Постанова від 26.11.2025 по справі 728/2381/25

Єдиний унікальний номер 728/2381/25

Номер провадження 3/728/855/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року місто Бахмач

Бахмацький районний суд у складі

головуючого судді Сороколіта Є.М.,

за участі:

секретаря судового засідання - Кирути Л.І.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - не з'явився,

захисника - не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, фактично проживаючого в АДРЕСА_1 , раніше притягався до адміністративної відповідальності постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 17.07.2025 у справі № 730/1011/25 (провадження № 3/730/443/2025) за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

за частиною другою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі також - КУпАП),

безпосередньо після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, виніс постанову про таке.

І. Опис фактичних обставин, встановлених судом.

1. ОСОБА_1 (далі також - Водій або Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності) 08 вересня 2025 року о 07 год 01 хв, керував автомобілем марки VOLKSWAGEN, модель TOURAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , по вулиці Батуринська, поблизу буд. 36, в місті Бахмач перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, нечітке мовлення та нестійка хода). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на технічний засіб нагрудній боді-камері поліцейського М 505 0017, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху (далі також - ПДР), затверджених постановою Кабінету Міністрів України “Про Правила дорожнього руху» від 10.10.2001 № 1306.

2. Згадане правопорушення має ознаку повторності, оскільки Водій раніше притягався до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік, згідно з постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 17.07.2025 № 730/1011/25 (провадження № 3/730/443/2025).

3. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має посвідчення водія від 25.11.2010 серії НОМЕР_2 .

4. Згідно з базою ІПНП “Цунамі» НАІС транспортний засіб VOLKSWAGEN, модель TIGUAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІІ. Рух справи.

5. Після надходження матеріалів до Бахмацького районного суду (далі також - Суд), їх розгляд було призначено на 09.10.2025 у судовому засіданні об 11 год 00 хв.

6. У призначене судове засідання 09.10.2025 об 11 год 00 хв Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, з'явилася та заявила клопотання про відкладення проведення судового розгляду у зв'язку з наданням можливості захиснику взяти участь у судовому засіданні. Зазначене клопотання було задоволене Судом і проведення судового засідання було відкладене до 04.11.2025 на 12 год 00 хв.

7. Судовому засіданні 04.11.2025 було оголошено перерву до 12 год 00 хв 26.11.2025, у зв'язку з необхідністю виклику та опитування працівників поліції, якими були складені відповідні адміністративні матеріали.

ІІІ. Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

8. Під час проведення судового розгляду Водій свою вину у вчиненні інкримінованого правопорушення не визнав у повному обсязі.

9. Зазначив, що він не керував автомобілем, транспортний засіб був зупиненим та перебував на узбіччі дороги, коли до нього підійшли працівники поліції. Його до місця зупинки привіз знайомий, який побачивши поліцейських втік, а він пересів за кермо автомобіля, щоб увага працівників поліції була сконцентрована на ньому і вони не наздоганяли його знайомого. Прізвище, ім'я та по-батькові такої особи назвати відмовився.

ІV. Досліджені докази.

10. На підтвердження вини Водія у вчиненні адміністративних правопорушень Суду надано такі докази, передбачені статтею 251 КУпАП, які були досліджені безпосередньо у судовому засіданні:

- протокол про адміністративне правопорушення від 08.09.2025 серії ЕПР1 № 447037;

- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 08.09.2025;

- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 08.09.2025;

- довідка від 08.09.2025 № 33783-2025, видана відділенням поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області стосовно наявності у Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, посвідчення водія від 25.11.2010 серії НОМЕР_2 ;

- довідка від 09.09.2025 № 34037-2025, якою підтверджується, що згідно бази ІПНП “Цунамі» НАІС транспортний засіб VOLKSWAGEN TOURAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- копія постанови Борзнянського районного суду від 17.07.2025 № 730/1011/25 (провадження 3/730/443/2025) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП у виді штрафу в сумі 17 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік;

- довідка від 09.09.2025 № 34036-2025, якою підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності згідно з постановою Суду від 17.07.2025 № 730/1011/25 (провадження 3/730/443/2025) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП з накладенням стягнення у виді штрафу в сумі 17 000 грн та позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік;

- диск із відеозаписом.

V. Оцінка Суду.

11. Оцінюючи зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись виключно законом і правосвідомістю Суд наголошує на тому, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності необхідно довести наявність в діях (бездіяльності) такої особи складу та події адміністративного правопорушення.

12. Частиною першою статті 9 КУпАП закріплено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

13. Суд наголошує, що з об'єктивної сторони адміністративне правопорушення, зазначене у частині першій статті 130 КУпАП, може виражатися через три окремі діяння:

1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;

2) передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;

3) відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

14. За змістом же частини другої статті 130 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

15. У цьому контексті варто враховувати, що положеннями статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

15. За змістом положень пунктів 6-7 Розділу І “Загальні положення» Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі також - Інструкція), затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858, огляд на стан сп'яніння проводиться:

поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);

лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП (далі - заклад охорони здоров'я).

16. Згідно з пунктами 8-9 Розділу ІІ “Проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів» Інструкції форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

17. Повертаючись до фактичних обставин цієї справи, склавши протокол про адміністративне правопорушення від 08.09.2025 серії ЕПР1 № 447037, уповноважений орган висуває “обвинувачення» особі саме у відмові від проходження огляду на стан сп'яніння, що є порушенням вимог пункту 2.5 ПДР.

18. Як вже вказувалося вище, частиною першою статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, у тому числі й за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

19. Таке адміністративне правопорушення є правопорушенням з формальним складом і вважається закінченим з моменту вираження особою, яка керувала транспортним засобом, відмови від проходження огляду на стан сп'яніння.

20. Суд наголошує, що об'єктивна сторона такого адміністративного правопорушення полягає у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Під відмовою від проходження огляду на стан сп'яніння необхідно розуміти свідоме і категоричне не бажання особи пройти відповідний огляд, яке базується на її внутрішньому переконанні про відсутність необхідності проходити цей огляд в силу існування певних мотивів, відомих лише цій особі, і може проявлятися як у активній, так і у пасивній формі.

21. Відмова від проходження огляду на стан сп'яніння має бути безумовною і категоричною. Правопорушник усно або конклюдентними діями має однозначно виразити небажання проходити огляд на стан сп'яніння. Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП слід “поза розумним сумнівом» і з очевидністю для стороннього спостерігача установити, що особа яка керувала транспортним засобом, безальтернативно відмовилася від проходження огляду на стан сп'яніння.

22. У дослідженому Судом записі відеофіксації обставин правопорушення зафіксовано момент, коли водієві згаданого автомобіля, ОСОБА_1 , неодноразово було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або у закладі охорони здоров'я, а він категорично відмовився від проходження такого огляду (20250908070056_000028.MP4, запис з 02 хв 20 сек, що відповідає часовій позначці 2025/09/08 07:03:16).

23. Враховуючи зазначене, поліцейським було повідомлено про складання протоколу за статтею 130 КУпАП стосовно нього у зв'язку з такою відмовою.

24. При цьому Водій раніше притягався до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік, згідно з постановою Суду від 17.07.2025 справа № 730/1011/25 (провадження 3/730/443/2025), яка 29.07.2025 набрала законної сили.

25. Одночасно Суд відхиляє твердження Водія і його захисника, що оскільки автомобіль не рухався на момент початку запису відеофіксації обставин правопорушення, то не можна вважати, що Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, керував таким транспортним засобом.

26. Суд нагадує, що під керуванням транспортним засобом вважається момент встановлення особою контролю над таким транспортним засобом та створенням умов для його руху (розташування водія за кермом поєднане із запуском двигуна, перевіркою органів керування, увімкнення покажчиків повороту тощо).

27. Так, на оглянутому у судовому засіданні записі відеофіксації обставин правопорушення зафіксовано, що увімкнене запалення транспортного засобу VOLKSWAGEN TOURAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , про що свідчить панель приборів, яка підсвічується.

28. Отже, Суд вважає, що Водієм встановлено контроль над транспортним засобом і створені початкові умови для його руху.

29. Щодо попереднього керування зазначеним вище автомобілем іншою особою, то такі пояснення не підтверджуються іншими дослідженими доказами у цій справі і Суд розцінює їх як намагання уникнути відповідальності.

30. Відповідно Суд приходить до висновку, що всі обставини вчиненого відображені у протоколі про адміністративне правопорушення, який є документом, що в силу статті 251 КУпАП та в сукупності з іншими дослідженими доказами, засвідчує факт неправомірних дій Водія.

31. Таким чином, у діях Водія наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого частиною другою статті 130 КУпАП, тобто повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

VІ. Накладення адміністративного стягнення.

32. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.

33. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.

34. Також Суд враховує, що санкція за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

35. Водночас Суд також враховує, що відповідно до частини третьої статті 30 КУпАП, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.

Залишок невідбутого покарання станом 09.10.2025 становить дев'ять місяців і двадцять днів.

36. Також згідно з частиною першою статті 28 КУпАП оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в його примусовому вилученні за рішенням суду і наступній реалізації з передачею вирученої суми колишньому власникові з відрахуванням витрат по реалізації вилученого предмета.

37. У відповідності до наданих органом Національної поліції адміністративних матеріалів, Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, являється власником транспортного засобу VOLKSWAGEN TOURAN, державний номерний знак НОМЕР_1 .

38. Суд відмічає, що накладання на правопорушника основного адміністративного стягнення відповідає загальній меті запобігання та протидії адміністративного правопорушення, то накладання додаткового адміністративного стягнення має, насамперед, запобіжну мету.

39. При цьому матеріали справи не містять доказів системного характеру вчинення особою адміністративних правопорушень на транспорті або ж наявності значної шкоди, завданої інкримінованим правопорушенням, відверненню якої могло б запобігти у майбутньому додаткове адміністративне стягнення у виді оплатного вилучення предмета, який став знаряддям вчинення правопорушення.

40. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, Суд, відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, приймаючи до уваги відсутність обставин, що пом'якшують покарання та обтяжують адміністративну відповідальність, вважає за доцільне застосувати до громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2 000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 грн 00 коп (тридцять чотири тисячі гривень 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки дев'ять місяців і двадцять днів та без оплатного вилучення транспортного засобу, що є достатнім для виховання вищезазначеної особи у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як нею, так і іншими особами.

41. Підстави для застосування іншого, більш м'якого або більш суворого стягнення, відсутні.

42. Відповідно до статті 40-1 КУпАП та статті 4 Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір.

43. Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 1, 9, 23, 130, 276-285, 307, 317 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2. Призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2 000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 грн 00 коп (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки дев'ять місяців і двадцять днів та без оплатного вилучення транспортного засобу.

3. Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

4. Відповідно до статті 317 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити постанову для виконання відповідній посадовій особі органу Національної поліції, зазначеній в пунктах 2 і 3 частини другої статті 222 цього Кодексу.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.

Строк пред'явлення постанови до виконання становить 3 (три) місяці з моменту набрання нею законної сили.

Якщо посвідчення водія не було тимчасово вилучено в порядку, передбаченому статтею 265-1 цього Кодексу, особа, позбавлена права керування транспортним засобом, зобов'язана негайно здати посвідчення водія до уповноважених органів Національної поліції.

Відповідно до частини першої статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, такий штраф стягується у подвійному розмірі штрафу визначеного у відповідній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Суддя

Бахмацького районного суду Сороколіт Євген Миколайович