Справа № 151/117/25
Провадження № 3/151/71/25
іменем України
27 листопада 2025 року селище Чечельник
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Токарчук Л.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від сектору поліцейської діяльності №1 відділу поліції №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП,
28 січня 2025 року о 13 годині 07 хвилин гр. ОСОБА_1 по вул. Героїв Майдану в селищі Чечельник Гайсинського району Вінницької області керував транспортним засобом "Yamaha SA", д.н.з. відсутній, в стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у заладі охорони здоров'я, що підтверджується висновком № 6 від 28.01.2025, чим порушив п. 2.9 а Правил дорожнього руху України.
Крім того, 21 травня 2025 року о 19 годині 03 хвилині гр. ОСОБА_1 по вул. Героїв Майдану в селищі Чечельник Гайсинського району Вінницької області керуючи транспортним засобом "Yamaha Jog", д.н.з. відсутній, з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме : звужені зіниці очей, тремтіння рук, зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, від проходження огляду на стан сп'яніння в найближчому медзакладі водій відмовився у встановленому законодавством порядку, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Крім того, 10 липня 2025 року о 20 годині 28 хвилин гр. ОСОБА_1 по вул. Героїв Майдану в селищі Чечельник Гайсинського району Вінницької області керуючи транспортним засобом "Yamaha Jog", д.н.з. відсутній, з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме : розширені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Постановою суду від 27 листопада 2025 року матеріали справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП, ч. 1 ст. 130 КУпАП та ч. 1 ст. 130 КУпАП об'єднано в одне провадження та присвоєно єдиний номер справи № 151/117/25.
У судовому засіданні ОСОБА_1 факт керування 28.01.2025 транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння не визнав, та пояснив, що наркотичні засоби не вживав, а під час огляду у лікарні лікарі написали те, що їм сказали працівники поліції. Щодо фактів відмови від проходження огляду на стан сп'яніння 21.05.2025 та 10.07.2025 пояснив, що дійсно відмовився, бо не довіряв цим оглядам. Крім того, приніс у судове засідання результати проходження ним оглядів після складання протоколів, які їздив проходити без працівників поліції.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши ОСОБА_1 , суд вважає, що в його діях вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст.130 КУпАП встановлена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Відповідно до п. 2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п.2.9а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, згідно вимог статті 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2 розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно п. 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними впункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п. 7, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі- Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103, поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 5 ст. 266 КУпАП).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши ОСОБА_1 , суд вважає, що в його діях є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП 28.01.2025 повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 232554 від 28.01.2025 (а.с.1); направленням в КНП ''Бершадську ОЛІЛ'' на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з якого вбачається, що у результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлено ознаки сп'яніння, а саме : почервоніння обличчя, тремтіння пальців рук, розширені зіниці, що не реагують на світло. Огляд проводився в медичному закладі КНП ''Бершадська ОЛІЛ Бершадської міської ради''. Результати огляду позитивне (марихуана) (а.с.3), висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуваня під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 6, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебував у стані наркотичного сп'яніння (виявлено маріхуану).
Суд не бере до уваги твердження Поперечного про те, що лікарем у висновку було зазначено, те, що вказували працівники поліції, оскільки огляд проводився в установленому законом порядку, що повністю підтверджено переглянутим у судовому засіданні відеозаписом, на якому працівники поліції жодним чином не впливали на результати огляду.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП щодо відмови від проходження огляду на стан сп'яніння по фактах 21.05.2025 та 10.07.2025 повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР 1 № 337593 від 21.05.2025 та серії ААД № 133857 від 10 липня 2025 року; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що ОСОБА_1 маючи ознаки наркотичного сп'яніння 21.05.2025, а саме : звужені зіниці очей, тремтіння рук, зміна забарвлення шкірного покриву обличчя та 10.07.2025, а саме : (наркотичне сп'яніння) розширені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів, відмовився від огляду на стан наркотичного сп'яніння; направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 21.05.2025 та 10.07.2025, з яких вбачається, що ОСОБА_1 маючи ознаки наркотичного сп'яніння від проходження огляду відмовився, відеозаписом, яким також зафіксовано відмову водія ОСОБА_1 від проходження огляду щодо перебування в стані наркотичного сп'яніння .
Судом не може бути взято до уваги висновок амбулаторного медичного огляду КНП "Бершадська ОЛІЛ" №111 від 21 травня 2025 року, наданого в судовому засіданні ОСОБА_1 , згідно якого він в стані алкогольного та наркотичного сп'яніння не перебував, оскільки згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 21 травня 2025 року серії ЕПР 1 № 337593 правопорушення було вчинене о 19 годині 14 хвилин, а огляд проводився о 21 годині 55 хвилин, тобто після проведення огляду пройшло майже три години, а огляд проведений з порушенням вимог ч. 5 ст. 266 КУпАП, вважається недійсним.
Судом, також, не може бути взято до уваги висновок амбулаторного медичного огляду КНП "Бершадська ОЛІЛ" №14 від 10 липня 2025 року, наданого в судовому засіданні ОСОБА_1 , згідно якого він в стані алкогольного та наркотичного сп'яніння не перебував, оскільки згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 10 липня 2025 року серії ААД № 133857 правопорушення було вчинене о 20 годині 28 хвилин, а огляд проводився о 23 годині , тобто після проведення огляду пройшло майже три години, а огляд проведений з порушенням вимог ч. 5 ст. 266 КУпАП, вважається недійсним.
Крім того, вказані протоколи були складені не за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а за відмову від проходження таких оглядів.
Суд, також, звертає увагу на те, що ОСОБА_1 роз'яснювалося, що у разі відмови від проходження оглядів відносно нього буде складено протоколи по ч.1 ст.130 КУпАП, що він чутко розумів, однак всеодно відмовився від проходження оглядів.
Невизнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, судом розцінюється як лінія захисту з метою уникнення адміністративної відповідальності.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 вчинив три адміністративі правопорушення, які розглядаються одночасно, відповідно до ст. 36 КУпАП стягнення має накладатись в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто по ч.1 ст.130 КУпАП, тому до нього необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 у відповідності до ст. 34, 35 КУпАП судом не встановлено.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
На підставі викладеного, керуючись статтями 30, 33, 40-1, ч.1 ст.130, 283, 284, 294 КУпАП, ЗУ "Про судовий збір",
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення, відповідно до ст.36 КУпАП в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП України у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік .
Штраф має бути сплачений порушником до Державного бюджету (отримувач коштів: ГУК у Вінницькій обл. /Він.обл/ 21081300, код ЄДРПОУ 37979858, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA418999980313080149000002001, код класифікації доходів бюджету 21081300) не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови.
У разі несплати штрафу в установлений строк, постанова надсилається для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, і стягується в подвійному розмірі, тобто 34 000 (тридцять чртири тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , картка платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 до Державного бюджету (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається через суд, який виніс постанову.
Копію постанови вручити ОСОБА_1 ..
Суддя Людмила ТОКАРЧУК