Справа № 354/1459/25
Провадження № 3/354/873/25
26 листопада 2025 року м.Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Ваврійчук Т.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 (м.Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої у ВК «Княжий Двір», жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання своєї неповнолітньої дитини за наступних обставин.
02 листопада 2025 року біля 00:30 год., в м.Яремче, по вул.Свободи, неповнолітній ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснював керування транспортним засобом марки ВАЗ 2109, реєстраційний номер НОМЕР_2 без посвідчення водія, чим вчинив порушення ПДР з дозволу ОСОБА_1 . Таким чином громадянка ОСОБА_1 ухилилась від виконання обов'язків щодо забезпечення виховання неповнолітньої дитини.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала в повному обсязі, та суду пояснила, що дійсно у вказані в протоколі про адміністративне правопорушення день та час її неповнолітній син ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 керував транспортним засобом марки ВАЗ 2109, реєстраційний номер НОМЕР_2 не маючи права на керування вказаним транспортним засобом. Просила її суворо не карати, із сином виховну роботу провела.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи - ст. 280 КУпАП.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, з урахуванням вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Згідно ч.ч.2, 7 ст.150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення повністю доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме:
-відомостями, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №254339 від 02.11.2025 року, відповідно до якого 02 листопада 2025 року біля 00:30 год., в м.Яремче, по вул.Свободи, неповнолітній ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснював керування транспортним засобом марки ВАЗ 2109, реєстраційний номер НОМЕР_2 без посвідчення водія, чим вчинив порушення ПДР з дозволу ОСОБА_1 . Таким чином ОСОБА_1 ухилилась від виконання обов'язків щодо забезпечення виховання неповнолітньої дитини;
-рапортом поліцейського офіцера громади ВП №1 (м.Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Р.Стефурака від 02.11.2025 року, згідно якого, ним проводились заходи по патрулюванню території Яремчанської ТГ та було виявлено громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який здійснював керування транспортним засобом марки ВАЗ 2109, реєстраційний номер НОМЕР_2 без права керування транспортними засобами, вказав, що його матір ОСОБА_1 дала дозвіл на керування даним автомобілем. Під час спілкування з громадянкою ОСОБА_1 визнала, що надала своєму неповнолітньому синові ОСОБА_2 дозвіл на керування автомобілем. Своїми діями ОСОБА_1 ухилилась від виконання обов'язків щодо виховання неповнолітнього сина;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 02.11.2025 року, згідно яких 02.11.2025 року близько 00:00 год, вона отримала телефонний дзвінок від свого сина ОСОБА_2 , в якому він повідомив їй про те, що його зупинили працівники поліції, оскільки він керував транспортним засобом марки ВАЗ 2109, реєстраційний номер НОМЕР_2 без посвідчення водія, яке не отримав у зв'язку із неповнолітнім віком. Їй було відомо про те, що її син керує вищевказаним автомобілем близько трьох місяців. Вона вказала синові щоб до її приїзду він не спілкувався із працівниками поліції.
За даних обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, тобто - ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення.
Накладаючи адміністративне стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу винної, визнання нею своєї вини, її матеріальний та сімейний стан, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність та вважає, що на неї слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП слід ОСОБА_1 стягнути з в користь держави судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 27, 33, 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України(ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (тисячу сімсот) грн. 00 коп. в дохід держави.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя: Тетяна ВАВРІЙЧУК