про залишення позовної заяви без руху
26 листопада 2025 року справа № 580/12938/25
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_2 правил військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо наявності порушень ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_2 правил військового обліку.
Під час вивчення позовної заяви, суддя з'ясував, що вона не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон України № 3674-VI).
Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 2 статті 4 Закону України № 3674-VI визначено, що за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року № 3460-IX установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць: з 1 січня - 3028 грн.
Оскільки адміністративний позов містить одну вимогу немайнового характеру, тому за подання позовної заяви позивачеві необхідно сплатити судовий збір в розмірі 1211,2 (3028*0,4) грн.
До поданого 21.11.2025 адміністративного позову без зазначення номеру від 21.11.2025 (вх. № 57973/25 від 21.11.2025 Черкаського окружного адміністративного суду) позивач не додав документ про сплату судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 1211,20 грн.
Разом з тим до позову позивач додав клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору та зазначив, що оскільки здійснює догляд за дружиною, яка є особою з інвалідністю II групи та має захворювання опоро-рухового апарату у зв'язку з цим не працює. На утриманні має малолітню дитину та перебуває у важкому фінансовому положенні.
Під час вирішення вказаного клопотання суддя зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Отже, за вищенаведеними положеннями суд може прийняти рішення про звільнення від сплати судового збору або про відстрочення його сплати за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Для вирішення питання про звільнення від сплати судового збору або про відстрочення його сплати необхідним є доведення особою, яка звертається із відповідним клопотанням, фінансової неможливості сплатити судовий збір.
Суддя звертає увагу, що до клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач додав відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, згідно яких суддя з'ясував, що з січня до вересня 2025 року позивач отримував дохід в сумі 1241 грн. Разом з тим, у вересні 2025 року позивач отримав дохід у розмірі 1214000 грн.
На переконання судді, отримання вказаного доходу свідчить про фінансову можливість сплатити судовий збір в розмірі 1211,20 грн за подання цього позову, адже сума судового збору становить лише 0,09976 відсотка від суми отриманого доходу.
Обов'язок сплати судового збору передбачає гарантування принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду, а надання переваг у звільненні від сплати судового збору чи відстроченні його сплати окремим особам є порушенням такого принципу.
Такий висновок виклала Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 10 травня 2019 року у справі № 9901/166/19.
Крім того, позивач до клопотання про звільнення чи відстрочення сплати судового збору не додав доказів, які підтверджують здійснення догляду за дружиною, як особою з інвалідністю ІІ групи.
Отже, наявності визначених ст. 8 Закону № 3674-VI умов для звільнення чи відстрочення позивачеві сплати судового збору не доведено, а тому відповідне клопотання не може бути задоволене.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 160, 169, 241, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
ухвалив:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення або відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня отримання копії ухвали, протягом якого можуть бути усунуті недоліки шляхом надання документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 1211,20 грн.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та не може бути оскаржена.
СуддяВасиль ГАВРИЛЮК