29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"26" листопада 2025 р. Справа № 924/750/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., секретаря судового засідання Андрєєва В.І., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 , м. Камянець-Подільський, Камянець-Подільського району, Хмельницької області
до Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго», м. Хмельницький
про визнання незаконним та скасувати рішення Комісії по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії акціонерного товариства «Хмельницькобленерго», оформлене протоколом без номеру від 12 червня 2024 року на підставі Акту про порушення пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії від 15 червня 2023 року №В001693.
Представники сторін:
Позивач: Мєлєкесцев О.І. - згідно ордера (до перерви)
Відповідач: Луцик М.М. - згідно довіреності (до перерви)
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 28.07.2025 відкрито провадження у справі №924/750/25, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11:00 год. 26.08.2025, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті.
26.08.2025 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про відкладення підготовчого засідання на 11:00 год. 18.09.2025 відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України.
Ухвалою суду від 18.09.2025 продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 10:00 год. 16.10.2025.
Ухвалою суду від 16.10.2025, яка занесена до протоколу судового засідання, поновлено строк для подання доказів та долучено їх до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 16.10.2025 закрито підготовче провадження у справі №924/750/25, призначено справу №924/750/25 до судового розгляду по суті на 14:30 год. 04.11.2025.
В судовому засіданні 04.11.2025 постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання про оголошення перерви на 15:00 год. 26.11.2025.
Позиція позивача.
Позивачка у позові зазначає, що на підставі договору від 12.01.2022 Рачинська А.А. на умовах позики користувалася комплексом нежитлових приміщень загальною площею 152,5 кв.м. по вул. Хмельницьке шосе, 17А в м. Кам'янці-Подільському.
Повідомляє, що 15.06.2023 АТ «Хмельницькобленерго» в особі структурного підрозділу - Кам'янець-Подільського району електричних мереж було складено акт про порушення №В001693, згідно якого на об'єкті пункт технічного обслуговування автомобілів по Хмельницькому шосе, 17А в місті Кам'янці-Подільському Хмельницької області допущено порушення п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, зокрема втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії шляхом внесення змін до конструкції лічильника, що впливає на алгоритм розрахунків.
Вказує, що рішенням відповідача у формі протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 12.06.2024 було констатовано порушення підпункту 3 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ - втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії шляхом внесення змін до конструкції лічильника, що впливає на алгоритм розрахунків. Вказаним протоколом прийнято рішення про проведення розрахунку за шість місяців - з 15 грудня 2022 року по 15 червня 2023 року, нараховано за актом про порушення ПРРЕЕ 21968 кВт*годин на загальну суму 142523,59 грн. з ПДВ.
Вважає, що дане рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку.
Звертає увагу суду на те, що згідно протоколу №126 від 26.07.2023 засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ було прийнято рішення про направлення лічильника електроенергії саме на експертне дослідження, а тому абзац 2 пункту 8.4.4 ПРРЕЕ про можливість отримання висновку заводу-виробника не підлягають застосуванню в даному випадку.
Вказує, що відповідач доказом встановлення факту порушення ПРРЕЕ та здійснення нарахування трактує акт обстеження лічильника від 10.05.2024, виконаний ТОВ «Нік-Електроніка», який не є спеціалізованою організацією або підприємством, яке має право на проведення експертиз відповідно до законодавства.
Крім того повідомляє, що починаючи з 23.12.2022 позивачка припинила підприємницьку діяльність, звільнила займані приміщення по вулиці Хмельницьке шосе, 17А в місті Кам'янці-Подільському Хмельницької області у зв'язку з достроковим припиненням дії договору позики нежитлових приміщень від 12.01.2022 та з того часу і по даний момент жодного відношення до зазначених об'єктів нерухомого майна не має, ними не користується.
Також звертає увагу, що 07.06.2023, тобто за 8 днів до виявлення порушення і складання акту, до лічильника підходила група осіб, один з яких у форменному одязі АТ «Хмельницькобленерго», які проводили маніпуляції з лічильником тривалістю більше 10 хв., що видно з відеозаписів.
Позиція відповідача.
Відповідач у відзиві (від 06.08.2025) позовні вимоги не визнає. Зазначає, що позивач не звертався із заявою про проведення експертизи приладу обліку в порядку п. 8.4.4 ПРРЕЕ. В ході технічного обстеження в заводських умовах при візуальному огляді лічильника виявлено, що по периметру з'єднання кожуху із цоколем лічильника відсутнє заводське зварювання. Коректно перевірити метрологічні характеристики приладу обліку не вдалося. Після відкриття корпусу лічильника на системній платті приладу обліку виявлено стороннє не заводське втручання в будову лічильника із застосуванням сторонніх електронних компонентів. Згідно заключення, яке міститься в акті обстеження лічильника, в лічильнику НІК 2301 АПЗВ №1112652 виявлене стороннє не заводське втручання в будову приладу обліку із ймовірною метою недообліку спожитої електроенергії.
Звертає увагу, що відповідач (його представник) запрошувався на засідання робочої групи та проведення експертного дослідження засобу обліку та на засідання комісії з розгляду актів про порушення, однак на засідання комісії не з'являвся.
Вказує, що станом на 19.08.2024 договір №21900076 є діючим, споживач ФОП Рачинська А.А., не зверталась до АТ «Хмельницькобленерго» Кам'янець-Подільського РЕМ із заявою про розірвання договору, позивачкою щомісяця передаються покази про спожиту електроенергію.
Зазначає, що лише під час розгляду справи №676/5017/24 АТ «Хмельницькобленерго» стало відомо, що ФОП Рачинська А.А. 20.12.2022 припинила підприємницьку діяльність та звільнила займані приміщення по вулиці Хмельницьке шосе, 17А.
Крім того, повідомляє, що споживач Рачинська А.А. не зверталася до Кам'янець-Подільського РЕМ про повторний перегляд акту про порушення ПРРЕЕ.
З огляду на зазначене, відповідач вважає, що позовні вимоги Рачинської А.А. не підтверджуються належними доказами, ґрунтуються на хибному тлумаченні норм ПРРЕЕ, не враховують бездіяльність позивача у частині ініціювання експертизи. Тому, просить в позові відмовити.
Фактичні обставини, встановлені судом.
28.12.2018 Фізична-особа підприємець Рачинська А.А. (споживач) підписала заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України та з метою неперервного електрозабезпечення за об'єктами споживача.
Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу учасника роздрібного ринку (АТ "Хмельницькобленерго"), та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з заявою-приєднанням, та/або з дати, вказаної в заяві-приєднання, якщо споживач протягом вказаного в заяві-приєднання терміну не звернувся до учасника ринку із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив певний обсяг електричної енергії.
Згідно додатку №2 до договору - Паспорт точки розподілу електричної енергії, адреса об'єкта - Хмельницьке шосе, 17А.
Додатком №6 до договору є акт розмежування балансової належності електромереж відповідно до якого на балансі споживача ФОП Рачинської А.А., знаходяться електромережі та/або обладнання: РЩ-0,4 кВ, ПЛ-0,4 кВ, вузол обліку, внутрішні електричні мережі та електричне обладнання.
Додатком №7 до договору є однолінійна схема (схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача і точок їх приєднання), в якій відображено розмежування межі балансової належності, з якого слідує, що вузол обліку (електролічильник) належить споживачу ФОП Рачинській А.А.
13.01.2021 на об'єкті cпоживача працівниками АТ "Хмельницькобленерго" Кам'янець-Подільського РЕМ було проведено планову технічну повірку та пломбування, обстежено електролічильник NIK 2301 АП №1112652 з показами 030623, опломбовано клеменну кришку №С38800789, шафу обліку №С60565129 та встановлено індикатор магнітного поля №9731844, про що складений акт №88 встановлення, зміни, пломбування, технічної перевірки вузла обліку електроенергії. В акті зазначено, що споживач несе відповідальність за цілісність лічильника, збереження пломб держспоживстандарту, оператора системи розподілу, пломб-індикаторів магнітного поля, пломб-наклейок, та повинен негайно повідомлять РЕМ(МРЕМ) у випадках відсутності або пошкодження з будь-яких причин пломб або електролічильника. Акт містить напис про ознайомлення з ним споживача та підпис Рачинської А.А.
12.01.2022 між громадянином Рачинським К.С. (надалі - позичкодавець) та ФОП Рачинською А.А. (користувач) укладено договір, відповідно до п. 1.1. якого позичкодавець надає, а користувач приймає в безоплатне користування на умовах даного договору комплекс нежилих приміщень загальною площею 152,5 м.кв. за адресою: м. Кам'янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, 17 а, (надалі позичка), в тому числі: Пункт технічного обслуговування автомобілів з автомийкою, пунктом громадського харчування та магазином. Позичці надається для здійснення підприємницької діяльності, пов'язаної із технічним обслуговуванням та ремонтом транспортних засобів. (п. 1.2).
20.12.2022 Рачинською Альоною Анатоліївною припинено підприємницьку діяльність, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.12.2023.
23.12.2022 між громадянином Рачинським К.С. (надалі - позичкодавець) та ФОП Рачинською А.А. (користувач) укладено угоду про розірвання договору позики від 12.01.2022 щодо комплексу нежилих приміщень загальною площею 152,5 м.кв. за адресою: м. Кам'янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, 17 а, в зв'язку із припиненням користувачем фізичної особи-підприємця та фактичним припиненням здійснення підприємницької діяльності.
15.06.2023 при здійсненні перевірки працівниками АТ "Хмельницькобленерго" в особі структурного підрозділу - Кам'янець-Подільського району електричних мереж Леськовим М.Г., Ячмінем Д.О. та начальником дільниці Кам'янець-Подільського РЕМ Шафраном Р.М., за адресою: Хмельницьке шоссе, 17а, на об'єкті споживача ФОП Рачинської А.А. у присутності представника споживача Рачинського К.С., було виявлено порушення п.5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: втручання в роботу розрахункового приладу обліку електричної енергії тип NIK 2301 АП №1112652 з показником 040070, шляхом внесення змін до конструкції лічильника, що впливає на алгоритми розрахунків, на місці встановлення пломби держповірника встановлено пломбу невизначеного зразку.
За результатами перевірки складено акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №В 001693 від 15.06.2023. Представник споживача Рачинський К.С., з актом про порушення був ознайомлений, та підписав зазначений акт.
26.07.2023 відбулося засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, в присутності споживача Рачинського К.С., на якому прийнято рішення про направлення лічильника електроенергії на експертне дослідження (протокол засідання комісії №126 від 26.07.2023).
Згідно заяви-повідомлення про забезпечення здійснення експертного дослідження (експертної повірки) засобу обліку від 10.08.2023 представника споживача Рачинського К.С., було запрошено на засідання робочої групи та проведення експертного дослідження засобу обліку на 15.08.2023.
08.11.2023 року представника споживача Рачинського К.С., було запрошено на засідання робочої групи та проведення експертного дослідження засобу обліку на 14.11.2023.
Згідно заяви-повідомлення про забезпечення здійснення експертного дослідження (експертної повірки) засобу обліку від 19.02.2024 року представника споживача Рачинського К.С., було запрошено на засідання робочої групи та проведення експертного дослідження засобу обліку на 27.02.2024.
Згідно акту обстеження лічильника від 10.05.2024, виконаного ТОВ "НІК-Електроніка", було встановлено, що в лічильнику виявлено стороннє не заводське втручання в будову приладу обліку із ймовірною метою недообліку спожитої електроенергії. В акті обстеження лічильника ТОВ "Нік-Електроніка" зазначено, що не має державної акредитації на здійснення експертної діяльності та надання експертних послуг і для отримання експертних висновків пропонує звертатись до відповідних експертних організацій.
Листом від 24.05.2024 представника споживача Рачинського К.С., було запрошено на засідання комісії в Кам'янець-Подільський РЕМ по розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ на 12.06.2024.
У протоколі засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 12.06.2024 (на яке споживач не з'явився) констатовано порушення споживачем підпункту 3 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ - втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії шляхом внесення змін до конструкції лічильника, що впливає на алгоритм розрахунків. Комісією прийнято рішення про проведення розрахунку за шість місяців - з 15.12.2022 по 15.06.2023, нараховано за актом 21968 кВт*годин на загальну суму 142523,59 грн. з ПДВ.
Супровідним листом від 14.06.2024 №4-621-180202/24 акціонерним товариством "Хмельницькобленерго" в особі структурного підрозділу - Кам'янець-Подільського району електричних мереж було направлено Рачинській А.А. протокол засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 12.06.2024 та рахунок-фактуру на загальну суму 142523,59 грн. з ПДВ.
Листом від 08.10.2025№4-1788-08514/25 ТОВ "Хмельницькенергозбут" (на звернення Хмельницькобленерго" в особі структурного підрозділу - Кам'янець-Подільського РЕМ від 06.10.2025) надано інформацію, що згідно бази даних ТОВ "Хмельницькенергозбут" споживачем електричної енергії за адресою: м. Кам'янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, 17-А є фізична особа - підприємець Рачинська Альона Анатоліївна, РНОКПП НОМЕР_1 .
В матеріалах справи наявні фото лічильника, довіреність видана Рачинською А.А. на Рачинського К.С., копії паспортів Рачинської А.А. та Рачинського К.С., карток платників податків Рачинської А.А., паспорт та картка платників податків Рачинської К.С.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
Відносини, які виникають між побутовим споживачем електричної енергії та енергопостачальною організацією регулюються ЦК України, Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), а також Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі - Кодекс).
Відповідно до п. 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі (п. 2.1.5. ПРРЕЕ).
Як вбачається з матеріалів справи, 28.12.2018 Фізична-особа підприємець Рачинська А.А. (споживач) підписала заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України та з метою неперервного електрозабезпечення за об'єктами споживача.
Згідно додатку №2 до договору - Паспорт точки розподілу електричної енергії, адреса об'єкта - Хмельницьке шосе, 17А, м. Кам'янець-Подільський.
Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Положеннями п. п. 6, 8, 9 п. 5.5.5 ПРРЕЕ визначено, що споживач зобов'язаний, зокрема: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання.
Відповідно до п. 2.3.4 ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Пунктом 5.1.1.3 ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи, зокрема, має право, проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення, згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
15.06.2023 при здійсненні перевірки працівниками АТ "Хмельницькобленерго" в особі структурного підрозділу - Кам'янець-Подільського району електричних мереж Леськовим М.Г., Ячмінем Д.О. та начальником дільниці Кам'янець-Подільського РЕМ Шафраном Р.М., за адресою: Хмельницьке шоссе, 17а, на об'єкті споживача ФОП Рачинської А.А. у присутності представника споживача Рачинського К.С., було виявлено порушення п.5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: втручання в роботу розрахункового приладу обліку електричної енергії тип NIK 2301 АП №1112652 з показником 040070, шляхом внесення змін до конструкції лічильника, що впливає на алгоритми розрахунків, на місці встановлення пломби держповірника встановлено пломбу невизначеного зразку.
За результатами перевірки складено акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №В 001693 від 15.06.2023. Представник споживача Рачинський К.С., з актом про порушення був ознайомлений, та підписав зазначений акт.
Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
26.07.2023 відбулося засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ у складі трьох представників оператора системи, в присутності представника споживача Рачинського К.С., на якому прийнято рішення про направлення лічильника електроенергії на експертне дослідження (протокол засідання комісії №126 від 26.07.2023).
Пунктом 8.4.4. ПРРЕЕ передбачено, що факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
У разі необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення, оператор системи має зняти, упакувати (з наступним опломбуванням упаковки) пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), та протягом 30 календарних днів від дня складення акта про порушення або прийняття на засіданні комісії з розгляду акта про порушення рішення щодо необхідності проведення експертизи/обстеження направити їх на експертизу/обстеження (про що повідомити споживача) або, якщо оператор системи не є власником засобів вимірювальної техніки, за відповідною заявою власника засобів вимірювальної техніки передати йому належним чином упаковані та опломбовані засоби вимірювальної техніки та інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), для направлення їх на експертизу/обстеження. Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.
Позивач заперечує факт втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії. Звертає увагу, що комісією по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ 26.07.2023 було прийнято рішення про направлення лічильника саме на експертне дослідження, тому абз. 2 п. 8.4.4. ПРРЕЕ про можливість отримання висновку заводу виробника не підлягає застосуванню в даному випадку.
Згідно з висновками, викладеними Верховним Судом у постановах від 16.01.2019 року у справі № 749/943/16-ц (провадження № 61-23533св18), від 11.07.2018 року у справі № 336/6535/16-ц (провадження №61-19355св18), від 03.05.2018 року у справі №760/15775/15-ц (провадження №61-1775 св 17) факт втручання споживача у роботу приладів обліку, у тому числі й дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку, зокрема і шляхом впливу магнітного поля, у разі невизнання ним такого факту, в обов'язковому порядку має бути підтверджений експертизою.
Таким чином, у спірних правовідносинах факт втручання споживача в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії (що зафіксовано в Акті про порушення від 15.06.2023) має підтверджуватися експертизою, про що й було прийнято рішення на засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, за участю представника споживача Рачинського К.С., який не заперечував проти направлення лічильника на експертне дослідження (протокол засідання комісії №126 від 26.07.2023).
Враховуючи зазначене, судом відхиляється твердження відповідача про те, що позивач не звертався із заявою про проведення експертизи приладу обліку в порядку п. 8.4.4. ПРРЕЕ.
Як слідує з акту обстеження лічильника від 10.05.2024, виконаного ТОВ "НІК-Електроніка", на який посилається відповідач, в ньому зазначено, що ТОВ "Нік-Електроніка" не має державної акредитації на здійснення експертної діяльності та надання експертних послуг і для отримання експертних висновків пропонує звертатись до відповідних експертних організацій.
За змістом частин 1, 3, 4 статті 13 ГПК судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 ГПК встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У частині 1 статті 74 ГПК встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно із частиною 2 статті 76 ГПК предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 ГПК обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Допустимість доказів має загальний і спеціальний характер. Загальний характер полягає в тому, що незалежно від категорії справ слід дотримуватися вимоги щодо отримання інформації з визначених законом засобів доказування з додержанням порядку збирання, подання і дослідження доказів. Спеціальний характер полягає в обов'язковості певних засобів доказування для окремих категорій справ чи забороні використання деяких із них для підтвердження конкретних обставин справи (такі висновки наведено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.12.2021 у справі № 905/902/20).
Господарський суд відповідно до статті 86 ГПК оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Наведена норма зобов'язує суд у кожному конкретному випадку оцінювати наявні докази в їх сукупності, з урахуванням повноти встановлення всіх обставин справи, які необхідні для правильного вирішення спору.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що алгоритм та порядок встановлення фактичних обставин кожної конкретної справи не є типовим і залежить насамперед від позиції сторін спору, а також доводів і заперечень, якими вони обґрунтовують свою позицію. Предмет доказування формується, виходячи з підстав вимог і заперечень сторін та норм матеріального права (постанова об'єднаної палати Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 910/4994/18, постанови Верховного Суду від 10.07.2024 у справі № 914/1574/23, від 02.07.2024 у справі № 910/12295/23, від 14.05.2024 у справі № 910/4437/23).
Судом враховується, що у спірних правовідносинах факт втручання в роботу розрахункового приладу (що зафіксовано в Акті про порушення від 15.06.2023) має підтверджуватися експертизою, тому висновок заводу виробника лічильника, який не є експертною установою, враховуючи приписи абз. 1 п. 8.4.4. ПРРЕЕ, з огляду на положення ст. 77 ГПК України, не є належним та допустимим доказом підтвердження факту втручання споживача у в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії.
За таких обставин, за відсутності висновку експертизи на підтвердження факту втручання позивача в роботу розрахункового приладу, у відповідача були відсутні підстави здійснювати нарахування обсягу та вартості необлікованої електроенергії.
Тому рішення Комісії по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії акціонерного товариства «Хмельницькобленерго», оформлене протоколом від 12.06.2024 на підставі Акту про порушення пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії від 15.06.2023 №В001693 є незаконним та підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат між сторонами.
З урахуванням положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 126, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Комісії по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії акціонерного товариства «Хмельницькобленерго», оформлене протоколом без номеру від 12 червня 2024 року на підставі Акту про порушення пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії від 15 червня 2023 року №В001693.
Стягнути з Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» (29018, м. Хмельницький, вулиця Храновського, 11А, код ЄДРПОУ 22767506) на користь Рачинської Альони Анатоліївни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 3028 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено 26.11.2025р.
Суддя О.Є. Танасюк