25 листопада 2025 року
м. Київ
cправа № 905/482/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Могил С.К. - головуючий, Волковицька Н.О., Случ О.В.,
за участю секретаря судового засідання Амірханяна Р.К.
представники учасників справи в судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Покровської міської ради Донецької області
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 03.09.2025
та рішення Господарського суду Донецької області від 22.07.2025
у справі № 905/482/25
за позовом Покровської міської ради Донецької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «РСІ»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області,
про стягнення 1 717 791, 88 грн,
Покровська міська рада Донецької області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «РСІ» заборгованості з орендної плати у розмірі 1 717 791, 88 грн, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди землі від 24.03.2010 в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів за період 01.01.2022 по 01.08.2024.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 14.05.2025, зокрема, залучено до участі у справі Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 22.07.2025 (суддя Хабарова М.В.), залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 03.09.2025 (колегія суддів у складі: Тихий П.В. - головуючий, Плахов О.В., Хачатрян В.С.), позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість у розмірі 1 068 383, 23 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Судами обох інстанцій встановлено, що 24.03.2010 між Красноармійською міською радою (назву змінено на Покровську міську раду Донецької області) (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РСІ» (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого, орендодавець на підставі рішення міської ради №5/47-49 від 19.02.2010 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером: 1413200000:12:039:0002 для реконструкції існуючих будівель та споруд молокозаводу під промислову базу, яка знаходиться: м. Красноармійськ, вул. Аграрна, 1.
Згідно з п. 5 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 365 023,95 грн.
Пунктом 8 договору оренди встановлено, що договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 9 договору оренди оренда плата за земельні ділянки приватної власності, а також за земельні ділянки державної або комунальної власності також із вказівкою процентів нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку вноситься орендарем за рік у розмірі 130 950,72 грн - 75,67 грн * 57 685 кв.м * 3.0%.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженим Кабінетом Міністрів України формам, які заповнюються під час заключення або змін умов договорів або продовження його дії.
Пунктом 11 договору визначено, що орендна плата вноситься щомісячно - 10 912,56грн.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13 договору).
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав № 424348025 від 28.04.2025, земельна ділянка 1413200000:12:039:0002 перебуває у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:12:039:0002, яка розташована у м. Покровськ, вул. Аграрна, 1 (площею 57 685 м2) становить 18 232 386, 65 грн, дата формування витягу 11.05.2021.
Головне управління державної податкової служби у Донецькій області звернулося з листом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області «Про несплату орендної плати за земельні ділянки комунальної власності» (вих.№1866/5/05-99-04-10 від 10.05.2025), в якому наведено перелік платників, які не задекларували та не сплатили у 2022-2024 орендну плату, серед яких ТОВ «РСІ».
Стверджуючи, що відповідач не виконав умови договору оренди в частині повної та своєчасної оплати за орендоване майно, позивач звернувся з позовом до суду про стягнення заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022 по 01.08.2024.
Частково задовольняючи позовні вимоги місцевий господарський суд, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач у період з 26.04.2022 (дата набрання чинності наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України), був звільнений від обов'язку щодо сплати Покровській міській раді орендної плати за договором оренди землі, а тому обґрунтованими та такими, що підлягають стягненню є вимоги про стягнення орендної плати в загальному розмірі 1068 383, 23 грн за періоди: 01.01.2022 - 31.03.2022 у розмірі 150 417 ,18 грн; 01.04.2022 - 25.04.2022 - 41 782, 55 грн; 06.05.2023-31.05.2023 у розмірі 48 360,00 грн; 01.06.2023 - 31.12.2023 у розмірі 403 619, 44 грн; 01.01.2024 - 30.07.2024 у розмірі 424204,06 грн.
Не погоджуючись з постановою апеляційного та рішенням місцевого господарських судів, позивач звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що судами неправильно застосовано норми наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, та у порушення п. 69.14 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України застосовано положення постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» до моменту врегулювання вищезазначених невідповідностей між вказаними нормативними актами для даних правовідносин. Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022» не є нормативним актом Кабінету Міністрів України, що був визначений пунктом 69.14 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», таким чином, цей наказ не може застосовуватись для питань звільнення від сплати податків, у тому числі плати за землю. Тільки з прийняттям Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 було врегульовано розбіжності, що дозволило застосовувати постанову Кабінету Міністрів України № 1364 для випадків, визначених Податковим кодексом України, а саме, змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі Перелік територій). Згідно з Законом Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку 14№ 3050-ІХ) (пункт до вказаних змін перелік мав визначатися Кабінетом Міністрів України). Таким чином, підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 та, відповідно, Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 для визначення підстав для звільнення від плати за землю до моменту набрання чинності Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 - 06.05.2023 були відсутні, а висновок судів, що територія Покровської міської територіальної громади (у спірний період) відноситься до території, на яких ведуться бойові дії, є необґрунтованим.
Скаржником умотивовано подання касаційної скарги на підставі п. 3 ч. 2 ст. 287 ГПК України, а саме:
- відсутні висновки Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: при стягненні заборгованості по орендній платі за земельну ділянку комунальної власності застосування як підстава для визначення територій, що звільняються від плати за землю згідно пункту 69.14. розділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України наступних нормативно-правових актів: - постанови Кабінету Міністрів України "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" від 16.04.2022 №457 (в редакції від 16.04.2022); - наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (із змінами); - до певного періоду - до 06.05.2023 постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» в подібних правовідносинах.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.09.2025 відкрито провадження за касаційною скаргою з підстави, передбаченої п. 3 ч. 2 ст. 287 ГПК України, призначено останню до розгляду у відкритому судовому засіданні на 25.11.2025 та надано строк на подання відзивів на касаційну скаргу до 14.10.2025.
Переглянувши постанову апеляційного та рішення місцевого господарських судів, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на таке.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (ч.ч. 1 та 2 ст. 300 ГПК України).
Як вбачається з тексту касаційної скарги, позивач хоча і оскаржує рішення судів попередніх інстанцій в цілому, проте оспорює висновки судів стосовно відмови у задоволенні позовних вимог в частині стягнення орендної плати за період з 26.04.2022 по 05.05.2023, які виснували, що у вказаний період відповідач був звільнений від обов'язку щодо сплати орендної плати за договором оренди землі.
У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
Приписами ст. 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Положеннями п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
З урахуванням положень статті 288 Податкового кодексу України і статей 15, 21 Закону України «Про оренду землі» нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Судами встановлено, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2016 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:12:039:0002 становить 18 232 386, 65 грн. Витяг сформовано 11.05.2021.
Позивач надав до матеріалів справи розрахунок, згідно з яким заборгованість за зобов'язанням по оплаті за користування землею комунальної власності за договором оренди землі від 24.03.2010 становить: за 2022 рік - 601668,76 грн; за 2023 рік - 691 919,07 грн; за період з 01.01.2024 по 01.08.2024 - 424 204,05 грн.
Місцевим господарським судом встановлено, що орендна плата за 2022 рік становить 601 668,76 грн (50 139,06 грн/місяць); за 2023 рік 691 919, 07 грн (57 659,92 грн/місяць); за 2024 рік 727 206,94 грн (60 600,58 грн/місяць); позивачем заявлено до стягнення заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2022 по 01.08.2024.
Водночас, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Вказані зміни набрали чинності 17.03.2022.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" проект закону розроблений з метою визначення особливостей адміністрування податків і зборів під час дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України №64/2022, реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу Російської Федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків.
Отже, на законодавчому рівні встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:12:039:0002 розташована у м. Покровськ.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», затверджено «Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789).
Зазначений Перелік набрав чинності 26.04.2022 і Покровська міська територіальна громада була включена до вказаного Переліку.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України № 309 від 22.12.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789 (із змінами). Дата набрання наказом чинності - 27.12.2022.
Покровська міська територіальна громада відповідно до Переліку (у редакції чинній на час спірного періоду) віднесена до території можливих бойових дій та не містить дати припинення можливості бойових дій.
Згідно з частиною 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06.12.2022, території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.
Прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:
-зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про виконавче провадження;
-надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;
-цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про споживче кредитування».
Таким чином, Покровська міська територіальна громада є територією, на якій ведуться (велися) бойові дії та відповідно підпадає під критерії суб'єктів, які відповідно до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX, які не сплачують орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності.
В подальшому, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Вказані зміни набрали чинності 06.05.2023.
З набранням чинності наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 16.09.2024 № 293 «Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Покровську міську територіальну громаду віднесено до зони активних бойових дій, при цьому дату початку активних бойових дій визначено з 23.08.2024, отже Покровську міську територіальну громаду віднесено до території активних бойових дій з 23.08.2024.
Відтак, суди виснували, що відповідач в силу вищезазначених положень в період з 26.04.2022 (дата набрання чинності наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України), був звільнений від обов'язку щодо сплати Покровській міській раді орендної плати за договором оренди землі.
Проте скаржник з вказаними висновками не погоджується та зазначає, що наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України не є нормативним актом Кабінету Міністрів України, а пункт 69.14 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції Закону України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» не передбачав делегування Кабінетом Міністрів України формування переліку територій іншим державним органам. Відповідно, зазначений наказ не може застосовуватись для визначення територій, що звільняються від сплати податків, у тому числі плати за землю. Крім цього, підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 для визначення підстав для звільнення від плати за землю до моменту набрання чинності Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 - 06.05.2023 були відсутні.
Скаржник вважає, що ключовою умовою, за якою у платників податків у період дії воєнного стану в Україні виникає право їх не нараховувати та не сплачувати, є визначений Кабінетом Міністрів України перелік територій.
Водночас такі твердження спростовуються висновками Верховного Суду, викладеними у п. 6.23 постанови Верховного Суду від 23.04.2025 у справі № 916/5400/23, відповідно до яких положення пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України є чіткими, зрозумілими за своїм змістом і передбачають вичерпний перелік умов звільнення від обов'язку сплачувати плату за землю, серед яких визначальним є перебування земельної ділянки на територіях активних бойових дій або тимчасової окупації.
Враховуючи вказаний висновок колегія суддів зауважує, що правовий статус тимчасово окупованої території російською федерацією або території активних бойових дій в розумінні підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022 не залежить від того, чи ухвалив відповідній Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, Кабінет Міністрів України чи відповідне Міністерство, оскільки таке рішення органу державної влади України має не конститутивне, а інформативне значення, з публічною достовірністю підтверджуючи конкретну дату, з якої фактична окупація певної частини території України (активні бойові дії) почалися чи припинились.
У вказаному колегія судів також керується висновками, які викладені у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суд від 03.10.2025 у справі № 908/1162/23.
Тобто саме чинна норма закону (пп. 69.14 Податкового кодексу України) щодо перебування земельної ділянки на територіях активних бойових дій або тимчасової окупації є підставою для звільнення від орендної плати.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє посилання на те, що відсутні підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 для визначення підстав для звільнення від плати за землю до моменту набрання чинності Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
На підставі вказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.
При цьому необхідність застосування вказаних нормативно-правових актів підтверджена практикою Верховного Суду, зокрема постановами від 21.08.2025 у справі № 904/284/22, від 25.02.2025 у справі № 908/929/24 тощо.
Враховуючи, що скаржником оскаржуються висновки судів лише щодо відмови у задоволенні позовних вимог в частині стягнення орендної плати за період з 26.04.2022 по 05.05.2023 у зв'язку із застосуванням до спірних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" від 16.04.2022 №457 (в редакції від 16.04.2022); наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (із змінами); до певного періоду - до 06.05.2023 постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», які розглянуті Судом, колегія суддів не переглядає висновки судів в інших частинах, оскільки з огляду на положення ст. 300 ГПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд касаційної інстанції ґрунтується на висновках, які зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006). Зокрема, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. У цій справі Верховний Суд дійшов висновку, що скаржнику було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і процесуальному сенсах, а доводи, викладені у касаційній скарзі, не спростовують висновків господарських судів попередніх інстанцій в межах доводів касаційної скарги.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до положень ст. 309 ГПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених ст. 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права..
Оскільки в ході касаційного розгляду не було виявлено неправильного застосування судами норм матеріального права чи порушень норм процесуального права в межах підстав касаційного оскарження, то і підстав для зміни чи скасування оскаржуваних судових рішень у касаційному провадженні також не має, у зв'язку з чим касаційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржені постанова апеляційного та рішення місцевого господарських судів підлягають залишенню без змін.
Оскільки суд відмовляє у задоволенні касаційної скарги та залишає без змін оскаржені судові рішення, судові витрати, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на заявника касаційної скарги.
Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 ГПК України, Суд, -
Касаційну скаргу Покровської міської ради Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Східного апеляційного господарського суду від 03.09.2025 та рішення Господарського суду Донецької області від 22.07.2025 у справі № 905/482/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Могил С.К.
Судді: Волковицька Н.О.
Случ О.В.