25 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14335/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. РУХ СПРАВИ
Стислий зміст позовних вимог.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.08.2025 №916200143226 про відмову у перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та здійснити такий перерахунок, виходячи зі статусу "непрацюючий пенсіонер", починаючи з дати первинного звернення, а саме з 19.05.2025, у відповідності до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позову зазначено, що 19 травня 2025 року позивач звернувся на урядову «гарячу лінію» та на електрону адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області за №8537/С-1600-25 від 19.05.2025 та №17881/8 від 19.05.2025 року щодо перерахунку пенсії.
Відповіддю від 27.05.2025 року №8997-8537/С-02/8-1600/25 відповідач повідомив Позивача про те, що: «Як показала перевірка, Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримуєте пенсію за віком з 28.01.2017 призначену відповідно до Закону. За даними трудової книжки Ви звільнені з роботи 27.11.1995, але згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу у вересні 2008 значиться дохід від Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Полтавській області №9, в якій Ви працювали по договору цивільно-правового характеру».
В подальшому Позивач ще тричі звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із вищезазначеним питанням, додаючи до своїх звернень копію трудової книжки та довідку про відсутність доходів з Державної податкової служби, а також довідку Машівської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Полтавській області №9 про відсутність трудових відносин або укладених цивільно-правових договорів із позивачем.
05.08.2025 року Ппозивач звернувся заявою №1124 про перерахунок пенсії в зв'язку звільненням згідно статті 16 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій областівинесено рішення №916200143226 від 12.08.2025 про відмову у перерахунку пенсії.
Позивач також надав відповідь на відзив, у якій додатково наголосив на своїх доводах.
Вважає дане рішення протиправним, через що звернувся до суду.
Стислий зміст заперечень відповідача.
17.11.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 28.01.2017, як отримувач пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. 05.08.2025 ОСОБА_1 звернувся з заявою №1124 про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням.
Згідно трудової книжки від 03.01.1978 ОСОБА_1 звільнено 27.11.1995 з Новосанжарської автоколони. Згідно індивідуальних відомостей реєстру застрахованих осіб встановлено, що з 01.09.2008 ОСОБА_1 звільнений та працевлаштований в державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№9)», інформація про звільнення з даного підприємства відсутня. Згідно витягу з ЄРС для ФОП ОСОБА_1 з 18.04.2025 є запис про проведення державної реєстрації, як ФОП.
Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 05.08.2025 №1124. Спірних правовідносин між позивачем та відповідачем немає.
Заяви, клопотання учасників справи.
У позовній заяві позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке було задоволено судом.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; звільнено позивача від сплати судового збору за подання позову у цій справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); витребувано докази у відповідача та позивача.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 28.01.2017, як отримувач пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Згідно з відомостями, які містяться у трудовій книжці позивача від 03.01.1978, 27.11.1995 його було звільнено з роботи за власним бажанням з Новосанжарської автоколони (запис № 7 розділу "Відомості про роботу").
05.08.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійоного фондду України в Полтавській області із заявою №1124 про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням, до якої, зокрема, надав витяг з РЗО про трудову діяльність.
Відповідно до відомостей про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб від 05.08.2025 позивача 01.09.2008 прийнято на роботу за сумісництвом до Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9» (ЄДРПОУ 08680626) і 01.09.2008 звільнено з роботи за сумісництвом з Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9» (ЄДРПОУ 08680626).
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу - позивача від 05.08.2025, за звітних рік 2008 у позивача був наявний дохід у вересні 2008 року у розмірі 9735 грн.
Розглянувши заяву позивача від 05.08.2025, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області винесено рішення №916200143226 від 12.08.2025 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки при розгляді електронної пенсійної справи встановлено, що заявник надав трудову книжку від 03.01.1978 про звільнення 27.11.1995 з Новосанжарської автоколони. Згідно індивідуальних відомостей реєстру застрахованих осіб встановлено, що з 01.09.2008 заявник звільнений та працевлаштований в Державне Підприємство «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9» (ЄДРПОУ 08680626), інформація про звільнення з даного підприємства відсутня. Враховуючи вищевикладене відмовити гр. ОСОБА_2 в перерахунку пенсії в зв'язку зі звільненням згідно Закону №1057, у зв'язку з відсутністю інформації про звільнення з Державного Підприємства «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9».
Відповідно до витягу з ЄРС для ФОП від 05.08.2025, позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець з 18.04.2025.
Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням, звернувся до суду із цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до статті 16 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсіонер (застрахована особа) зобов'язаний повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду України про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, зокрема, статусу “працюючий»/“непрацюючий» у разі працевлаштування чи звільнення з роботи протягом 10 днів із моменту їх внесення.
Частина четверта статті 42 Закону № 1058-IV встановлює, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Згідно з пунктом 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок №22-1), документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: копія наказу (розпорядження) про звільнення з роботи, трудова книжка або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб, індивідуальні відомості про застраховану особу, що додаються органом, що призначає пенсію, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у зв'язку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки, копію наказу (розпорядження) про звільнення.
У разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання відповідної заяви згідно з цим Порядком.
При цьому, за відсутності вказаних вище даних у відомостях про трудову діяльність у реєстрі застрахованих осіб, відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає до органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу або копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).
У разі звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) особа повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) шляхом подання відповідної заяви згідно з цим Порядком.
При цьому, за відсутності вказаних вище даних у відомостях про трудову діяльність у реєстрі застрахованих осіб, відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає до органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу або копію трудової книжки із записом про звільнення та/або копію цивільно-правового договору).
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Суд встановив, що причиною для відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача стала обставина відсутності інформації про звільнення з Державного Підприємства «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9».
У своєму рішенні №916200143226 від 12.08.2025 про відмову у перерахунку пенсії відповідач вказав, що згідно індивідуальних відомостей реєстру застрахованих осіб встановлено, що з 01.09.2008 заявник звільнений та працевлаштований в Державне Підприємство «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9» (ЄДРПОУ 08680626), інформація про звільнення з даного підприємства відсутня.
При цьому суд встановив, що відповідно до відомостей про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб від 05.08.2025 позивача 01.09.2008 прийнято на роботу за сумісництвом до Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9» (ЄДРПОУ 08680626) і 01.09.2008 звільнено з роботи за сумісництвом з Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9» (ЄДРПОУ 08680626).
До трудової книжки позивача від 03.01.1978 дані відомості не внесені.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу - позивача від 05.08.2025, за звітних рік 2008 у позивача був наявний дохід у вересні 2008 року у розмірі 9735 грн.
Доводи відповідача, що з 01.09.2008 позивач звільнений та працевлаштований в Державне Підприємство «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9», та про відсутність інформації про звільнення з Державного Підприємства «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9» суд оцінуює критично, оскільки будь-якому звільненню з роботи передує працевлаштування.
Отже, позивача 01.09.2008 було прийнято на роботу і 01.09.2008 звільнено з роботи з Державного Підприємства «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії управління Державної Пенітенціарної служби України в Полтавській області №9».
Згідно з пунктом 2.21 Порядку №22-1 документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є, зокрема, відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб, індивідуальні відомості про застраховану особу, що додаються органом, що призначає пенсію.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Окрім того, згідно підпункту 4 пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію зокрема: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Однак, як встановлено судом, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити наявність чи відсутність працевлашвування позивача.
Окрім того, відповідач у відзиві вказує на наявність у позивача статусу фізичної особи-підприємця та додав до відзиву витяг з ЄРС для ФОП від 05.08.2025, відповідно до якого позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець з 18.04.2025.
При цьому у оскаржуванолму рішенні відповідачем не вказав про дану обставину як підставу для відмови у перерахунку пенсії.
Згідно з пунктом 2.21 Порядку №22-1, документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є, зокрема, і відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач виніс оскаржуване рішення без дотримання вимог 16 Закону № 1058-IV та вимог п. 4.2, 2.21 Порядку №22-1.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, кеоруючись ст. 9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.08.2025 №916200143226 про відмову у перерахунку пенсії, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 05.08.2025 №1124 про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та здійснити такий перерахунок, виходячи зі статусу "непрацюючий пенсіонер", починаючи з дати первинного звернення, а саме з 19.05.2025, у відповідності до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.08.2025 №916200143226 прийнято на підставі заяви позивача від 05.08.2025 № 1124, отже, саме дану заяву суд зобов'язує відповідача повторно розгляну, врахувавши при цьому висновки цього рішення суду.
Також суд звертає увагу, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача здійснювало ГУ ПФУ у Донецькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, розгляд заяви позивача після скасування рішення відповідача є незавершеним, а тому з урахуванням скасування оспорюваного рішення, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повинне повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків цього рішення суду.
Отже, позов підлягає задоволенню частково.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Позивач звільнений судом під час відкриття провадження у цій справі від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.08.2025 №916200143226.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецьуій обсласті повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.08.2025 №1123 про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
У іншій частині вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В.І. Бевза