Справа № 357/19137/25
3/357/7350/25
25.11.2025 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Олена Гавенко роглянувши обєднані матеріали справи, що надійшли з Національної поліції України Головного управління національної поліції в Київській області Білоцерківського районного управління поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ІНП: НОМЕР_1 за ч1 ст.187 КУпАП,-
29.10.2025 близько о 23 год. 29 хв. за адресою: АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 , був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлений Білоцерківським міськрайонним судом, чим вчинив адміністративне правопорущення передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, 01.11.2025 у період часу з 09 год.00 хв.по 11 год. 00хв. за адресою АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_1 , не з'явився на реєсраційну відмітку, чим порушив умови адміністративного нагляду встановлені Білоцерківським міськрайонним судом, чим вчинив адміністративне правопорущення передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, 01.11.2025 близько о 01 год. 03 хв. за адресою: АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 , був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлений Білоцерківським міськрайонним судом, чим вчинив адміністративне правопорущення передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, 04.11.2025 близько о 02 год. 10 хв. за адресою: АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 , був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлений Білоцерківським міськрайонним судом, чим вчинив адміністративне правопорущення передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, 08.11.2025 у період часу з 09 год.00 хв.по 11 год. 00хв. за адресою АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_1 , не з'явився на реєсраційну відмітку, чим порушив умови адміністративного нагляду встановлені Білоцерківським міськрайонним судом, чим вчинив адміністративне правопорущення передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
Крім того, 10.11.2025 близько о 02 год. 18 хв. за адресою: АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 , був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлений Білоцерківським міськрайонним судом, чим вчинив адміністративне правопорущення передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
ОСОБА_1 , до суду з'явився, вину визнав частково, пяснив що на відмітку не ходив, а працівники поліції додому до нього не приходили, зазначив що він завжди вночі вдома.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Винуватість гр. ОСОБА_1 , у скоєних адміністративних правопорушеннях передбачених ч.1 ст.187 КУпАП підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД №968517, рапортом, письмовим поясненням ОСОБА_2 ,ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 16.09.2025, довідкою про звільнення, протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 968519, протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 968518, протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 968711, протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 968520, протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД № 968712.
Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Відповідно до ч.1 ст.187 КУпАП - порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме:1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах;3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста);5) нереєстрація в органі Національної поліції -тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суддею в ході розгляду справи пом'якшуючої та обтяжуючої обставини відповідальності за адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , суд не вбачає.
Призначаючи стягнення, враховуються дані про особу правопорушника, який притягується до адміністративної відповідальності, характер вчинених правопорушень, обставини їх скоєння.
Суд дійшов висновку, що необхідним і достатнім буде застосування до ОСОБА_1 , адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 грн.
Крім цього, відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст.36, 213, 221, 277, 283 - 285, 294 КУпАП та відповідно до ч.1 ст.187 КУпАП,-.
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.178 КУпАП і піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
Термін пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
СуддяОлена ГАВЕНКО