25 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/11566/25
Суддя І інстанції - Коренев А.О.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення належним чином перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , а саме: не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи - 11.12.2024 року, не врахування заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу Позивача, в тому числі й заробітку за період з 01.01.2016 по 11.12.2024, для подальшого правильного визначення будь-яких показників, які беруться для визначення розміру пенсії, в тому числі для визначення коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу та правильного визначення заробітної плати (доходу), які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не проведення перерахунку пенсії (за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 та 2024 роки) по стажу і заробітку.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) належним чином провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , а саме: перерахувати пенсію з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи - 11.12.2024 року, врахувати заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу Позивача, в тому числі й заробіток за період з 01.01.2016 по 11.12.2024, для подальшого правильного визначення будь-яких показників, які беруться для визначення розміру пенсії, в тому числі для визначення коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу та правильного визначення заробітної плати (доходу), які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», провести перерахунок пенсії (за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 та 2024 роки) по стажу і заробітку та виплатити Позивачу суми перерахованої пенсії з урахування фактично виплачених сум, а також враховувати висновки суду для обчислення розміру пенсії в майбутньому.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року позовну заяву залишено без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить його скасувати повністю та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована помилковістю висновків суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Вказує на те, що відповідач не врахував заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу позивача, призвело до неправильного визначення коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії та до неправильного визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, що зменшило розмір пенсії позивача. При цьому, враховуючи те, що відповідач для обчислення пенсії не врахував заробітну плату позивача з 01.01.2016 по 11.12.2024, то всі перерахунки пенсії позивача, які були проведені відповідачем, можна вважати такими, що містять помилку, що призвело до недоотримання позивачем сум пенсії.
Також скаржник просить витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України детальний математичний розрахунок розміру його пенсії, у випадку, якби її перерахунок було проведено по стажу і заробітку - по всім можливим варіантам такого рахунку.
З цього приводу колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно із до ч.1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ч.4 ст. 308 КАС України, відповідно до яких, докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Зважаючи на те, що із клопотанням про витребування доказів позивач до суду першої інстанції не звертався, а також беручи до уваги відсутність об'єктивних обставин, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із клопотанням про витребування доказів до суду першої інстанції, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для витребування у Головного управління Пенсійного фонду України детальний математичний розрахунок розміру його пенсії, у випадку, якби її перерахунок було проведено по стажу і заробітку - по всім можливим варіантам такого рахунку, оскільки такі докази не можуть бути прийняті судом на стадії апеляційного провадження.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком з 10.01.2016, відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з листом щодо обчислення розміру пенсії, після звільнення з роботи з 11.12.2024.
Листом від 05 червня 2024 року Головне управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомили позивача про те, що йому був проведений перерахунок пенсії з додаванням стажу автоматизованим способом з 01.04.2024 року. Страховий стаж, зарахований по 29.02.2024p., складає 48 років 9 місяців 27 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,48750. Пенсію обчислено відповідно до статті 28 Закону України № 1058 виходячи із заробітної плати за період з 01.06.1989 по 31.05.1994 та за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 по 31.12.2015р. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становив 1,78184. Середньомісячний заробіток для обчислення Вашої пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 складав 14 244,87 грн. (З 764,40 грн. х 1,17х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197х 1,0796 = 7 994,47грн. х 1,78184). Загальний розмір пенсії станом на 01.04.2024 складав 7 133,13 грн., у тому числі: 6 944,37 грн. - основний розмір пенсії (14 244 х 0,48750); 188,76 грн. - доплата за 13 років понаднормативного стажу (1 452 грн. х 13%). Доплату по перерахунку з 01.04.2024 буде виплачено в найближчий виплатний період.».
Крім того, позивач звернувся повторно із заявою від 27 листопада 2024 року «Щодо надання роз'яснень та здійснення перерахунку пенсії», у якій просив надати детальні роз'яснення, чому при автоматичних перерахунках пенсії, перерахунок було проведено виключно по стажу, без врахування заробітної плати, враховуючи її збільшений розмір за останні роки. Також просив, надати роз'яснення щодо того, чому стаж враховано по 29.02.2024, а заробітна плата, згідно матеріалів пенсійної справи так і залишилась врахованою лише по 31.12.2015, як при призначенні пенсії, а також провести перерахунок та доплатити належні йому суми пенсії.
Листом від 23 грудня 2024 року № 68135-51671/Т-01/8-0400/24 «Про надання відповіді», Головне управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомили позивача, зокрема, про те, що пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.06.1989 по 31.05.1994, з 01.07.2000 по 31.12.2015. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,78184. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, складає 14244,87 грн (7994,47 х 1,78184). Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058 передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерви у роботі Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої признач і (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюють перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами перш; - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
За даними Вашої електронної пенсійної справи, перерахунок пенсії з додаванню стажу відповідно статті 42 Закону № 1058, здійснювався автоматично у:
2018 році з урахуванням стажу по 28.02.2018; 2020 році з урахуванням стажу по 29.02.2020;
2022 році з урахуванням стажу по 28.02.2022; 2024 році з урахуванням стажу по 29.02.2024.
Загальний розмір пенсійної виплати з 01.04.2024 складає 7133,13 грн, де: 6944,37 грн - основний розмір пенсії за віком (14244,87 * 0,48750); 188,76 грн - доплата за 13 років понаднормового стажу.
З 01.04.2024 в автоматичному режимі без додаткового звернення проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно статті 42 Закону № 1058, тоді як перерахунок по стажу і заробітку призводить до зменшення індивідуально коефіцієнта заробітку - 1,73213. З огляду на таке, з двох варіантів перерахунку було обрано доцільнішій.
Позивач не погодившись із таким діями відповідача звернувся до суду з цим позовом.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженого рішення, виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій, врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 1 Закону № 1058-ІV, визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 27 Закону № 1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
За приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначенні середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частини третьої статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх-100%, де Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
Відповідно до положень частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Під час розгляду даного спору судом першої інстанції встановлено, що після дня призначення позивачу пенсії з 10.01.2016, позивач продовжував працювати, а з його заробітної плати утримувалися та перераховувалися страхові внески.
Однак, при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 року відповідачем заробітну плату враховано за період роботи з 01.06.1989 по 31.05.1994 та періоду роботи з 01.07.2000 по 31.12.2015, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,78184.
При цьому, пенсійним органом при проведенні в автоматичному режимі з 01.04.2024 року при обрахунку пенсії позивача не було враховано заробітну плату за зарахований страховий стаж (по 29.02.2024), оскільки це призводить до зменшення індивідуального коефіцієнта заробітку - 1,73213.
Разом з тим, жодних розрахунків розміру пенсії з урахуванням заробітної плати позивача за зарахований пенсійним органом страховий стаж по 29.02.2024 року, які б свідчили про зменшення індивідуального коефіцієнта заробітну, відповідачем не було надано.
Натомість, як зазначено у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі №160/1052/19 (провадження №К/9901/33650/19), зміст статті 42 Закону №1058-IV свідчить про те, що пенсіонеру, при здійсненні перерахунку пенсії на підставі наведених положень Закону №1058-ІV, надано право обирати заробітну плату (дохід), зокрема, той з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Чинне законодавства не наділяє орган Пенсійного фонду України правом самостійно змінювати періоди страхового стажу, за які взято заробітну плату для обчислення розміру пенсії при її призначенні або останньому перерахунку.
Аналіз фактичних обставин справи, з урахуванням висновків Верховного Суду, свідчить про те, що відмовивши позивачу у перерахунку пенсії за віком з 01.04.2024 з урахуванням заробітної плати, яку він отримував з 01.01.2016 року по 29.02.2024, відповідач діяв протиправно.
Водночас, зважаючи на те, що при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2024 року було враховано страховий стаж по 29.02.2024, то вимоги позивача про врахування заробітної плати по 11.12.2024 при обчисленні розміру пенсії є безпідставними.
Поряд з цим, колегія суддів звертає увагу на тому, що право громадян на перерахунок пенсії не є абсолютним і його захист може бути обмеженим строком звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Це, насамперед, зумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними, оскільки реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача.
Так, відповідно до частин першої, другої та третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Звернувшись до суду з цим позовом 22 квітня 2025 року позивач заявив вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 та 2024 роки.
В свою чергу, пенсія є періодичним платежем і про її розмір було відомо позивачу.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду. Нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Відповідно, звернувшись до суду з цим позовом 22 квітня 2025 року, позивач заявив позовні вимоги з 2018 року, у зв'язку з чим, з урахуванням визначеного вище висновку, вони можуть бути захищені судом з 22 жовтня 2024 року - тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а не з 2018 року, як помилково вважає позивач.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 2018 року по 21 жовтня 2024 року, включно необхідно залишити без розгляду.
Крім того, щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахування прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінмальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи - 11.12.2024 року, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно зі статтею 5 КАС України, судовому захисту підлягає лише порушене право. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту. Однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Відповідно, дії суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо: по-перше, такі дії вчинені владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції і по-друге, оспорювані дії є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.
Натомість матеріали справи не містять доказів звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахування прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінмальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи - 11.12.2024 року, як і не містять відмови пенсійного органу у такому перерахунку.
Відповідно, вимоги позову в цій частини є передчасними.
Також, з наведених вище підстав не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області враховувати висновки суду для обчислення розміру пенсії позивача в майбутньому.
З урахуванням наведеного, колегія суддів робить висновок про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України з Дніпропетровській області щодо неврахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 29.02.2024 при перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії з 22.10.2024 року на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 29.02.2024.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позову.
Згідно із ч.6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Так, документально підтвердженими судовими витратами є сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви та апеляційної скарги на загальну суму 3028,00 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України з Дніпропетровській області щодо неврахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 29.02.2024 при перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії з 22.10.2024 року на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 29.02.2024.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 2018 року по 21 жовтня 2024 року включно - залишити без розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн. (Три тисячі двадцять вісім гривень).
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повне судове рішення складено 25 листопада 2025 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя А.О. Коршун