Ухвала від 27.11.2025 по справі 303/9167/25

Справа № 303/9167/25

2-о/303/286/25

УХВАЛА

про повернення заяви

27 листопада 2025 року м. Мукачево

Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Заболотний А.М., розглянувши заяву Великолучківської сільської ради (виконавчого комітету), заінтересована особа ОСОБА_1 , про встановлення опіки,-

ВСТАНОВИВ:

Великолучківська сільська рада (виконавчий комітет) звернулася до суду із заявою про встановлення опіки, а саме просить призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 якого рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 25.11.2024 визнано недієздатним.

Ознайомившись із матеріалами заяви, вирішуючи питання про прийняття її до розгляду, встановлено наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

За змістом ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Встановлено, що рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 25.11.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано недієздатним. Питання призначення опікуна судом не вирішувалося. Здійснення опіки над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покладено на виконавчий комітет Великолучківської сільської ради до вирішення питання про призначення опікуна в порядку, визначеному законом.

Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка (ч. 1 ст. 41 ЦК України).

Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки (с. 55 ЦК України).

Статтею 60 ЦК України визначено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування

У ст. 65 ЦК України передбачено, що до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.

Отже, виходячи з вищевказаних правових норм після визнання ОСОБА_2 недієздатним, опіку над ним до призначення опікуна здійснює держава в особі відповідного органу опіки та піклування.

Відповідно до ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.

Стаття 300 ЦПК України визначає правові підстави призначення особі опікуна одночасно із визнанням його недієздатним, звільнення опікуна від його повноважень, призначення іншого опікуна.

Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Згідно з ч. 2 ст. 300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

Опіка над фізичною особою в разі визнання її недієздатною встановлюється в судовому порядку після подання органом опіки і піклування щодо особи, яка може здійснювати опіку над недієздатною.

Таким чином, системний аналіз положень ст. ст. 56, 60, 65 ЦК України та ст. 300 ЦПК України свідчить, що орган опіки та піклування, в цьому випадку виконавчий комітет Великолучківської сільської ради, може звернутися до суду з окресленим питанням у належній процесуальній формі, а саме з поданням.

В той же час, до суду подано заяву, що не в повній мірі відповідає зазначеним вище вимогам.

Крім того, жодними положеннями ЦК України чи ЦПК України не передбачено, що із поданням про призначення опікуном до суду можуть звертатися інші особи.

Таким чином, із поданням про призначення опікуна може звернутися вичерпне коло осіб, а саме орган опіки та піклування.

У постанові Верховного Суду від 07.04.2022 року у справі № 712/10043/20 зазначено про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка. Зацікавлена особа має право звернутися до органу опіки та піклування з метою призначення її як опікуна недієздатної особи, який, у разі доцільності призначення її опікуном, уповноважений внести відповідне подання до суду.

Звертається увага також і на позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 08.01.2024 року у справі № 753/1905/22, у якій зроблено висновок про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

Положеннями ст. 44 ЦПК України визначено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

З матеріалів справи встановлено, що заява подана на бланку Великолучківської сільської ради (ЄДРПОУ 04350398), скріплена печаткою Великолучківської сільської ради та підписна сільським головою.

В той же час подання органу опіки та піклування має бути оформлене на бланку державних адміністрацій районів, районів міст Києва та Севастополя, виконавчих органів міських чи районних у містах, сільських селищних рад, підписане головою (заступником голови) та скріплене печаткою.

Позаяк подана до суду заява міститься на бланку Великолучківської сільської ради Закарпатської області, а не на бланку виконавчого комітету Великолучківської сільської ради Закарпатської області, який і є органом опіки та піклування. При цьому як Великолучківська сільська рада Закарпатської області (ЄДРПОУ 04350398), так і виконавчий комітет Великолучківської сільської ради Закарпатської області (ЄДРПОУ 44179244) є окремими самостійними юридичними особами з окремо наданими їм повноваженнями. З огляду на це, Великолучківської сільська рада Закарпатської області не уповноважена звертатися до суду з таким поданням від імені чи в інтересах органу опіки та піклування, яким є виконавчий комітет Великолучківської сільської ради Закарпатської області.

Додатково звертається увага і на таке.

Відповідно до ст. 175 ЦПК України передбачено обов'язкові вимоги до змісту та оформлення позовної заяви, зокрема, визначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 ЦПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Згідно з ч. 3 ст. 58 ЦПК України юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно до ч. 1 ст. 62 ЦПК України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю фізичної чи юридичної особи.

Статтею 43 ЦПК України визначені права та обов'язки учасників справи. Так, частиною восьмою цієї статті встановлено, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Наведені положення засвідчують обов'язковість та безумовність вимоги процесуального закону стосовно підписання позовної заяви (заяви, подання) власноручним або електронним цифровим підписом позивача (його представника) або особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, як підтвердження справжньої волі позивача на настання відповідних правових наслідків станом на час звернення до суду із відповідною заявою, отже з дотриманням принципу диспозитивності цивільного судочинства.

З матеріалів справи встановлено, що заява не містить оригінального підпису особи, що її підписала, а є копією.

Верховний Суд в своїй постанові від 03.11.2021 у справі № 755/6119/17 акцентує увагу на тому, що позовна заява має містити підпис позивача або його представника. При цьому, позовна заява має бути підписана власноручно.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України заява повертається у випадку, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи, що заявник Великолучківська сільська рада не має процесуальної дієздатності для звернення до суду із заявою про призначення опікуном, заява про встановлення опіки підлягає поверненню.

Керуючись ст.ст. 185, 258-261, 300, 353-355 ЦПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Великолучківської сільської ради (виконавчого комітету), заінтересована особа ОСОБА_1 , про встановлення опіки - повернути заявнику.

Роз'яснити заявнику, що повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Копію ухвали про повернення заяви та заяву і додані до неї документи надіслати заявнику.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.М.Заболотний