
На підставі викладеного, суд вважає можливим встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Каховка від батька ОСОБА_2 та від матері ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 18, 81, 263-265, 293, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву - задовольнити.
Встановити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , юридичний факт - факт народженняОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Каховка Каховського району Херсонської області, Україна, дитини чоловічої статі, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка у зареєстрованому шлюбі не перебуває, батьком відповідно до ч. 2 ст. 125 Сімейного кодексу України (за спільною заявою матері та батька) є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с.Трохимівка Іванівського району Херсонської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію рішення негайно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації народження дитини, а також видати заявникам та зайнтересованій особі. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування учасників справи:
- заявниця - ОСОБА_5 , зареєстрована АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ;
- заявник - ОСОБА_2 , зареєстрований АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_4 ;
- заінтересована особа - Дунаєвецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Хмельницького Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України, місце знаходження м. Дунаївці вул. Шевченка,71, Кам'янець-Подільський район Хмельницької області, код ЄДРПОУ 21323763.
Суддя Ю. Е. Шафікова