Ухвала від 26.11.2025 по справі 420/31576/24

Справа № 420/31576/24

УХВАЛА

26 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України в письмовому провадженні) матеріали звіту Військово-медичного клінічного центру Південного регіону за вхід. №119886/25 від 12.11.2025 року щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року по справі №420/31576/24,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок грошового забезпечення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 , Військово-медичного клінічного центру Південного регіону щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 23.08.2022 року по 31.12.2022 року включно, грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 року.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 , Військово-медичний клінічний центр Південного регіону здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошового забезпечення з 23.08.2022 року по 31.12.2022 року включно, грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 року (2481 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.

Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 , Військово-медичного клінічного центру Південного регіону щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року включно, грошової допомоги для оздоровлення за 2023 рік, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 року.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 , Військово-медичний клінічний центр Південного регіону здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошового забезпечення з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року включно, грошової допомоги для оздоровлення за 2023 рік, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 року (2684 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Рішення суду набрало законної сили 23.07.2025 року.

Одеським окружним адміністративним судом 14.08.2025 року видані виконавчі листи.

Ухвалою суду від 17.09.2025 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 (адвоката Чернохатнього Д.А.) в порядку ст. 382 КАС України за вхід. №83182/25 від 14.08.2025 року. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року по справі №420/31576/24 шляхом зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 подати до суду у шістдесятиденний строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року по справі № 420/31576/24 з дня отримання копії ухвали, а також зобов'язання Військово-медичного клінічного центру Південного регіону подати до суду у шістдесятиденний строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року по справі № 420/31576/24 з дня отримання копії ухвали.

12.11.2025 року надійшла заява Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про надання на виконання рішення суду звіту, в якій зазначено:

«…На виконання вищевказаних судових рішень військовою частиною НОМЕР_2 було надано розрахунок доплати грошового забезпечення ОСОБА_1 , лист Командування медичних сил ЗСУ щодо погодження даного розрахунку та висновок фінансово-економічного управління щодо фінансових розрахунків військової частини ДОЗ 18. Загальна різниця між фактично виплаченими та перерахованими сумами, яка підлягає доплаті ОСОБА_1 , складає 14513 гривень 61 копійку.

Військово-медичний клінічний центр Південного регіону є бюджетною установою та є розпорядником коштів нижчого рівня, і для здійснення фактичного видатку, а саме, виплати грошового забезпечення за рішенням суду, повинен надати до головного розпорядника бюджетних коштів конкретну суму фактичного видатку для подальшого збільшення фінансового бюджету установи.

…Фінансування Військово-медичного клінічного центру Південного регіону здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджету на відповідний рік. Отже здійснення виплати грошового забезпечення за рішенням суду перебуває в прямій залежності від фінансових ресурсів відповідного бюджету та не може виходити за його межі.

…Разом з цим, з огляду на розмір грошового відшкодування, що підлягає виплаті ОСОБА_1 , Військово-медичний клінічний центр Південного регіону в межах компетенції та наданих повноважень здійснюватиме всі належні дії, направлені на виконання судового рішення, після отримання необхідних коштів від розпорядника коштів вищого рівня.

Таким чином Відповідач діє відповідно до вимог вищезазначених нормативних актів та в межах коштів, виділених розпорядником коштів вищого рівня, та здійснює виконання судових рішень як розпорядник коштів нижчого рівня в передбачений законом спосіб, тому рішення суду не залишилось не виконаним, і його виконання потребує реального надходження коштів на казначейські рахунки Військово-медичного клінічного центру Південного регіону.»

Розглянувши вказану заяву суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення нового строку для надання звіту.

Відповідно до ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.

Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.

З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.

Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.

Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з резолютивної частини рішення, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 , Військово-медичний клінічний центр Південного регіону здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошового забезпечення з 23.08.2022 року по 31.12.2022 року включно, грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 року (2481 грн.), а з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року включно, грошової допомоги для оздоровлення за 2023 рік, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 року (2684 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.

Як установлено судом та не заперечується сторонами, Військова частина НОМЕР_1 не є розпорядником коштів і перебуває на фінансовому забезпеченні у Військово-медичному клінічному центрі Південного регіону.

Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок стосуються Військової частини НОМЕР_1 , а щодо здійснення виплати перерахованих сум, відповідно, стосуються Військово-медичного клінічного центру Південного регіону.

Зі звіту Військово-медичного клінічного центру Південного регіону вбачається, що у зв'язку з відсутність фінансування, відповідач фактично не має можливості здійснити виплату коштів Позивачу на картковий рахунок через відсутність на своїх рахунках коштів призначених для здійснення оплати згідно з рішенням суду

Разом з тим, ухвалою суду від 26.11.2025 року суд приймаючи частково звіт військової частини НОМЕР_1 зазначив, що на виконання рішення суду Військовою частиною НОМЕР_1 надані невірні розрахунки сум грошового забезпечення.

З огляду на вищезазначене, відповідач не надав до суду доказів вжиття всіх залежних від нього дій для повного виконання рішення у даній справі.

Відтак, суд приходить до висновку, що заходи, які вжиті Відповідачем для виконання судового рішення, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, у зв'язку з чим суд вважає за доцільне встановити відповідачу новий строк подання звіту про виконання рішення по даній справі та зобов'язати відповідача надати відомості про керівника для вирішення питання про накладення штрафу.

Керуючись статтями 2-9, 167, 243, 248, 256, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Прийняти в частині звіт Військово-медичного клінічного центру Південного регіону за вхід. №119886/25 від 12.11.2025 року щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року по справі №420/31576/24.

Встановити Військово-медичному клінічному центру Південного регіону новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року по справі №420/31576/24.

Зобов'язати Військово-медичний клінічний центр Південного регіону подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 року по справі №420/31576/24протягом шістдесяти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА