Рішення від 24.11.2025 по справі 903/912/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

24 листопада 2025 року Справа № 903/912/25

Суддя Господарського суду Волинської області Вороняк А.С., за участі секретаря судового засідання Коритан Л.Ю., розглянувши справу

за позовом: Приватного акціонерного товариства “Волиньобленерго»

до відповідача: Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир»

про стягнення 317292,28 грн,

за участю представників-учасників справи:

від позивача: Розгон О.В., у порядку самопредставництва;

від відповідача: Квашук М.В., у порядку самопредставництва

Права та обов'язки учасникам судового процесу роз'яснені відповідно до ст.ст. 42, 46 ГПК України.

Відводу складу суду не заявлено.

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.

Суть спору: 12.09.2025 Приватне акціонерне товариство “Волиньобленерго» звернулися до суду з позовом до Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м.Володимир» про стягнення 317292,28 грн вартості необлікованої електричної енергії.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач вчинив порушення п.п.6 п.8.4.2 глави 8.4 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме:

- самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що є власністю оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку, відповідно облік електричної енергії, яка була спожита не здійснювався, у зв'язку з чим просить стягнути з відповідача суму вартості необлікованої електричної енергії.

Ухвалою суду від 22.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 22.10.2025; запропоновано відповідачу надати відзив на позов, позивачу - відповідь на відзив не пізніше 5-ти днів з дня отримання відзиву з доказами надіслання відповідачу; відповідачу - заперечення на відповідь позивача, протягом 5-ти днів з дня отримання відповіді на відзив з доказами надіслання позивачу.

У судовому засіданні 22.10.2025 оголошено перерву до 05.11.2025.

У судовому засіданні 05.11.2025 оголошено перерву до 13.11.2025.

Крім того, у судовому засіданні 05.11.2025 встановлено, що у ОСОБА_1 відсутні докази на підтвердження повноважень діяти від імені відповідача без додаткового уповноваження (в порядку самопредставництва) та статус адвоката, оскільки справа розглядається в загальному позовному провадженні. Надано можливість ОСОБА_1 подати докази на підтвердження повноважень діяти від імені відповідача без додаткового уповноваження (в порядку самопредставництва) до наступного судового засідання.

06.11.2025 відповідач через систему «Електронний суд» подав заяву про забезпечення доказів в порядку ст. 110 Господарського процесуального кодексу України(далі - ГПК України) про виклик та допит у якості свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 10.11.2025 заяву Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир» від 06.11.2025 року про забезпечення доказів повернуто заявнику.

11.11.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшла заява про виклик свідків у судове засідання ОСОБА_2 - завідувача Оваднівським територіально відокремленим відділенням Закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Регіональний професійний коледж м. Володимир» та ОСОБА_3 - електромонтера з ремонту і обслуговування електроустаткування Оваднівського територіально відокремленого відділення Закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Регіональний професійний коледж м. Володимир». Відповідач зазначає, що зазначені особи можуть спростувати обставини викладені в позовній заяві, а саме факт самовільного підключення до електромережі.

У судовому засіданні 13.11.2025 ОСОБА_1 (юристконсульт Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир») надав суду посадову інструкцію юрисконсульта закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Регіональний професійний коледж м. Володимир» від 05.05.2025; наказ в.о. директора закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Регіональний професійний коледж м. Володимир» від 31.07.2025 №112-к про прийняття ОСОБА_1 на посаду юрисконсульта; довіреність закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Регіональний професійний коледж м. Володимир» в особі директора Мозоля Ю.В. Суд враховуючи, що справа розглядається в загальному позовному провадженні (не є малозначною), у судовому засіданні встановив, що станом на 13.11.2025 у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження повноважень діяти ОСОБА_1 від імені відповідача без додаткового уповноваження (в порядку самопредставництва) та статусу адвоката, останній, не має права здійснювати представлення інтересів Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м.Володимир» в суді в межах самопредставництва юридичної особи.

Ухвалою суду від 13.11.2025 у задоволенні заяви Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир» від 11.11.2025 про виклик свідків відмовлено. Повідомлено сторони про те, що розгляд справи по суті відбудеться 24.11.2025.

У судовому засіданні 24.11.2025 ОСОБА_1 (юрисконсульт Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир») надав суду іншу редакцію посадової інструкції юрисконсульта закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Регіональний професійний коледж м. Володимир», вже із зазначенням права на представлення інтересів установи в порядку самопредставництва.

Представник позивача у судовому засіданні 24.11.2025 підтримала позовні вимоги та просила суд задовольнити останні у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні 24.11.2025 заперечив щодо задоволення позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні останніх.

Відповідач відзив на позовну заяву до суду не подав.

Відповідно до ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

З огляду на викладене суд розглядає справу за відсутності відзиву відповідача за наявними в ній матеріалами.

Застосовуючи згідно з ч.1 ст.3 ГПК України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватися від дій, що зумовлюють затягування судового процесу та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" від 07.07.1989).

В рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Папазова та інші проти України" (заяви №№ 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07) від 15.03.2012р. (п.29) суд повторює, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника.

Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих п.1 ст.6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

Суд, заслухавши пояснення сторін, враховуючи відсутність підстав для відкладення розгляду справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

установив:

01.01.2019 року між Володимирською філією від імені ПрАТ «Волиньобленерго» та Володимир-Волинським вищим професійним училищем укладено Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії №521-0041 (далі - Договір) шляхом подання заяви-приєднання (а.с. 10-12).

Предметом Договору у відповідності до п. 2.1. є надання Оператором системи Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

За змістом п.3.1 Договору, облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №311 (Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВттод).

У подальшому, 09.03.2021 «Володимир-Волинське вище професійне училище» змінило назву на «Володимир-Волинський центр професійної освіти», 01.04.2025 «Володимир-Волинський центр професійної освіти» змінив назву на «Заклад професійної (професійно-технічної) освіти «Регіональний професійний коледж м. Володимир».

16.06.2025 року представниками ПрАТ «Волиньобленерго» під час обстеження ПЛ-0,4 кВ, Л-3, ЗТП-21167, опори 97, за адресою відповідача: село Овадне, вулиця Молодіжна, 43 виявлено порушення пп.6 п.8.4.2 ПРРЕЕ, а саме, самовільне підключення електропроводки до електромережі, що є власністю оператора системи розподілу, з порушенням схеми обліку, а саме виявлено підключення проводу до гаражних приміщень коледжу, в ході перевірки та застосуванні покажчика напруги виявлено самовільне підключення цих гаражних приміщень.

На місці виявленого порушення ПРРЕЕ, представниками ПрАТ «Волиньобленерго» за участю Пашко Володимира Степановича (завідувача відділення - Оваднівське територіально відокремлене спеціалізоване відділення ЗП(ПТ)О «РПК м. Володимир»), складено Акт про порушення №001566 від 16 червня 2025 року (далі - Акт про порушення) та Схему електроживлення споживача (Додаток 1.1.1 до Акту про порушення) (а.с. 21-22).

Працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» встановлено, що відповідачем вчинено самовільне підключення з порушенням схеми обліку, яке у розумінні п.1.1.2. ПРРЕЕ полягає у несанкціонованому (непогодженому) оператором системи підключенні електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

Примірник Акту про порушення з Додатком 1.1.1 отримано завідувачем відділення Пашко Володимиром Степановичем наручно, про що зроблено запис у Акті про порушення.

08.07.2025 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», за участю Пашко В.С. (завідувач відділення), комісією розглянуто факти, викладені в акті та документах, і встановлено, що споживач здійснив порушення ПРРЕЕ, а саме, самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що є власністю оператора системи розподілу, з порушенням схеми обліку, чим порушив ПРРЕЕ пункт 8.4.2. пп.6, і вирішено провести розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по порушенню згідно п.8.4.12 ПРРЕЕ за термін 365 діб - від 16.06.2024 до дня виявлення порушення ПРРЕЕ (16.06.2024 - 16.06.2025). Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії склав 317 292,28 грн.

На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» складено Протокол 647 від 08.07.2025. Обґрунтований розрахунок (формула та детальний алгоритм розрахунку) обсягу та вартості необлікованої електричної енергії зазначений у Протоколі 647 від 08.07.2025 (а.с. 26).

У подальшому копію протоколу комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ 647 від 08.07.2025 та рахунку за електричну енергію, необліковану внаслідок порушення ПРРЕЕ №521-0041 від 08.07.2025 року було надіслано відповідачу Листом №22/11 5323 від 08.07.2025 року (а.с. 28-29).

Звертаючись до суду за захистом своїх прав, позивач зазначає, що на момент подання позовної заяви відповідачем не сплачено вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 317292,28 грн.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1535 від 27.11.2018 року Приватному акціонерному товариству «Волиньобенерго» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Волинської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) ПрАТ «Волиньобленерго», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством).

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, у тому числі регулювання відносин, пов'язаних з розподілом електричної енергії, врегульовано нормами спеціального законодавства, а саме: Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон), Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року (далі - ПРРЕЕ).

Згідно з ч. 4 ст. 46 Закону, оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

Відповідно до ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, нормативно- правових актів, що регулюють функціонування ринку електроенергії, умов укладених договорів.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики тощо.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються ПРРЕЕ.

Отже, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до ПРРЕЕ.

Відповідно до п. 2.1.6 ПРРЕЕ, фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Відповідно до п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312, договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу оператора систем розподілу, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до оператора системи розподілу із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Як уже встановлено судом, 01.01.2019 року між Володимирською філією від імені ПрАТ «Волиньобленерго» та Володимир-Волинським вищим професійним училищем укладено Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії №521-0041 шляхом подання заяви-приєднання.

За змістом підпункту 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право:

- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;

- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору мереж на території діяльності оператора системи;

- проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;

- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;

- тимчасово припиняти розподіл (передачу) електричної енергії, обмежувати обсяг розподілу (передачі) електричної енергії або відключати споживача від мережі без його згоди у випадках та порядку, передбачених цими Правилами та Кодексом систем розподілу, зокрема у зв'язку із заборгованістю споживача за договором про користування електричною енергією та/або договором про постачання електричної енергії, які продовжують свою дію в частині регулювання відносин сторін щодо заборгованості (переплати) за цими договорами, нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо;

- на отримання доступу до засобів вимірювальної техніки, систем автоматизованого вимірювання та баз даних результатів такого вимірювання (з метою отримання інформації) для контролю обсягів розподілу електричної енергії та величини потужності;

- перевіряти схеми приєднання струмоприймачів споживача, які беруть участь у регулюванні навантаження в електромережі, а також перевіряти працездатність установлених у споживача пристроїв протиаварійної автоматики та інших пристроїв, що забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі;

- контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів;

- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

У відповідності до підпункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії, зобов'язаний:

- здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

- дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

- узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

- забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача Для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору;

- забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об' єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку;

- забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред'явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи;

- своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень;

- не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;

- у разі виникнення різниці між обсягами електричної енергії, розподіленими на межі основного споживача та його субспоживачів, терміново виконати організаційні та технічні заходи щодо усунення причин її виникнення.

Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Як вже зазначив суд, 16.06.2025 представниками ПрАТ «Волиньобленерго» під час обстеження ПЛ-0,4 кВ, Л-3, ЗТП-21167, опори 97, за адресою відповідача: село Овадне, вулиця Молодіжна, 43, складено Акт про порушення №001566 від 16.06.2025 року та Схему електроживлення споживача у якому встановлено порушення п. 8.4.2. підпункту 6 ПРРЕЕ, що полягає у самовільному підключенні електропроводки до електричної мережі, що є власністю оператора Системи розподілу, з порушенням схеми обліку. «При обстеженні ПЛ-0,4 кВ, Л-3, ЗТП-21167, опори 97 виявлено підключення проводу до гаражних приміщень коледжу». Самовільне підключення не можливо виявити при контрольному огляді, без використання спеціальних технічних засобів».

У п. 4 Акта зазначено: самовільне підключення виконано алюмінієвим проводом; самовільне підключення виконано приховано, при обстеженні ПЛ-0,4 кВ, Л-3, ЗТП-21167, опори 97 виявлено підключення проводу до гаражних приміщень коледжу, в ході перевірки та застосуванні покажчика напруги виявлено самовільне підключення цих гаражних приміщень (пункт 6 Акта). Пунктом 11 Акту про порушення передбачено, що засідання комісії ПрАТ «Волиньобленерго» з розгляду акту про порушення буде проводитись 08 липня 2025 року о 10:00 год. за адресою: м. Луцьк, вул. Яремчука Назарія, 4.

За змістом п. 8.4.2. підпункту 6 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Частиною 4 п. 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

Як вбачається із доказів, що долучені до матеріалів справи, у день складення акту про порушення Пашко В.С. (завідувач відділення) відмовився підписувати Акт про порушення, а відтак працівники ПрАТ «Волиньобленерго», у відповідності до положень п.8.2.5 ПРРЕЕ, зафіксували відмову останнього відеозйомкою.

Пашко В.С. (завідувач відділення) в акті про порушення зазначив зауваження, що дане підключення залишилося від попередніх власників, електроенергією не користувалися.

У матеріалах справи відсутні докази направлення Закладом професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир» додаткових пояснень чи заперечень окремим письмовим повідомленням, у відповідності до п. 8.2.5. Правил РРЕЕ, зокрема, після відмови від прийняття вказаного Акта про порушення, яку зафіксували відеозйомкою та до засідання комісії.

Згідно п. 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Згідно з п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, врегульовано главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

Відповідно до розділу 8.4. ПРРЕЕ, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у випадках виявлення порушень здійснюється комісією оператора системи розподілу на підставі акту про порушення.

Відповідно до п.п.9 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Згідно з пп.3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача, якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У подальшому, 08.04.2025 у присутності Пашко В.С. відбулось засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» розглянуто факти, викладені в акті про порушення та документах, встановлено, що споживачем порушено п.п 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, вирішено провести нарахування згідно п. 8.4.12 ПРРЕЕ за термін 365 діб до дня виявлення порушення ПРРЕЕ, а саме за період з 16.06.2024 по 16.06.2025 та оформлено Протокол №647 засідання комісії від 08.07.2025.

Суд дійшов висновку, що розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі Акта, оформлений Протоколом №647, виконано ПАТ «Волиньобленерго» правомірно та з урахуванням глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

В подальшому копію протоколу комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ 647 від 08.07.2025 та рахунку за електричну енергію, необліковану внаслідок порушення ПРРЕЕ №521-0041 від 08.07.2025 було надіслано відповідачу листом №22/11 5323 від 08.07.2025, що підтверджується описом вкладення та фіскальним чеком АТ «Укрпошта».

Споживач зобов'язаний оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день) (Пункт 8.2.7 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ).

Як слідує із матеріалів справи, рахунок за електричну енергію №521-0041 від 08.07.2025, не обліковану внаслідок порушення п.8.4.2, п.п.6 ПРРЕЕ та виявленого порушення згідно акту про порушення № 001566 від 16.06.2025, на підставі якого 08.07.2025 комісією ПрАТ «Волиньобленерго» було прийнято рішення, оформлене протоколом № 647 та нараховано 317292,28 грн необлікованої електричної енергії, Закладом професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир» не оплачений.

Згідно ч.1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно зі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками; припинення або обмеження електропостачання навчального закладу незалежно від форми власності протягом навчального року.

За змістом статті 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом ст. 525 ЦК України.

Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.

Відповідно до приписів ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ч.4 ст. 165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього

Відповідно до статей 76-79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Слід зазначити, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно, цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати так, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини, з урахуванням поданих доказів, видається вірогіднішим, ніж протилежний.

Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 р. у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 р. у справі № 917/1307/18, від 18.03.2020 р. у справі № 129/1033/13-ц.

Крім того, слід врахувати, що Верховним Судом неодноразово зазначалось, що при оцінці достатності доказів діють спеціальні правила - стандарти доказування, якими має керуватися суд при вирішенні справи. Стандарти доказування є важливим елементом змагальності процесу.

На сьогодні у праві існують такі основні стандарти доказування: "баланс імовірностей" (balance of probabilities) або "перевага доказів" (preponderance of the evidence); "наявність чітких та переконливих доказів" (clear and convincing evidence); "поза розумним сумнівом" (beyond reasonable doubt).

Якщо сторона не подала достатньо доказів для підтвердження певної обставини, то суд робить висновок про її недоведеність. Обов'язок (тягар доказування обставин) покладається на особу, яка посилається на ці обставини (постанови Верховного Суду від 27.02.2019 р. у справі № 922/1163/18, від 29.08.2018 р. у справі № 909/105/15, від 29.08.2018 р. у справі № 910/23428/17, від 31.01.2018 р. у справі № 10/8763/17).

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 23.08.2016 р. у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") наголошено, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". Суд повинен вирішити, чи є вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".

Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 01.12.2020 р. у справі № 904/1103/20 та від 25.06.2020 р. у справі № 924/266/18.

Стандарт доказування "вірогідність доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надають позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є надати саме ту кількість доказів, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Отже, суд враховуючи вищенаведене, положення законодавства, обставини справи, дійшов висновку про стягнення з Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир» вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 317292,28 грн, як підставних та обґрунтованих.

Частинами 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

Враховуючи приписи щодо покладення судового збору на учасників судового процесу в залежності від результату вирішення спору, передбачені ст. 129 ГПК України, з Закладу професійної (професійно-технічної) освіти “Регіональний професійний коледж м. Володимир» на користь ПрАТ «Волиньобленерго» належить стягнути 3807,51 грн судового збору.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 77, 86, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд України,-

вирішив:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Регіональний професійний коледж м. Володимир» (44700, Волинська обл., Володимирський р-н, місто Володимир, вул. Галицького Данила, будинок 10, код ЄДРПОУ 02540096) на користь Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» (43023, Волинська обл., Луцький р-н, місто Луцьк, вул. Яремчука Назарія, будинок 4, код ЄДРПОУ 00131512) 317292,28 грн (триста сімнадцять тисяч двісті дев'яносто дві гривні 28 коп.) вартості необлікованої електричної енергії та 3807,51 грн (три тисячі вісімсот сім гривень 51 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено 27.11.2025

Суддя А. С. Вороняк