21.11.2025 Справа №607/24134/25 Провадження №1-кс/607/6862/2025
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019210050000275 від 23.09.2019,
19.11.2025 старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 за погодженням із першим заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019210050000275 відомості про яке 23.09.2019 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 1 ст. 388 та ч. 1 ст. 209 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що закінчити досудове розслідування до 29.11.2025 неможливо, внаслідок особливої складності провадження та необхідністю проведення ряду слідчих та процесуальних дій для забезпечення повного та об'єктивного проведення досудового розслідування. З огляду на вказане, сторона обвинувачення просить продовжити строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до чотирьох місяців.
Слідчий ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав зазначене клопотання та просив його задовольнити з мотивів, викладених у ньому.
Підозрюваний ОСОБА_4 , захисник - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні не заперечили щодо задоволення вказаного клопотання.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши копії матеріалів, доданих до клопотання, слідчий суддя приходить до таких міркувань.
Слідчий суддя встановив, що слідчими слідчого управління Головного управління Національної поліції в Тернопільській області за процесуального керівництва Тернопільської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні Єдиного реєстру досудових розслідувань за 12019210050000275 від 23.09.2019 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240 та ч.1 ст. 388 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлені наступні обставини вчинення кримінальних правопорушень. Так, відповідно до ст. 13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Відповідно до ст.4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів. Також, відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до ст. 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення. На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду забезпечується, у тому числі шляхом: встановлення заповідного режиму; додержання вимог щодо охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду під час здійснення господарської, управлінської та іншої діяльності, розробки проектної і проектно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування, здійснення оцінки впливу на довкілля.
Крім того, відповідно до норм статті 24 Кодексу України про надра - користувачі надр мають право: здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу. Користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до ст. 56 Кодексу України про надра основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.
Стаття 19 Кодексу України про надра визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу, який у відповідності до п. 4 Постанови КМУ № 59 від 27.01.1995 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів» може надаватися підприємствам, установам, організаціям, а також громадянам України лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об'єкта чи підземної споруди, не пов'язаної з видобуванням корисних копалин.
В частині шостій статті 16 Кодексу України про надра передбачено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статтею 51 Кодексу України про надра, розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.
Відповідно до Постанови № 827 від 12 грудня 1994 року Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» (із змінами, внесеними згідно із Постановами Кабінету Міністрів України № 1463 від 27.09.2000, № 1481 від 28.09.2000, № 792 від 21.06.2004, № 747 від 16.08.2005, № 754 від 25.05.2006, № 718 від 06.07.2011, № 1048 від 12.10.2011, № 1370 від 28.12.2011, № 1065 від 04.12.2019 та № 826 від 09.09.2020), глина відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Відповідно до статуту ПП «СЕТУБАЛ» затвердженого 02.04.2015, засновником підприємства є громадянин України ОСОБА_4 , паспорт серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний код 2682324850, виданий 13 березня 1998 року Борщівським РВ УМВС України в Тернопільській області, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 (п.2 Статуту).
Метою створення і діяльності Підприємства є одержання прибутку на вкладений капітал шляхом здійснення виробничо-господарської та іншої діяльності, згідно із Статутом, а також задоволення на основі одержаного прибутку соціально-економічних інтересів Засновника та членів трудового колективу Підприємства (п.3.1 Статуту). Основною діяльністю підприємства є: виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини; оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; діяльність вантажного автомобільного транспорту; видобування піску, гравію, глини і каоліну; лісопильне та стругальне виробництво та інші (п.4.1 Статуту).
Відповідно до п. 9.1 Статуту, вищим органом управління Підприємством є Засновник Підприємства. Засновником призначається Директор, з яким укладається контракт. Директор Підприємства самостійно вирішує всі питання поточної діяльності Підприємства і перспективи його розвитку. Засновник одночасно може бути Директором Підприємства. Відповідно до п.9.2 Статуту, Директор Підприємства організовує всю виробничо-господарську діяльність, несе повну відповідальність за прибутковість цієї діяльності, діє від імені Підприємства, представляє Підприємство без довіреності в усіх підприємствах, організаціях, установах і здійснює зв'язок з іншими юридичними особами і громадянами, укладає договори, видає довіреності, відкриває в установах банку розрахункові та інші рахунки Підприємства, визначає напрямки використання прибутку, має право брати кредити в установах банківської системи, видавати майнові гарантії, забезпечені майном Підприємства. Відповідно до п.9.3 Статуту, Директор визначає самостійну структуру управління Підприємством, приймає на роботу, звільняє осіб, працюючих по трудових договорах, затверджує штатний розпис, видає накази, вказівки, обов'язкові для всіх працюючих на Підприємстві, визначає порядок збереження печатки та штампу та їх використання, організовує надання державним органам бухгалтерської і статистичної звітності.
Отже, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України Директор та бенефіціарний власник ПП «СЕТУБАЛ» ОСОБА_4 є службовою особою, оскільки наділений повноважним органом підприємства спеціальними повноваженнями та обіймає на підприємстві посаду, якою наділений та фактично виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно - господарські функції.
11.03.2016 року, між ПП «СЕТУБАЛ», в особі директора ОСОБА_4 , який діє на підставі статуту (надалі - Покупець) та ПП «Стандарт», в особі директора ОСОБА_7 (надалі-продавець), укладено договір купівлі-продажу, який зареєстровано в реєстрі за № 315, відповідно до п.1 якого Продавець продав, а Покупець купив належне Продавцю на праві власності нежиле приміщення цегельного заводу, яке знаходиться по вул. Центральна, будинок 72, в с. Худиківці Борщівського району Тернопільської області (надалі майно), яке знаходиться на земельній ділянці площею 2,00 га, кадастровий номер 6120888600:01:001:0543.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у директора ПП «СЕТУБАЛ» ОСОБА_4 , який будучи службовою особою без отримання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, без акту про надання гірничого відводу, без оформлення в установленому порядку документів, що посвідчують право на земельні ділянки, без сплати рентних платежів за користування надрами за видобуті корисні копалини до відповідних бюджетів, без здійснення орендної плати за користування земельними ділянками в зоні видобутку, не пізніше 23.09.2019, більш точний час та дату досудовим розслідуванням не встановлено, виник злочинний умисел направлений на незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме глини, на земельних ділянках в межах природно-заповідного фонду регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», неподалік від заводу по виготовленню цегли, який знаходиться за адресою: с. Худиківці, вул. Центральна, 72, Чортківського (колишнього Борщівського) району.
З метою реалізації свого злочинного умислу спрямованого на незаконне видобування глини, з метою використання її для виробництва цегли, подальшої реалізації цегли та отримання прибутку, директор ПП «СЕТУБАЛ» ОСОБА_4 розуміючи, що для досягнення злочинної корисливої мети необхідні особи, які володіють навичками користування спеціальною технікою, залучив працівника ПП «СЕТУБАЛ» ОСОБА_8 до незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення, запевнивши останнього про наявність усіх дозвільних документів на видобування корисних копалин у ПП «СЕТУБАЛ».
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 23.09.2019 директор ПП «СЕТУБАЛ» ОСОБА_4 умисно, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, в порушення встановлених правил охорони та використання надр, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, приступив до реалізації злочинного умислу спрямованого на вчинення незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме сильнокарбонатної середньої глини, некарбонатної глини, сильнокарбонатної глини та середньокарбонатної глини (в подальшому «глина») на земельних ділянках із кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533, які входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», який належить до природно-заповідного фонду України, давши вказівку ОСОБА_8 , який не був обізнаний зі злочинним умислом ОСОБА_4 , видобувати глину на земельних ділянках поруч із цегельним заводом.
Так, в період з 23.09.2019 по 11.08.2021 ОСОБА_8 , будучи не обізнаним зі злочинним умислом ОСОБА_4 , виконуючи його протиправну вказівку, як керівника, тобто службової особи ПП «СЕТУБАЛ», за допомогою екскаватора марки «ЄО 2621А» (Беларус) заводський номер 84774 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , здійснив незаконний видобуток корисної копалини загальнодержавного значення-глини на території земельних ділянок із кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533, які входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон» та знаходяться біля цегельного заводу що в с. Худиківці по вул. Центральна, 72, Мельнице-Подільської територіальної громади.
Зокрема, у невстановлений досудовим розслідуванням час 23.09.2019 ОСОБА_8 , за допомогою екскаватора марки «ЄО 2621А» (Беларус) заводський номер 84774 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , здійснив незаконний видобуток 4,5 м3 глини на земельній ділянці, яка знаходиться неподалік цегельного заводу в с. Худиківці та входить до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон». який належить до природно-заповідного фонду України. В подальшому, незаконно видобуту глину ОСОБА_8 на виконання вказівки ОСОБА_4 , завантажив на вантажний автомобіль марки «ЗИЛ 130» реєстраційний номер НОМЕР_3 ,
Своїми протиправними діями, ОСОБА_4 спричинено державі, в особі Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області екологічний збиток (шкоду) в сумі 2 741,66 (дві тисячі сімсот сорок одна гривня, шістдесят шість копійок) гривень.
В подальшому, продовжуючи протиправну діяльність в період з 24.09.2019 по 17.10.2019, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_4 будучи службовою особою ПП «Сетубал» умисно, усвідомлюючи протиправність та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, в порушення встановлених правил охорони та використання надр, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, залучивши ОСОБА_8 , який не усвідомлював протиправність своїх дій, оскільки ОСОБА_4 було створено у останнього хибне враження про законність своїх дій, за допомогою спецтехніки, незаконно видобуто 84,5 м3 корисних копалин загальнодержавного значення -глини, на земельних ділянках із кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533 які знаходиться неподалік цегельного заводу в с. Худиківці та входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», який належить до природно-заповідного фонду України без наявності відповідних дозвільних документів (ліцензії) та в подальшому здійснено доставку глини до цегельного заводу що в с.Худиківці по вул. Центральна, 72, Мельнице-Подільської територіальної громади. Протиправними діями ОСОБА_4 , державі, в особі Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області спричинено екологічний збиток (шкоду) на суму 51482,30 (п'ятдесят одна тисяча чотириста вісімдесят два гривні тридцять копійок) грн.
Продовжуючи протиправну діяльність, 31.08.2020 в період з 09:00 год по 10:15 год на виконання вказівки ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , не усвідомлюючи протиправність своїх дій, оскільки ОСОБА_4 було створено у останнього хибне враження про законність своїх дій та не усвідомлення злочинного характеру таких дій, за допомогою екскаватора марки «ЄО 2621А» (Беларус) заводський номер 84774 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , здійснював незаконне видобування глини на земельній ділянці, яка знаходиться неподалік цегельного заводу в с.Худиківці та входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», завантажував незаконно видобуту глину на вантажний автомобіль марки «ЗИЛ 130» реєстраційний номер НОМЕР_3 , та вказаним автомобілем перевозив глину на територію цегельного заводу, за адресою вул. Центральна, 72, с. Худиківці.
Таким чином, вищевказаними незаконними діями ОСОБА_4 діючи всупереч вимог ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 16, 19, 24, 51,56 Кодексу України «Про надра», та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів», самовільно, без отримання спеціального дозволу(ліцензії) на користування надрами, без акту про надання гірничого відводу, без оформлення в установленому порядку документів, що посвідчують право на земельні ділянки, без сплати рентних платежів за користування надрами за видобуті корисні копалини до відповідних бюджетів, без здійснення орендної плати за користування земельними ділянками в зоні видобутку, за допомогою заздалегідь підготовленого спеціального та вантажного транспортних засобів систематично здійснював незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення на території земельних ділянок із кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533, які знаходяться в межах природно-заповідного фонду регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», який належить до об'єкту природно-заповідного фонду України, без наявності відповідних дозвільних документів (ліцензії), та у період з 23.09.2019 по 31.08.2020 здійснив видобуток корисних копалин загальнодержавного значення - глини, спричинивши екологічний збиток (шкоду) на суму 54 223,96 (п'ятдесят чотири тисячі двісті двадцять три гривні дев'яносто шість копійок) гривень.
Своїми умисними діями, які виразились в незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, вчиненому на територіях природно-заповідного фонду, службовою особою з використанням службового становища, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України. (Стаття 240 із змінами, внесеними згідно із Законами №2308-IV від 11.01.2005, №2984-IV від 18.10.2005; в редакції Закону №1708-VI від 05.11.2009; із змінами, внесеними згідно із Законами №1019-VIII від 18.02.2016, №2617-VIII від 22.11.2018).
В подальшому, діючи повторно, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.08.2021 директор ПП «СЕТУБАЛ» ОСОБА_4 умисно, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, в порушення встановлених правил охорони та використання надр, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, приступив до реалізації злочинного умислу спрямованого на вчинення незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме сильнокарбонатної середньої глини, некарбонатної глини, сильнокарбонатної глини та середньокарбонатної глини (в подальшому «глина») на земельних ділянках із кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533, які входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», який належить до природно-заповідного фонду України, давши вказівку ОСОБА_8 , який не був обізнаний зі злочинним умислом ОСОБА_4 , видобувати глину на земельних ділянках поруч із цегельним заводом.
Так, в період з 11.08.2021 по 23.11.2021 у невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_8 не усвідомлюючи протиправність своїх дій, оскільки ОСОБА_4 було створено у останнього хибне враження про законність своїх дій та не усвідомлення злочинного характеру таких дій, будучи не обізнаним зі злочинним умислом ОСОБА_4 , виконуючи його вказівку, як керівника ПП «СЕТУБАЛ», за допомогою екскаватора марки «ЄО 2621А» (Беларус) заводський номер 84774 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , здійснив незаконний видобуток глини на території земельних ділянок із кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533, які входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон» та знаходяться біля цегельного заводу що в с.Худиківці по вул. Центральна,72, Мельнице-Подільської територіальної громади.
Зокрема, 11.08.2021 в період з 08:36 год по 14:32 год ОСОБА_8 , за допомогою екскаватора марки «ЄО 2621А» (Беларус) заводський номер 84774 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , здійснював незаконне видобування глини на земельній ділянці, яка знаходиться неподалік цегельного заводу в с. Худиківці та входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», завантажував незаконно видобуту глину на вантажний автомобіль марки «ЗИЛ 130» реєстраційний номер НОМЕР_3 , та вказаним автомобілем перевозив глину на територію цегельного заводу, за адресою вул. Центральна, 72, с. Худиківці.
В подальшому, 31.08.2021 в період з 10:41 год по 11:13 год ОСОБА_8 , за допомогою екскаватора марки «ЄО 2621А» (Беларус) заводський номер 84774 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , здійснював незаконне видобування глини на земельній ділянці, яка знаходиться неподалік цегельного заводу в с.Худиківці та входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», завантажував незаконно видобуту глину на вантажний автомобіль марки «ЗИЛ 130» реєстраційний номер НОМЕР_3 , та вказаним автомобілем перевозив глину на територію цегельного заводу, за адресою вул. Центральна, 72, с. Худиківці.
Внаслідок вищевказаних незаконних дій ОСОБА_4 діючи всупереч вимог ст. ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 16, 19, 24, 51,56 Кодексу України «Про надра», та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів», самовільно, без отримання спеціального дозволу(ліцензії) на користування надрами, без акту про надання гірничого відводу, без оформлення в установленому порядку документів, що посвідчують право на земельні ділянки, без сплати рентних платежів за користування надрами за видобуті корисні копалини до відповідних бюджетів, без здійснення орендної плати за користування земельними ділянками в зоні видобутку, за допомогою заздалегідь підготовленого спеціального та вантажного транспортних засобів систематично здійснював незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення на території земельних ділянок із кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533, які входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», без наявності відповідних дозвільних документів (ліцензії), у період з 11.08.2021 по 23.11.2021 здійснив видобуток корисних копалин загальнодержавного значення - глини.
Всього за період 2019-2021 років ОСОБА_4 на території земельних ділянок із кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533, які входять до складу регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон», без наявності відповідних дозвільних документів (ліцензії), здійснено видобуток корисних копалин загальнодержавного значення - глини в обсязі 8 171,7 м3, заподіявши внаслідок самовільного користування надрами державі, в особі Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області екологічний збиток (шкоду) на загальну суму 6 247 661,2 (шість мільйонів двісті сорок сім тисяч шістсот шістдесят одна гривня двадцять копійок) гривень.
Своїми умисними діями, які виразились в незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, вчиненому на територіях природно-заповідного фонду, службовою особою з використанням службового становища, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України (Стаття 240 із змінами, внесеними згідно із Законами №2308-IV від 11.01.2005, №2984-IV від 18.10.2005; в редакції Закону №1708-VI від 05.11.2009; із змінами, внесеними згідно із Законами №1019-VIII від 18.02.2016, №2617-VIII від 22.11.2018; в редакції Закону №1685-IX від 15.07.2021).
Окрім того, досудовим розслідуванням встановлено, що 23.11.2021 на підставі ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 12.11.2021 (справа №607/20687/21), проведено обшук нежитлового приміщення цегельного заводу ПП «СЕТУБАЛ», який розташований за адресою: с. Худиківці вул. Центральна, буд. 72, Чортківського (раніше Борщівського) району Тернопільської області, під час якого виявлено цеглу, яка поскладена на піддонах під накриттям прямокутними ділянками, зокрема: 1) «Біля воріт» - 14160 штук; 2) «Вздовж паркану» - 26 640 штук; 3) «Біля причіпу» - 30 720 штук; 4) Ділянка №4 -21 504 штук; 5) Ділянка №5-300 штук; 6) Ділянка №6 - 15300 штук.; 7) Ділянка №7-5200 штук; 8) Ділянка №8-8200 штук; 9) (біля гаражів) - 16500 штук; 10) Ділянка 10 - 8000 штук; на ділянках: на ділянках: 1) Ділянка № 11 площею: - довжина- 5,4 м; - ширина- 2,34 м; - висота-1,26 м. 2) Ділянка №12 площею: - довжина- 8,16 м; - ширина- 1,4 м; - висота- 1,53 м. 3) Ділянка №13 площею: - довжина- 8,16 м; - ширина- 2,7 м; - висота- 1,24 м. 4) Ділянка №14 площею: - довжина- 3,36 м; - ширина- 3,15 м; - висота- 1,51 м. 5) Ділянка №15 площею: - довжина- 2,28 м; ширина- 0,8 м; - висота- 1,25 м. 6) Ділянка №16 площею: - довжина- 6,5 м; - ширина- 2,3 М; - висота- 1,23 м. 7) Ділянка №17 площею: - довжина- 24,16 м; - ширина- 3,5 м; - висота- 1,27 м. 8) Ділянка №18 площею: - довжина- 33,6 м; - ширина- 2,36 м; - висота- 1,25 м. 9) ділянка № 19 площею: - довжина- 39,4 м; - ширина- 3,5 м; - висота- 1,2 м. 10) ділянка №39,9 м площею: - довжина- 39,9 м; - ширина- 2,3 м; - висота- 1,26 м. 11) Ділянка №21 площею: довжина- 20 м; - ширина- 3,14 м - висота- 1,2 м.
23.11.2021 постановою слідчого вилучену цеглу визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 26.11.2021 (справа №607/21642/21) накладено арешт, шляхом заборони користування, розпоряджання та відчуження на речі виявлені та вилучені під час обшуку заводу ПП «СЕТУБАЛ», зокрема у будівлях, приміщеннях, спорудах та на території цегельного заводу, що за адресою: АДРЕСА_2 , а саме на цеглу, яка поставлена на піддонах та під накриттям прямокутними ділянками, зокрема: 1) «Біля воріт» - 14160 штук; 2) «Вздовж паркану» - 26 640 штук; 3) «Біля причіпу» - 30 720 штук; 4) Ділянка №4 -21 504 штук; 5) Ділянка №5-300 штук; 6) Ділянка №6 - 15300 штук.; 7) Ділянка №7-5200 штук; 8) Ділянка №8-8200 штук; 9) (біля гаражів) - 16500 штук; 10) Ділянка 10 - 8000 штук; на ділянках: 1) Ділянка № 11 площею: - довжина- 5,4 м; - ширина- 2,34 м; - висота-1,26 м. 2) Ділянка №12 площею: - довжина- 8,16 м; - ширина- 1,4 м; - висота- 1,53 м. 3) Ділянка №13 площею: - довжина- 8,16 м; - ширина- 2,7 м; - висота- 1,24 м. 4) Ділянка №14 площею: - довжина- 3,36 м; - ширина- 3,15 м; - висота- 1,51 м. 5) Ділянка №15 площею: - довжина- 2,28 м; ширина- 0,8 м; - висота- 1,25 м. 6) Ділянка №16 площею: - довжина- 6,5 м; - ширина- 2,3 М; - висота- 1,23 м. 7) Ділянка №17 площею: - довжина- 24,16 м; - ширина- 3,5 м; - висота- 1,27 м. 8) Ділянка №18 площею: - довжина- 33,6 м; - ширина- 2,36 м; - висота- 1,25 м. 9) ділянка № 19 площею: - довжина- 39,4 м; - ширина- 3,5 м; - висота- 1,2 м. 10) Ділянка №39,9 м площею: - довжина- 39,9 м; - ширина- 2,3 м; - висота- 1,26 м. 11) Ділянка №21 площею: довжина- 20 м; - ширина- 3,14 м - висота- 1,2 м.
Протоколом виконання ухвали про арешт майна від 06.12.2021 ОСОБА_4 роз'яснено вимоги ухвали слідчого судді від 26.11.2021 (Справа №607/21642/21) та роз'яснено що йому заборонено відчужувати належні йому цеглу, яка знаходиться на території цегельного заводу по вул. Центральній, 72 с. Худиківці, про що ОСОБА_4 поставив власний рукописний підпис.
19.07.2022, під час проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 6120888600:01:001:0543, яка знаходиться в с. Худиківці Чортківського району Тернопільської області, на якій знаходяться приміщення та споруди цегельного заводу по вул. Центральна, 72, було виявлено відсутність 360 730 (триста шістдесят тисяч сімсот тридцять) цеглин, на які 26.11.2021 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду, справа №607/21642/21, провадження №1-кс/607/7052/2021 накладено арешт в частині заборони користування, розпорядження та відчуження.
Таким чином ОСОБА_4 , в період 06.12.2021 по 19.07.2022, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , усвідомлюючи, що останньому ввірено арештоване майно та знаючи про обов'язки визначені ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 26.11.2021, справа №607/21642/21, провадження №1-кс/607/7052/2021, в частині заборони користування, розпорядження та відчуження майна, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом здійснив відчуження майна, на яке накладено арешт, а саме цеглу в кількості 360 730 шт.
29.09.2025 ОСОБА_4 був повідомлений про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240 та ч.1 ст. 388 КК України.
17 листопада 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, та зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 1 ст. 388 КК України.
На думку слідчого судді, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240, ч. 1 ст. 388 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому злочинів підтверджується долученими до клопотання матеріалами кримінального провадження, а саме: протоколом огляду місця події від 23.09.2019; протоколом огляду місця події від 01.10.2019; протоколом обшуку від 23.11.2021; ухвалою слідчого судді (справа №607/21642/21) від 26.11.2021; протоколом виконання ухвали про арешт майна від 06.12.2021; протоколом огляду від 23.11.2021; протоколом огляду від 19.07.2022; висновками експерта №СЕ-19/109-21/13765-ФХД, №СЕ-19/109-21/470-МРВ, №СЕ-19/109/11/3-102-МРВ/20, №21/21-22, №СЕ-19/120-22/7190-ЕЛ; протоколами допиту свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_7 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 ; протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Двомісячний строк досудового розслідування кримінального провадження №12019210050000275 від 23.09.2025 закінчується 29.11.2025 року, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку неможливо, внаслідок особливої складності провадження, внаслідок особливої складності кримінального провадження, введення воєнного стану в Україні, перебування підозрюваного на службі в Збройних силах України та необхідністю проведення ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій для забезпечення повного та об'єктивного проведення досудового розслідування, а саме: - встановити всіх причетних до вчинення злочинної діяльності пов'язаної із незаконним видобуванням корисних копалин та фактів легалізації доходів отриманих злочинним шляхом, та дати їх діям правову оцінку;
-допитати підозрюваного у кримінальному провадженні ОСОБА_4 ;
-завершити виконання призначеної судової економічної експертизи з питань підтвердження легалізації (відмивання) доходів отриманих злочинним шляхом, яку призначено 14.11.2025;
-долучити до матеріалів кримінального провадження висновок судово-економічної експертизи, надати правову оцінку діям ОСОБА_4 , а також інших осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, в частині легалізації (відмивання) доходів отриманих злочинним шляхом;
-отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження інформаційно-аналітичну довідку «Щодо супутникового моніторингу ділянки території обмеженої земельними ділянками з кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533» та фотосхеми ділянки території обмеженої земельними ділянками з кадастровими номерами 6120888600:01:001:0090, 6120888600:01:001:0543 та 6120888600:01:001:0533 стосовно супутникової зйомки змін, які відбулись на вказаній території за період з 01.01.2016 по 31.12.2021, які виконуються Національним центром управління та випробувань космічних засобів;
-вжити заходів щодо визнання потерпілим орган місцевого самоврядування (Мельнице-Подільську ОТГ), допитати представника потерпілого в межах кримінального провадження, та вжити заходів представницького характеру щодо забезпечення відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням;
-здійснити відкриття матеріалів кримінального провадження та надати стороні захисту достатній строк для ознайомлення з ними та вчинити процесуальні дії, пов'язані із закінченням досудового розслідування.
Так, слідчий суддя враховує об'єктивну неможливість проведення таких слідчих (розшукових) та процесуальних дій до завершення строку досудового розслідування, тобто у двомісячний строк, через особливу складність кримінального провадження. Зазначені процесуальні дії не було проведено раніше, внаслідок особливої складності провадження, проведення в цей час першочергових невідкладних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а необхідність у проведенні окремих з них, виникла лише після проведення таких слідчих дій, оглядом та аналізом інформації виявленої в речах та предметах, вилучених за результатами їх проведення, встановлення та допиту великої кількості осіб, складністю проведення досліджень під час виконання експертизи за наданими матеріалами.
Окрім того, досудове розслідування у кримінальному правопорушенні за ч.1 ст.209 КК України розпочато лише 19.08.2025, що унеможливлює за такий короткий строк провести усі необхідні слідчі (розшукові) дії, в тому числі призначити до виконання судову економічну експертизу з питань підтвердження чи спростування легалізації (відмивання) доходів отриманих злочинним шляхом.
Дані, які будуть отримані в результаті проведення перелічених вище слідчих та процесуальних дій матимуть доказове значення у провадженні, що є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу, до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
З дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців (п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
За змістом вимог частини 1 статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
У відповідності до ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
В цілому, слідчий суддя не вбачає ознак затягування досудового розслідування з боку органу досудового розслідування, та приходить до висновку, що проведені слідчі (розшукові) дії було вчинено оперативно. Враховуючи загальну тривалість досудового розслідування, а також обсягу та специфіки проведених процесуальних дій, слідчий суддя зазначає, що здійснення цього провадження вирізняється особливою складністю.
Виконання наведених у клопотанні про продовження строків досудового розслідування слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідне для забезпечення прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, а також для збирання додаткових доказів.
У зв'язку з наведеним, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого за змістом та обґрунтуванням відповідає вимогам, передбаченим ст. 295-1 КПК України, слідчим доведена необхідність продовження строку досудового розслідування, оскільки додатковий строк необхідний для проведення всього комплексу слідчих та процесуальних дій, зазначених у клопотанні; такі дії відповідають завданням кримінального провадження, докази отриманні внаслідок їх проведення можуть бути використані під час судового розгляду, а результат здійснення процесуальних дій сприятиме повноті досудового розслідування; перелічені у клопотанні дії не могли бути здійснені чи завершені раніше через особливу складність даної справи та необхідність повного та всебічного дослідження усіх обставин вчинення кримінального правопорушення, що потребує часу.
З урахуванням вищевикладеного та зважаючи на те, що закінчити досудове розслідування у кримінальному провадження №12019210050000275 від 23.09.2019 до 29.11.2025 неможливо, у зв'язку із особливою складністю провадження, необхідністю проведення значної кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій, термін у чотири місяці буде достатнім для їх проведення та для завершення в цілому досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019210050000275 від 23.09.2019 підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240; ч. 1 ст. 388 КК України та за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 209 КК України.
Вказаний термін, на думку слідчого судді, є об'єктивно необхідним та достатнім для виконання слідчих (розшукових) процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні, та буде відповідати завданням кримінального провадження.
За таких обставин клопотання про продовження строку досудового розслідування підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019210050000275 від 23.09.2019 - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12019210050000275 від 23.09.2019 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 240; ч. 1 ст. 388 КК України до чотирьох місяців, тобто до 29.01.2026 року.
Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1