25 листопада 2025 року Чернігів Справа № 620/10030/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Чернігівській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі також відповідач), у якому просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.06.2023 № 27889-2407-2518, прийняте Головним управлінням ДПС у Чернігівській області, про нарахування 88902,67 грн податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб;
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.03.2025 № 13433-2407-2518-UA74060070000028810, прийняте Головним управлінням ДПС у Чернігівській області, про нарахування 69949,89 грн податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб;
визнати протиправним та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу № 101/25-01-13-05-06 прийняте Головним управлінням ДПС у Чернігівській області 19.03.2024 відносно майна ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у неї відповідно до п.п. 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України не було обов'язку на подання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), які розташовані на території Семенівської міської територіальної громади Новгород-Сіверського району Чернігівської області. У зв'язку з викладеним оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області є протиправними та таким, що винесені з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню. Також підлягає скасуванню рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області про опис майна у податкову заставу.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому не погоджується із заявленими позовними вимогами та просить відмовити у їх задоволенні. Відповідач зазначив, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Семенівська міська територіальна громада віднесена до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. З огляду на положення податкового законодавства Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.04.24р №485 «Про внесення змін до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.22 № 1364» - абзац 2 п.п. у 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу передбачає, що за об'єкти оподаткування, розташовані на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується, починаючи з 01.12.24 р. до останнього числа місяця, в якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію па відповідній території. Інформація від Семенівська міської ради щодо надання податкових пільг зі сплати земельного податку гр. ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області протягом 2023 року не надходила. 24.10.2024 Рішенням Семенівської міської ради №1457 встановлено податкові пільги зі сплати земельного податку гр. ОСОБА_1 на період з 01.10.2024 по 31.12.2024. Згідно даних ІКС «Податковий блок» та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна по фізичній особі ОСОБА_1 01.12.2020 зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7424783000:03:001:0010 площею 40,8957га, за адресою Семенівський район, с. Костоборів, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, згідно якого орендодавець: Територіальна громада в особі Семенівської міської ради. З огляду на вказане, фізичній особі ОСОБА_1 визначено грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб та сформовано ППР від 15.06.2023 року №27889-2407-2518 на суму 88902,67 грн за 2023 рік, та від 24.03.2025 року №13433-2407-2518-UA74060070000028810 в сумі 69949,89 грн. за 2024 рік(після проведеного перерахунку згідно поданої заяви від 24.03.2025№12782/6/25-01).
Представник позивача подав до суду пояснення, у яких проси відхилити доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву та задовольнити позов, оскільки відповідно до вказаного Переліку територія Семенівської міської територіальної громади (Код UA74060070000028810) віднесена до території можливих бойових дій з 22.06.2022 року дотепер. На території Семенівської міської територіальної громади Новгород-Сіверського району Чернігівської області у період з 24.02.2022 року по 03.04.2022 року велися активні бойові дії та на даний момент існує можливість бойових дій.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
01 грудня 2020 року між Семенівською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) було укладено Договір оренди землі №б/н (далі - Договір). За умовами Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 7424783000:03:001:0010, яка розташована за межами населеного пункту на території Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області, загальною площею 40,8957 га.
Згідно п. 4.2.1. Договору орендна плата складає 88902,67 грн. вісімдесят вісім тисяч дев'ятсот дві гривні 67 копійок.
Пунктом 4.2.2. Договору передбачено, що відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати складає 17,64%.
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області було винесено податкові повідомлення-рішення, відповідно до яких нараховано орендну плату з фізичних осіб, а саме: податкове повідомлення-рішення від 15.06.2023 №27889-2407-2518 про нарахування 88 902,67 грн. податкового зобов'язання за 2023 податковий період та податкове повідомлення-рішення від 20.05.2024 №4529926-2407-2518-UA74060070000028810 про нарахування 93 436,71 грн. податкового зобов'язання за 2024 податковий період.
Рішенням сорок сьомої сесії восьмого скликання Семенівської міської ради Чернігівської області від 24.10.2024 № 1457 вирішено встановити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) податкові пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів на період не більше, ніж до кінця поточного календарного року, за земельні ділянки з кадастровими номерами - 7424783000:03:001:0010.
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями позивач зверталась до відповідача з заявою, у якій просила провести звірку по нарахуванню орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7424783000:03:001:0010 у зв'язку з прийнятим рішенням сорок сьомої сесії восьмого скликання Семенівської міської ради Чернігівської області від 24 жовтня 2024 року №1457.
24 березня 2025 року відповідачем було скасовано нарахований в минулих роках податок на майно громадян.
З даних, наявних в Електронному кабінеті платника, позивачу стало відомо, що 03.06.2025 було нараховано плату за землю за минулий рік на підставі заяви №12782/6/25-01 від 24.03.2025, податкове повідомлення-рішення від 24.03.2025 №13433-2407-2518-UA74060070000028810.
У зв'язку з наявністю станом на 19.03.2024 в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 податкового боргу на загальну суму 88902,67 грн, та керуючись п. 59.1 ст.59 Кодексу в автоматичному режимі була сформована податкова вимога № 0000905-1305-2501 та прийнято рішення про опис майна боржника у податкову заставу № 101/25-01-13-05-06 від 19.03.2025 року.
Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення та рішення про опис майна боржника у податкову заставу протиправними, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту також ПК України).
Орендна плата землі державної та комунальної власності - це плата за землю у складі податку на майно і зараховується до місцевого бюджету (ст.10, 14, 269 ПК України).
У ПК України поняття щодо платників земельного податку вживаються в такому значенні:
відповідно до пп.14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України - земельний податок обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі податок для цілей розділу XII цього Кодексу назва розділу XII «податок на майно» із змінами, внесеними згідно із Законом №71-VIII від 28.12.2014);
відповідно до пп.14.1.73. п.14.1 ст.14 ПК України - землекористувачі юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди;
відповідно до пп.269.1.1 і 269.1.2 п.269.1 ст.269 ПК України - платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Перелік платників податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, пільги із сплати податку, ставка податку, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком, порядок сплати податку, строки сплати податку регулюються ст.269-289 ПК України.
Підпунктом 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 ПК України встановлено, що платниками плати за землю є платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (270.1.2 п. 270.1 ст. 270 ПК України).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (абзац перший п. 288.1 ст. 288 ПКУ).
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (абзац перший п. 287.1 ст. 287 ПК України).
Відповідно до п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Податкова декларація з плати за землю подається за поточний звітний період не пізніше 20 лютого поточного року (п. 286.2 ст. 286 ПК України ).
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у річній податковій декларації, сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 ПК України ).
Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку (п. 286.5 ст.286 ПКУ).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
На час розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Особливості справляння плати за землю визначені підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, відповідно до якого, починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Семенівська міська територіальна громада віднесена до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Таким чином, з огляду на положення податкового законодавства Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.04.24р №485 «Про внесення змін до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.22 № 1364» - абзац 2 п.п. у 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу передбачає, що за об'єкти оподаткування, розташовані на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується, починаючи з 01.12.24 р. до останнього числа місяця, в якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію па відповідній території.
Відповідно до підпункту 283.1.9 пункту 283.1 статті 283 ПК України не сплачується податок за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами. Згідно з абзацом першим пункту 283-1.2 статті 283-1 ПК України підставою для не нарахування земельного податку відповідно до підпункту 283.1.9 пункту 283.1 статті 283 ПК України частині земельних ділянок забруднених вибухонебезпечними предметами, є дані Державного земельного кадастру (далі - Кадастр).
Для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією період, коли земельні ділянки визнаються 'забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасові окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеженні небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації' заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання (абзац четвертий пункту 283-1.2 статті 283-1 ПК України).
У період дії воєнного стану на території України згідно з вимогами підпункту 69.34 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення про надання податкових пільг зі сплати земельного податку протягом бюджетного року і такі рішення набувають чинності з дати їх оприлюднення або з дати, встановленої у рішенні (якщо така дата визначена пізніше, ніж дата оприлюднення).
Органи місцевого самоврядування на підставі поданої заяви платника податків мають право приймати у поточному році рішення про встановлення пільг щодо земельної ділянки, непридатної для використання у зв'язку з потенційною загрозою її забруднення вибухонебезпечними предметами, у т. ч. за періоди, визначені абзацом четвертим п.283-1.2 ст.283-1 Кодексу, з обов'язковим зазначенням у таких рішеннях кадастрового номеру земельної ділянки та дати завершення активних бойових дій або тимчасової окупації території, де розташована така земельна ділянка.
Матеріалами справи встановлено, що інформація від Семенівської міської ради щодо надання податкових пільг зі сплати земельного податку ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області протягом 2023 року не надходила.
Рішенням сорок сьомої сесії восьмого скликання Семенівської міської ради Чернігівської області від 24.10.2024 № 1457 вирішено встановити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) податкові пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів на період не більше, ніж до кінця поточного календарного року, за земельні ділянки з кадастровими номерами - 7424783000:03:001:0010 (на період з 01.10.2024 по 31.12.2024).
Згідно даних ІКС «Податковий блок» та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна по фізичній особі ОСОБА_2 01.12.2020 зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7424783000:03:001:0010 площею 40,8957га, за адресою Семенівський район, с. Костоборів, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, згідно якого орендодавець: Територіальна громада в особі Семенівської міської ради.
У відзиві відповідач зазначив, що позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб та сформовано ППР від 15.06.2023 №27889-2407-2518 на суму 88902,67 грн за 2023 рік, та від 24.03.2025 №13433-2407-2518-UA74060070000028810 у сумі 69949,89 грн за 2024 рік (після проведеного перерахунку згідно поданої заяви від 24.03.2025 № 12782/6/25-01).
Статтею 16 ПК України визначено обов'язок платника податків щодо самостійної сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Приписами статей 87, 88 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом. З метою забезпечення виконання платником податків своїх зобов'язань майно платника, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Статтею 89 ПК України передбачено, що право податкової застави виникає у разі:
несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації,- з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом з дня виникнення податкового боргу.
Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. При цьому право податкової застави не потребує письмового оформлення.
У зв'язку з наявністю станом на 19.03.2024 в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 податкового боргу на загальну суму 88902,67 грн, та керуючись п. 59.1 ст.59 ПК України в автоматичному режимі була сформована податкова вимога № 0000905-1305-2501 та прийнято рішення про опис майна боржника у податкову заставу № 101/25-01-13-05-06 від 19.03.2025.
Отже, суд погоджується з доводами відповідача, що податкові повідомлення-рішення від 15.06.2023 № 27889-2407-2518, від 24.03.2025 № 13433-2407-2518-UA74060070000028810 та рішення про опис майна у податкову заставу № 101/25-01-13-05-06 прийняте Головним управлінням ДПС у Чернігівській області 19.03.2024 відносно майна ОСОБА_1 , є такими, що не суперечать чинному законодавству та такими, що не підлягають скасуванню.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб'єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з'ясування об'єктивної істини у справі.
Відповідно до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.
Дата складення повного рішення суду - 25.11.2025.
Суддя Ю. О. Скалозуб