Рішення від 26.11.2025 по справі 440/10886/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/10886/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , від імені якого діяв ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку;

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , від імені якого діяв ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у направленні звернення до відділу поліції № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області для здійснення доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомити відділ поліції № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області про відсутність підстав для доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в позивача у військово-обліковому документів Резерв+ міститься припис про порушення правил військового обліку. ОСОБА_1 зауважував, що правила військового обліку не порушував, ні повісток (в т.ч повідомлень із Укрпошти про їх надсилання, в телефонному чи паперовому режимі не отримував), ні постанов щодо притягнення до адміністративної відповідальності не складалось. Позивач наголошував, що у відповідача не було законних підстав внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку позивача до Єдиного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів, а також в подальшому - звернення відповідача до відділу поліції №3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області щодо необхідності доставлення позивача, як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 звертав увагу суду, що станом на дату подання позовної заяви, строк притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, враховуючи норми абзацу 9 ст. 38, сплинув, а відтак, враховуючи той факт, що протягом зазначеного часу, а саме з 06.03.2025 по теперішній час, відповідачем не вчинено дій, спрямованих на притягнення до відповідальності, у позивача відсутні ознаки порушення законодавства про порядок ведення військового обліку, відтак наявність даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів як порушника, та в інформаційно-комунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та яку необхідно доставити до ІНФОРМАЦІЯ_4 є протиправним та таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства. Вказував, що оскільки відсутні будь-які докази притягнення до адміністративної відповідальності, відсутні і підстави для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

ІНФОРМАЦІЯ_3 у відзиві на позовну заяву /а.с. 33-36/ заперечував з приводу задоволення позовних вимог у повному обсязі та зазначав, що позивачу була надіслана повістка рекомендованим листом через оператора «Укрпошта», згідно якої позивач повинен був з'явитись 23.02.2025, однак в зазначений час до ІНФОРМАЦІЯ_2 не з'явився, про причини неявки не повідомив. За довідкою про повернення рекомендованого листа АТ «Укрпошта» вбачається, що була невдала спроба вручити повістку позивачу працівниками поштового відділення (Одержувач відсутній за вказаною адресою), та 22.02.2025 остання повернута відправнику за закінченням встановленого терміну зберігання. Вказував, що з вищенаведеного вбачається, що у разі якщо військовозобов'язаний не забрав, тобто не отримав повістку протягом встановленого терміну і такий лист повернуто відправнику в ТЦК та СП з поміткою, то підпис про отримання повістки за Постановою №560, не є обов'язковим в разі не отримання військовозобов'язаним повістки з Укрпошти вчасно, вона все одно вважається офіційно врученою.

ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначав, що виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, не знімає обов'язку з позивача щодо виконання встановлених правил та обов'язків під час дії особливого періоду для кожного військовозобов'язаного, в тому числі позивача, що передбачено ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, під час дії особливого періоду».

ІНФОРМАЦІЯ_1 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, копію ухвали суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі від 11.08.2025 разом з позовною заявою отримав 22.08.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 42/.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/10886/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Залучено до участі у справі в якості другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 . Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано документи від відповідачів та від Відділу поліції №3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області.

25.08.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву /а.с. 43-48/, в якій останній зазначав, що позивачу не надходило ні повідомлення на телефон, ні повідомлення в поштову скриньку з боку представників відділення АТ "Укрпошта" про направлення повісток відповідача. Представник позивача вказував, що до відзиву не долучено доказів, що неявка позивача за повісткою зафіксована відповідним актом, у зв'язку з чим не можна зробити висновок, що у ОСОБА_1 виник обов'язок з'явитися до відповідача у строк, зазначений у повістці, і що від виконання цього обов'язку позивач ухилився. Наголошував, що позивач в період з 21 по 25 лютого 2025 року перебував на лікарняному. Представник позивача звертав увагу суду, що реалізація відповідачем абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 щодо звернення до органів Національної поліції для доставлення позивача з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення, у цих правовідносинах є помилковими, оскільки суперечить положенням частини 6,8 статті 258 КУпАП, які не передбачають складання протоколу про такі правопорушення під час особливого періоду.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

13.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 (Карлівка) було надіслано ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , повістку № НОМЕР_1 від 13.02.2025 щодо виклику до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) для уточнення даних 23.02.2025 о 09:00 годині /а.с. 39/.

Зазначена повістка направлена за вказаною адресою рекомендованою кореспонденцію /а.с. 38/.

22.02.2025 повістка №2436937 від 13.02.2025 повернулась ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з тим, що одержувач відсутній за вказаною адресою, що підтверджується довідкою про причини повернення/досилання АТ "Укрпошта", яка містить підпис листоноші /а.с. 38 зворотній бік/.

У зв'язку з неявкою позивача 23.02.2025 за повісткою, ІНФОРМАЦІЯ_1 було внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку /а.с. 21/.

06 березня 2025 року до відділу поліції №3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області надійшло електронне звернення, яке стосувалося ухилення від військового обов'язку (зокрема, призову за мобілізацією, ведення військового обліку) громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_3 , звернення було належним чином зареєстроване у ІТС ІПНП ВП №3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, за №2960, що підтверджується листом Відділу поліції №3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області від 25.04.2025 №84028-2025 /а.с. 20/.

17.04.2025 представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) з адвокатським запитом, в якому просив:

1) надати інформацію про наявність порушень правил військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , паспорт громадянина України у вигляді ID картки № НОМЕР_2 , орган, що видав - 5324, дата видачі - 02.09.2021 р. РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 , якщо порушення наявні, просив надати належним чином засвідчені докази таких порушень та надати інформацію, щодо суті таких порушень;

2) у разі наявності внесених в ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) постанов про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 просив надати належним чином засвідчені копії цих постанов;

3) у випадку, якщо в ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) складались протоколи про вчинення адміністративних правопорушень стосовно ОСОБА_1 просив надати належним чином засвідчені копії цих протоколів;

4) надати інформацію стосовно того чи направлялись до органів Національної поліції України звернення предметом яких є розшук та/або доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ). У разі направлення таких звернень просив надати належним чином засвідчені копії направлених документів, додатків до них та належним чином засвідчені копії конвертів, трекномерів з Укрпошти, описів вкладення;

5) у разі відсутності кваліфікації складу адміністративного правопорушення, а також відкритої адміністративної справи й винесеної постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 паспорт громадянина України у вигляді ІD картки № НОМЕР_2 , орган, що видав - 5324, дата видачі - 02.09.2021 р. РНОКПП НОМЕР_3 , адреса АДРЕСА_3 виключити із Єдиного реєстру " ІНФОРМАЦІЯ_8 " (реєстраційний номер 110120211396149300013) як порушника військового обліку за відсутності складу адміністративного правопорушення /а.с. 24-25/.

Вищезазначений адвокатський запит було направлено ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) за адресою АДРЕСА_4 , що підтверджується описом вкладення до поштового відправлення 0505292497231 /а.с. 18/ та отримано 22.04.2025 /а.с. 22/.

Відповіді на адвокатський запит, станом на дату подання позовної заяви до суду, від ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходило.

Позивач, вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , від імені якого діяв ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку та щодо направлення звернення до відділу поліції № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області для здійснення доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, звернувся до суду з вказаним позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Строк дії режиму воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на час розгляду справи.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

У статті 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону №3543-XII передбачені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації:

з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися, зокрема, військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі- Порядок №560, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 21 Порядку №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

За приписами пункту 28 Порядку №560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Відповідно до пункту 34 Порядку №560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Згідно з пунктом 41 Порядку №560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до пункту 82 Правил надання поштового зв'язку, які затверджені постановою КМУ №270 від 05.03.2009, рекомендовані листи з позначкою “Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК».

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 (далі Порядок №1487, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 затверджено також Додаток 2 до Порядку 1487, яким є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку).

Пунктом 1 Правил військового обліку визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:

перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (пп. 1);

прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів (пп. 2);

Згідно з приписами пункту 3 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Зокрема, стаття 210 та стаття 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення регламентують відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку та порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Відповідно до статті 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:

розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, Служби зовнішньої розвідки);

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Частиною першою статті 27 Закону №3543-ХІІ визначено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зазначені приписи Закону кореспондуються з Порядком №1487, відповідно до пункту 56 якого Національна поліція, зокрема, за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Аналіз викладених правових норм свідчить, що у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк . У разі невиконання під час мобілізації громадянином такого обов'язку, який передбачений частиною третьою статті 22 Закону № 3543-XII, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки наділений повноваженням звернутися до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Предметом спору у цій справі є дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку та щодо направлення звернення до відділу поліції № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області для здійснення доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як встановлено судом, 13.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 (Карлівка) було надіслано ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , повістку № НОМЕР_1 від 13.02.2025 щодо виклику до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) для уточнення даних 23.02.2025 о 09:00 годині /а.с. 39/.

Зазначена повістка направлена за вказаною адресою рекомендованою кореспонденцію /а.с. 38/.

22.02.2025 повістка №2436937 від 13.02.2025 повернулась ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з тим, що одержувач відсутній за вказаною адресою, що підтверджується довідкою про причини повернення/досилання АТ "Укрпошта", яка містить підпис листоноші /а.с. 38 зворотній бік/.

У зв'язку з неявкою позивача 23.02.2025 за повісткою, ІНФОРМАЦІЯ_1 було внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку /а.с. 21/.

Суд звертає увагу на те, що позивачем не заперечується факт відповідності його місця проживання за адресою, на яку направлено повістку.

При цьому суд наголошує, що в силу вимог підпункту 2 пункту 41 Порядку №560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є, зокрема, день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відтак повістка про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.02.2025, яка повернута без вручення у зв'язку з тим, що одержувач відсутній за вказаною адресою, вважається такою, що належним чином підтверджує оповіщення позивача.

Згідно пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 в розумінні Порядку №560 належно оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних, однак на визначену повісткою час та дату не з'явився, відповідачем по справі було реалізовано його повноваження, передбачене абзацом 16 пункту 79 Порядку №1487, та 06 березня 2025 року було направлено звернення до відділу поліції №3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, яке стосувалося ухилення від військового обов'язку (зокрема, призову за мобілізацією, ведення військового обліку) громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_3 .

Однак, наведені положення абзацом 16 пункту 79 Порядку №1487 в частині доставлення позивача з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення, не можуть бути застосовані у цих правовідносинах, оскільки відповідно до положень частини 6 статті 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, підтвердних документів про отримання особою виклику.

Наведена норма КУпАП є спеціальною і в ієрархії нормативно-правових актів є вищою за приписи абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487.

Суд звертає увагу, що вона спрощує та сприяє пришвидшенню процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу.

Зокрема, відповідно до частини 8 статті 258 КУпАП у випадках, передбачених частинами шостою і сьомою цієї статті, уповноважені посадові особи після отримання підтвердних документів про отримання особою виклику або відповідної заяви виносять постанову у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.

Отже, за таких обставин, з врахуванням того, що ОСОБА_1 в розумінні Порядку №560 належно оповіщений про виклик до ТЦК для уточнення даних, однак на визначену повісткою час та дату не з'явився, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до положень частин 6,8 статті 258 КУпАП мав винести постанову у справі про адміністративне правопорушення, без складання відповідно протоколу, у разі наявності в його діях складу адміністративного проступку.

Відповідно до частини 9 статті 258 КУпАП якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу.

Отже, лише у випадку, передбаченому частиною 9 статті 258 КУпАП, уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 цього Кодексу. Однак доказів складання відповідачем постанови у справі про адміністративне правопорушення щодо позивача та оспорення останнім допущеного порушення і адміністративного стягнення сторонами до суду не надано.

За таких обставин, реалізація відповідачем абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 щодо звернення до органів Національної поліції для доставлення ОСОБА_1 , з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення, у цих правовідносинах є помилковою, оскільки суперечить положенням частин 6,8 статті 258 КУпАП, які не передбачаються складання протоколу про такі правопорушення під час особливого періоду.

Використання положень абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 в інших цілях, окрім як доставки особи для складання протоколу про адміністративне правопорушення, не передбачено, а отже є неправомірним.

Національна поліція, будучи в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень, при реалізації своїх повноважень має діяти в межах повноважень, на підставі та у спосіб встановлений законодавством України, яке не передбачає їх обов'язку доставляти особу до ТЦК, окрім як для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

За таких обставин, суд вважає, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до Відділу поліції №3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , є протиправними.

Крім того, на момент винесення рішення у цій справі спливли строки накладення адміністративних стягнень за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу. Так, згідно з ч. 9 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Згідно частини 1 статті 9 Закону №1951-VIII військовозобов'язаний має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

У свою чергу згідно абзацу 17 пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.

Отже, чинне законодавство містить інструменти, які надають можливість виправити недостовірні відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відкликати з органів Національної поліції запит на доставлення військовозобов'язаного.

Суд зазначає, що для внесення інформації про особу, як про порушника законодавства, необхідно спочатку його притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності, і лише після цього вносити такі персональні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Докази притягнення позивача до адміністративної або кримінальної відповідальності відсутні.

Крім цього, з врахуванням того, що ОСОБА_1 в розумінні Порядку №560 належно оповіщений про виклик до ТЦК для уточнення даних, однак на визначену повісткою час та дату (23.02.2025 о 09:00 год.) не з'явився, ТЦК відповідно до положень частин 6,8 статті 258 КУпАП мав повноваження винести постанову у справі про адміністративне правопорушення, без складання відповідно протоколу, у разі наявності в діях позивача складу адміністративного проступку, однак безпідставно звернувся до органів Національної поліції для доставлення ОСОБА_1 , з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, а також визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до відділу поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для здійснення доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити відділ поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області про відсутність підстав для доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1938,00 грн.

За змістом пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Зважаючи на те, що позовну заяву подано в електронній формі та заявлено дві вимоги немайнового характеру, судовий збір за її подання складає 1937,92 грн (2 х (3028 х 0,4 х 0,8)). Отже, позивачем внесено судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, на 0,08 грн.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Враховуючи наведене, а також з огляду на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача судові витрати у сумі 1937,92 грн.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до відділу поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для здійснення доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити відділ поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області про відсутність підстав для доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1937,92 грн (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім гривень дев'яносто дві копіійки).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол