Рішення від 26.11.2025 по справі 420/33235/25

Справа № 420/33235/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщені суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України №3/7948-25 25 від 22.09.2025 року у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує". Ухвалою суду від 18.04.2025 року адміністративний позов залишений без руху та позивачу наданий 10-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

Ухвалою суду від 06.10.2025р. відкрито провадження у справі за цим позовом. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

В обгрунтування позову ОСОБА_1 вказує , що 11.06.2015 року, позивач закінчив Одеську загальноосвітню школу № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, що підтверджується засвідченою копією свідоцтва про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_2 .

В наступному, у 2017 році, позивач здобув повну загальну середню освіту у Відокремленому підрозділі «Коледж економіки та соціальної роботи Одеського національного університету імені І.І.Мечникова», що підтверджується атестатом про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_3 .

Надалі, в 2018 році, позивач Відокремлений підрозділ університету «Коледж економіки та соціальної роботи ОНУ імені І.І.Мечникова» та здобув кваліфікацію: освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст спеціальність «соціальна робота», що підтверджується дипломом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_4 .

В подальшому, позивач вступив до Релігійної організації «Вищий духовний навчальний заклад «Таврійський християнський інститут» (Код закладу в ЄДЕБО 4166) для здобуття рівня освіти - бакалавр. Відповідно до витягу з наказу від 30 травня 2025 року за № 48 ОСОБА_1 , здобувач освіти першого року навчання був відраховний з навчального закладу за власним бажанням. Таким чином, рівень освіти бакалавр, позивачем не пройдений, диплом не отриманий.

Наказом від 08.08.2025 року позивач був зарахований до закладу освіти - Релігійна організація «Українська Євангельська теологічна семінарія союзу вільних церков християн Євангельської віри України» (код закладу в ЄДЕБО 1512) відповідно до ступня (рівня) освіти - бакалавр, номер наказу про зарахування 256, дата початку здобуття освіти - 01.09.2025 року, дата завершення здобуття освіти - 29.06.2029 року.

Для оновлення даних в ТЦК та отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до закладу освіти - Релігійна організація «Українська Євангельська теологічна семінарія союзу вільних церков християн Євангельської віри України» з метою отримання довідки з ЄДЕБО. Під час формування довідки № 686917 від 12.08.2025року система видала результат про те, що позивачем порушено послідовність здобуття вищої освіти, яка визначена статтею 10 Закону України «Про освіту». Внаслідок вказаних обставин, позивач звернувся із заявою до Міністерства освіти і науки України щодо вилучення запису щодо порушення послідовності здобуття позивачем вищої освіти. Водночас, листом від 22.09.2025 року Міністерство освіти і науки України відмовило позивачу у внесенні відповідних змін до ЄДЕБО.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо порядку формування в Єдиній державній електронній базі з питань освіти інформацію про порушення послідовність здобуття ним рівня освіти у закладі вищої освіти Рілегійної організації «Вищий духовний навчальний заклад «Таврійський християнський інститут» , є протиправними, оскільки протирічать частині 2 статті 10 Закону України Про освіту.

Міністерство освіти і науки України подав до суду відзив у якому вимоги не визнав та вказує, що для заповнення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», визначення послідовності здобуття освіти здійснювати за таким алгоритмом:

якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів, наведеною в додатку 2 до цього доручення), в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» зазначається «Ні, порушує»;

в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує», а якщо відсутня - «Так, не порушує».

Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 , Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, та, про що повідомлено позивача листом Міносвіти від 22.09.2025 № 3/7948-25 (копію листа долучено позивачем до позову), здобувач освіти ОСОБА_1 , 30.08.2024 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Релігійної організації «Вищий духовний навчальний заклад «Таврійський Християнський інститут» та був відрахований з цього закладу освіти 30.05.2025.

Отже протягом восьми місяців позивач набував сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей за освітнім рівнем «бакалавр".

Згодом він 08.08.2025 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Релігійної організації «Українська євангельська теологічна семінарія союзу вільних церков християн євангельської віри України».

Вважає, що позивач здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує». Питання внесення інформації про здобувача освіти до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі ЄДЕБО) належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.

Ухвалою суду від 26.11.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Міністерства освіти і науки України про залучення третіх осіб.

Дослідивши заяви по суті справи, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти ОСОБА_1 11.06.2015 року, позивач закінчив Одеську загальноосвітню школу № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, що підтверджується засвідченою копією свідоцтва про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_2 .

30.06.2017 року позивач здобув повну загальну середню освіту у Відокремленому підрозділі «Коледж економіки та соціальної роботи Одеського національного університету імені І.І.Мечникова», що підтверджується атестатом про повну загальну середню освіту серії СК №49956943.

Надалі, 30.06.2018 року, позивач закінчив Відокремлений підрозділ університету «Коледж економіки та соціальної роботи ОНУ імені І.І.Мечникова» та здобув кваліфікацію: освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст спеціальність «соціальна робота», що підтверджується дипломом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_4 .

В подальшому 01.09.2024 року позивач вступив до Релігійної організації «Вищий духовний навчальний заклад «Таврійський християнський інститут» (Код закладу в ЄДЕБО 4166) для здобуття рівня освіти - бакалавр. Відповідно до витягу з наказу від 30 травня 2025 року № 48 ОСОБА_1 , здобувач освіти першого року навчання був відраховний з навчального закладу за власним бажанням.

Наказом від 08.08.2025 року позивач зарахований до закладу освіти - Релігійна організація «Українська Євангельська теологічна семінарія союзу вільних церков християн Євангельської віри України» (код закладу в ЄДЕБО 1512) відповідно до ступня (рівня) освіти - бакалавр, номер наказу про зарахування 256, дата початку здобуття освіти - 01.09.2025 року, дата завершення здобуття освіти - 29.06.2029 року.

Для оновлення даних в ТЦК та отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до закладу освіти - Релігійна організація «Українська Євангельська теологічна семінарія союзу вільних церков християн Євангельської віри України» з метою отримання довідки з ЄДЕБО.

В отриманій довідці № 686917 від 12.08.2025року про здобувача освіти за даними ЄДЕБПО вказана у відповідному полі інформація про те, що позивачем порушено послідовність здобуття вищої освіти, яка визначена статтею 10 Закону України «Про освіту».

Вважаючи такі дії Міністерства освіти і науки України протиправними позивач звернувся до суду.

Джерела права та висновки суду.

Приписами ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03 березня 2022 року №2105-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.п.1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом (строк проведення загальної мобілізації продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Відповідно п.1 ч.3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Згідно ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту" рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Пункт 23 ч.1 ст. 1 Закону України "Про освіту" розкриває поняття «рівень освіти»- завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Тобто, зазначені норми чітко передбачають умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту". Обов'язковою характеристикою є завершеність етапу освіти.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).

Додаток 5 до Порядку № 560 містить перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, відповідно до якого, документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіт'у, а також докторантів та осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, є довідка про здобувача освіти, сформована в ЄДЕБО, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

Форма довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО затверджена у Додатку 9 до Порядку № 560.

З викладеного вбачається, що здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Листом Міністерства освіти і науки України №1/9758-24 від 03.06.2024 року розкрито алгоритм визначення послідовності здобуття освіти згідно ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту":

-в іншому випадку (коли у порівнянні з даними про здобуту освіту послідовність рівнів не порушено) здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається "Ні, порушує", а якщо відсутня - "Так, не порушує".

Водночас не вважається порушенням послідовності таке здобуття освіти:

1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус "Поновлено", "Поновлено (з іншого ЗО)", "Переведено (з іншого ЗО)"), а попереднє навчання (запис про яке у статусі "Відраховано із 30") було за таким же рівнем, що й поточне навчання. При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною "За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)";

2) наявні інші записи про навчання у статусі "Скасовано запис про навчання" (запис був створений помилково);

3) наявні інші записи про освіту, що здобувається або її здобуття призупинено, на такому ж рівні, як поточне навчання, в яких:

дата початку іншого навчання більша ніж дата початку поточного навчання;

дата початку іншого навчання співпадає з датою початку поточного навчання та його дата та його дата завершення не менше дати завершення поточного навчання;

рік початку іншого навчання (не за денною або дуальною формою) не менше ніж рік початку поточного навчання.

Крім зазначеного, порушенням послідовності є поточне навчання за ОС "Магістр" (на основі ПЗСО/НРК5) за наявності диплома бакалавра.

Додатком 2 до листа визначено послідовність освітніх рівнів: кваліфікований робітник, фаховий молодший бакалавр ; молодший спеціаліст ;

молодший бакалавр ; бакалавр ; спеціаліст ; магістр ; доктор філософії ; доктор мистецтва ; доктор наук.

Підпунктами 1, 3, 22 п.10 "Положення про Міністерство освіти і науки України" передбачено, що міністр: очолює МОН України, здійснює керівництво його діяльністю; спрямовує та координує діяльність визначених Кабінетом Міністрів України центральних органів виконавчої влади, зокрема, видає обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, накази та доручення з питань, що належать до компетенції таких органів; підписує накази МОН України.

Дорученням Міністра освіти і науки України визначено, що порушенням послідовності навчання є інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання.

Суд зазначає, що Порядком №560 передбачено саме попереднє здобуття освіти, а не процес навчання без закінчення повного освітнього курсу. Аналогічний припис містить п.1 ч.3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На переконання суду, належним свідоцтвом про здобутий рівень вищої освіти є диплом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач має диплом молодшого спеціалиста, а станом на розгляд справи здобуває рівень освіти бакалавр, що не суперечить послідовності, визначеній ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту".

Суд звертає увагу, що позивачем належним чином доведено факти послідовного навчання (здобуття освіти), а також порушення відповідачем чинного законодавства України в частині неналежного функціонування системи ЄДЕБО та неправильного відображення відомостей у Довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.

За встановлених обставин, суд приходить до висновку, що відмова Міністерства освіти та науки України, яка надана листом №3/7948-25 від 22.09.2025 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо позивача є протиправною.

Статтею 74 Закону України «Про освіту» встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).

Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).

Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", «Про захист персональних даних", «Про авторське право і суміжні права" та «Про публічні електронні реєстри".

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі - Положення), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.

Пунктом 5 розділу І Положення передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення, зокрема, розпорядник ЄДЕБО:

1) вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО;

2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в ЄДЕБО згідно із законодавством;

3) використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством;

4) вносить до ЄДЕБО інформацію щодо:

ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності;

результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності;

акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо-професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст", а також освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти);

іншу інформацію, визначену законодавством;

5) забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису;

6) встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО;

7) визначає:

перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам;

вартість послуг з організації та підтримання доступу до ЄДЕБО, а також інших послуг, пов'язаних з ЄДЕБО та її реєстрами, що надаються технічним адміністратором ЄДЕБО.

Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує:

функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО;

здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО;

структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів;

взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством;

організацію та підтримання доступу уповноважених суб'єктів до ЄДЕБО на підставі укладеного з ним договору;

тимчасове припинення (блокування) та анулювання доступу уповноважених суб'єктів до ЄДЕБО;

можливість доступу у форматі відкритих даних до інформації, що міститься в ЄДЕБО, у порядку, встановленому законодавством;

оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО;

оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти;

ведення в ЄДЕБО обліку даних про органи управління у сфері освіти;

здійснення комплексу заходів щодо забезпечення захисту інформації, що міститься в ЄДЕБО;

внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО;

ведення обліку операцій, пов'язаних з обробкою персональних даних суб'єкта та доступом до них, зберігаючи інформацію про дату, час та джерело збирання персональних даних суб'єкта, зміну персональних даних, перегляд персональних даних, будь-яку передачу (копіювання персональних даних) суб'єкта, дату та час видалення або знищення персональних даних, користувача ЄДЕБО, який здійснив одну з указаних операцій, мету та підстави зміни, перегляду передачі та видалення або знищення персональних даних;

виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

Отже, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо позивача.

Під ефективним засобом (способом) захисту необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Тому для відновлення прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України (далі відповідач) в частині формування відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти в закладі вищої освіти Релігійна організація «Українська Євангельська теологічна семінарія союзу вільних церков християн Євангельської віри України» (код закладу в ЄДЕБО 1512) порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"»; зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформацію, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у колонці "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" відображалося значення "Так, не порушує".

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на вищенаведене, суд вважає що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат.

Враховуючи те, що позивач при подачі позову сплатив судовий збір у сумі 1211,20грн. відповідно ст.139 КАС України, з урахуванням подачі позову через систему Електронний суд з відповідача на користь позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору у розмірі 968,96 грн.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 180, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України задовольнити.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України в частині формування відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти в закладі вищої освіти Релігійна організація «Українська Євангельська теологічна семінарія союзу вільних церков християн Євангельської віри України» (код закладу в ЄДЕБО 1512) ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"».

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформацію, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у колонці "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти», поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" відображалося значення "Так, не порушує".

Стягнути з Міністерства освіти і науки України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими ст..ст.293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) рнокпп НОМЕР_1 .

Відповідач : Міністерство освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Берестейський, 10, код ЄДРПОУ 38621185).

Суддя Е.А.Іванов