26 листопада 2025 року справа № 580/10672/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - ГУ ДПС у Черкаській області, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Черкаській області щодо невидачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4 Порядку № 622 (в редакції Постанови КМУ № 823 від 12.07.2024) з урахуванням розрахунків на день звернення за призначенням пенсії, а саме станом на 01.08.2025 (довідка від 05.08.2025 № 46/23-00-10-02-20, та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, за формою згідно з додатком 6 Порядку № 622 (в редакції Постанови КМУ № 823 від 12.07.2024), за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а саме за липень 2025 року (довідка від 05.08.2025 № 47/23-00-10-02-20), % за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, що подаються для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Черкаській області видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4 Порядку № 622 (в редакції Постанови КМУ № 823 від 12.07.2024) з урахуванням розрахунків на день звернення за призначенням пенсії, а саме станом на 01.08.2025 (довідка від 05.08.2025 № 46/23-00-10-02- 20), та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, за формою згідно з додатком 6 Порядку № 622 (в редакції Постанови КМУ № 823 від 12.07.2024), за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а саме за липень 2025 року (довідка від 05.08.2025 № 47/23-00-10-02-20), за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, що подаються для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу» мають видаватися відповідно до вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, з урахуванням розрахунків посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, які враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї), тоді як відповідач видав довідки станом на 01.05.2024.
Ухвалою від 26 вересня 2025 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.10.2025 до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача просила у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що на виконання рішення суду у справі № 580/9377/24, Головне управління ДПС розглянуло заяву ОСОБА_1 від 08.05.2024, підготовило та видало довідку № 46/23-00-10-02-20 від 05.08.2025 про складові заробітної плати для державного службовця станом на 01.05.2024, що відповідає місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою. Крім того вказала, що посадові оклади державних службовців податкових органів визначені Постановою № 1346, згідно із якою до посадового окладу державних службовців категорії Б підкатегорії Б3 (заступник начальника управління) застосовується коефіцієнт 5,4, що і було враховано при підготовці довідки позивачу. Вказала також, що заява, про яку позивач зазначає у позові (від 21.07.2025), подана ОСОБА_1 саме на виконання рішення у справі № 580/9377/24, про що останнім і зазначено в самій заяві.
20.10.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вказав на його необґрунтованість, наголосивши зокрема про відсутність законодавчих підстав ототожнювати дату його звернення за отримання довідки із датою звернення за призначенням пенсії, у зв'язку із чим вказує на протиправність визначення складових його заробітної плати саме станом на квітень-травень 2024 року.
27.10.2025 до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, у якій представниця відповідача вказала, що довідка про складові заробітної плати для державного службовця Головним управлінням видана станом на 01.05.2024, що відповідає місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою. При видачі довідок позивачу станом на 01.05.2024 застосуванню підлягає чинна на момент виникнення спірних правовідносин редакція Постанови № 1346.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що 08.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати нові довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.
Листом від 30.05.2024 № 6653/Д/23-00-10-02-22 відповідач відмовив позивачу у видачі довідок.
Рішенням від 20 січня 2025 року у справі № 580/9377/24, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2025 року, Черкаський окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Головного управління ДПС у Черкаській області, які полягають у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 08.05.2024 та зобов'язав Головне управління ДПС у Черкаській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.05.2024 про видачу довідки про складові заробітної плати для державного службовця, з урахуванням висновків суду, які викладені в мотивувальній частині рішення.
На виконання рішення суду у справі № 580/9377/24 відповідач видав довідки:
- від 05.08.2025 № 46/23-00-10.02-20, у якій визначив розмір посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років станом на 01.05.2024;
- від 05.08.2025 № 47/23-00-10.02-20, у якій визначив розмір надбавки за інтенсивність праці та премії за квітень 2024 року.
Бездіяльність відповідача щодо невидачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою згідно з додатком 4 Порядку № 622 (в редакції Постанови КМУ № 823 від 12.07.2024) з урахуванням розрахунків на день звернення за призначенням пенсії, а саме станом на 01.08.2025 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, за формою згідно з додатком 6 Порядку № 622 (в редакції Постанови КМУ № 823 від 12.07.2024), за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а саме за липень 2025 року позивач вважає протиправною, а тому звернувся в суд з цим позовом.
Під час вирішення спору суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII).
Статтею 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
У зв'язку з набранням чинності Законом № 889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення пенсій, що призначаються особам, зазначеним у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу», здійснюється відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок № 622).
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» від 12.07.2024 за № 823 (далі - Постанова № 823) внесено зміни до Порядку № 622, зокрема, пунктом 3 визначено, що така постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.
Так, згідно пункту 5 Порядку № 622 у оновленій редакції, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Суд встановив, що спірним у межах цієї справи є визначення відповідачем у виданих довідках від 05.08.2025 складових заробітної плати за квітень-травень 2024 року, позаяк позивач вважає, що такі складові мають обчислюватись за липень-серпень 2025 року.
Під час вирішення питання про можливість видачі відповідачем у спірних правовідносинах довідок про складові заробітної плати за липень-серпень 2025 року, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Таким чином, у спірних правовідносинах посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби, а додаткові види заробітної плати зазначаються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Суд врахував, що 08.05.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за травень 2024 року. Варто зазначити, що відповідач видав довідки: від 05.08.2025 № 46/23-00-10.02-20, у якій визначив розмір посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років станом на 01.05.2024 та від 05.08.2025 № 47/23-00-10.02-20, у якій визначив розмір надбавки за інтенсивність праці та премії за квітень 2024 року на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року у справі № 580/9377/24.
Таким чином вищевказані довідки видані за наслідками розгляду заяви позивача від 08.05.2024.
Покликання позивача на відсутність законодавчих підстав ототожнювати дату його звернення за отриманням довідки із датою звернення за призначенням пенсії, суд відхиляє, оскільки запитувані позивачем довідки видаються з однією метою - для призначення пенсії державного службовця. Оскільки пенсія державного службовця обчислюється у розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, звернення особи до уповноваженого органу із заявою щодо отримання довідки про заробітну плату для призначення пенсії є днем початку реалізації процедури звернення за призначенням пенсії.
За таких обставин суд доходить висновку, що видані відповідачем довідки відповідають приписам пункту 4 Порядку № 622, оскільки посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховані за місяць у якому позивач звернувся із заявою а види додаткових видів заробітної плати визначені за місяць, що передує місяцю звернення.
Варто зазначити, що обставина видачі довідок у серпні 2025 року не зумовлює обов'язку відповідача визначати у них заробітну плату за посадою позивача за серпень 2025 року.
Суд зазначає, що встановлені обставини справи спростовують доводи позивача про його звернення за призначенням пенсії у серпні 2025 року, у зв'язку із чим суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для прийняття рішення по суті спору.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача, звільненого від сплати судових витрат не підлягають задоволенню, а відповідач не надав доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивачка - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 );
2) відповідач - Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 44131663).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 25.11.2025.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК