Вирок від 24.11.2025 по справі 308/11233/25

Справа № 308/11233/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участі прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Ужгороді в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22025070000000116 від 29.07.2025 про обвинувачення

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Херсон, Херсонської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України

встановив:

Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; на території України не допускається розташування іноземних військових баз; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, чим самим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і діє на даний час.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, 01.03.2022 її армією захоплено м. Херсон.

На підтвердження контролю над містом, 03.03.2022, після захоплення міста, окупаційні війська рф захопили приміщення Херсонської ОДА. 25.04.2022, в приміщення Херсонської міської ради за адресою: м. Херсон, проспект Ушакова, 37, увійшли озброєні військовослужбовці рф, які попередили керівництво та працівників Херсонської міської ради, що управління місцевою адміністрацією переходить під керівництво російської федерації.

В той же час окупаційною владою на тимчасово окупованій території Херсонської області створено систему незаконних органів державної влади, в тому числі правоохоронних.

Зокрема, у тимчасово окупованому м. Херсон окупаційною адміністрацією на базі державної установи "Північна виправна колонія (№ 90)" (код ЄДРПОУ 08564699, м. Херсон, вул. Некрасова, 234) створено незаконний орган з питань виконання покарань - "Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области" (далі - "УСИН по Херсонской области"), зареєстрований як юридична особа рф, який розпочав функціонувати з 07.05.2022 та об'єднав у собі всі установи виконання покарань, які знаходились на тимчасово окупованій території.

Починаючи з 03 червня 2022 прийнято на службу громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обійняв посаду «младшего инспектора 2 категории группы надзора отдела безопасности учреждения ИК «Северная исправительная колония (№90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» із присвоєнням спеціального звання - рядовий внутрішньої служби.

Поряд з цим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів", до правоохоронних органів, серед інших, належать органи і установи виконання покарань, а також інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції. З урахуванням наведеної норми закону можна зробити висновок про те, що незаконно створене "УСИН по Херсонской области" є незаконним правоохоронним органом, створеним на тимчасово окупованій території.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись громадянином України, діючи умисно, всупереч вимогам діючого законодавства, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення частини Херсонської області, в т.ч. м. Херсон, збройними формуваннями рф, у червні 2022 року, з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику рф на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно зайняв посаду «младшего инспектора 2 категории группы надзора отдела безопасности учреждения ИК «Северная исправительная колония (№90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области», створеного представниками держави-агресора на території м. Херсон, тобто зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Одночасно з цим ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись раніше виниклим корисливим мотивом, в червні 2022 року приступив до виконання своїх службових обов'язків у незаконному органі "УСИН по Херсонской области".

Перебуваючи на посаді «младшего инспектора 2 категории группы надзора отдела безопасности учреждения ИК «Северная исправительная колония (№90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области», ОСОБА_5 здійснював контроль за дотриманням режиму утримування ув'язнених на території установи.

Протягом жовтня 2022 року, перед звільненням м. Херсон Збройними силами України, російська окупаційна адміністрація змінила дислокацію "УСИН по Херсонской области" та перемістила його вглиб тимчасово окупованої території м. Генічеськ, Херсонської області. У зв'язку з чим ОСОБА_5 у жовтні 2022 року виїхав із м. Херсон.

Дії ОСОБА_5 кваліфіковані за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Обвинувачений ОСОБА_5 будучи обізнаним, що відносно нього розпочато кримінальне провадження, що йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення та обвинувальний акт відносно нього перебуває на розгляді в суді, в судові засідання неодноразово не з'являвся.

Судом вживалися заходи для виклику обвинуваченого для забезпечення доступу до правосуддя, у зв'язку із чим він викликався в судові засідання в порядку ст. 323 КПК України. Так, повістки про виклик на кожне судове засідання були опубліковані у засобах масової інформації загальнодержавної сфери у виданні «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та офіційному веб-сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області.

У матеріалах справи містяться документи на підтвердження завчасних належних викликів обвинуваченого до слідчого, прокурора (на стадії досудового розслідування) та суду, текст повідомлення про підозру опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, що свідчить про те, що він мав підстави усвідомлювати, що відносно нього розпочато кримінальне провадження. Обвинувачений мав можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надавались його захиснику.

У той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги починаючи зі стадії досудового розслідування даного кримінального провадження.

Захисник обвинуваченої - адвокат ОСОБА_4 здійснювала активні дії, спрямовані на захист обвинуваченого, а саме приймала участь у дослідженні доказів, виступала у судових дебатах. Захисник була ознайомлений із матеріалами кримінального провадження.

Враховуючи наведене, суд вважає, що стороною обвинувачення та судом вживалися достатні заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження.

Під час судових дебатів прокурор вказав, що всі обставини вчинення інкримінованого ОСОБА_5 кримінального правопорушення були всебічно досліджені органом досудового слідства, перевірені судом під час судового розгляду і знайшли своє підтвердження. Дії обвинуваченого кваліфіковано вірно, а вина ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України повністю підтверджується належними та допустимими доказами. Прокурор просив визнати ОСОБА_5 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 13 років з позбавленням права обіймати посади в судових органах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в правоохоронних органах та займатися правоохоронною діяльністю на строк 11 (одинадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна на користь держави.

Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_4 під час судових дебатів просила визнати ОСОБА_5 невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України та виправдати.

Суд вислухавши прокурора, захисника, дослідивши надані докази, вважає, що вина ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України доведена повністю та підтверджується зібраними по справі доказами, яким в ході судового розгляду було надано належну оцінку і які були дослідженні судом в повному обсязі, а саме:

- показами свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , що були досліджені у судовому засіданні, які дали аналогічні покази та підтвердили про те, що їм відомо про співпрацю ОСОБА_5 з окупаційною владою, добровільне зайняття ним посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки у створеній окупаційною владою установі СИК-90, отримання ним зарплатні в рублях;

- показами свідка ОСОБА_10 , який надав слідству, виявлені ним під час прибирання підсобних приміщень у СИК №90, документи на російській мові: «зарплатная ведомость младшего рядового состава СИК №90»; «список личного состава».

- «зарплатной ведомостью младшего и рядового состава СИК №90», із якої видно, що « ОСОБА_5 » займає посаду «младшего инспектора 2 категории» із зарплатнею «38000 рублей»;

- згідно «Списку личного состава» ОСОБА_5 займав посаду «младший инспектор группи надзора отдела безопасности», спеціальне звання «рядовой внутренней служби»;

- витягом з ЄРДР за 15.06.2023 року за ч. 7 ст. 111-1 КК України;

- рапортом ст. оперуповноваженого 2 сектору 1 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Херсонській області від 11.03.2025 року, у якому зазначено, що ОСОБА_5 постійно проживає на тимчасово окупованій території України;

- згідно відповіді Управління ДМС України в Херсонській області від 10.02.2025 станом на 10.02.2025 року ОСОБА_5 з питанням припинення громадянства України не звертався, достовірно встановлено, що ОСОБА_5 є громадянином України;

- згідно відповіді ПВК №90 від 11.02.2025 №28/8-117/Прг/ВС ОСОБА_5 в списках персоналу ДУ ПВК №90 на значився;

- згідно відповіді ЦВК від 14.02.2025 №21-24-399 ОСОБА_5 не реєструвався і не обирався народним депутатом України, депутатом місцевих рад, сільським, селищним, міським головою не обирався;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання по фотознімках від 13.02.2025 року, за якими свідок ОСОБА_6 впізнала на фотознімку ОСОБА_5 , який під час окупації ПВК №90 працював на посаді молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки по УСИН по Херсонській області;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання по фотознімках від 16.02.2025 року, за якими свідок ОСОБА_7 впізнала на фотознімку ОСОБА_5 , який під час окупації ПВК №90 працював на посаді молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки по УСИН по Херсонській області;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання по фотознімках від 16.02.2025 року, за якими свідок ОСОБА_11 впізнала на фотознімку ОСОБА_5 , який під час окупації ПВК №90 працював на посаді молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки по УСИН по Херсонській області;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання по фотознімках від 14.05.2025 року, за якими свідок ОСОБА_9 впізнала на фотознімку ОСОБА_5 , який під час окупації ПВК №90 працював у відділі нагляду УСИН по Херсонській області та якого бачила на шикуванні;

- згідно рапорту від 05.06.2022 на ім'я «Начальника Управления служби исполнения наказаний по Херсонской области полковника внутренней служби ОСОБА_12 » описані дії відділу охорони, в тому числі «младшего инспектора Варлашина»;

- згідно рапорту старшого оперуповноваженого 2 сектору 1 відділу ГВЗНД УСБУ в Херсонській області від 13.06.2023 надано копію штатного розпису «ИК «Севреная исправительная колония №90» УСИН по Херсонской области»;

- згідно штатного розпису «ИК «Северная исправительная колония №90» УСИН по Херсонской области» ОСОБА_5 має спеціальне звання «рядовой внутренней служби»;

- згідно протоколу огляду від 03.08.2023 Інтернет-ресурсу https://egrul.nalog.ru/index.html серед зареєстрованих юридичних осіб у рф значиться наступна: «Управление служби исполнения наказаний по Херсонской области», що підтверджено «Випиской их Единого государственного реестра юридических лиц»;

- згідно добровільної згоди надано можливість провести огляд приміщення за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 284, за місцем перебування ДУ «ПВК №90»;

- згідно протоколу огляду від 01.08.2023 оглянуто документи: «Список по штатному расписанию УИК СИК №90 УСИН по Херсонской области» станом на 22.08.2022, де ОСОБА_5 значиться «рядовим внутренней служби», «табель рабочего времени отдела безопасности «Северной исправительной колонии» №90 за июль месяц 2022», «табеля рабочего времени отдела безопасности «Северной исправительной колонии» №90 за август месяц 2022», «табеля рабочего времени отдела безопасности «Северной исправительной колонии» №90 за сентябрь месяц 2022»;

- згідно «табеля рабочего времени отдела безопасности «Северной исправительной колонии» №90 за сентябрь месяц 2022» під №49 значиться ОСОБА_5 , який відпрацював 22 дні;

- згідно «табеля рабочего времени отдела безопасности «Северной исправительной колонии» №90 за август месяц 2022» під №49 значиться ОСОБА_5 , який відпрацював 23 дні;

- згідно протоколу огляду від 28.07.2025, за участю перекладача оглянуто документи: «список по штатному расписанию», «табель рабочего времени отдела безопасности Северной исправительной колонии №90 за сентябрь месяц 2022 та встановлено, що вказані документи стосуються діяльності ОСОБА_5 в незаконному органі з питань виконання покарань - «Управление служби исполнения наказаний по Херсонской области» в період окупації м. Херсон;

- згідно протоколу огляду від 28.07.2025, за участю перекладача оглянуто документ: «рапорт від 05.06.2022» адресований «начальнику Управления служби исполнения наказаний по Херсонской области полковнику внутренней служби Евгению Соболеву» та встановлено, що вказаний документ стосується діяльності ОСОБА_5 в незаконному органі з питань виконання покарань - «Управление служби исполнения наказаний по Херсонской области» в період окупації м. Херсон;

- згідно протоколу огляду від 28.07.2025, за участю перекладача оглянуто документ: «СИК №90 Младший и рядовой состав» та встановлено, що вказаний документ стосується діяльності ОСОБА_5 в незаконному органі з питань виконання покарань - «Управление служби исполнения наказаний по Херсонской области» в період окупації м. Херсон;

Вищенаведені досліджені докази отримані у передбаченому КПК України порядку і визнані судом належними і допустимими.

Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими.

Таким чином судом достовірно встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , діючи умисно, всупереч вимогам діючого законодавства, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення частини Херсонської області, в т.ч. м. Херсон, збройними формуваннями рф, з 03 червня 2022 року, з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику рф на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, згідно п. 1.9 Наказу за №26 лс від 15 червня 2022 року «Про призначення співробітників на посаду Управління служби виконання покарань по Херсонській області», добровільно обійняв посаду младшего инспектора 2 категории группы надзора отдела безопасности учреждения ИК «Северная исправительная колония (№90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» із присвоєнням спеціального звання - рядовий внутрішньої служби, приступив до виконання обов'язків, на якій перебував до звільнення м. Херсон Збройними силами України, до жовтня 2022 року, після чого перемістився на окуповану територію України.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_5 за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченому ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме в добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Згідно з ч. 2 ст. 50 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень.

Вирішуючи питання про обрання міри покарання обвинуваченому ОСОБА_5 суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, які пом'якшують та обтяжують покарання.

Обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 судом не встановлено.

Обставиною, що обтяжує покарання ОСОБА_5 є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Також при призначенні обвинуваченому покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке згідно зі ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином, вчиненим умисно, в період дії воєнного стану, що свідчить про підвищену суспільну небезпечність злочину, дані про особу обвинуваченого ОСОБА_5 , який раніше не судимий, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.

Виходячи з наведеного, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_5 слід обрати покарання, достатнє і необхідне для його виправлення та попередження скоєння ним нових кримінальних правопорушень, в межах санкції ч. 7 ст.111-1 КК України, у виді позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в судових органах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в правоохоронних органах та займатися правоохоронною діяльністю, з конфіскацією всього належного йому майна на користь держави, оскільки суд, застосовуючи принцип індивідуалізації покарання, переконаний, що таке покарання є необхідним і достатнім для його виправлення, попередження нових злочинів.

Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.

Процесуальні витрати у справі відсутні.

Запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави до вступу вироку в законну силу залишити без змін.

Захід забезпечення кримінального провадження, застосований ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області у справі №308/10751/25, провадження 1-кс/308/4530/25 у вигляді арешту на майно, яке перебуває у власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме - на квартиру за адресою АДРЕСА_1 до набрання вироком законної сили залишити без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 323, 368, 373-374, 395 КПК України, ст. ст. 12, 50, 65, 111-1 КК України, суд,-

Керуючись ст. ст.370, 374, 615 КПК України, суд

ухвалив:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та призначити йому покарання за ч. 7 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 13 (тринадцять) років з позбавленням права обіймати посади в судових органах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в правоохоронних органах та займатися правоохоронною діяльністю на строк 11 (одинадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна на користь держави.

Початок строку відбування основного покарання ОСОБА_5 , обраховувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з дня його фактичного затримання.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, правоохоронних органах та органах місцевого самоврядування, пов'язаних з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід, обраний щодо ОСОБА_5 , у вигляді тримання під вартою до набрання вироком законної сили залишити без змін.

Захід забезпечення кримінального провадження, застосований ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області у справі №308/10751/25, провадження 1-кс/308/4530/25 у вигляді арешту на майно, яке перебуває у власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме - на квартиру за адресою АДРЕСА_1 , до набрання вироком законної сили залишити без змін.

Квартиру, розташовану за адресою АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_5 на праві приватної власності, конфіскувати в дохід держави.

Вирок може бути оскаржений до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті суду згідно зі статтею 323 КПК України.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1