Постанова від 19.11.2025 по справі 283/568/25

Справа № 283/568/25

Провадження №3-в/283/16/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року м. Малин

Малинський районний суд Житомирської області в складі головуючої судді Саланди О.М., за участю секретаря судового засідання Кравець Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Малині подання начальника Коростенського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області про передачу матеріалів до суду щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови стосовно ОСОБА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

17.10.2025 до суду звернувся начальник Коростенського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області з поданням щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови стосовно ОСОБА_1 , посилаючись на те, що 19.06.2025 до Коростенського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області надійшла копія постанови Малинського районного суду від 21.04.2025 про накладення адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт відносно ОСОБА_1 , який був викликаний до Коростенського районного сектору № 2 на 27.06.2025 для постановки на облік. 20.06.2025 здійснено телефонний дзвінок на номер телефону НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 . Під час телефонної розмови останній повідомив, що не зможе з'явитися до Коростенського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області, оскільки перебуває у військовій частині. Цього ж дня, 20.06.2025, направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо того, чи призваний на військову службу гр. ОСОБА_1 30.06.2025 у додатку «Viber» ОСОБА_1 надіслав довідку (форма № 5) про те, що він дійсно перебуває на військовій службі за мобілізацією у військовій частині НОМЕР_2 з 09.06.2025. 01.07.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла відповідь на запит про те, що ОСОБА_1 призваний за мобілізацією ІНФОРМАЦІЯ_2 09.06.2025 та направлений для подальшого проходження військової служби за мобілізацією до військової частини НОМЕР_2 . 14.10.2025 з Малинського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшло повідомлення, відповідно до якого боржник ОСОБА_1 наразі перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 , а утримання аліментів проводиться із заробітної плати боржника.

Дослідивши матеріали подання, суд дійшов такого висновку.

Постановою Малинського районного суду Житомирської області від 21.04.2025 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт строком на 120 годин. Постанова набрала законної сили 02.05.2025.

Згідно з повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22.06.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , призваний на військову службу 09.06.2025 до військової частини НОМЕР_2 .

Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачений статтею 325-1 КУпАП та детально регламентований Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013.

Так, згідно з п. 11.1 Порядку виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.

Згідно зі ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день.

Відповідно до ч. 2 ст. 325-1 КУпАП виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

Як встановлено судом, подання про вирішення питання, пов'язаного із виконанням постанови суду, обґрунтоване тим, що ОСОБА_1 проходить військову службу, що унеможливлює виконання постанови суду.

Відповідно до ст. 304, 305 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову. Контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.

Як зазначено в п. 15.1 Порядку, однією з підстав припинення виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт та зняття правопорушника з обліку є наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 у зв'язку з проходженням військової служби не має наміру ухилятися від відбування суспільно корисних робіт, однак існують об'єктивні та істотні обставини, які унеможливлюють виконання постанови суду, і ці обставини знаходяться за межами компетенції суду, органу пробації та особи, яка притягнута до відповідальності.

Таким чином, ОСОБА_1 проходить військову службу, що унеможливлює виконання ним адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, а заборгованість по аліментах може стягуватися із його заробітку згідно із Законом України «Про виконавче провадження».

Зазначені обставини унеможливлюють виконання постанови суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про необхідність припинити виконання постанови Малинського районного суду Житомирської області від 21.04.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.

Керуючись ст. 304 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Подання начальника Коростенського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області про передачу матеріалів до суду щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови стосовно ОСОБА_1 , - задовольнити.

Припинити виконання постанови Малинського районного суду Житомирської області від 21.04.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП в частині накладення адміністративного стягнення у виді 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: О. М. Саланда