Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
26 листопада 2025 року № 520/21941/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправним рішення Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) викладене у повідомленні № 4983 від 26.02.2025 року про відмову у наданні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п.14 ч.І ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
-визнати протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) щодо неприйняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) від 24.03.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п.14 ч.І ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
-зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) від 24.03.2025 року та прийняти рішення про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п.14 ч.І ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
-стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати, а саме: 968,96 грн. - судовий збір, 25 000 грн. - витрати на професійну правничу допомогу.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
У лютому 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.14. ч 1. ст 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Так, дідусь позивача - ОСОБА_2 , 1937 року народження, є особою з І групою інвалідності, яка потребує постійного стороннього догляду, що підтверджується :
-довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) серії 12 ААГ № 306855;
-висновком про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації № 217;
-індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю № 531.
Факт родинних зв'язків між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження батька позивача - ОСОБА_3 .
Крім того, документально підтверджується, що у ОСОБА_2 відсутні інші члени сім'ї першого та другого ступеня споріднення, які могли б здійснювати постійний догляд, а саме :
-свідоцтвом про смерть сина - ОСОБА_3 , серія НОМЕР_6 ;
-свідоцтвом про смерть дружини - ОСОБА_4 , серія НОМЕР_7 ;
-актом № 91 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Незважаючи на це, у березні 2025 року Позивач отримав повідомлення № 4983 від 26.02.2025 року, згідно якого комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянуто заяву Позивача та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
За результатами розгляду було повідомлено , що протоколом від 25 лютого 2025 р. МІ 1 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на загальних підставах.
Причини відмови: особа, за якою здійснюється догляд, має членів сім'ї першого ступеня спорідненості."
В усному порядку представниками ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу було повідомлено, що підставою для відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації стало те, що при поданні запиту до органів ДРАЦС на встановлення факту відсутності у дідуся Позивача - ОСОБА_2 родичів першого та другого ступені споріднення, було виявлено наявність в останнього сина - ОСОБА_5 .
27.03.2025 року позивач повторно звернувся до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою від 24 березня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу (копія заяви з доказами направлення додається), надавши детальне пояснення обставин неможливості здійснення ОСОБА_5 догляду за своїм батьком.
Не отримавши відповіді за результатом розгляду звернення від 27.03.2025 року представником позивача - адвокатом Шох К.А. 17.04.2025 року подано адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 із проханням:
-надати інформацію та підтверджуючі документи, чи зареєстровано у передбаченому законом порядку заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
-надати інформацію щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
-у разі якщо така заява не була розглянута - надати інформацію та підтверджуючі документи щодо неможливості розгляду заяви ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Станом на дату звернення до суду із цим позовом, відповідь на адвокатський запит всупереч ст. 24 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» ІНФОРМАЦІЯ_6 не надано.
Таким чином, попри наявність належних та достатніх документальних підтверджень потреби у постійному догляді за особою з інвалідністю І групи - дідом Позивача, а також відсутність інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 було безпідставно відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Більше того, на думку позивача, після повторного звернення Позивача із заявою та додатковими поясненнями й доказами, які беззаперечно свідчать про неможливість здійснення догляду за ОСОБА_2 з боку інших членів сім'ї, відповідачем не вчинено жодних дій для розгляду цієї заяви, не надано відповіді на звернення, не прийнято жодного рішення.
Позивач вважає вищевказане рішення протиправним, бездіяльність відповідача неправомірною, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами) в Україні введено воєнний стан, який діє по теперішній час, також Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» (зі змінами), на території України оголошено та продовжено по теперішній час, загальну мобілізацію.
На виконання завдань та функцій покладених на ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема.: - здійснення заходів оповіщення та призову громадян: на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Також пунктом 3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560) встановлено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Відповідно до абз. 5 п. 6 цього-ж Порядку, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Цим же Порядком №560 визначений порядок надання відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період.
Пунктом 2 Порядку №560 встановлено, зокрема: на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування). Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», "Про військовий обов'язок і військову службу" та цим Порядком.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: 14) члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи;
Отже Закон чітко передбачає, що відстрочка від призову на військову службу може надаватись військовозобов'язаним особам - членам сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайнятим постійним доглядом за нею за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення.
Як встановлено судом, працівниками ТЦК зроблено запит до органів ДРАЦС на встановлення факту відсутності у дідуся Позивача - ОСОБА_2 родичів першого та другого ступені споріднення та було виявлено наявність в останнього сина - ОСОБА_5 , що, на думку суду, стало правомірною підставою для відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації
Суд також вказує, що розділом II Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності, та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до вимог п.58 вищевказаного Порядку за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту І додатка 5) особисто подають на ім 'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої долаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заява військовозобов'язаний пред 'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
Заява військовозобов'язаного підлягає обоє 'язковій реєстрації в день її подання.
Позивач зазначає, що 27.03.2025 року він повторно звернувся до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою від 24 березня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу, надавши детальне пояснення обставин неможливості здійснення ОСОБА_5 догляду за своїм батьком.
Суд дослідивши надані матеріали справи, встановив, що в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_7 наразі відсутні Журнали реєстрації вхідних документів, за вказаний період, так як 11.06.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_7 , сталася пожежа, що унеможливлює перевіритинадходження вказаної заяви до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд не приймає надані докази направлення вищевказаної заяви від 24.03.2025 року, так як згідно данних офіційного сайту Укрпошти, не має можливості за номером та штрихкодом, вказаних позивачем в описі наданих документів відслідкувати рух зазначеної кореспонденції та встановити факт отримання її відповідачем.
Суд вказує, що згідно із положеннями ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
Згідно з ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан, який триває на час розгляду даної справи.
Указом Президента України №69/2022 “Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по даний час.
Пунктом 8 цього Указу встановлено, місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку: 1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини; 2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України; 3) виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Державній спеціальній службі транспорту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд висновує, що адміністративний позов позивача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що позивачу було відмовлено у задоволені позовних вимог, а отже відповідно до ст.139 КАС України сума сплаченого судового збору останньому не повертається.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.