Справа № 149/3673/25
Провадження №2-а/149/107/25
Номер рядка звіту 129
іменем України
27.11.2025 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Робак М. В.,
при секретарі Поліщук Л. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
11.11.2025 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яку він мотивує тим, що 10.07.2025року відносно нього в порушення ч. 1 ст. 285 КУпАП було складено протокол про адміністративне правопорушення та як наслідок винесено постанову про притягнення позивача до адміністративної відповідальності з накладенням стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення предбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП .
Позивач вважає постанову протиправною та незаконною, оскільки протокол складався за його відсутності, копію якого йому не вручали, працівники ТЦК позбавили його можливості надати пояснення по суті. Позивач не був повідомлений про розгляд справи, що є порушенням його права на захист. Постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності йому не вручалась та на його адресу не направлялись.
Порушення норм процесуального права суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваної постанови є підставою для її скасування.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 просить позовні вимоги задоволити.
12.11.2025 ухвалою суду відкрито провадження у справі та надано відповідачу строк для надання відзиву на позов.
25.11.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_2 заперечує щодо позовних вимог, вказуючи, що дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 при складенні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відповідали вимогам законодавства. Зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення складався в присутності позивача, який відмовився його підписувати в присутності двох свідків. Останній також був повідомлений про день та час розгляду справи.
Оскільки ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані, тому його було притягнуто до відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП .
Суд, дослідивши докази, встановив наступні обставини.
Згідно облікових даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 не уточнив облікові дані згідно ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (а.с. 27 зворот)
05.07.2025 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, оскільки останній вчасно не уточнив свої облікові дані. Протокол складено в присутності двох свідків. Від підпису, пояснень та отримання якого ОСОБА_1 відмовився. В протоколі зазначено дата, час та місце розгляду справи (а.с. 25 зворот-26)
10.07.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у зв'язку з тим, що останнім не уточнено свої облікові дані та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 17000 грн. (а.с. 11 зворот-12)
Згідно вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Крім того, згідно Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони від 01.01.2024
У протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Під час складання протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, уповноваженою особою, яка складає протокол, доводиться зміст статті 63 Конституції України та роз'яснюються права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі та ставиться підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Протокол підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, та особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. За наявності свідків протокол може бути підписано також і цими особами.
Уповноважена посадова особа, яка склала протокол, пропонує особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, ознайомитися із складеним протоколом, дати письмове пояснення по суті вчиненого правопорушення із проставлянням свого підпису та дати. Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, можуть бути викладені на окремому аркуші з відміткою про це в протоколі.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, має право робити зауваження і надавати пояснення щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу уповноважена посадова особа, яка складала протокол, робить про це відповідний запис та засвідчує його своїм підписом із зазначенням дати.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення подаються уповноваженою посадовою особою, якій надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки, для її розгляду у порядку, визначеному КУпАП.
Відмова від пояснення або підписання протоколу також може підтверджуватися підписами свідків.
Відмова від підписання протоколу, а також відсутність свідків не є підставами для припинення складання протоколу.
До протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про дату, місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три доби до дня розгляду справи.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про місце і час розгляду справи при підписанні протоколу (у разі його складення) або окремим повідомленням про розгляд справи, яке вручається особі особисто під підпис або надсилається (в тому числі централізовано) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу місця проживання (перебування), зазначену особою під час уточнення облікових (персональних) даних, або на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Отже, відсутність у протоколі про адміністративне правопорушення підпису особи щодо якої він складений не є підставою для визнання його недійсним.
Протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 містить всю необхідну інформацію передбачену КУпАП та Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення. В протоколі зазначено дату та час розгляду справи. Відмова особи від його підписання та отримання другого екземпляру засвідчена підписами свідків.
За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушення є підставою для подальшого розгляду справи про адміністративне правопорушення начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки доведено складення протоколу в присутності особи та повідомлено останню про день та час розгляду справи.
Чатиною 3 ст. 210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.
Згідно ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено, що військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Позивач не надав доказів, які б свідчили про виконання ним обов'язку в частині уточнення облікових даних у встановлений законом 60-денний строк або ж відсутності у нього такого обов'язку. Отже, притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП є правомірним.
Звертаючись до суду з позовною заявою про скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності позивач реалізував надане йому законом право на захист. Однак, в позовній заяві не навів аргументів, які б були підставою для скасування рішення начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
В судовому засіданні суб'єкт владних повноважень довів правомірність свого рішення, порушень ним норм процесуального права при прийнятті та складенні оскаржуваної постанови судом не встановлено, а тому позовна заява задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 286, 293, 295, 297 КАС України, суд,
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Марина РОБАК