Рішення від 26.11.2025 по справі 500/2856/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2856/25

26 листопада 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за привалами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Бучацької окружної прокуратури до Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління освіти, культури, молоді і спорту Товстенської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Бучацької окружної прокуратури (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління освіти, культури, молоді і спорту Товстенської селищної ради, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати протиправною бездіяльність Товстенської селищної ради Чортківського району щодо не проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,2464 га, належну до приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 4, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області, зобов'язати Товстенську селищну раду Чортківського району вчинити дії, спрямовані на проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,2464 га, належну до приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 4, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Бучацькою окружною прокуратурою вивчено стан додержання вимог законодавства в діяльності органів місцевого самоврядування в частині набуття права власності на об'єкти нерухомості та подальшого управління майном територіальних громад Чортківського району Тернопільської області, в ході якого встановлено порушення вимог законодавства Товстенською селищною радою в частині протиправної бездіяльності органу щодо державної реєстрації об'єкта права комунальної власності. Позивач у позовній заяві зазначає, що незважаючи на те, що підстава для набуття права комунальної власності на вказаний об'єкт нерухомого майна у Товстенської селищної ради виникла ще у 2021 році (згідно акту приймання - передачі майна та матеріальних цінностей закладів освіти та культури Товстенської селищної ради), тобто майже 4 роки тому, вказаним органом місцевого самоврядування дотепер не вжито заходів щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на приміщення будівлі Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що розташовані за адресами: Тернопільська область, Чортківський район, Товстенська територіальна громада, село Устечко, вулиця Шевченка, 13 та вулиця Шевченка, 4 та належні до вказаних будівель земельних ділянок згідно зазначених адрес. Крім цього, з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог, просить врахувати, що дотепер право власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,2464 га, належну до приміщення Устечківської гімназії, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка,4, село Устечко, Чортківського району Тернопілськьої області не зареєстровано.

Ухвалою суду від 19.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Серед іншого, просить врахувати, що з метою реєстрації права власності на спірні об'єкти нерухомості, Управлінням освіти, культури, молоді і спорту Товстенської селищної ради 28.04.2025 було направлено лист до регіонального відділення Фонду державного майна України у Тернопільській області щодо надання відповідного документу, передбаченого підпунктом 4 пункту 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127.

Ухвалою суду від 21.07.2025 постановлено зупинити провадження в даній адміністративній справі, надавши сторонам строк до 21.10.2025 для примирення.

Ухвалою суду від 22.10.2025 постановлено поновити провадження в даній адміністративній справі.

24.10.2025 від позивача на адресу суду надійшло клопотання щодо уточнення позовних вимог.

Крім цього, 28.10.2025 від позивача на адресу суду надійшло клопотання, в якому проінформовано про те, що згідно витягу з Державного реєстру речових прав з індексним номером 449330041, сформованого 27.10.2025 Товстенською селищною радою зареєстровано право власності на приміщення будівлі Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 4, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

10.11.2025 від позивача на адресу суду надійшло клопотання щодо уточнення позовних вимог, а також закриття провадження в частині позовних вимог, на підставі пункту 8 частини першої ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 26.11.2025 постановлено закрити провадження в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Товстенської селищної ради Чортківського району щодо не проведення державної реєстрації права власності на приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що розташована за адресами: вулиця Шевченка, 13, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області; вулиця Шевченка, 4 село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області, та не проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,9053 га, належну до приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 13, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області; зобов'язати Товстенську селищну раду Чортківського району вчинити дії, спрямовані на проведення державної реєстрації права власності на приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що розташована за адресами: вулиця Шевченка, 13, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області; вулиця Шевченка, 4 село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області, та належну до приміщення Устечківської гімназії земельну ділянку за адресою: вулиця Шевченка, 13, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

Також, ухвалою суду від 26.11.2025 постановлено відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Судом встановлено, що у користуванні Товстенської територіальної громади перебувають приміщення Устечківської гімназії, які розташовані за адресою: вул. Шевченка, 4 та вул. Шевченка, 13 с. Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

Приміщення будинку Устечківської гімназії (загальноосвітньої школи І-ІІ ст. с. Устечко), яке розташоване за адресою: вул. Шевченка, 4, с. Устечко, Чортківського району, Тернопільської області згідно акту приймання - передачі майна та матеріальних цінностей закладів освіти та культури Товстенської селищної ради від 14.07.2021 передано в оперативне управління Управлінню освіти, культури, молоді та спорту Товстенської селищної ради.

Відповідно до інформації Товстенської селищної ради від 13.03.2025 № 03-12/781, від 17.04.2025 № 03-12/1172 наданих на запити Бучацької окружної прокуратури, встановлено, що вказаний об'єкт нерухомості перебуває на балансі Управління освіти, культури, молоді і спорту Товстенської селищної ради, що підтверджується рішенням Товстенської селищної ради від 14.07.2021 №1484, актом прийому-передачі від 14.07.2021 та рішенням Товстенської селищної ради №1426 від 05.11.2020.

Згідно вказаних листів, також повідомлено Бучацьку окружну прокуратуру про те, що на вказане нерухоме майно, а саме: приміщення Устечківської гімназії та належні до вказаного приміщення земельні ділянки, відсутні правовстановлюючі документи.

Крім цього, відповідно до листів Товстенської селищної ради від 24.04.2025 № 03-12/1206, від 09.05.2025 № 03-12/1350 встановлено, що на даний час земельна ділянка, на якій розміщені комплекс будівель та споруд громадського призначення - Устечківської гімназії Товстенської селищної ради за адресами: 48634, Тернопільська область, Чортківський район, Товстенська територіальна громада, село Устечко, вулиця Шевченка, будинок 13 та вулиця Шевченка, будинок 4 - не сформована, державна реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі не здійснена.

Загальна площа комплексу будівель та споруд громадського призначення - Устечківська гімназія Товстенської селищної ради Тернопільської області, розташованого за адресою вул. Шевченка, 13, с. Устечко, Чортківського району Тернопільської області становить 327,7 м.кв., орієнтовна площа земельної ділянки за вказаною адресою - 0,9053 га.

Загальна площа комплексу будівель та споруд громадського призначення - Устечківська гімназія Товстенської селищної ради Тернопільської області, розташованого за адресою вул. Шевченка, 4, с. Устечко, Чортківського району Тернопільської області становить 1423,4 м.кв., орієнтовна площа земельної ділянки за вказаною адресою - 0,2464 га.

Згідно звіту Форми 6-зем про площу земельної ділянки та категорію, яка перебувала в постійному користуванні Устечківської гімназії Товстенської селищної ради була відведена для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів освіти за адресами: 48634, Тернопільська область, Чортківський район, Товстенська територіальна громада, село Устечко, вулиця Шевченка, будинок 13 та вулиця Шевченка, будинок 4.

Крім того, відповідно до інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 424768606 від 30.04.2025, № 424768729 від 30.04.2025 інформація про вказану будівлю та земельні ділянки до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не вносилася та не зареєстрована, право власності чи користування не оформлено належним чином.

Вказане приміщення будівлі Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що розташоване за адресою: вул. Шевченка, 13 та вул. Шевченка, 4, с.Устечко, Чортківського району, Тернопільської області згідно акту приймання - передачі майна та матеріальних цінностей закладів освіти та культури Товстенської селищної ради від 14.07.2021 передано в оперативне управління Управлінню освіти, культури, молоді та спорту Товстенської селищної ради.

Згідно Положення про Управління освіти, культури, молоді та спорту Товстенської селищної ради, яке затверджено рішенням Товстенської селищної ради від 10.10.2024 №4398 (надалі - Положення), Управління освіти, культури, молоді та спорту Товстенської селищної ради утворюється Товстенською селищною радою.

Управління у своїй діяльності є підзвітним і підконтрольним Товстенській селищній раді, підпорядкованим виконавчому комітету, селищному голові, заступникам селищного голови відповідно до розподілу обов'язків (п. 2 Розділу І Положення).

Відповідно до п. 4 Розділу І Положення Управління утримується за рахунок коштів місцевого бюджету.

Управління володіє та користується майном в межах, визначених чинним законодавством України (п. 6 Розділу ІІ Положення).

Розпорядження майном Управління здійснюється в межах та відповідно до вимог чинного законодавства України та на підставі рішення сесії Товстенської селищної ради (п. 7 Розділу ІІ Положення).

Суд враховує, що ухвалою суду від 26.11.2025 постановлено закрити провадження в частині позовних вимог, щодо приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що розташована за адресами: вулиця Шевченка, 13, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області; вулиця Шевченка, 4 село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області, та належну до приміщення Устечківської гімназії земельну ділянку за адресою: вулиця Шевченка, 13, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

Отож, предметом спірних правовідносин є бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо не проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,2464 га, належну до приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 4, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України від 28.06.1991 №254к/96-ВР визначено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Указана норма основного закону означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Термін "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

Термін "у межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. У спосіб означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста самостійно вирішувати питання місцевого значення.

Частиною 1 статті 142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування: управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно з нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Статтею 327 ЦК України передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 10, частин 1, 3 статті 16, пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Судом із матеріалів справи встановлено, що Товстенською селищною радою Чортківського району Тернопільської області, як суб'єктом комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад відповідні права комунальної власності, фактично не здійснено жодних юридично значимих обов'язкових дій, спрямовані на проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,2464 га, належну до приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 4, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

Відтак, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування земельною ділянкою без державної реєстрації права власності.

Відповідно до частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Комунальна власність одна з трьох форм власності, поряд з державною та приватною. Також, поряд з державною власністю це одна з двох форм публічної власності. За своєю суттю комунальна власність є колективною.

У статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що представницьким органом місцевого самоврядування є відповідна місцева рада, яка складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Відповідно до пункту 31 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради вправі приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення цих повноважень та умов їх здійснення.

Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. До відання виконавчих органів, зокрема міських рад, належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад (пункт 1 статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Так, частиною другою статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Відповідно рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі. До об'єктів нерухомого майна Цивільним України кодексом віднесено житлові будинки, будівлі, споруди, інше нерухоме майно (статті 331, 376). Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» об'єктами нерухомого майна є: житлові будинки, квартири, будівлі, споруди, житлові та нежитлові приміщення (стаття 5).

За ст. 181 ЦК України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Відповідно рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статус землі як національного багатства визначається винятковим правовим режимом, який передбачає особливий порядок набуття та реалізації прав на землю, у порівнянні з іншими об'єктами цивільних прав.

Органи місцевого самоврядування, здійснюючи функції власника від імені Українського народу, повинні розпоряджатися земельними ділянками виключно в інтересах Українського народу та з безумовним та цілковитим дотриманням вимог законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст.123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру прав на нерухоме майно.

Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав, одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.

У Державному реєстрі прав, відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Згідно ч.1 ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності на земельну ділянку, набутого за рішенням органу державної влади чи органу місцевого самоврядування та не оформленого в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться за умови встановлення факту відсутності відомостей про речові права інших осіб на таку земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність бездіяльності Товстенської селищної ради Чортківського району щодо не проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,2464 га, належну до приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 4, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи. Враховуючи те, що позивач, як суб'єкт владних повноважень, під час подання позову поніс лише судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, тому судові витрати з відповідача не стягуються, підстави для стягнення судового збору відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Взнати протиправною бездіяльність Товстенської селищної ради Чортківського району щодо не проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,2464 га, належну до приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 4, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

Збов'язати Товстенську селищну раду Чортківського району вчинити дії, спрямовані на проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,2464 га, належну до приміщення Устечківської гімназії Товстенської селищної ради, що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 4, село Устечко, Чортківського району, Тернопільської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано 26 листопада 2025 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи: позивач - Керівник Бучацької окружної прокуратури (місцезнаходження: вул. Міцкевича, 10А, м. Бучач, Чортківський р-н, Тернопільська обл.,48402 код ЄДРПОУ 0291009822), відповідач - Товстенська селищна рада Чортківського району Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Українська, 84,с-ще Товсте, Чортківський р-н, Тернопільська обл.,48630 код ЄДРПОУ:02045722), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Управління освіти, культури, молоді і спорту Товстенської селищної ради (місцезнаходження вул. Українська, 84, смт. Товсте, Чортківський район, Тернопільська область, 48630, код ЄДРПОУ 44283650).

Головуюча суддя Дерех Н.В.