Справа №461/9370/25
Провадження №3/461/3277/25
27 листопада 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Павлюк О. В., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , громадянина України, місце роботи - ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075), посада або рід занять - керівник, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 16.09.2016, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
за ст. 485 Митного Кодексу України, -
23.09.2024 Львівською митницею за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № 24UA209200043697U2 здійснено митне оформлення товару «автомобіль легковий, що був у використанні: марка: VOLKSWAGEN, модель: GOLF, номер кузова: НОМЕР_3 , тип двигуна: дизель, об'єм двигуна: 1968 см3, календарний рік виготовлення: 2008, модельний рік виготовлення: 2009, дата першої реєстрації: 31.01.2009».Митне оформлення здійснено згідно з наступними документами:- рахунок-фактура № 28082414816 від 28.08.2024,- CMR від 06.09.2024,- контракт № 24 KS/16-08PXK від 16.08.2024,- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 - 1 від 30.08.2017.
Відповідно до поданих документів продавцем товару заявлено норвезьку компанію PLANET X KRYVENKO (Norge6415 Molde, Fr?navegen 6, Organisasjonsnummer 932288494 MVA), покупцем - ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075). Митний представник - ФОП ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ). Заявлена фактурна вартість товару становить 1600 доларів США, що станом на 23.09.2024 відповідає сумі 66 156,96 гривень. Митна вартість - 73 837,76 гривень.
Загальна сума сплачених митних платежів за вказаною митною декларацією становить 146 235,69 гривень, а саме: - мито на транспортні засоби, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності - 7 383,78 гривень,- податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання - 36 678,91 гривень,- акциз на транспортні засоби - 102 173 гривень.
Митними органами Королівства Норвегії листом від 24.09.2025 № 25/14964-2 (лист Держмитслужби від 29.09.2025 № 26/26-04/7/2202) повідомлено, що автомобіль VOLKSWAGEN GOLF, VIN НОМЕР_3 , було продано норвезькою компанією PLANET X KRYVENKO ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» за 29 000 норвезьких крон, що станом на 23.09.2024 за курсом НБУ становить 114 019,30 гривень.
Відповідно до службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Львівської митниці від 06.10.2025 № 15/15-02/43180, сума митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України вказаних товарів, з урахуванням інформації, наданої митними органами Королівства Норвегії, станом на дату здійснення митного оформлення становить 159 093,78 гривень, а саме: - мито на транспортні засоби, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності - 11 401,93 гривень,- податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання - 45 518,85 гривень,- акциз на транспортні засоби - 102 173 гривень.
Таким чином, несплачена сума митних платежів складає 12'858,09 гривень.
Декларування вказаного товару здійснювалося ФОП ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ) відповідно до Договору від 30.08.2024 № 30-08-2024 (далі - Договір), укладеного між ФОП ОСОБА_2 (Виконавець) та ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075) (Замовник).
Пунктом 3.2 Договору визначено, що Замовник несе повну відповідальність за достовірність даних, зазначених ним в документах, наданих до митного оформлення.
Листом від 14.10.2025 (вх. Львівської митниці № 35673/10-20 від 14.10.2025) ФОП ОСОБА_2 зазначив, що митна вартість зазначеного автомобіля була ним визначена на підставі інвойсу та технічного паспорта з використанням даних інтернет-ресурсів.
Відповідно до податкових баз даних та облікової картки суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності № 141/2024/1826, керівником, головним бухгалтером та особою, уповноваженою на роботу з митницею, ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075) є громадянин України ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
З метою з'ясування обставин митного оформлення вказаного товару, надання письмових пояснень та прийняття участі у складанні протоколу про порушення митних правил Львівською митницею листами від 15.10.2025 № 7.4-5/20-06/14/25972 та від 27.10.2025 № 7.4-5/20-06/14/27002 було викликано гр. ОСОБА_1 , керівника ТОВ «КС ЛОГИСТИКС»(код ЄДРПОУ 45177075). Однак громадянин у вказані терміни не з'явився та про причини неявки не повідомив.
Таким чином, керівник ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075) ОСОБА_1 вчинив протиправні дії, з метою неправомірного зменшення митних платежів на суму 12 858,09 грн., шляхом надання митному органу документів, що містять неправдиві відомості щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору необхідних для визначення митної вартості товару, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані митним органом за ст. 485 Митного кодексу України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що стверджується матеріалами справи.
З огляду на те, що особа, яка притягувалася до адміністративної відповідальності, не вживала заходів для явки до суду, не з'явилася після отримання судової повістки, її поведінка свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Окрім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
З метою забезпечення розумних строків розгляду справи, суд вважає за можливе справу розглянути за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Представник митниці Лубоцький Б. І. у судовому засіданні протокол підтримав, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до такого висновку.
Згідно зі ст. 486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У статті 485 Митного кодексу України (далі - МКУ) передбачено, що заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
У пункті 8 частини 1 статті 4 МКУ визначено, що декларантом є особа, яка подає від власного імені митну декларацію, декларацію тимчасового зберігання, загальну декларацію прибуття, чи особа, від імені якої подається така декларація.
Згідно з частиною 1 статті 257 МКУ, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до частини 8 статті 257 МКУ, митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, зокрема:- фактурна вартість товарів,- митна вартість товарів та метод її визначення;- відомості про нарахування митних та інших платежів: ставки митних платежів, суми митних платежів, спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів.
Декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу (ч. 1 ст. 266 Митного кодексу України).
З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації (ч. 8 ст. 264 МКУ).
У разі декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення утримувачем митного режиму від власного імені або його прямим митним представником передбачену цим Кодексом відповідальність за невиконання обов'язків декларанта, передбачених частиною першою статті 226 Митного кодексу України, несе утримувач митного режиму (ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України).
У пункті 63-2 частини 1 статті 4 МКУ визначено, що утримувачем митного режиму є особа, яка здійснює декларування від власного імені (у разі, якщо декларування здійснюється самостійно або прямим митним представником), або особа, в інтересах якої здійснюється декларування (у разі, якщо декларування здійснюється непрямим митним представником).
У частині 2 статті 459 МКУ визначено, що суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з пунктом 43 частини 1 статті 4 МКУ, посадовою особою підприємства є керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.
Встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 вчинив протиправні дії, з метою неправомірного зменшення митних платежів на суму 12 858,09 грн., шляхом надання митному органу документів, що містять неправдиві відомості щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору необхідних для визначення митної вартості товару, що доводиться дослідженими у ході розгляду справи нижченаведеними доказами:
- протоколом про порушення митних правил № 1598/UA209000/2025 від 05.11.2025, до якого ОСОБА_1 зауважень не висловив;
- копіями митної декларації та товаросупровідних документів;
- листами Львівської митниці;
- зверненням гр. ОСОБА_2 від 14.10.2025;
- видруком з ІКС «Податковий блок»;
- видруком з ЄАІС Держмитслужби;
- доповідною та службовою записками;
- іншими матеріалами справи, що узгоджуються між собою, та знаходяться в об'єктивному зв'язку.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у скоєнні митного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не встановив.
Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд приймає до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та приходить до переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковані його дії, а саме штраф у розмірі п'ятдесяти відсотків несплаченої суми митних платежів, оскільки на думку суду саме таке стягнення буде достатнім та необхідним для виховання правопорушника та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Окрім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» зі ОСОБА_1 слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 485 МК України, ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя -
1. ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 6'429,05 грн (шість тисяч чотириста двадцять дев'ять гривень п'ять копійок.
2. Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 605,60 грн. судового збору.
Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ольга ПАВЛЮК