Справа № 296/13293/25
2-о/296/240/25
26 листопада 2025 року м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира у складі головуючої судді Петровської М.В., розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи на окупованій території України,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Корольовського районного суду міста Житомира із заявою, відповідно до змісту якої, з урахуванням заяви поданої в порядку усунення недоліків заяви, просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце народження: Приморськ, Запорізька область, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: Україна, Запорізька область, Бердянський район, місто Приморськ.
В обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її матір ОСОБА_2 , однак заявниця не може зареєструвати факт смерті останньої в органах державної реєстрації актів цивільного стану України, оскільки лікарське свідоцтво про смерть матері видане медичним закладом, що розташований на окупованій російською федерацію території України. Вказується, що встановлення факту смерті необхідно заявниці для державної реєстрації смерті на території України та отримання свідоцтва про смерть матері, оформлення спадкових прав.
Ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира від 24 листопада 2025 року у даній справі відкрито провадження, розгляд справи вирішено проводити в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.
В судове засідання, призначене на 26 листопада 2025 року о 09 годині 00 хвилин, учасники справи не прибули.
Заявниця ОСОБА_1 подала до суду заяву, відповідно до змісту якої просить здійснювати розгляд справи без її участі на підставі наявних у суду матеріалів. Вважає подані матеріали та обґрунтування вимог заяви вичерпними. Вимоги заяви підтримує в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подала до суду заяву, в якій просить провести розгляд справи без присутності представника Відділу.
Частиною третьою статті 294 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) встановлено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
У відповідності до положень ч.3 ст.211, ч.1 ст.223, ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе провести судовий розгляд справи без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу та на основі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, суд дійшов наступних висновків.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 08.05.2003 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 , у с.Інзівка, Приморського району, Запорізької області, народилась ОСОБА_3 , батьками якої є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , громадянка України.
21.07.2022 ОСОБА_3 та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб та заявниця змінила прізвище на " ОСОБА_6 " (копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ).
Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19.09.2023 № 1827-5002963061, ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Приморськ Запорізької області, документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданим 26.12.1996 Приморським РВ УМВС України в Запорізькій області. На сторінці 12 копії вказаного паспорту наявна відмітка про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 (з 07.02.2018).
Також ОСОБА_2 17.02.2003 було присвоєно РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідно до копії медичного свідоцтва про смерть серії 23 №200855354 від 23.09.2025, виданого установою (мовою оригіналу) "Государственное бюджетное учреждение здравоохранения Запорожской области областное бюро судебно-медицинской экспертизы Бердянское районное отделение судебно-медицинской экспертизы", " ОСОБА_7 " (рос.мовою), ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , померла вдома, ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причина смерті: набряк головного мозку, енцефалопатія неуточнена. Причини смерті встановлені лікарем, судово-медичним експертом ОСОБА_8 .
Надаючи оцінку поданій ОСОБА_1 заяві про встановлення факту смерті особи на окупованій території України, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 8 частини 1 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За змістом абзацу другого частини 1 статті 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Заявниця ОСОБА_1 просить встановити факт смерті її матері - ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території в місті Приморськ Запорізької області 22.09.2025.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією» встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та території України від 28.02.2025 за № 376, з 26.02.2022 місто Приморськ Запорізької області тимчасово окуповане Російською Федерацією.
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України - місті Приморськ Запорізької області, заявницею надано копію медичного свідоцтва про смерть серії 23 №200855354 від 23.09.2025, який виданий органом окупаційної влади на окупованій території України.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд ураховує практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка підлягає застосуванню як джерело права.
Так, у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), Молдови та росії (зокрема, "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), ЄСПЛ, грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, гарантованих Конвенцією, має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
При цьому, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій жодним чином не легітимізує таку владу (див. рішення Європейського Суд з прав людини у справі Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 92).
Отже, ураховуючи обмежену можливість збору доказів смерті особи на тимчасово окупованій території України, а також те, що встановлення відповідного факту необхідно заявниці для реєстрації смерті матері та отримання свідоцтва про її смерть, суд вважає, що документ, виданий установою, що знаходиться на тимчасово окупованій території України, як виняток, може братись до уваги судом в контексті оцінки відомостей, що містяться в такому документі на підтвердження відповідного факту, що жодним чином не легітимізує окупаційну владу.
Ураховуючи відомості, що зазначені у копії медичного свідоцтва про смерть серії 23 №200855354 від 23.09.2025, що виданий органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України, суд вважає встановленим факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , на тимчасово окупованій території України, а саме в місті Приморськ Запорізької області.
Керуючись статтями 76-80, 89, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315, 319, 430 ЦПК України, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_3 ; адреса проживання як ВПО: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ), заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (10014, м.Житомир, майдан Соборний, 1, код ЄДРПОУ 42506517) про встановлення факту смерті особи на окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 на окупованій території України: в місті Приморськ Запорізької області, - громадянки України ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Приморськ Запорізької області.
Допустити рішення суду до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26 листопада 2025 року.
Суддя М. В. Петровська