Рішення від 25.11.2025 по справі 917/1372/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2025 Справа № 917/1372/25

розглянувши матеріали справи за позовною заявою

Приватного підприємства "Агромаш", вул. Шевченка, 8, с. Вакулиха, Карлівський район, Полтавська область, 39520

до Карлівської міської ради, вул. Полтавський шлях, 85, м. Карлівка, Полтавський район, Полтавська область, 39500

про визнання договору оренди землі укладеним,

у складі суду судді Погрібної С.В.

за участю секретаря судового засідання Ареф'євої Є.С.,

представники сторін згідно протоколу судового засідання.

Обставини справи. Приватне підприємство "Агромаш" звернулось до суду з позовом до Карлівської міської ради, в якому просить визнати укладеним між Приватним підприємством «Агромаш» (код ЄДРПОУ 30346301) та Карлівською міською радою (код ЄДРПОУ 21046549) Договір оренди землі, щодо оренди земельної ділянки площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1804948453216) (в редакції згідно прохальної частини позову).

Ухвалою суду від 16.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 21.08.2025, 09:45.

31.07.2025 відповідачем подано відзив на позовну заяву (вх. №10068), який долучений до матеріалів справи.

Від позивача та відповідача надійшли заяви (клопотання) про розгляд справи за відсутності їх представників. Позивач та відповідач вказали, що проти закриття підготовчого провадження не заперечують (вх. № 12008, 12022 від 18.09.2025, № 12219 від 23.09.2025).

Ухвалою суду від 18.09.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті на 25.11.2025, 11:00.

В судовому засіданні 25.11.2025 судом були з'ясовані обставини справи та досліджено наявні в матеріалах справи докази.

Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду спору по суті, суд розглядає спір за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини.

У власності ПП «Агромаш» перебувала земельна ділянка площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984, вартістю 144 992,36 грн, яка знаходиться в адміністративних межах Карлівської міської ради за межами с. Михайлівське Карлівської ТГ Полтавського району Полтавської області.

На вказаній земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна (нежитлові будівлі), які належать ПП «Агромаш» на праві власності, а саме: нежитлова будівля ПТО, вул. Виробнича, буд. 1; виробнича будівля АЗС, вул. Виробнича, буд.11, виробнича будівля ЗАВ, вул. Виробнича, буд. 3б; виробнича будівля склад, вул. Виробнича, буд.3в, виробнича будівля склад, вул. Виробнича, буд3а; виробнича будівля склад, вул. Виробнича, 3Д, виробничий будинок Контора, вул. Виробнича, 3 та нежитлове приміщення по вул. Виробнича 3г, площею 989,1 кв.м. у складі (склад А-1, норійна вежа №1,№2, силос СВП 14, 7.25, №2, силос СК 5,5.09.К45, №3-6, галерея №1, № 7, силос СМВУ 183.17.В112, №8, галерея підземна №9, приміщення для пожежної мотопомпи з відділенням для протипожежного реманенту, № 10, Пожводойма №11, Пожводойма № 12).

Рішенням Господарського суду Полтавської області від 05.11.2024 у справі № 917/1627/24, яке набрало законної сили 10.12.2024 року витребувано з чужого незаконного володіння Приватного підприємства «Агромаш» (ЄДРПОУ 30346301, вул. Шевченка, буд. 8, с-ще Вакулиха, Полтавський район, Полтавська область, 39520) на користь Карлівської міської ради (ЄДРПОУ 21046549, вул. Полтавський шлях, буд. 85, м. Карлівка, Полтавський район, Полтавська область, 39500) земельну ділянку площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984, вартістю 144 992,36 грн, яка знаходиться в адміністративних межах Карлівської міської ради за межами с. Михайлівське Карлівської ТГ Полтавського району Полтавської області.

Після набрання законної сили рішенням Господарського суду Полтавської області від 05.11.2024 року проведено реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984 за Карлівською міською радою.

Враховуючи наявність нерухомого майна належного ПП «Агромаш», яке неможливо виокремити від земельної ділянки позивач 04.02.2025 звернувся до Карлівської міської ради із клопотанням про надання в користування на умовах оренди терміном 10 років, земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - 01,01, площею 3,8827 га. кадастровий номер 5321681200:00:004:0984 розташованої за межами с. Михайлівське Полтавського району Полтавської області без аукціону так як на даній земельній ділянці знаходяться будівлі які належать ПП «Агромаш». До вищезазначеного клопотання було долучено документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно, витяг із ДЗК щодо земельної ділянки, витяг з НГО, виписка із ЄДРПОУ щодо ПП «Агромаш» та проект типового договору оренди з урахуванням затверджених Карлівською міською радою розмірів орендної плати із зазначенням істотних умом.

Зокрема проект договору оренди землі містив істотні умови, а саме об'єкт оренди (п. 2 проекту договору), строк дії договору (п. 8 проекту договору), орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (п. 9-12 проекту договору) розраховану з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 28.01.2025, яка становила 144 992 грн. 36 коп. та з урахуванням Рішення Карлівської міської ради від 30.08.2023 року «Про встановлення початкової пропозиції ставки орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Карлівської територіальної громади».

Листом Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Карлівської міської ради за № 11-17/36 від 07.03.2025 повідомлено ПП «Агромаш» про те, що клопотання про надання земельної ділянки в оренду передано до Карлівської міської ради для розгляду та прийняття рішення на сесії міської ради.

Однак, станом на момент подання позову відповідне клопотання не було розглянуте на сесії Карлівської міської ради.

З 04.02.2025 клопотання ПП «Агромаш» на сесію Карлівської міської ради не виносилося, жодна сесія ради не проводилася.

У відзиві на позовну заяву вказані обставини підтвердив й відповідач зазначивши, що з 04.02.2025 за заявою ПП «Агромаш» по цей час рішення Карлівської міської ради про передачу в оренду спірної земельної ділянки на сесії міської ради прийнято не було, оскільки з 30.08.2023 сесії міської ради не проводилися.

Вказані обставини та протиправна бездіяльність Карлівської міської ради щодо не розгляду та не передачу в оренду ПП «Агромаш» земельної ділянки площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984 на якій знаходяться об'єкти нерухомого майна ПП «АГРОМАШ» стали приводом для звернення позивача до суду з вимогами про визнання укладеним Договору оренди землі, щодо оренди земельної ділянки площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984 (текст Договору згідно прохальної частини позовної заяви).

В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначив, що через відсутність прийнятого рішення відповідно до якого передається в оренду земельна ділянка, неможливо укласти і сам договір, оскільки таке рішення слугує волею власника на виникнення відповідних господарських правовідносин, які характеризуються добровільністю.

Спірна земельна ділянка може надаватися в користування (оренду) власнику розташованого на ній нерухомого майна ПП «Агромаш» у порядку, визначеному, зокрема статтями 116, 124 Земельного кодексу України, - на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Відсутність прийнятого рішення Карлівської міської ради за результатами розгляду заяви ПП «Агромаш» щодо передачі в оренду земельної ділянки кадастровий номер 5321681200:00:004:0984 не може бути розцінена як мовчазна згода власника майна (земельної ділянки).

Також відповідач зазначав, що у разі задоволення позовних вимог судом буде здійснено розпорядження землями комунальної власності територіальної громади, що в силу закону відноситься до виключної компетенції органів місцевого самоврядування. Тобто підставою виникнення правовідносин оренди земельної ділянки комунальної власності може бути виключно за рішенням органу місцевого самоврядування. Також в свої запереченнях відповідач підтвердив доводи позивача, що клопотання ПП «Агромаш» не було розглянуто, із 30.08.2023 по дату подання відзиву сесії міської ради не проводилися.

При прийнятті рішення судом враховано наступне.

Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Згідно статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду.

Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Згідно із частиною п'ятою статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції місцевих рад (в т. ч. міських) належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до вимоги частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Стаття 14 Цивільного кодексу України також визначає, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Частиною першою статті 648 ЦК України передбачено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторони договору, має відповідати цьому акту.

За змістом частини 2 статті 792 Цивільного кодексу України відносини, щодо найму (оренди) майна регулюються законом.

Порядок передання в оренду земельних ділянок комунальної власності регулюється Земельним кодексом України, ЗУ «Про оренду землі» та ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, в тому числі і надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до частини 11 статті 120 Земельного кодексу України, якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування із заявою про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом. Пропущення строку подання заяви, зазначеного в абзаці першому цієї частини, не може бути підставою для відмови набувачу (власнику) такого об'єкта у передачі йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт.

Як встановлено судом, на спірній земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна належні позивач, у порядку визначеному законом позивач звернувся із клопотанням про отримання земельної ділянки в оренду, тому Карлівська міська рада мала передати ПП "Агромаш" в користування земельну ділянку площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984, як власнику нерухомого майна розміщеного на вказаній земельній ділянці в порядку передбаченому статтями 118, 123 або 128 Земельного кодексу України.

Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України, Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 134 Земельного кодексу України, Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;

Згідно статті 123 Земельного кодексу України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк повинен розглянути заяву про передачу земельної ділянки в користування.

Відповідно до частини 5 статті 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що з 04.02.2025 за заявою ПП «Агромаш» по цей час рішення Карлівської міської ради про передачу в оренду спірної земельної ділянки на сесії міської ради прийнято не було, оскільки з 30.08.2023 сесії міської ради не проводилися.

З урахуванням, вищенаведеного та матеріалів справи судом встановлено, позивач вжив усіх заходів для отримання земельної ділянки в користування, однак заява не розглядається.

Карлівська міська рада жодних заперечень щодо заяви ПП «Агромаш» та проекту договору оренди не надавала. У тому числі у відзиві на позовну заяву відповідач не навів мотивів незгоди щодо передання в оренду земельної ділянки позивача, та не висловив заперечень щодо запропонованих умов договору.

Відповідно до статті 15 ЗУ "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Проаналізувавши проект договору оренди судом встановлено, що його зміст відповідає типовому договору оренди, наявні істотні умови визначені статтею 15 ЗУ "Про оренду землі"

Відповідно до п. 2 проекту договору оренди «В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 3,8827 га, кадастровий номер земельної ділянки: 5321681200:00:004:0984, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована: Полтавська область, Карлівський район, Голобородькiвська сiльська рада (за межами населених пунктів).»

Відповідно до п. 8 проекту договору оренди «Договір укладено строком на 10 (десять) років.»

Відповідно до п. 9-12 проекту договору оренди «Орендна плата вноситься орендарем за земельні ділянки у розмірі 12 % (дванадцяти) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік. Виплата орендної плати проводиться у грошовій формі на розрахунковий рахунок, що вказаний у реквізитах. Орендна плата вноситься Орендарем в такі строки: за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця до бюджету Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області у порядку визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю. Розмір орендної плати переглядається один раз на три роки або у разі: - зміни розмірів земельного податку, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках , передбачених законом. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 1 % (відсотку) від несплаченої суми за кожен день прострочення».

Розмір орендної плати, що зазначений в проекті договору узгоджується із рішення Карлівської міської ради від 30.08.2023 про встановлення розмірів орендної плати.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про оренду землі" під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За вимогами статті 17 Закону України "Про оренду землі", об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. За приписами статті Цивільного кодексу України правочин, який підлягає державній реєстрації, є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

В частині 1 статті 638 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягай згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, та свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства..

Відповідно до правових висновків, які викладені у постанові Об'єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 16.10.2020 у справі № 910/12787/17 під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

У постановах Верховного Суду від 20.05.2020 у справі № 905/650/19, від 15.05.2019, у справі № 912/1984/17, від 15.05.2019 у справі № 912/3810/16 суд касаційної інстанції акцентував увагу на необхідності врахування під час розгляду спорів у подібних правовідносинах презумпції добросовісності та чесності учасників цивільних правовідносин. Верховний Суд зауважував, що оскільки відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов'язків, що зокрема підтверджується змістом частини 3 статті 509 цього Кодексу. Отже, законодавець, задекларувавши у тексті Цивільного кодексу України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов'язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов'язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.

Судом встановлено, що у правовідносинах, щодо укладання договору оренди землі з підстав визначених частиною 11 статті 120, статтями 122, 123, 134 Земельного кодексу України, добросовісність позивача, який вчиняє дії щодо офіційного та законного використання земельної ділянки на якій знаходиться його майно та з метою добросовісної сплати орендної плати по суті становить гарантію дотримання прав менш захищеної сторони, якою у даних спірних правовідносинах є орендар. При цьому поведінку орендодавця - Карлівської міської ради, яка нехтує вимогами закону не можна визнати добросовісною.

У частині 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За змістом статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. Частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Як встановлено судом позивач вжив всіх необхідних заходів для укладання договору оренди землі, водночас відповідач безпідставно ігнорує процедуру укладання договору та не приймає відповідного рішення та не розглядає клопотання позивача в порядку визначеному законом.

Відповідно до статті 3 ЦК України, принцип справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права спрямованого у тому числі на утвердження у правовій системі України принципу верховенстава парава. Якщо орган державної влади чи місцевого самоврядування знехтував обов?язком добросовісно провести переговори, то слід виходити з того, що такий орган зловживає своїм правом, порушуючи цим законні права орендаря. Оскільки позивач дотримався вимог законодавства, які регламентують його поведінку необхідну для отриманння відповідного рішення уповноваженого органу, останній може вважатися таким, що набув право "правомірного очікування", натомість орендодавець (відповідач) знехтував своїм обов?язком добросовісно провести переговори і у тому числі виконати частину 11 статті 120 Земельного кодексу України. Відповідний висновок викладений Великою Палатою Верховного суду у справах № 313/350/16-ц, №159/5756/18, № 903/1030/19 та об?єднаною палатою Верховного суду у справі № 390/34/17.

За результатом розгляду справи, та вивчення матеріалів суд зазначає, що відповідач Карлівська міська рада фактично не розглянула надіслане ПП "Агромаш" клопотання та проект договору оренди, не аналізувала його умови, не заперечувала проти запропонованих умов, а тому, цивільне право позивача підлягає захисту судом шляхом визнання договору оренди укладеним.

Таким чином суд погоджується із доводами позивача, та вбачає підстави вважати укладеним між ПП "Агромаш" та Карлівською міською радою Договір оренди земельної ділянки площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984, що відновить порушені права, як позивача, що відповідатиме завданню судочинства.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений не тільки договором або законом, але й судом у визначених законом випадках (абзац 12 частини другої статті 16 ЦК України). У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (частина друга статті 5 ГПК України. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

З боку орендодавця - відповідача не було дій, які б свідчали про добросовісне узгодження запропонованих орендарем істотних умов договору та, за наявності заперечень, не було дотримано порядку прийняття у встановлений законом спосіб відповідного рішення про відмову в укладенні договору оренди й повідомлення про це.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову про визнання укладеним Договору оренди землі, щодо оренди земельної ділянки площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Керуючись статтями 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати укладеним між Приватним підприємством «Агромаш» (код ЄДРПОУ 30346301) та Карлівською міською радою (код ЄДРПОУ 21046549) Договір оренди землі, щодо оренди земельної ділянки площею 3,8827 га з кадастровим номером 5321681200:00:004:0984 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1804948453216) в наступній редакції:

«ДОГОВІР

ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Карлівка ____________ 2025 року

Орендодавець: Карлівська міська рада, в ocoбi т.в.о. міського голови Бобрицького С.Б, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з одного боку, та Орендар: Приватне підприємство ПП «АГРОМАШ» в особі директора Сидорова В.Є., уклали цей договір про нижче наведене:

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Карлівської міської ради Полтавської області.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 3,8827 га, кадастровий номер земельної ділянки: 5321681200:00:004:0984, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована: Полтавська область, Карлівський район, Голобородькiвська сiльська рада (за межами населених пунктів).

3. Об'єкти нерухомого майна на земельній ділянці: на земельній ділянці знаходиться об'єкти нерухомого майна (нежитлові приміщення), які належать на праві власності орендарю - Приватному підприємству «АГРОМАШ».

4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 28.01.2025 року становить 144 992 грн. 36 коп. (сто сорок чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто дві гривні 36 коп.).

5. Земельна ділянка, яка передається в оренду недоліків не має/є (вказати які саме).

6. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - наявні/відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено строком на 10 (десять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. У разі якщо Орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення від Орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем за земельні ділянки у розмірі 12 % (дванадцяти) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік. Виплата орендної плати проводиться у грошовій формі на розрахунковий рахунок, що вказаний у реквізитах.

10. Орендна плата вноситься Орендарем в такі строки: за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця до бюджету Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області у порядку визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

11. Розмір орендної плати переглядається один раз на три роки або у разі: - зміни розмірів земельного податку, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках , передбачених законом.

12.У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 1 % (відсотку) від несплаченої суми за кожен день прострочення.

Умови використання земельної ділянки

13.Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та іншого сільськогосподарського використання.

14.Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

15.Умови збереження стану об'єкту оренди: використання ділянки у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства та інших норм і правил.

Умови повернення земельної ділянки

16. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами, за винятком випадків коли погіршення стану земельної ділянки відбулося не з вини Орендаря. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

17.Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

18.Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

19.Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються: фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права; доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

20.Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки .

21. На орендовану земельну ділянку встановлені обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб: Охоронна зона навколо (уздовж) об'єкта енергетичної системи, ____________

___________________________________________________________________________.

22. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

23. Права орендодавця:

Орендодавець має право вимагати від орендаря

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

- своєчасного внесення орендної плати;

- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

- дотримання екологічної безпеки землекористування та додержання державних стандартів, норм і правил.

24. Обов'язки орендодавця:

- передати орендарю у належному стані та у визначених межах земельну ділянку згідно з цим договором;

- не втручатися у господарську діяльність орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору;

- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки.

25. Права орендаря:

- використовувати орендовану земельну ділянку у відповідності до мети, обумовленої у договорі оренди;

- переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у відповідності до закону та переважного права за різних інших умов на поновлення права оренди земельної ділянки;

- за згодою орендодавця передавати земельну ділянку або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах передбачених законом.

- має переважне право на поновлення дії (переукладення) цього Договору

26. Обов'язки орендаря:

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

- використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у цьому договорі;

- своєчасно вносити орендну плату;

- у належному стані повернути орендодавцю земельну після закінчення строку оренди.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

27. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди.

28. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії.

29. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. Зміни та доповнення, додаткові угоди та додатки до цього договору є його невід'ємними частинами і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі та щодо них дотримано всіх формальностей, які передбачені до укладення цього договору, якщо інше не передбачено чинним в Україні законодавством.

30. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

31. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: - взаємною згодою сторін; - рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

32. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендодавця не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

33. У разі припинення або розірвання договору оренди землі Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених даним договором.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

34. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

35. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки

37. Сторони визначили, що Орендар не має права передавати право оренди земельної ділянки в заставу та/або вносити його до статутного (складеного, пайового) фонду (капіталу).

Прикінцеві положення

38. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами. Усі правовідносини, що виникають у зв'язку з виконанням умов цього договору і не врегульовані ним, регламентуються нормами чинного законодавства.

39. Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря.

40. Підписанням цього Договору Орендодавець надає згоду Орендарю, а Орендар - Орендодавцеві на внесення власних персональних даних до баз персональних даних Сторін, а також на накопичення, зберігання, обробку, використання та поширення таких даних з метою виконання умов цього Договору та вимог чинного законодавства.

Реквізити сторін

Орендодавець:

Карлівська міська рада

адреса: вул. Полтавський шлях, 85,

м. Карлівка ,Полтавської області,

код ЄДРПОУ 21046549, тел.: +38(05346) 22305,

e-mail: karlivkarada@ukr.net,

Орендар:

Приватне підприємство «АГРОМАШ»

адреса 39521, вул. Шевченка, буд.8

с- ще. Вакулиха, Полтавський р-н, Полтавська обл.

ЄДРПОУ 30346301, ІПН 303463016122

р/р НОМЕР_1

в АТ Райффайзен банк «Аваль» м. Київ

Підписи сторін:

Посада ___________ /ПІБ / Директор __________ /(ПІБ)

МП (підпис) МП (підпис)»

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.

Рішення підписано 27.11.2025.

Суддя Погрібна С.В.